Hokejisti sa jej spovedajú. Občas som ako ich staršia sestra, vraví mentálna koučka

Slavomíra Gazdíková.
Slavomíra Gazdíková. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Boris Vanya|11. apr 2017 o 20:16

V kabíne som tichý pozorovateľ. Keď vidím, že je priestor, tak povzbudím, hovorí mentálna koučka mladých hokejistov Slavomíra Gazdíková.

Víťazstvo sa často rodí najskôr v hlave. O mentálnu prípravu hráčov slovenskej reprezentácie do 18 rokov sa stará jediná žena v realizačnom tíme. „Rátame s tým, že v najbližších dňoch zažijeme niečo, čo sme ešte nezažili, ale pozitívne je, že chlapci sa na to tešia,“ hovorí mentálna koučka Slavomíra Gazdíková.

Ako dlho pôsobíte v hokejovej reprezentácii do osemnásť rokov?

Od začiatku tejto sezóny. Spolupracovala som s tímom aj pred minuloročnými majstrovstvami sveta, ale vtedy som sa s hráčmi osobne nestretla, vybraných hokejistov sme testovali na diaľku a potom sme komunikovali spolu cez e-mail, sociálne siete alebo telefón. Kto mal záujem, ozval sa.

Slovenský tím počas prípravného kempu v Piešťanoch: fotogaléria

13.4.2017

Mali ste už predtým skúsenosti s podobnou prácou?

Vyštudovala som psychológiu, pracovala som s mladými a neskôr som pôsobila v školiacej spoločnosti. Hokejové prostredie mi nebolo cudzie, keďže môj mladší brat Samuel hrával aktívne hokej do juniorského veku. Toto je však pre mňa celkom nová výzva a veľa vecí objavujem s kolegami za pochodu.

Ako vyzeralo, keď ste prvýkrát prišli do kabíny?

Väčšinou si vopred vytypujem hráčov, o ktorých viem, že sa s nimi potrebujem stretnúť. Ďalší prídu, ak chcú. A chodia často, čo ma teší.


Slavomíra Gazdíková

Skôr, než som začala pracovať s hráčmi, bolo dôležité dohodnúť sa na postupe s realizačným tímom. Diskutovali sme o tom, čo chceme robiť, ako to chceme dosiahnuť. Vysvetlili sme si, ktoré princípy fungujú pre celý tím, ktoré individuálne, aj to, ako ich treba hráčom podať.

Nezasahujete trénerom do kompetencií?

Myslím, že nie. Rozprávame sa spolu otvorene, vedia, že sú mojou predĺženou rukou a naopak, oni ma zvyčajne požiadajú, keď treba niekde zapracovať.

Mentálny kouč by mal svojich zverencov dokonale poznať. Koľko trvalo, kým ste sa zžili s kolektívom?

Tiež som si myslela, že budem potrebovať stráviť s každým aspoň týždeň, ale diagnostika, s ktorou pracujeme, mi výrazne urýchľuje a zefektívňuje prácu. Hneď som vedela asi deväťdesiat percent poznatkov, ktoré by som inak získavala dlhšími osobnými pohovormi.

Slavomíra Gazdíková (Vaňová)

Má 28 rokov. Vyštudovala odbor aplikovaná psychológia na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Absolvovala tiež viaceré kurzy či zahraničné študijné a pracovné pobyty v USA. Pracovala v konzultačnej spoločnosti a v súčasnosti pôsobí v bratislavskom hokejovom centre HDC Slovakia ako mentálna koučka.

Na akom princípe diagnostika funguje?

Sú to testy na základe farebných a slovných asociácií. Je to rýchle a praktické, keďže to celé funguje v online aplikácii. S výsledkami sa dá pracovať okamžite. Získam tak vypracovaný profil jednotlivca, profil celého tímu, ale aj krátku diagnostiku jednotlivca, ktorá odhalí aktuálny mentálny stav hráča, napríklad pred zápasom. V prípade potreby vieme rýchlo zasiahnuť.

V čom konkrétne dokážete trénerom poradiť?

Vieme určiť napríklad líderské schopnosti, či je hráč vytrvalý, alebo mu momentálne viac vyhovujú rýchle striedania, prípadne čo ho viac motivuje. Niekto môže byť menej sebavedomý, ale je húževnatý a svedomitý, tak podporíme túto silnú stránku. Prioritne sa nebavíme o víťazstvách či medailách, naším cieľom je, aby chlapci vydali zo seba maximum a mali jasné ciele, čo nás postupne dovedie aj k spomínaním výsledkom. Vyzerá to, že to tímu prospieva.

O mentálnu prípravu hráčov slovenskej reprezentácie do 18 rokov sa stará jediná žena v realizačnom tíme.
O mentálnu prípravu hráčov slovenskej reprezentácie do 18 rokov sa stará jediná žena v realizačnom tíme. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

Ako často ste v kontakte s hráčmi?

Počas sústredení či turnajov mávame mítingy, spoločné aj individuálne. Väčšinou si vopred vytypujem hráčov, o ktorých viem, že sa s nimi potrebujem stretnúť. Ďalší prídu, ak chcú. A chodia často, čo ma teší. Spolupracujeme aj mimo reprezentačných akcií, najmä cez sociálne siete. Keď hralo mužstvo na turnaji v Bielorusku, kde som nebola, v sobotu ráno ma čakalo na facebooku dvadsaťpäť nových správ. Vždy ma to poteší.

Ste s tímom aj počas zápasov, na striedačke, v kabíne?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokejisti sa jej spovedajú. Občas som ako ich staršia sestra, vraví mentálna koučka