Nórky v Lahti úspešne obhájili zlato v ženskom tímšprinte

Nórky obhájili zlaté medaily z Falunu 2015 a v 12-ročnej histórii tímšprintov na svetových šampionátoch dobyli tretie zlato.

Majsterkami sveta v tímšprinte klasickou technikou sa stali Nórky v zložení Heidi Wengová a Maiken Caspersen Fallová.(Zdroj: SITA/AP)

LAHTI. Majsterkami sveta v tímšprinte klasickou technikou na šampionáte v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti sa stali Nórky v zložení Heidi Wengová a Maiken Caspersen Fallová.

Striebro získali s odstupom 5,56 s Rusky Julia Belorukovová a Natalia Matvejevová a bronz Američanky (+18,4). V dramatickom finiši Jessica Digginsová zdolala Švédku Stinu Nilssonovú o 2 desatiny sekundy.

Za sklamanými Švédkami skončili piate Fínky a šieste Nemky.

Tretie zlato za dvanásť rokov

Snažila som sa maximálne koncentrovať iba na svoje jazdy. Verila som Heidi Wengovej, že to tiež dokáže potiahnuť.

Maiken Caspersen Fallová

Maiken Caspersen Fallová potvrdila pozíciu najlepšej šprintérky súčasnosti. Vedúca žena Svetového pohára v Lahti ovládla šprint voľnou technikou a bola aj súčasťou víťaznej dvojice v tímšprinte.

Fallová má zlato z tímšprintu aj spred dvoch rokov z Falunu, vtedy ho vybojovala po boku Ingvild Flugstad Östbergovej.

Verila Wengovej

Rusky a Nórky vstupovali do posledného zo šiestich 1,3 km dlhých okruhov s náskokom vyše 12 sekúnd pred konkurenciou.

Bolo zrejmé, že o zlato si to rozdajú Maiken Caspersen Fallová a Natalia Matvejevová Zlatá zo šprintu Fallová podľa očakávania zaútočila v záverečnom stúpaní a v zjazde na štadión už bola vpredu s náskokom niekoľkých metrov.

O zlatých a strieborných medailách bolo rozhodnuté.

"Snažila som sa maximálne koncentrovať iba na svoje jazdy. Verila som Heidi Wengovej, že to tiež dokáže potiahnuť. Sme obe veľmi šťastné z toho, že sa nám podarilo zvíťaziť," uviedla Maiken Caspersen Fallová v prvej reakcii pre Eurosport.

"Maiken je z nás najsilnejšia, bol to môj sen súťažiť po jej boku v týchto pretekoch. Keď prešla cieľovou čiarou, neubránila som sa plaču," povedala Heidi Wengová na webe VG.

MS v severskom lyžovaní v Lahti - beh na lyžiach tímšprint klasickou technikou (6x1,3 km): ženy - finále: