Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. mar 2017 o 14:35

Rakúsky lyžiar sa osamostatnil v historických tabuľkách.

KRAJNSKA GORA. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa stal rekordný šiestykrát celkovým víťazom Svetového pohára.

6. Ingemar Stenmark (Švéd.) -3

Zisk veľkého krištáľového glóbusu spečatil v sobotu triumfom v obrovskom slalome v Kranjskej Gore a zároveň si zabezpečil štvrtý malý glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny.

V súčte oboch kôl predstihol Nóra Leifa Kristiana Haugena o 46 stotín sekundy, tretí skončil Švéd Matts Olsson (+0,67).

Zvládol aj ťažké podmienky

Hirscher už v prvom kole predviedol dravú jazdu s minimom chýb, bol najrýchlejší na všetkých medzičasoch a vypracoval si náskok 96 stotín sekundy na Nóra Henrika Kristoffersena.

V druhom panovali mimoriadne náročné podmienky s hmlou a dažďom a preteky museli dvakrát na niekoľko minút prerušiť.

Rakúšan si napriek zhoršujúcej sa mäkkej trati a slabej viditeľnosti prvú priečku ustrážil a už pred finále Svetového pohára v americkom Aspene si zabezpečil celkové prvenstvo.

Pred Kristoffersenom má päť pretekov pred koncom seriálu nedostihnuteľný náskok 504 bodov. Z podmienok vyťažil Haugen, ktorý sa na druhú priečku vyšvihol z dvanástej po prvom kole.

Slováci do druhého kola nepostúpili

Dvadsaťosemročný Hirscher vybojoval veľký glóbus šiestykrát za sebou. Osamostatnil sa tak na čele historických tabuliek, luxemburský reprezentant Marc Girardelli ich v kariére nazbieral päť.

"Neboli to jednoduché preteky. Snažil som sa vydať zo seba maximum, i keď bolo náročné čakať hore na štarte tak dlho v daždi. Dostalo sa mi do uší, že mám na Leifa Kristiana k dobru 1,7 sekundy, napriek tomu som musel ísť na plný plyn. Jazdil som na hranici svojich možností. Vyšlo to, som šťastný, musím sa poďakovať celému tímu," povedal v cieli Hirscher.

Rakúšan získal malý glóbus za obrovský slalom predtým v rokoch 2012, 2015 a 2016. V Kranjskej Gore sa mu už tradične darí, pri osemnástich štartoch sa až dvanásťkrát dostal na pódium.

V sobotu zaznamenal 44. triumf v pretekoch Svetového pohára. V nedeľu môže pridať malý glóbus aj za slalom.

Do druhého kola sa medzi elitnú tridsiatku neprebojoval ani jeden z dvojice slovenských reprezentantov. Andreas Žampa obsadil v prvom kole 42. miesto s mankom 3,91 s na Hirschera, Martin Hyška skončil na 58. priečke (+8,07).