Procházková v kvalifikácii šprintu neuspela, chýbali jej dve stotiny

Maiken Caspersen Fallová už v kvalifikácii potvrdila rolu jednej z najväčších favoritiek. (Autor: Ilustračná fotografia - TASR)
TASR|23. feb 2017 o 14:49

Slovenka obsadila v kvalifikácii svojej najsilnejšej disciplíny na majstrovstvách sveta v Lahti prvé nepostupové 31. miesto.

LAHTI. Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková nezvládla vstup do majstrovstiev sveta v severských disciplínach vo fínskom Lahti.

Vo štvrtkovej kvalifikácii šprintu voľnou technikou jej prienik do vyraďovacích bojov ušiel o dve stotiny sekundy, keď obsadila prvé nepostupové 31. miesto.

Dve stotiny sekundy od postupu je na menší infarkt. Spravili sme v príprave maximum, aby sme sa dostali do tridsiatky, ale tesne to nevyšlo.

Ján Valuška, tréner Aleny Procházkovej

Dosiahla čas 3:13,15 min a skončila tesne za Slovinkou Anamarijou Lampičovou.

"Lyže mi nešli podľa predstáv, najmä do kopca a v druhej časti trate. Tam som stratila najviac," sprostredkoval slová Procházkovej jej tréner Ján Valuška.

Kouča nepotešilo, že v noci na štvrtok napadlo v Lahti pätnásť centimetrov nového snehu a lyže, ktoré testovali deň pred pretekmi tak už neboli použiteľné.

"Podmienky sa zmenili a nemali sme potom dosť času otestovať nové. Nemáme tak veľký servisný tím ako vyspelejšie krajiny a doplácame na to. Dve stotiny sekundy od postupu je na menší infarkt. Spravili sme v príprave maximum, aby sme sa dostali do tridsiatky, ale tesne to nevyšlo," hodnotil Valuška.

Procházková vo svojej najsilnejšej disciplíne nenadviazala na ôsme miesta z predchádzajúcich dvoch svetových šampionátov v rokoch 2013 vo Val di Fiemme a 2015 vo Falune, kde sa šprinty bežali klasickou technikou.

Jej maximom zostáva šiesta priečka spred šiestich rokov na majstrovstvách sveta v Osle. Najbližšie by sa mala predstaviť v sobotu v skiatlone na 2x7,5 km.

Titul z Falunu obhajuje Marit Björgenová:

V kvalifikácii na 1416 metrov dlhej trati bola suverénne najrýchlejšia úradujúca olympijská šampiónka Maiken Caspersen Fallová z Nórska časom 3:03,14 min.

Jediná slovenská zástupkyňa na štarte na ňu stratila viac ako desať sekúnd. Z ôsmeho miesta išla ďalej ďalšia Nórka - obhajkyňa titulu Marit Björgenová.

Na štart kvalifikácie mužov sa pre chorobu nepostavil líder slovenského tímu Peter Mlynár. Pravdepodobne má zápal priedušiek a ohrozené je tak aj jeho ďalšie účinkovanie na šampionáte.

Ďalší traja Slováci zaostali ďaleko za postupovými priečkami. Na 64. mieste skončil Šulek s mankom viac ako 21 sekúnd na najrýchlejšieho Sergeja Usťugova z Ruska. Segeč obsadil 70. a Michalovský až 87. priečku.

Za Usťugovom skončili v kvalifikácii Nóri Finn Haagen Krogh a Sindre Björnestad Skar. Do tridsiatky sa tesne z 27. miesta zmestil aj ich krajan a obhajca titulu Petter Northug.