Sagana čaká klasika pre tretie tisícročie. V daždi sa mení na galeje

Profesionáli jazdia na Strade Bianche len od roku 2007. Preteky sa však rýchlo získali na popularite.
Profesionáli jazdia na Strade Bianche len od roku 2007. Preteky sa však rýchlo získali na popularite. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|3. mar 2017 o 15:39

Petra Sagana čaká klasika, na ktorej ešte neuspel. Na Strade Bianche však už útočil na víťazstvo a patrí k favoritom.

BRATISLAVA. Chianti, Carmignano, Brunello di Montalcino, Morellino di Scasano. Toskánsko je predovšetkým krajom milovníkov vína. Práve vína z tohto regiónu Taliani vyvážajú do zahraničia najviac, za stovky miliónov eur. Je vyhľadávané a ľudia za dobrým vínom majú vo zvyku aj cestovať. Chianti je značka známa po celom svete.

Taliani sú majstri v získaní turistov. Nemusia ich lákať len na víno. V Toskánsku je z čoho vyberať. Kulinárske špeciality, umenie, história. Aby však ešte viac podporili turizmus v tejto časti, vytvorili niečo jedinečné.

Začali organizovať cyklistické jazdy pre veteránov. Nie pre ľudí v pokročilom veku, ale pre starožitné bicykle. L'Eroica Strade Bianche má nezameniteľnú atmosféru a je mimoriadne obľúbená.

Profesionáli dostali šancu až po amatéroch

Je to výlet do histórie. Podmienkou je mať bicykel, ktorý má minimálne tridsať rokov. Pedále nesmú byť našľapovacie, prehadzovačky musia mať páky na dolnej rámovej rúrke a účastníci sa aj obliekajú do historických dresov, renovujú starožitné dielce, zháňajú historické kusy.

Na bicykloch vyzerajú ako ich dedovia v minulom storočí. Náhradné duše si niektorí dávajú okolo tela, ako to bolo zvykom ešte pred sto rokmi. Už na desiaty ročník tejto jazdy v Toskánsku prišlo tritisíc ľudí. Záujem organizátorov prekvapil.

Navyše, trasa neviedla len po asfaltkách, ale priamo pomedzi svetoznáme vinice po prašných cestách. Pod kolesami je len prach a kamienky.

Z tejto lásky a vášne k starým cyklistickým časom však neskôr vznikli aj preteky pre profesionálov. Prvý raz sa išli v roku 2007.

Mestá a prostredie pretekov je historické. Cieľ i štart je v meste Siena. Preteky Strade Bianche sú však svojím konceptom i traťou klasikou pre tretie tisícročie.

Šanca pre víťaza Tour aj klasikára

Za desať rokov od vzniku sa medzi profesionálmi stala veľmi obľúbenou a chodia na ňu aj najväčšie hviezdy.

Všetky cyklistické preteky svojím rázom a traťou vytvárajú predpoklady pre istý typ pretekárov, ktorým najviac pasujú. Toskánska klasika sa tomu vymyká.

V sobotu budú vedľa seba stáť najlepší klasikári, šprintéri, ale aj vrchári, ktorí vyhrávajú na Tour de France či na Giro d'Italia. Strade Bianche sú jedny z mála pretekov, na ktorých môže uspieť každý. Pokojne na nich môže v závere bojovať Peter Sagan proti Vincenzovi Nibalimu.

Slovenský cyklista na Strade Bianche štartuje nepretržite od roku 2012. Dva razy skončil druhý. Vlani bol v rozhodujúcom úniku, lenže neudržal tempo troch súperov. Ušli mu v prudkom stúpaní v uliciach Sieny.

Na Strade Bianche sa nepodobajú žiadne iné preteky. Sú tu kopce, technické pasáže, aj rovinky. Ale najmä - celá tretina zo 175 kilometrov nevedie po riadnom asfalte ani po spevnených cestách.

Jazdí sa skrátka po zemi a prachu. Keď je sucho, tak sa za cyklistami dvíhajú kúdole prachu. Už tu môže byť problém ísť vo väčšej skupine. Navyše drobné kamienky sa pod kolesami šmýkajú. Treba sa vystríhať pádov.

Vinokurov: Horská etapa by bola ľahšia

Ešte na vyššiu úroveň v náročnosti vie tieto preteky posunúť dážď.

Vtedy sa menia na galeje. V roku 2010 zaradili iba pár krátkych úsekov Strade Bianche v rámci siedmej etapy na Giro d´Italia. Jej účastníci na ňu dodnes nezabudli.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagana čaká klasika pre tretie tisícročie. V daždi sa mení na galeje