Súťaž družstiev vyhrali Nóri, až dva razy bol prekonaný svetový rekord

Sportnet|18. mar 2017 o 21:45

Vedel som, že na mostíku vo Vikersunde sa dá skákať sakramentsky ďaleko, priznal po pretekoch nový svetový rekordér Stefan Kraft.

VIKERSUND. Reprezentanti domáceho Nórska zvíťazili na tzv. mamuťom mostíku HS-225 vo Vikersunde v sobotňajšej piatej tohtosezónnej súťaži mužských družstiev v rámci Svetového pohára v skokoch na lyžiach.

Druhé miesto s odstupom 34 bodov obsadili svetoví šampióni spred dvoch týždňov Poliaci, v konkurencii dvanástich krajín už s mankom 107,2 bodu skončili na tretej priečke Rakúšania.

Za medailovými priečkami klasifikovali Slovincov, elitnú šestku doplnili Nemci a Japonci. Do finálového druhého kola sa nedostali USA (9.), ďalej Fínsko (10.), Rusko (11.) a Taliansko (12.).

V sobotňajších pretekoch sa dvakrát posunulo historické maximum v dĺžke letu. Doterajší rekordný zápis Nóra Andersa Fannemela 251,5 metra prekonal v prvom kole o pol metra najskôr jeho krajan Robert Johansson (252 m) a o pár minút neskôr aj Rakúšan Stefan Kraft (253,5 m).

Dvojnásobný majster sveta z Lahti a líder Svetového pohára 2016/2017 je tak novým svetovým rekordérom. "Vedel som, že na mostíku vo Vikersunde sa dá skákať sakramentsky ďaleko. Bol to neuveriteľný let. Dôležité bolo, že som ho dokázal ustáť," povedal Kraft pre tlačovú agentúru APA.

V sobotu večer víťazné nórske kvarteto v zložení Daniel-André Tande, Robert Johansson, Johann André Forfang a Andreas Stjernen viedlo aj po prvom kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfovalo s celkovým súčtom 1572,6 bodu.

Nóri, ktorí získali začiatkom marca na majstrovstvách sveta v Lahti striebro, sa tešili z premiérového prvenstva vo Svetovom pohári v tejto zimnej sezóne.

Najhodnotnejší individuálny výkon zo všetkých skokanov-letcov podal v sobotu štvornásobný medailista z MS v Lahti (2 - 1 - 1) Stefan Kraft, ktorý za spomenutý let 253,5 metra a finálových 244 metrov prispel rakúskemu družstvu ziskom 451,4 bodu.

Poliak Kamil Stoch si pripísal 442,1 bodu (230 m a 243 m), Nemec Andreas Wellinger bol tretí najúspešnejší - 433,6 bodu (245 m/242,5 m).