Halák vychytal ďalší skvelý triumf, v play off si však s Budajom nezahrajú

Jaroslav Halák zasahuje pri šanci Adama Henriqueho.
Jaroslav Halák zasahuje pri šanci Adama Henriqueho. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány|9. apr 2017 o 05:51

Boj o poslednú miestenku do play off vyhralo Toronto. Pre Islanders aj Tampu Bay sa sezóna po základnej časti končí.

OTTAWA. Len pred čosi viac ako dvoma týždňami sa vrátil naspäť do NHL po tom, čo takmer tri mesiace strávil vo farmárskom klube v nižšej súťaži AHL.

Odvtedy slovenský brankár Jaroslav Halák žiari. Vo všetkých zápasoch, v ktorých nastúpil ako jednotka New Yorku Islanders, vychytal víťazstvo.

Už zo šiesteho triumfu od návratu sa tešil v noci zo soboty na nedeľu. Islanders vyhrali na ľade New Jersey 4:2 a výraznou mierou sa pod to podpísal Halák.

V stretnutí čelil 39 strelám súpera, kryl ich 37. Mal 94,9-percentnú úspešnosť zákrokov.

"Halák bol excelentný. Jeho štatistiky, reakcie, prehľad v hre," chválil Slováka tréner Islanders Doug Weight pre web NHL.

"Jeho sebadôvera mala vplyv aj na ostatných hráčov tímu," dodal.

Do play off nepostúpil ani Budaj

Od svojho návratu do NHL mal 31-ročný Halák skvelé čísla. Dovedna skončilo za jeho chrbtom v šiestich dueloch iba deväť pukov.

Aj vďaka nemu Islanders bojovali o postup do play off. Napokon márne. Práve v noci na nedeľu stratili čo i len teoretickú šancu.

Vo vyraďovacej fáze si totiž zahrajú hokejisti Toronta, ktorí potrebovali vyhrať aspoň jeden z posledných dvoch zápasov základnej časti.

Podarilo sa im to už v prvom stretnutí. Pittsburgh zdolali 5:3.

Zároveň to znamená, že okrem Haláka si v play off nezahrá ani druhý slovenský brankár v NHL Peter Budaj, ktorého Tampa Bay bola tiež v hre.

Spojili sme sa ako jeden tím a mali sme cieľ. Snažili sme sa priblížiť k tomu najlepšiemu, čo dokážeme, a celkom sa nám to podarilo. Všetci chlapci v kabíne boli lídrami. Bojovali sme, ale napokon nám to nestačilo.

Anders Lee, útočník New Yorku Islanders

"Bola to dlhá cesta. Samozrejme, museli sme sa spoliehať aj na iných, ale nemyslím si, že v tejto šatni nájdete hráča, ktorý by neveril v postup do play off. Preto sme hrali tak dobre v posledných zápasoch," vravel pre nhl.com krídelník Islanders Anders Lee.

"Snažili sme sa priblížiť k tomu najlepšiemu, čo dokážeme a celkom sa nám to podarilo. Všetci chlapci v kabíne boli lídrami. Bojovali sme, ale napokon nám to nestačilo," doplnil.

Zvládli to o deň skôr

Na zabezpečenie účasti v play off to pritom pre Toronto, ktoré opäť nastúpilo bez slovenského obrancu Martina Marinčina, dlho nevyzeralo.

V 47. minúte skóroval hosťujúci Jake Guentzel a dostal Pittsburgh do vedenia 3:2. Lenže domáci zabrali a výsledok otočili v posledných šiestich minútach.

"Som nadšený a veľmi hrdý na svojich chlapcov. Odviedli výbornú prácu," tešil sa podľa webu súťaže tréner Toronta Mike Babcock.

"Začiatkom roka som realizačnému tímu vravel, že ak vybojujeme postup, stane sa tak až v nedeľu v poslednom zápase sezóny. Zvládli sme to však o jeden deň skôr. Ale aby som bol úprimný, naozaj som nevedel, akí títo chlapci dokážu byť dobrí," vravel Babcock.

Hokejisti Toronta oslavujú postup do play-off.
Hokejisti Toronta oslavujú postup do play-off. (Autor: TASR/AP)

Skvelý zápas odohral útočník Toronta Kasperi Kapanen, ktorý v 55. minúte vyrovnal na 3:3. Bol to jeho premiérový gól v NHL.

