Björgenová získala osemnáste zlato, v prvej štvorke skončili iba Nórky

Nórky ovládli beh na 30 km voľne, druhá sprava Marit Björgenová.
Nórky ovládli beh na 30 km voľne, druhá sprava Marit Björgenová. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. mar 2017 o 15:47

Nórska legenda získala na prebiehajúcich MS už štvrtú zlatú medailu.

LAHTI. Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová dosiahla na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v Lahti už svoje štvrté zlato.

V sobotu vyhrala beh na 30 kilometrov voľne s hromadným štartom s náskokom 1,9 sekundy pred krajankou Heidi Wengovou.

Totálny triumf Nórok podčiarkli tretia Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+1,9) a štvrtá Ragnhild Hagaová (+7,4). Nórky tak v Lahti vyhrali všetkých šesť disciplín v ženskom bežeckom lyžovaní, čo sa v histórii ešte žiadnej krajine nepodarilo.

Pre 36-ročnú Björgenovú to bolo už osemnáste zlato z majstrovstiev sveta, na konte má aj päť strieborných a tri bronzové kovy. V Lahti predtým stála na najvyššom stupni v skiatlone, na 10 kilometrov klasicky i v štafete.

"Posledné dva kilometre som zo seba dostala zvyšky síl. Vedela som, že Heidi je tesne za mnou a dala som do toho všetko. Vyšlo to a som veľmi šťastná," povedala v cieli Björgenová, ktorá sa do súťažného kolotoča vrátila po materských povinnostiach.

V dramatických pretekoch sa po polovici trate vytvorila na čele desaťčlenná skupina, v ktorej udávali tón severanky. V závere už na tempo nórskych bežkýň súperky nestačili a vpredu si po zlato bežala Björgenová.

Tá odtiahla záverečné dva kilometre na čele, Wengová ju stíhala márne a napokon iba tesne získala striebro v rovnakom čase ako tretia Jacobsenová. Slovensko nemalo na štarte zastúpenie.