Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách

Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: Facebook P. Sagana)
Miloslav Šebela|23. feb 2017 o 15:55

Sagan sa na klasiky pripravoval inak ako súperi. "Keď som to navrhol, všetci si mysleli, že som zošalel," tvrdí športový riaditeľ jeho tímu.

BRATISLAVA. Španielsko, Kanárske ostrovy, Blízky východ. Chladný február vyháňa cyklistov do tepla, keďže musia najazdiť tisícky kilometrov pred novou sezónou. Odlietajú tam ako sťahovaví vtáci, aby sa neskôr vrátili na súťaže.

Vo februári dokonca cyklisti už naberajú kondíciu aj na pretekoch. Minulý týždeň súperili v Andalúzii či v Ománe. Tento týždeň jazdia v Abú Zabí.

Keď naplno vypukne sezóna, ukáže sa, kto si ako spravil svoje domáce úlohy. Prvý vrchol v podobe jarných klasík sa blíži. Preto cyklisti musia naplno trénovať už od januára.

Peter Sagan tiež v minulosti chodil na Blízky východ či do Španielska. Na klasikách sa mu darilo, no na tých najdôležitejších mu k víťazstvu vždy kúsok chýbal. Až vlani sa mu podarilo preraziť. V drese majstra sveta vyhral jednu z najslávnejších klasík - Okolo Flámska.

Tréner: Mysleli si, že som zošalel

Za jeho úspechom je aj svedomitý tréning. Sagan si však zvolil inú cestu ako všetci jeho súperi. Kým oni trénujú v teple na rovine, Sagan šliape do pedálov v španielskom pohorí Sierra Nevada.

Skupina cyklistov tímu Bora spolu s majstrom sveta strávila 23 dní v športovom centre De Alto Rendimiento v nadmorskej výške 2320 metrov. Okolo hotela sú kopy snehu a mrzne.

Aby mohli cyklisti trénovať, odvezú ich tréneri autami nižšie. Jazdiť sa dá, no teploty sú stále nízke. Podľa trénera je to lepšie, lebo pretekári sa lepšie pripravia na to, čo ich čaká. Na klasikách býva neraz mrazivo.

„Trojtýždňový tréning v nadmorskej výške môže byť veľmi produktívny, ale aj veľmi nebezpečný,“ hovorí športový riaditeľ tímu Bora Patxi Vila pre Het Nieuwsblad.

„Riziko pretrénovania zvyšuje práve nadmorská výška. Preto má každý cyklista svoj vlastný program a musíme zaradiť aj voľnejšie dni. Celkovo sme tu najazdili možno dvetisíc kilometrov, čo nie je až tak veľa. No ja viac kladiem dôraz na intenzívne tréningy ako na vytrvalostné,“ opisuje.

Tréning v horách môže byť riskom. Tréner musí vedieť, kedy má dať jazdcom oddych, aby ich nezničil. Po kilometroch na ceste si pretekári posilňujú stabilizačné svalstvo. Napríklad drepmi na fitlopte.

Cyklisti sa chodia do hôr pripravovať. To nie je nič prevratné. Doteraz to však platilo o vrchároch pred veľkými pretekmi ako Tour de France či Giro´d Italia.

Redší vzduch núti telo vytvárať viac červených krviniek a zvýšiť tak objem svojho motora. Ten dokáže šliapať dlhšie a je odolnejší proti únave. Z tohto efektu dokáže športovec ťažiť aj niekoľko týždňov.

Zo všetkých cyklistov, približne len desať percent získa týmto tréningom veľmi veľa a Peter medzi nich patrí.


Patxi Vila, športový riaditeľ tímu Bora

Najviac to využívali práve vrchári, nikto neskúšal trénovať v horách pred jarnými klasikami. Až vlani bol jeden z prvých Sagan.

„Keď som v tíme oznámil, že pre Peťa by bolo lepšie pripravovať sa v horách, akoby mal jazdiť v Ománe a v Katare, všetci si mysleli, že som zošalel,“ vraví Vila.

„Ale Peter bol rovnako bláznivý a rozhodol sa to skúsiť.“

Sagan si spieva Marleyho

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách