Bubeník postúpil do finále z piateho miesta, Beer skončil už v kvalifikácii

Matúš Bubeník.
Matúš Bubeník. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. mar 2017 o 13:45

Z dvoch slovenských reprezentantov sa do finálovej osmičky prebojoval len jeden.

BELEHRAD. Z dvojice slovenských výškarov na halových majstrovstvách Európy v atletike v Belehrade postúpil do nedeľného finále (o 16.50 h) iba Matúš Bubeník.

Holíčan žijúci v Brne na druhý pokus prekonal kvalifikačný limit 228 centimetrov a do bojov o medaily sa dostal z piatej priečky.

Bubeník si v kvalifikácii dva razy zlepšil tohtosezónne maximum. Najprv o centimeter, keď na prvýkrát prekonal 225 centimetrov, a potom aj druhý raz po úspešnom druhom pokuse na 228 centimetrov. Predchádzajúce výšky (210, 216, 221 cm) zvládol na prvý raz.

Pre Bubeníka bude belehradské finále len druhé veľké v kariére. V roku 2015 skončil na Svetovej univerziáde v juhokórejskom Kwangdžu strieborný. Na predošlých HME v Prahe 2015 mu postup do finále ušiel tesne (skočil 224 cm), skončil vtedy deviaty.

Už v kvalifikácii skončil druhý slovenský reprezentant Lukáš Beer. Ak by prekonal aspoň 225 centimetrov na prvý raz, mohlo to tiež stačiť na postup.

Lukáš Beer.
Lukáš Beer. (Autor: TASR/AP)

Košický výškar sa v úvode kvalifikácie nemýlil: 210, 216 i 221 centimetrov zvládol na prvý pokus, ale 225 bolo tentoraz už nad jeho sily. Beer obsadil jedenáste miesto a v porovnaní s HME 2015 v Prahe sa zlepšil o päť priečok.

Z favoritov nevypadol nik, iba líder svetových tabuliek a víťaz Banskobystrickej latky 2017 Sylwester Bednarek mal vážny problém na 225 centimetrov, keď túto výšku prekonal až na tretíkrát. Potom sa však s prehľadom prehupol na prvý pokus ponad 228 centimetrov a postúpil tiež do finále.