Banská Bystrica oplatila Nitre minulú sezónu a získala prvý titul

HC'05 iClinic Banská Bystrica sa po poslednom súboji s Nitrou stala majstrom.
HC'05 iClinic Banská Bystrica sa po poslednom súboji s Nitrou stala majstrom. (Autor: TASR)
Sportnet|22. apr 2017 o 18:30

V piatom zápase vyhrala Banská Bystrica nad Nitrou 6:2.

TIPSPORT LIGA - finále play-off, piaty zápas:

HC'05 iClinic B. Bystrica - HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0)

Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (Surový, Buc), 21. Surový (Hickmott), 25. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 59. Zigo (Lamper) - 14. Rais (Mezei, Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Slovák)

HC'05 iClinic B. Bystrica: Bacashihua - Kubka, Sersen, Wishart, Maione, Carlsson, Mihálik, Rosandič, Ďatelinka - Lamper, Zigo, Matoušek - Skalický, Surový, Hickmott - Kafka, Higgs, Buc - