Anastasia Kuzminová na biatlonových majstrovstvách sveta v Rakúsku.
Anastasia Kuzminová na biatlonových majstrovstvách sveta v Rakúsku. (Autor: TASR)
Sportnet|10. mar 2017 o 19:19

Víťazkou rýchlostných pretekov vo fínskom Kontiolahti sa stala Tiril Eckhoffová z Nórska.

KONTIOLAHTI. Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová uspela v piatkovom šprinte Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti.

Na 7,5-kilometrovej trati o 18,3 sekundy aj zásluhou bezchybnej streľby zdolala vedúcu ženu celkového poradia Lauru Dahlmeierovú z Nemecka. Tretia skončila Bieloruska Darja Domračevová s mankom 20,4 sekundy.

Spomedzi trojice Sloveniek si najlepšie počínala Anastasia Kuzminová na pätnástom mieste, do sobotných stíhacích pretekov sa kvalifikovali aj Paulína (37.) a Ivona (50.) Fialkové.

Eckhoffová si vo veku 26 rokov vybojovala tretie víťazstvo vo Svetovom pohári, všetky dosiahla v rýchlostných pretekoch. V 138. štarte si pripísala okrúhle desiate pódiové umiestnenie.

Dahlmeierová našla premožiteľku po piatich triumfoch za sebou, no opäť sa priblížila k zisku veľkého glóbusu, jej najbližšia prenasledovateľka Gabriela Koukalová z Česka skončila trinásta.

Kaise Mäkäräinenovej šprint na domácom snehu vôbec nevyšiel, ani rýchly beh jej pri streleckej bilancii 2+2 nemohol stačiť na dobrý výsledok. Fínka obsadila 49. priečku a prišla o červený dres, na čelo poradia disciplíny sa dostala Dahlmeierová, druhá je Koukalová.

Kuzminová prišla o pozíciu v elitnej desiatke až zaváhaním na druhej streľbe, Paulína aj Ivona Fialkové urobili po jednej chybe v ľahu i stoji.

"Dnes to pre mňa bolo náročné po devätnástich dňoch bez pretekov. Nevedela som zvoliť správnu rýchlosť. Trať bola ľadová, musela som tomu prispôsobiť svoju techniku. Mala som pocit, že lyže by som radšej vymenila za korčule," uviedla Kuzminová na facebooku.

"Mala som ich rýchle a do zjazdov som šla veľmi opatrne, prichádzala som o drahé sekundičky. V poslednom kole najviac. K tomu všetkému ešte jedna rana v stoji vyhodená hore. Pritom na strelnici som sa cítila komfortne a nefúkalo. Určite sa tam pýtala nula. No, celkový výsledok nie je na jednotku, ale mám dobrú pozíciu na zajtrajšok," dodala.

Šprint žien na 7,5 km:

1.Tiril EckhoffováNórsko19:18,4 min0 tr. okr.
2.Laura DahlmeierováNemecko+ 18,3 s1 tr. okr.
3.Darja DomračevováBielorusko+ 20,4 s0 tr. okr.
4.Daria VirolajnenováRusko+ 34,8 s0 tr. okr.
5.Susan DunkleeováUSA+ 34,9 s1 tr. okr.
6.Lisa VittozziováTaliansko+ 37,0 s0 tr. okr.
7.Celia AymonierováFrancúzsko+ 39,8 s1 tr. okr.
8.Anais ChevalierováFrancúzsko+ 42,7 s0 tr. okr.
9.Marie Dorinová-HabertováFrancúzsko+ 45,3 s1 tr. okr.
10.Anna MagnussonováŠvédsko+ 46,0 s0 tr. okr.
15.Anastasia KuzminováSR+ 56,1 s1 tr. okr.
37.Paulína FialkováSR+ 1:30,7 min2 tr. okr.
50.Ivona FialkováSR+ 1:51,2 min2 tr. okr.