Tréner Javorčík: Zmeny vo formáciách boli prospešné

My v šatni vieme, že máme na to, aby sme odohrali kvalitnú partiu aj s najlepšími na svete. Veríme si, povedal Adam Liška.

Na snímke hráči Slovenska po prehre v zápase skupiny A na majstrovstvách sveta v hokeji hráčov do 18 rokov Slovensko - Kanada na zimnom štadióne v Poprade 15. apríla 2017.(Zdroj: TASR)
Zájazd na zápas Mareka Hamšíka Neapol vs. Lazio >>

POPRAD. Po ďalšom kvalitnom výkone už slovenskí hokejisti do 18 rokov nemajú na konte nulu.

Na MS v Poprade vzali bod favorizovanej Kanade, s ktorou síce prehrali 3:4 po predĺžení, no opäť zanechali výborný dojem.

K cennému bodu za remízu v riadnom hracom čase pomohli aj zmeny vo formáciách, z ktorých najviac vyťažil autor dvoch gólov Adam Liška.

Zmeny v zostave

Slováci výkonom nesklamali už v prvom zápase proti Fínsku (4:5), no napriek tomu siahol tréner Norbert Javorčík k zmene v zostave. Miesta v prvom a treťom útoku si vymenili Miloš Fafrák a Martin Pospíšil.

"Zmeny boli prospešné. Priniesli osoh obom formáciám a práve to bol cieľ," poznamenal tréner Javorčík.

My v šatni vieme, že máme na to, aby sme odohrali kvalitnú partiu aj s najlepšími na svete. Veríme si.

Adam Liška, slovenský hokejista

Jeho zverenci výkonom aj tentoraz nadchli popradské publikum, no opäť sa nevyhli hluchému úseku, v ktorom súper vykročil za víťazstvom. Zatiaľ čo Fíni im v prvom zápase gólovo odskočili v prvej polovici druhej tretiny, Kanaďania strelili tri góly v priebehu 91 sekúnd v závere prvej časti.

Ani táto facka pred prestávkou však Slovákov nepoložila, skôr naopak. Do konca riadneho hracieho času už neinkasovali a gólmi v druhej a tretej časti dokázali vyrovnať.

"V čase, keď sme inkasovali tie tri góly, bolo do konca ešte štyridsať minút. V tejto sezóne sme to nie raz dokázali otočiť a aj tentoraz sme vyrovnali. Vyskytlo sa však viacero úsekov, ktorým by sme sa mali vyhnúť," poznamenal Javorčík.

Výmena brankára

Impulzom pre zmazanie kanadského náskoku mala byť aj výmena v bránke slovenského tímu. Tréneri sa po prvej časti rozhodli stiahnuť Juraja Sklenára a prvýkrát na šampionáte tak dostal príležitosť Jakub Kostelný.

"My tréneri sme sa počas prestávky poradili a takto sme sa rozhodli. Chceli sme dať mužstvu impulz. Ani samotný Juraj nebol v takej psychickej pohode, aby úspešne dochytal zápas," priznal tréner Javorčík.

Slováci neskôr gólmi Hrehorčáka a Lišku vyrovnali na 3:3 a neboli ďaleko ani od víťazstva. V tretej tretine mali viacero možností pridať aj štvrtý gól. Ten si diváci pýtali najmä v záverečných minútach, keď mali Javorčíkovi zverenci presilovú hru.

"Vtedy nám však už chýbal potrebný pokoj. Hráči si možno až príliš uvedomovali, že je to výborná príležitosť rozhodnúť zápas v čase, keď už odpoveď súpera nie je veľmi možná," priznal tréner.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Po prvýkrát budú v pozícii favoritov. Slovenskí mladíci si môžu zaistiť postup do štvrťfinále

Dvojgólový strelec

Podobne ako proti Fínsku, aj proti Kanade mal slovenský tím dvojgólového strelca.

Adam Liška najskôr v prvej tretine poslal Slovákov do vedenia, neskôr pridal dôležitý vyrovnávajúci gól. Po stretnutí netajil nadšenie z fanúšikov, ktorí boli opäť siedmym hráčom slovenského tímu.

"Toľko divákov som ešte na zápasoch na Slovensku nezažil. Je to pre mňa skvelý pocit hrať doma, navyše, keď je tu toľko fanúšikov. Som im za to veľmi vďačný. My v šatni vieme, že máme na to, aby sme odohrali kvalitnú partiu aj s najlepšími na svete. Veríme si. Nehráme nejaké obranné partie, v ktorých by sme sa stiahli dozadu, naopak, snažíme sa útočiť," poznamenal Liška.