Björgenová sa stala tretí raz šampiónkou v skiatlone

Jediná Slovenka, Alena Procházková, obsadila v 50-člennej konkurencii 34. miesto s odstupom viac ako štyri minúty.

Majsterkou sveta v skiatlone na šampionáte v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti sa stala Nórka Marit Björgenová. (Zdroj: SITA/AP)

LAHTI. Majsterkou sveta v skiatlone na šampionáte v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti sa stala Nórka Marit Björgenová.

V pretekoch všestrannosti na 7,5 km klasickou a 7,5 km voľnou technikou 36-ročná veteránka zdolala o 4,8 s domácu favoritku Kristu Pärmäkoskiovú a o 32 s Švédku Charlotte Kallovú.

Zo Sloveniek iba Procházková

Jediná Slovenka Alena Procházková obsadila v 50-člennej konkurencii 34. miesto s odstupom 4:03,5 min.

"V klasickej časti som sa držala do tridsiateho miesta a chcela som si túto pozíciu udržať. V skejtovej časti som ale mala problém, ktorý nechcem špecifikovať a hoci som sa to snažila dobehnúť, už to nešlo. Tempo bola opäť veľmi rýchle," povedala Procházková pre RTVS.

Tridsaťšesťročná Björgenová, ktorá sa do bielej stopy vrátila po narodení syna Mariusa a materských povinnostiach, tak zveľadila svoju zbierku z MS na 15 zlatých, päť strieborných a tri bronzové medaily. Bývalá ruská hviezda Välbeová má spolu na konte 14 zlatých a tri strieborné kovy.

"V poslednom okruhu som sa cítila veľmi silná. Išlo sa mi dnes parádne a som šťastná, že som vybojovala ďalší titul. Od narodenia môjho syna som mala tento sen a splnil sa mi. Nie je ľahké byť matkou a tároveň súťažiť na najvyššej úrovni. S Pärmäkoskiovou to bol veľký súboj," povedala po pretekoch pred 35-tisíc divákmi Björgenová, ktorá túto disciplínu ovládla aj na ZOH 2014 v Soči.

Na MS vyhrala skiatlon tretíkrát v kariére. Zlato nemohla obhajovať jej krajanka Therese Johaugová, ktorá si odpykáva 13-mesačný dištanc za doping.

Prečítajte si tiež: Johaugovej dištanc stále platí, definitívne o nej rozhodnú v marci

So striebrom bola spokojná aj Pärmäkoskiová: "Je to moja prvá veľká medaila a pre mňa akoby víťazstvo. Marit je pre mňa idolom. Diváci ma povzbudzovali a boli naozaj skvelí."

Už úvodný kilometer klasickej časti pretekov naznačil, kto bude v pretekoch dominovať. Na čele sa po dvoch-troch kilometroch sformovala štvorica favoritiek v zložení Björgenová, Wengová, Kallová a Pärmäkoskiová, ktorá si utvorila náskok 10 sekúnd.

Slovenka Procházková bola na 3,75 km s odstupom 33,3 s na 24. mieste. Prezúvanie na 7,5 km najlepšie vyšlo domácej favoritke Pärmäkoskiovej, za ktorou s minimálny odstupom 1-2 sekúnd nasledovalo nórsko-švédske duo Wengová - Kallová.

Veteránka Björgenovej prezutie trvalo o čosi dlhšie, ale manko 5 sekúnd nič neznamenalo. Odstup Procházkovej sa zvýšil na 1:28,9 min a prezúvala na 29. priečke.

Posledné krátke stúpanie

Vo voľnej, resp. korčuliarskej technike si od začiatku najlepšie počínali Björgenová a Parmakoskiová. Nórka a Fínka výrazne odskočili zostávajúcemu tandemu na čele pretekov a na konci prvého okruhu, čiže na 11,25 km už mali pred Kallovou a Wengovou náskok 28,6 s.

Slovenka Procházková bola s mankom 2:34,4 min na 31. mieste. Rozhodujúci krok na ceste za zlatou medailou urobila Björgenová v poslednom krátkom stúpaní pred príchodom na štadiónom, keď ušla Pärmäkoskiovej na 3-4 sekundy a v nasledujúcom klesaní a cieľovej rovinke už svoj náskok udržala.

Procházková v závere pretekov nabrala ďalšiu minútu a pol odstupu od najlepších a napokon finišovala ako tridsiata štvrtá s vyše 4-minútovým rozdielom.