Dvadsaťročný Fín prišiel do Toronta pred dvoma rokmi práve z Pittsburghu ako súčasť výmeny za Phila Kessela.

"Je jasné, že je to výnimočný okamih. Nemôže byť lepší čas na skórovanie ako vyrovnať stav proti vášmu bývalému klubu. Je to skvelý pocit," priznal.

Toronto postúpilo do vyraďovacej fázy prvýkrát od sezóny 2012/2013.

"Je to pre nás skvelá noc. Myslím si, že aj tento súboj bol zrkadlom celej našej sezóny," hodnotil útočník Toronta James van Riemsdyk.

"Na našej ceste sme narazili aj na ťažké situácie, ale dokázali sme na ne zareagovať a každý hráč v zostave k tomu prispel svojou mierou."

Tatar sa dotiahol na Hossu

Okrem Haláka v noci na nedeľu zasiahlo do bojov šesť slovenských hokejistov, ale do bodových štatistík sa zapísal jediný - Tomáš Tatar z Detroitu.

Asistoval pri góle Dylana Larkina. Pomohol tým aspoň k zisku bodu, Detroit napokon prehral s Montrealom 2:3 po predĺžení.

Tatar sa v produktivite medzi Slovákmi bodovo dotiahol na najlepšieho Mariána Hossu (26+19), na rozdiel od neho však dal o dva góly menej (24+21).

Play off v NHL čaká šiestich slovenských hokejistov. Postúpili doň Marián Hossa, Richard Pánik, Tomáš Jurčo (Chicago), Andrej Sekera (Edmonton), Zdeno Chára (Boston) a Martin Marinčin (Toronto). Jurčo a Marinčin však v poslednom období hrávajú sporadicky.

Vo vyraďovacej časti sa môžu objaviť aj ďalší dvaja Slováci, ktorí sú momentálne na farme v AHL, ale ich tímy postúpili v NHL do play off - Marek Hrivík (New York Rangers) a Peter Cehlárik (Boston).

Účastníci play off:

Západná konferencia:

Chicago (Hossa, Pánik, Jurčo), Minnesota, Anaheim, San Jose, Edmonton (Sekera), Calgary, St. Louis, Nashville

Východná konferencia:

Washington, Montreal, Columbus, Pittsburgh, New York Rangers (Hrivík), Boston (Chára, Cehlárik), Ottawa, Toronto (Marinčin)

Ottawa - NY Rangers 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 24. Mike Hoffman (Mark Stone, Pageau), 30. Brassard (Stalberg, Burrows), 47. Pageau (Borowiecki, Mark Stone) - 60. Mika Zibanejad

Florida - Buffalo 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 28. Bjugstad (Vanek, R. Smith), 38. Huberdeau (Jágr), 46. Huberdeau (Jágr)

Philadelphia - Columbus 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 13. Bellemare (VandeVelde, Ľubimov), 15. Del Zotto (B. Schenn, Couturier), 27. Voráček (C. Giroux, Simmonds), 34. Provorov (A. MacDonald, B. Schenn) - 22. Seth Jones (Wennberg, Nick Foligno), 36. Jenner (Gagner, Hartnell)

Brankár Philadelphie Steve Mason (vľavo) zasahuje pred cloniacim Nickom Folignom. (Autor: TASR/AP)

Winnipeg - Nashville 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Góly: 51. Connor (Lowry), 60. Wheeler (Scheifele, Byfuglien) - 32. Ellis

/Marko Daňo (Winnipeg) nehral, nefiguroval na zápasovej súpiske/

Los Angeles - Chicago 3:2 pp (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)

Góly: 45. Toffoli (Kopitar, Carter), 60. D. Brown (Kopitar, Carter), 61. Doughty (Carter, Kopitar) - 7. Toews (Schmaltz,. Keith), 54. Panarin (P. Kane, Keith)

/Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 13:59 minúty, vyslal dve strely na súperovu bránu, zaznamenal jeden mínusový bod a dva hity/

/Marián Hossa (Chicago) odohral 15:55 minúty, vyslal štyri strely na bránu súpera, okrem toho si pripísal už len jeden zblokovaný pokus/

