Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

BRATISLAVA. Šesťdesiaty deviaty ročník jednorazových cyklistických pretekov Kuurne - Brusel - Kuurne (200,7 km) sa stal korisťou Slováka Petra Sagana.

V dúhovom drese majstra sveta jazdiaci líder tímu Bora-Hansgrohe Sagan bez väčších problémov triumfoval v šprinte päťčlennej skupiny, v ktorej skončil druhý Belgičan Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a tretí Brit Luke Rowe (Team Sky).

Sagan ukázal skvelú formu už v úvodný víkend tzv. klasikárskej sezóny v Európe. Okrem nedeľňajšieho víťazstva bol v sobotu druhý na Omloop Het Nieuwsblad.

Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

"Som veľmi šťastný z tohto víťazstva. Cítil som sa po celý deň veľmi dobre a z toho som ťažil. Môj tím odviedol výbornú prácu po stúpanie na Kwaremont, pomohli mi dostať sa dopredu. Pred posledným okruhom som bol v čelnej skupinke a to bola dobrá východisková pozícia," povedal Sagan v prvej reakcii pre TV Sporza.

"V závere to bol pomalý šprint. Trentin veľmi skoro nastúpil, pre mňa to bolo dobré, počkal som si na správnu chvíľu. Som spokojný," dodal slovenský cyklista.

Dvanásť stúpaní

V profile druhej belgickej klasiky sezóny 2017 Kuurne - Brusel-Kuurne bolo dvanásť krátkych kopčekov od 350 do 2700 metrov vrátane Oude Kwaremontu známeho aj z pretekov Okolo Flámska, posledný 50 kilometrov pred koncom.

V závere pretekov cyklisti absolvovali dva okruhy po 15,3 kilometra na úplnej rovine. Na začiatku okruhového jazdenia bola vpredu stále sedemčlenná skupina bez známejších mien z kontinentálnych tímov, ktorá mala tridsať sekúnd k dobru pred hlavnou skupinou s favoritmi Saganom či Van Avermaetom.

Z balíka vtedy zaútočil Belgičan Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a utvoril si niekoľkosekundový náskok. Za ním sa vydali Sagan a Matteo Trentin (Quick-Step Floors) a dvadsať kilometrov pred cieľom bola hlavná skupina už rozdrobená.

Saganova skupina mala vtedy už päť členov (aj Luke Rowe zo Sky a Tiesj Benoot z Lotto Soudal) a postupne sa vzdialila konkurentom na jednu minútu.

Zaútočil dvesto metrov pred cieľom

Do záverečného pätnásť kilometrov dlhého okruhu vstupoval na čele Sagan a jeho skupina s polminútkou k dobru pred prenasledovateľmi na čele s jazdcami BMC.

Bolo zrejmé, že víťaz vzíde s päťčlennej skupiny, z ktorej mal papierovo najväčšie šprintérske kvality Sagan.

Z taktizovania v záverečnom kilometri nastúpil ako prvý Trentin, ale neúspešne. Dvesto metrov pred cieľom zaútočil Sagan a ostatní sledovali už len jeho chrbát.

Cyklistické preteky Kuurne-Brusel-Kuurne

(200,7 kilometra)

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe4:37:49 h
2.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo
3.Luke RoweVeľká BritániaTeam Sky
4.Tiesj BenootBelgickoLotto Soudal
5.Matteo TrentinTalianskoQuick-Step Floorsvšetci čas víťaza
6.Arnaud DémareFrancúzskoFDJ
7.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing
8.Lawrence NaesenBelgickoWB Veranclassicvšetci + 6 s
Michael KolářSRBora-Hansgrohenedokončil

Online prenos:

Cyklistika

26. February 2017 o 11:45
Jarná klasika: Kuurne-Brusel-Kuurne
Víťaz: Sagan
Prenos
S konštatovaním, že fenomenálny cyklista Peter Sagan zvíťazil na klasike Kuurne-Brusel-Kuurne, sa s vami lúčime. Ďakujeme za pozornosť a prajeme príjemný zvyšok dňa.
Preteky sa skončili.
Druhý došpurtoval Jasper Stuyven, tretí skončil Luke Raw.
0,0 Peter Sagan víťazí! Skúsil to zhruba 200 metrov pred cieľom a svojim súperom nedal žiadnu šancu! Po včerajšom druhom mieste tak dnes pridáva víťazstvo v druhej klasike sezóny.
0,5 Prvý to skúša Mateo Trentin a Luke Raw!
1 Posledny kilometer! Petrovi Saganovi nikto nechce vystriedať, v čele sa taktizuje!
3 Pelotón dostihol skupinu s jazdcami BMC, ich strata je neriešiteľná a vyhrá niekto z pätice vpredu.
4 Posledné štyri kilometre! Kto vyhrá druhú jarnú klasiku v roku 2017? Podarí sa to Petrovi Saganovi?
8 9 kilometrov a náskok vyše 40 sekúnd? To musí pätici stačiť! Väčšina z nich má skvelé nohy na špurt, uvidíme, či si to budu jazdci nechávať na cieľovú rovinu.
11 Aj keď jazdci BMC robia čo môžu, náskok nesťahujú a sekundy, paradoxne, pribúdajú. Vedúca skupina výborne spolupracuje!

