Kližan predviedol bojovný výkon, na Djokoviča nestačil

Novak Djokovič sa na kurty vrátil po prehre v druhom kole na Australian Open. V Acapulcu vyhral nad Martinom Kližanom 6:3 a 7:6. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|1. mar 2017 o 01:00

Martin Kližan prehral v prvom kole na turnaji v Acapulcu so svetovou dvojkou, Novakom Djokovičom, v dvoch setoch 6:3, 7:6.

ACAPULCO. Srbský nedávny líder svetového rebríčka Novak Djokovič zvíťazil nad slovenským tenistom Martinom Kližanom 6:3, 7:6 (4) v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 Abierto Mexicano Telcel v mexickom Acapulcu (dotácia 1 469 745 USD, tvrdý povrch).

Stretnutie trvalo 94 minút a víťaz v tajbrejku druhého setu premenil prvý mečbal. Djokovič v prvom dejstve čelil štyrom brejkbalom Kližana, v druhom pustil slovenského súpera do náskoku 4:2, 5:4 aj 6:5, ale v tajbrejku napokon získal zápas pre seba.

Ofenzívny výkon

Kližan predviedol ofenzívny výkon a renomovaného súpera prestrieľal 25:9 vo víťazných úderoch, Djokovič mal však zároveň oveľa istejšiu ruku, na nevynútené chyby to bolo 11:30 z pohľadu Srba.

"Ľavák Kližan bol nebezpečný najmä z forhendu a Djokoviča neraz vyviedol z rovnováhy dropšotmi, ktorým sa jeho súper len prizeral," napísal oficiálny portál ATP World Tour.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič predtým naposledy bol v turnajovej akcii 19. januára na melbournských grandslamových Australian Open, v 2. kole senzačne nestačil na Uzbeka Denisa Istomina.

Neskôr počas prvého februárového týždňa Djokovič prispel jedným singlovým bodom k triumfu Srbov 4:1 nad Rusmi v Niši v osemfinálovom 1. kole Davisovho pohára 2017 reprezentačných družstiev mužov.

Silné štartové pole

"Vždy je náročné dostať sa cez 1. kolo na turnaji. So svojou hrou som však spokojný, najmä v prvom sete. Dúfam, že v tom budem pokračovať," cituje Djokoviča AP.

Dvanásťnásobný grandslamový šampión Djokovič na tlačovej besede pokračoval v hodnotení stretnutia: "Kližan na prvé kolo bol náročný súper, ale celé štartovné pole je tu veľmi silné. Kližan si počínal agresívne, nebál sa do toho ísť. Je známy tým, že vie hrať svoj najlepší tenis proti tophráčom na veľkých turnajoch. Bol to zápas hore-dolu, ale presne taký som potreboval po dlhej hernej prestávke."

Kližan na svojej facebookovej prezentácii poslal krátky odkaz fanúšikom: "Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma neustále podporujú a držia mi palce."

Druhý muž terajšieho hodnotenia ATP Djokovič hrá na podujatí v Acapulcu vôbec po prvý raz, na základe voľnej karty a je jednotkou "pavúka".

"Som milo prekvapený vrúcnym prijatím v Acapulcu. Turnaj má výbornú organizáciu, z ľudí sála pozitívna energia, zatiaľ mám iba pekné zážitky," povedal Djokovič na adresu organizátorov.

V druhom kole Del Potro

V osemfinálovom 2. kole si zmeria sily s Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom. Šampión z Acapulca si odnesie 500 bodov do hodnotenia a prémiu 321 900 amerických dolárov pred zdanením.

Dvadsaťdeväťročný Djokovič vedie v bilancii zo vzájomných duelov s 27-ročným Petržalčanom Kližanom, 62. v počítačovom poradí, 3:0. Opakovane sa presadil predvlani na "harde": v marci v americkom Miami na Floride (6:0, 5:7, 6:1) a v októbri v čínskom Šanghaji (6:2, 6:1).

Srb má na konte 759 zápasových úspechov vo dvojhre, o tri zaostáva za historickou desiatou pozíciou v tzv. Open Ere, na ktorej figuruje Američan Pete Sampras.

V Acapulcu bude prvým aktérom z Top 2 od sezóny 2001, keď získal miestny titul vtedajší líder hodnotenia Gustavo Kuerten z Brazílie. Ak sa do finále prebojujú dvaja najvyššie nasadení, bude to jubilejný 50. súboj Djokoviča a Nadala (26:23).

Kližan
Martin Kližan sa dnes nemá za čo hanbiť. Srbovi bol vyrovnaným súperom a keby nerobil zbytočné a hlúpe chyby, tak by dnes mohol oslavovať postup do druhého kola.

Po setoch 6:3 a 7:6 (7:4) sa tak teší z postupu do druhého kola Novak Djokovič.
Koniec zápasu
7:6
importantNádherný záver zápasu! Obaja hráči si pri sieti loptu niekoľkokrát vymenili, napokon však vyšiel z tohto súboja ako víťaz Srb. Vyhráva tak celý zápas.
6-4
importantKrásna dlhá výmena, ktorá končí tesným autom Kližana. Od zlosti hodil raketu na zem. Mečbol pre Djokoviča.
3-3
importantDlhá výmena, ktorú ukončuje Martin krásnym úderom do rohu kurtu.
3-2
Kraťas Kližana Novak dobehol, no nedokázal loptu poslať cez sieť.
3-1
Výborne zahrané! Druhý víťazný úder, Novak nemal šancu.
3-0
Opäť ďalší zlý riturn Kližana.
2-0
Riturn Kližana končí v aute.
1-0
importantKližan po podaní zbehol k sieti a mal ľahučkú úlohu, no loptu zahral do autu. Od zlosti kopol do siete, ktorá sa musí upravovať.
6:6
importantOpäť zlý riturn a piata čistá hra pre Novaka. Uvidíme tajbrejk.
40-0
Dobrý servis a zlý riturn.
30-0
Kližan mohol zakončiť výmenu úderom po čiare, no zvolil si inú cestu a tá skončila loptou v aute.
15-0
Novak po podaní zbehol k sieti, odkiaľ to už mal ľahké.
5:6
importantSkvelé podanie a skvelý víťazný druhý úder! Martin Kližan získava prvú čistú hru.
0-40
Tretíkrát po sebe zahral Kližan kraťas! Djokovič ho síce dobehol, no Martin už čakal pri sieti a poľahky zakončil.
0-30
Opäť víťazný kraťas Kližana.
0-15
Kraťas Kližana Novak dobehol, potom vznikol súboj pri sieti, z ktorého vyšiel ako víťaz slovenský tenista.
5:5
importantZlý Kližanov riturn. Djokovič získava štvrtú čistú hru v zápase.
40-0
Skvelé podanie Novaka, Kližan nemal šancu.
30-0
Novak sa pošmykol, Martin mal ľahkú úlohu, no loptu poslal do autu.
15-0
Skvelá výmena! Martin Kližan odvrátil pri sieti dve lopty, tá druhá, ktorá mohla byť víťazná, však skončila tesne v aute.
4:5
importantSkvelé Kližanove podanie! Novak ide podávať na udržanie sa v druhom sete.
30-40
Riturn Srba a aut.
30-30
Opäť skvelý kraťas! Djokovič nemal šancu.
30-15
Slovák posiela loptičku tesne za čiaru.
15-15
Ťažká lopta pre Djokoviča, ktorá napokon dopadla tesne za čiaru.
15-0
Bekhend Martina Kližana končí ďaleko v aute.
4:4
importantMartin poslal loptu len do siete. Stav druhého setu sa nám tak vyrovnáva.
40-30
Tentokrát Kližanovi riturn vyšiel. Krížnemu úderu sa Djokovič bezmocne prizeral.
40-15
Martin chcel zahrať riturn po čiare, no lopta skončila za ňou.
30-15
Dobré podanie a pokazený riturn.
15-15
Slovenský tenista si všimol, že súper zbehol k sieti, úderom po čiare mu tak nedal šancu.
15-0
Martin Kližan riturnuje len do siete.
3:4
importantOpäť Kližan pri sieti a opäť fiftín pre Djokoviča. Ten získava už tretí gem čistou hrou, no prvýkrát takto získava súperovu hru.
40-0
Víťazný riturn.
30-0
Martin Kližan zbehol k sieti, súper si to však všimol a prudkým úderom na telo znemožnil Martinovi dobre zakončiť.
15-0
Kližanov úder poslal loptu do autu.
2:4
importantDjokovičov aut! Martin berie svetovej dvojke druhé podanie po sebe!
40-A
importantMartin Kližan zahral nádherný a nečakaný kraťas. Dnes mu naozaj vychádzajú. Získava brejkbol.
40-40
Na Martinov úder po čiare nestihol Novak zareagovať.
A-40
Po druhýkrát nám Novak predviedol taktiku servis, sieť, volej a opäť slávila úspech.
40-40
Nádherný riturn Martina Kližana, ocenili ho aj diváci.
40-30
Po podaní prišiel zbeh k sieti a následný víťazný volej.
30-30
Aut Djokoviča.
30-15
Slovenský tenista síce loptičku dobehol, no nedokázal ju poslať do kurtu.
15-15
Kližan nezvládol svoj úder, vysoký lob skončil v aute.
0-15
Slabé druhé podanie Djokoviča dostalo Martina do dobrej pozície, ktorú napokon aj využil. Súpera prinútil k chybe.
2:3
importantPo prvom prichádza hneď druhé eso, ktorým Martin získava tretí gem a prvýkrát v zápase vyhráva.
15-40
Martin Kližan nám predviedol prvé eso v zápase.
15-30
Opäť Novakov aut.
15-15
Silný forhend Djokoviča poslal loptu tesne za základnú čiaru.
15-0
Kližanov aut.
2:2
importantDlhá výmena sa končí autom Djokoviča. Ten ešte skúsil jastrabie oko, no to potvrdilo správnosť verdiktu rozhodcu. Martin tak berie súperovi prvé podanie v dnešnom zápase.
30-40
importantBekhend Novakovi dnes nejde, aut. Brejkbol pre Martina Kližana, prvý v druhom sete.
30-30
Martin chcel zahrať krížny úder, no lopta napokon skončila tesne za čiarou.
15-30
Djokovič poslal loptu do autu.
15-15
Kližan riturnoval ľahkú loptu len do autu.
0-15
Obaja tenisti hrali opatrne, výmena napokon skončila autom Djokoviča.
2:1
importantRozbehaný Novak nestihol dobehnúť loptičku. Martin Kližan znižuje.