/Richard Pánik (Chicago) odohral 14:30 minúty, jedenkrát strelecky ohrozil brankára súpera, zaznamenal jeden plusový bod a jeden hit/

/Tomáš Jurčo (Chicago) nehral, nezmestil sa do zostavy svojho tímu/

New Jersey - NY Islanders 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)

Góly: 45. B. Bennett, 60. B. Bennett (Prout, Wood) - 23. Pelech (Kuľomin), 27. Lee (Leddy, Beauvillier), 44. Chimera (Quine, De Haan), 49. Lee (Bailey, Leddy)

/Jaroslav Halák (Islanders) odchytal celý zápas, kryl tridsaťsedem z tridsiatich deviatich striel súpera a dosiahol 94,9-percentnú úspešnosť zákrokov/

Boston - Washington 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Góly: 36. C. Miller (Stafford) - 5. Johansson (J. Williams), 37. Shattenkirk (Nicklas Bäckström, Ovečkin), 40. J. Williams (Kuznecov, Schmidt)

/Zdeno Chára (Boston) odohral 28:14 minúty, dvakrát strelecky ohrozil súperovho brankára, zaznamenal dva mínusové body a jeden hit/

Toronto - Pittsburgh 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)

Góly: J. van Riemsdyk (Bozak, R. Polák), 24. Bozak (W. Nylander, Gardiner), 55. K. Kapanen (Hunwick, Matthews), 58. C. Brown (Gardiner, Hunwick), 60. Matthews - 7. Kessel (Cullen, Kühnhackl), 28. Crosby (Guentzel, Schultz), 47. Guentzel

/Martin Marinčin (Toronto) nehral, nezmestil sa do zostavy svojho tímu/

Detroit - Montreal 2:3 pp (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)

Góly: 11. Frans Nielsen (Helm), 33. Larkin (TATAR, Lorito) - 25. Beaulieu (Byron, Gallagher), 39. Lehkonen (Nesterov), 62. Galchenyuk (Nesterov)

/Tomáš Tatar (Detroit) odohral 19:10 minúty, vyslal jednu strelu, prihral na jeden gól, do osobných štatistík si pripísal tiež jeden plusový bod/

Carolina - St. Louis 4:5 sn (2:1, 1:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 10. Dahlbeck (Jordan Staal), 20. Jeff Skinner (Pesce, Hanifin), 35. Nordström (Tolčinskij, Victor Rask), 50. Jeff Skinner (Hanifin, Pesce) - 1. Barbašev (Pietrangelo, V. Tarasenko), 26. Steen (Pietrangelo, V. Tarasenko), 40. Reaves (Brodziak, Upshall), 43. Upshall, rozhodujúci nájazd premenil V. Tarasenko

Dallas - Colorado 4:3 sn (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Shore (Eakin, Pateryn), 21. Jamie Benn (Klingberg, Seguin), 54. Seguin (Lindell, Klingberg), rozhod. nájazd Seguin - 38. Rantanen (Barrie, Andrighetto), 46. Landeskog (Beauchemin, Comeau), 49. MacKinnon (Barrie, Compher)

Tyler Seguin premieňa rozhodujúci samostatný nájazd.
Tyler Seguin premieňa rozhodujúci samostatný nájazd. (Autor: TASR/AP)

Arizona - Minnesota 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Góly: 33. Perlini (Doan, Goligoski) - 5. Haula (Pominville), 11. Eric Staal (Charlie Coyle), 54. Martin Hanzal (Mikko Koivu, Dumba)

San Jose - Calgary 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 25. Tierney (Hansen), 39. Bödker (Tierney, Goodrow), 52. O´Regan (Vlasic, Burns) - 40. Lazar (Matthew Tkachuk, Hamilton)

Vancouver - Edmonton 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 37. Boeser (Henrik Sedin, Daniel Sedin), 60. A. Edler (Reid Boucher, Henrik Sedin) - 22. Eberle (Nugent-Hopkins, Kris Russell), 44. Letestu (Connor McDavid, Klefbom), 50. Pakarinen (Milan Lucic, Benning)

/Andrej Sekera (Edmonton) odohral 21:15 minúty, vyslal dve strely, zaznamenal jeden plusový bod a zblokoval tri pokusy súpera/

Domov»Hokej»NHL»Halák vychytal ďalší skvelý triumf, v play off si však s Budajom nezahrajú