Okabátiť sa nechal aj Cancellara. Aká je klasika Okolo Flámska?

Pozrite si videá o histórii i špecifikách jedných z najstarších cyklistických pretekov. Vysvetľujú, prečo dokázal vlani Peter Sagan vyhrať.

Cyklisti na Okolo Flámska prechádzajú cez Koppenberg.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na FC Liverpool - FC Porto od 390€ >>

BRATISLAVA. Klasika Okolo Flámska vznikla v roku 1913. Za vyše sto rokov sa stala jednou z najprestížnejších v cyklistickom svete. Pre mnohých pretekárov je to Everest medzi klasikami.

Medzi víťazmi sú samé veľké mená - Merckx, De Vlaeminck, Van Looy, Magni, Boonen, Cancellara. No zrejme najväčšou hviezdou flámskych klasík a špeciálne Ronde bol Johan Museeuw. Známy aj ako Lev z Flámska.

Museuuw mal cit pre jazdu na kamenných cestách aj na kopcoch. Vyžaduje si to špeciálnu techniku. Môžete mať skvelú výkonnosť, ale základom je na stúpaniach zostať sedieť a nevstávať do pedálov.

Lepšie potom prenášate silu na zadné koleso, ak pretekár vstane a ide zo sedla, stráca zadné koleso trakciu. Časť energie sa stráca.

A veľmi dobre to vie aj Peter Sagan. Pred rokom na Paterbergu išiel technicky dokonale.

V prudkej pasáži šliapal posediačky a plynule. Začal sa Sepovi Vanmarckovi vzďaľovať. Ten v snahe zachytiť sa ho sa postavil zo sedla a zaostal ešte viac. Sagan si už prvú priečku nenechal vziať.

Okolo Flámska sú preteky plné pádov. Každoročne je ich neúrekom. Napríklad v roku 2014 padali skoro všetci. Stijn Develder, vtedajší šampión Belgicka, mal až tri pády. A napriek tomu dokázal preteky dokončiť.

Jeden z najsmutnejších pádov, ktorý sa na Okolo Flámska odohral, sa stal ešte v roku 1987.

Dán Jesper Skibby mal problém vyjsť Koppenberg, ktorý má v naprudšom mieste 22-percentný sklon. Skibby to nezvládol a spadol. Nič by na tom nebolo, pád bol v nízkej rýchlosti, lenže za ním bolo auto s riaditeľom pretekov, ktoré mu takmer prešlo po nohách.

Po tomto incidente organizátori Koppenberg na niekoľko rokov z trate radšej vyškrtli. Tento rok však na trati nechýba.

Špeciálne miesto na trati Ronde mal vždy Kapelmuur. Trasa za sto rokov vždy menila, ale keď preteky končili v Ninove, Kapelmuur bol svedkom rozhodujúcich nástupov a vždy bol plný fanúšikov.

Atmosféra na ňom možno aj predčí to, čo býva v alpských etapách na Tour de France.

Ak je momentálne medzi fanúšikmi veľkou témou, že súperi nechcú v úniku ťahať spolu s Petrom Saganom, pozrite si ako v roku 2011 v závere odvážne drel Fabian Cancellara a nevyhral.

Švajčiar bol najsilnejší a nehľadel na nič. Ťahal čo to dá, kým niektorí za ním ledva stíhali. Na cieľovej rovinke potom však Cancellara už najrýchlejší nebol.

Švajčiar vyhral Okolo Flámska tri razy a zrejme najslávnejším momentom posledných ročníkov je jeho veľký duel s Tomom Boonenom v roku 2010. Cancellara mu ušiel na Kapelmuure ako nič. O týždeň na to vyhral aj Paríž - Roubaix a začalo sa špekulovať, že musí mať v bicykli motor, keď vyhráva s takou prevahou.