Kraft potvrdil skvelú formu a je majstrom sveta aj na veľkom mostíku

Uprostred rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft, Andreas Wellinger (vľavo) a Piotr Zyla (vpravo). (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. mar 2017 o 20:09

Bez medaily skončil líder Svetového pohára i víťaz Turné štyroch mostíkov Kamil Stoch.

LAHTI. Rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft sa stal dvojnásobným majstrom sveta na šampionáte v severských disciplínach vo fínskom Lahti.

Po strednom triumfoval aj vo štvrtkovej súťaži na veľkom mostíku HS-130, keď tesne viedol už po prvom kole.

V súčte o 1,3 bodu zdolal Nemca Andreasa Wellingera, ktorý získal striebro rovnako ako v úvodných individuálnych pretekoch. Tretí sa umiestnil Poliak Piotr Zyla.

Pri záverečných skokoch druhého kola panovali vhodné podmienky, čo výborne využil predovšetkým Zyla. Ten sa na rozdiel od Krafta a Wellingera, ktorí obhájili svoje pozície z prvého, vyšvihol na medailu zo šiesteho miesta.

Víťaz Turné štyroch mostíkov na prelome rokov a líder Svetového pohára Kamil Stoch skončil siedmy. Prekvapujúci víťaz stredajšej kvalifikácie Antti Aalto z Fínska obsadil v prvom kole hlavnej súťaže smolné prvé nepostupové 31. miesto.

Na snímke rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft bozkáva stupeň víťazov po tom, ako sa stal dvojnásobným majstrom sveta na MS v severských disciplínach, keď po strednom vyhral aj v súťaži na veľkom mostíku HS-130. (Autor: TASR/AP)

Kraft celkovo dosiahol piaty kov na majstrovstvách sveta, z toho už tretí na tohtoročnom vrcholnom podujatí, na konte má tiež striebro zo súťaže miešaných družstiev na strednom mostíku.

Vo Falune 2015 získal striebro v tímových pretekoch na veľkom mostíku a bronz v súťaži jednotlivcov na strednom.

"Je neuveriteľné, že sa to podarilo aj vo štvrtok. Všetko som musel urobiť správne, Wellinger v druhom kole predviedol obrovský skok. Chcel som si užiť môj druhý pokus, bol som uvoľnenejší než na strednom mostíku. Spravil som maximum a potom som už len dúfal v dobré známky," uviedol 23-ročný Rakúšan na webe ORF.

Stal sa prvým skokanom od Poliaka Adama Malysza v roku 2003 s dvoma individuálnymi úspechmi na jednom svetovom šampionáte.