15 Zvonec oznamuje pretekárom, že do cieľa zostáva posledných 15 kilometrov! Všetko nasvedčuje tomu, že víťaz vzíde z pätice na čele!
18 Vpredu sa nachádza pätica: Peter Sagan, Jasper Stuyven, Mateo Trentin, Luke Shaw a Chris Benoot. K dispozícií majú 20 sekúnd na skupinu za nimi, kde musí pracovať tím BMC, ktorý tam je vo štvorici!
21 Aktivita na čele pomohla aj zvýšiť náskok od pelotónu. Vedúca skupina čítajúca 5 jazdcov má náskok niečo vyše minúty.
23 Skupina favoritov sa úplne potrhala a všetci sa snažia dobehnúť vedúcu skupinu. Niekoľkým jazdcom sa to podarilo, ale tím BMC zostáva vzadu.
25 Saganovi sa to podarilo a na čele je trojčlenná skupina s veľmi malým náskokom na prenasledovateľov.
26 Za Jasperom Stuyvenom sa vydáva Peter Sagan spolu s Mateom Trentinom.
28 Jasper Stuyven stratil trpezlivosť a rozhodol sa opustiť skupinu a skúsiť sólo únik. Minulý rok sa mu to podarilo.
33 Pelotón naďalej letí. Na jeho čele sa striedajú špurterské tímy, ktoré stiahli favoritov na pol minúty. V skupine favoritov spolupráca viazne, takže je dosť možné, že sa štartové pole spojí.
37 Tak toto bolo neočakávané! Pelotón výrazne zrýchľuje a strata je už iba jedna minúta! Skupina favoritov už dobehla dnešný únik.
45 Pelotón stráca na skupinu favoritov 2 minúty, čo sa zdá ako ťažko riešiteľná situácia, keďže v čele sa nachádzajú takmer všetky silné tímy.
49 Skupina na čele má k dispozícií pol minúty a vyzerá to tak, že je už iba otázkou času, kedy sa skupiny spoja.
55 V skupine favoritov je, logicky, väčšina favoritov. Avšak absentuje prítomnosť Nacera Bouhanniho, či Alexandra Kristoffa!
56 Jeden z jazdcov zapojených v páde spolu so svojim kolegom, Baptiste Plackaert, sa vrátil do skupiny favoritov.
59 59 kilometrov do cieľa a favoriti stále znižujú odstup od čela. Momentálne je to minúta a dvadsať sekúnd.
63 Pád v skupine favoritov! Na zemi skončil Tony Martin, nový muž celku Katusha-Alpecin.
65 Spolupráca v skupine favoritov je dobrá, čo sa odzrkadľuje aj na klesajúcom odstupe od vedúcej šestice, v tejto chvíli sú to 2 minúty a desať sekúnd.
72 Zoznam jazdcov v skupine favoritov: Demare, Kung, Van Avermaet, Sagan, Benoot, Martin, Naesen, Stannard, Rowe, Štybar, Trentin, Politt, Maes, Stuyven.
76 Skupine favoritov sa podarilo vytvoriť si sľubný náskok jednej minúty.
80 Už sa nedá hovoriť o pelotóne. V skupine favoritov, ktorá začína sťahovať náskok vedúcej šestice, sa nachádza aj Peter Sagan! Okrem neho je tam Zdeněk Štybar alebo aj Demare, či Van Avermaet.
82 Ako sme už na jarných klasikách zvyknutý, pelotón sa zvykne trhať ďaleko pred cieľom a presne to sa deje teraz tu!
84 A je to tu! Jeden z favoritov, Zdeněk Štybar, útočí na prejazde cez Kwaremont! Spolu s ním tam je Tiesj Benoot!
85 Jurgen Roelandts diktuje tempo vedúcej skupiny, ktorému nestíhajú hneď traja jazdci, a tak na čele je už zase iba šestica. Pelotón sa taktiež delí na dve skupiny, favoriti by sa mali držať v tej prvej.
85 Súčasťou dnešných pretekov je aj jeden z najikonickejších bergov dláždený mačacími hlavami, Kwaremont. 2200 metrový pahorok má priemerný sklon iba 4 percentá, ale v tých najtvrdších miestach až 11,6 %! Budeme svedkami ďalšieho strhujúceho boja práve na tomto mieste?
93 Tempu balíka stíhajú všetci šprintéri, ktorí majú dnes šancu na víťazstvo: Groenewegen, Sagan, Démare, Coquard, či Kristoff.
94 Pretekári sa štverajú na ďalší z bergov Cote du Trieu. Deväťčlenná skupina je stále spolu a udržiava si konštantný náskok.
100 Z celkového počtu 12 bergov-kopcov, jazdci prešli 5 a čaká ich ešte 7. Poslednú prekážku, Nokereberg, prejdú 50 kilometrov pred cieľom.
102 Preteky sa nám prehupujú do svojej druhej polovice. Prvých 70 kilometrov bolo nervóznych, dlho sa nedarilo vytvoriť únik, ktorý by bol schopný si vybudovať značný náskok. V posledných kilometroch sa situácia trochu upokojila, pelotón nechal odísť 9-člennú skupinu, ktorá si udržiava náskok okolo 6 minút.
107 Cyklistov onedlho čaká známy kopec Kruisberg, známy z klasiky Okolo Flámska. Tento berg má dĺžku 1800 metrov a priemerný sklon 4,8%.
113 Únik má k dispozícii 6 minút. V cyklistike je to pomerne výrazný náskok, ale je nepravdepodobné, že by to dotiahli až do konca.
118 Najväčším nebezpečím pre pelotón je prítomnosť Jürgena Roelandtsa v čelnej skupine. Jürgen v minulom roku potvrdil svoje klasikárske schopnosti a na pretekoch Milano-San Remo obsadil tretie miesto.
120 Odstup skupín sa udržiava na zhruba štyroch minútach a tridsiatich sekundách.
123 Odstup rastie výrazným tempom, deviati pretekári majú k dispozícii takmer 5 minút.
124 Skupiny na čele sa spojili a vytvorili početnú, deväťčlennú skupinu.
126 Sexteto vpredu si vytvorilo náskok štyri minúty, čo by mohlo vydržať niekoľko desiatok kilometrov. Z pelotónu sa oddeľuje aj ďalšia skupina troch pretekárov- Farazijn, Cordeel a Boucher.
131 A máme tu ďalší pokus o únik! Šestica jazdcov sa odčlenila od pelotónu. Alexander Gougeard to skúša znovu, dnes je mimoriadne aktívny. Spolu s ním odchádzajú Roelandts, Duchesne, Van Ginniken, Boivin a znovu to skúša aj Alex Kirsch z kontinentálneho tímu WB Veranclassic – Aqua Protect.
142 Kuurne-Brusel-Kuurne je špicifický pretek aj preto, že okrem typických klasikárov majú veľkú šancu na víťazstvo aj šprintéri.Hoci na štartovej listine chýbajú Mark Cavendish, či André Greipel, stále je tu niekoľko rýchlikov. Holandskí fanúšikovia dúfajú v úspech Dylana Groenewegena, tí slovenskí držia palce Petrovi Saganovi.
144 Tempo je tak rýchle, že nikomu sa nedarí vytvoriť únik. Aj po 56 kilometroch je balík jednotný.
152 Takmer 50 kilometrov prejdených za hodinu pretekov svedčí o mimoriadne rýchlom tempe. Takýto priebeh nepredpokladali ani organizátori preteku.
152 Počas prvej hodiny sme mali možnosť vidieť veľké množstvo pokusov o atak, ale nikomu sa nepodarilo odísť. Jazdci v pelotóne vyzerajú nervózne, dúfajme, že sa nezopakuje včerajší hromadný pád.
168 Pelotón je opäť pokope. Dvaja odvážlivci sa prevetrali na čele, ale nakoniec boli pohltení.
170 Dvojica na čele vzorne spolupracuje a darí sa im udržiavať odstup od pelotónu.
174 Na čele sa stále drží dvojica pretekárov. Alexis Gougeard (AG2R) tak opakuje svoju včerajšiu taktiku a sa sebou si berie aj pretekára tímu BMC Daniela Ossa.
175 Po 25 kilometroch sa na čele osamostatnila dvojica pretekárov. Na pelotón však majú minimálny náskok.
176 Pelotón dostihol unikajúcu skupinku. Uvidíme, či to ešte niekto skúsi pred prvým vrchárskym testom. Na úpätie to majú jazdci ešte zhruba 5 kilometrov.
180 Pretekári sa pomaly blížia k prvému horskému testu, ktorý bude na nich čakať na 30. kilometri.Edalareberg je 1500 metrov dlhý s 4,2 percentným profilom a maximom 7 %.
183 Prvé ataky v pelotóne! 10 sekundový náskok si vybudovali Naesen, Kirsch, McNally, Jarrie, Rickaert, De Vries, Stevens a Janssens.
193 Jazdci majú za sebou prvé nespevnené úseky, zatiaľ bez žiadnych výrazných problémov.
200,7 Preteky boli odštartované!
Ešte sa preteky ani nezačali a už tu máme prvé prekvapenie! Bohužiaľ, negatívneho charakteru, pretože jeden z favoritov, Tom Boonen, sa kvôli žalúdočným ťažkostiam klasiky nezúčastní!
Dvojica belgických klasík nám otvára kalendár cyklistických podujatí v Európe.Včera si na Omloop Het Nieuwsblad najlepšie poradil so zradnými pavé a úzkymi cestičkami domáci pretekár tímu BMC Racing Team Greg Van Avermaet.Na druhom mieste skončil slovenský rýchlik Peter Sagan a pódium doplnil Sep Vanmarcke.

Dnes sa môže situácia opakovať, pretože na štarte Kuurne-Brussels-Kuurne máme prvých dvoch mužov včerajšieho dňa, ktorých bude vyzývať v boji o prvensto hneď niekoľko špičkových klasikárov.Víťaz minulého ročníka Jasper Stuyven z tímu Trek-Segafredo sa nechal počuť, že sa cíti veľmi dobre a rád by svoj rok starý úspech zopakoval.Nemôžeme zabúdať ani na tím Quick Step Floors, korý už tradične poskladal mimoriadne silnú zostavu s menami ako Tom Boonen, Philippe Gilbert, či Zdeněk Štybar.Už tradične sa na tomto podujatí darí Alexandrovi Kristoffovi (Katusha– Alpecin), ktorý sa včera kvôli problémom na trati nedostal do boja o víťazstvo.

Na pretekárov čaká 12 nevyspytateľných stúpaní,bergov,pomedzi ktoré je pripravených niekoľko úsekov pavé, ktoré sú v preteku kľučovou záležitosťou Očakávať môžeme 200 kilometrov plných vzrušenia, súbojov najlepších klasikárov a možno aj prekvapení.Zostaňte naladení a užite si tento veľkolepý cyklistický pretek!
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 11:45.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 3. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 4. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 9. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 10. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto
 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 3. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 4. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 8. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 9. Životné jubileum prof. Ing. Jaroslava Valáška, PhD.
 10. OMV pozýva na pretekársky supervíkend na okruhu Slovakiaring
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 13 728
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 12 158
 3. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 194
 4. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 8 520
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 7 854
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 6 545
 7. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 4 756
 8. Nie sme žiadni paštikári. Slováci už dovolenkujú inak 3 542
 9. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 3 313
 10. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto 2 850

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pre Trumpa je svetová politika len hra

Putin sa opäť priznal, že Krym bola hra Kremľa.

Neprehliadnite tiež

Keď Sagan musel stiahnuť nohavice, zastal pri karavane

Keď si cyklisti potrebujú uľaviť, majú to komplikované.

V kufri auta mal toľko dopingu, že mohol zásobovať lekáreň. Šiel na Tour

V roku 1998 Tour de France poznačil jeden z najväčších škandálov vo svete športu.

Országh: Varíme z toho, čo máme. Ešte potrebujeme kvalitu

Hokejisti Slovana Bratislava odštartovali spoločnú prípravu na novú sezónu

Prvý týždeň na Tour de France: Sagan má už len jediný cieľ

Prvý týždeň na Tour veľké zmeny nepriniesol.