Nadal po prehre s Federerom: Ak mu ide podanie, súper je bez šance

Roger Federer (vpravo) prijíma gratulácie od Rafaela Nadala.
Roger Federer (vpravo) prijíma gratulácie od Rafaela Nadala. (Autor: TASR/AP)
SITA|16. mar 2017 o 07:49

Španielsky tenista dokázal proti Švajčiarovi získať len päť gemov.

INDIAN WELLS. Z niekdajšej najlepšej trojice svetového mužského tenisu si vo štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour Masters 1000 v kalifornskom Indian Wells zahrá iba Roger Federer.

Vo štvrťfinálovom súboji si Federer nasadený ako deviaty poradil s päťkou podujatia Španielom Rafaelom Nadalom 6:2, 6:3 a ďalší niekdajší líder renkingu Srb Novak Djokovič (2.) opakovane nestačil na Austrálčana Nicka Kyrgiosa (15.). Za 112 minút podľahol 4:6, 6:7 (3).

Čelil jedinému brejkbalu

Federer potreboval na zdolanie Nadala iba 68 minút a očakávanú reprízu finále Australian Open zmenil na jednoznačnú záležitosť.

Švajčiar sa presadil nekompromisnou ofenzívou s 26 víťaznými údermi vrátane piatich es. Najmä na podaní bol skvelý. V zápase čelil jedinému brejkbalu, a úspešne. Sám využil štyri z piatich možností na prelomenie súperovho servisu.

"Ak vám ide podanie, tlačíte na protivníka a celkovo nepoľavujete v agresívnom prejave, môže byť z toho celkom dobrý zápas," zhodnotil svoj výkon Federer pre AP.

"Ak ide Rogerovi podanie, stúpa jeho hra vo všetkých smeroch a najmä viac si verí. Vtedy je súper prakticky bez šance. V Austrálii som bol blízko víťazstva, dnes bol súper jasne lepší," uznal Nadal na webe ATP World Tour.

Tretí triumf v sérii

Je skvelé zdolať Rafu trikrát za sebou, najviac si vážim víťazstvo na Australian Open, kde som bol za stavu 1:3 v piatom sete na pokraji prehry.

Roger Federer po výhre nad Nadalom

Už 35-ročný Federer zdolal o päť rokov mladšieho španielskeho ľaváka tretíkrát za sebou, čo sa mu podarilo po prvý raz počas ich trinásť rokov trvajúcej rivality. Celkové zápasové skóre stále jasne vyznieva v prospech Nadala 23:13.

V skoršej časti turnaja ako teraz v Indian Wells Tennis Garden sa títo hráči stretli iba raz, v ich úplne prvej vzájomnej konfrontácii v treťom kole turnaja v Miami v roku 2004. Nadal vtedy zvíťazil 6:3, 6:3.

"Je skvelé zdolať Rafu trikrát za sebou, najviac si vážim víťazstvo na Australian Open, kde som bol za stavu 1:3 v piatom sete na pokraji prehry. Vtedajší návrať a víťazstvo boli pre mňa jedny z najsilnejších zážitkov v celej kariére. Aj triumf v Bazileji bol pamätný, veď na tom turnaji som vyrastal a zbieral som tam loptičky," pripomenul Federer.

Federer sa opäť radoval. Takto zdolal Nadala v Indian Wells: fotogaléria

16.3.2017

Švajčiar ovládol turnaj v Indian Wells v rokoch 2004, 2005, 2006 a 2012, v edíciách 2014 a 2015 vo finále nestačil na Novaka Djokoviča.

Kyrgios zopakoval triumf nad Djokovičom

Federerovým štvrťfinálovým súperom bude Austrálčan Kyrgios, ktorý si druhýkrát za sebou poradil práve s Djokovičom. Nedávno v mexickom Acapulcu ho vyradil vo štvrťfinálovej fáze, aktuálne v Indian Wells v osemfinále.

Djokovič zatiaľ nepridá piaty titul z Indian Wells, resp. štvrtý v sérii. Kyrgios zastavil jeho sériu 19 víťazných zápasov v lokalite Coachella Valley aj preto, že srbský zverenec Mariána Vajdu urobil 25 nevynútených chýb.

Reakcia Nicka Kyrgiosa po zdolaní Novaka Djokoviča.
Reakcia Nicka Kyrgiosa po zdolaní Novaka Djokoviča. (Autor: TASR/AP)

Víťaz si pomohol štrnástimi esami, jedno z nich vypálil rýchlosťou v prepočte 226,9 km/h. "Som rád, že predchádzajúce víťazstvo nebolo dielom náhody. Bolo horúco, ale bojoval som o každú loptičku. Trvalo to dve hodiny, ale nakoniec je z toho pre mňa veľké víťazstvo," skonštatoval Kyrgios.

"Miestne podmienky sú také, že loptičky letia vzduchom veľmi rýchlo a vysoko sa odrážajú. Je to taký hazard. Len veľmi ťažko sa potom dá returnovať podanie, ktoré letí rýchlosťou 140 míl za hodinu dolu na téčko," hľadal príčiny prehry Djokovič.

Wawrinka sa trápil

Okrem Djokoviča je z hry von aj svetová jednotka Andy Murray, ktorý sa lúčil ešte v druhom kole po prehre s Kanaďanom Vasekom Pospisilom.

V osemfinále mala namále aj turnajová trojka Stan Wawrinka. Švajčiar však napokon otočil nepriaznivo sa vyvíjajúci duel s Japoncom Jošihitom Nišiokom a zdolal ho 3:6, 6:3, 7:6 (4).

Nišioka bol blízko prvého triumfu nad hráčom z najlepšej svetovej desiatky v kariére a mohol sa stať prvým "lucky loserom" s účasťou vo štvrťfinále v Indian Wells od zrodu tohto turnaja v roku 1976.

Domov»Tenis»Nadal po prehre s Federerom: Ak mu ide podanie, súper je bez šance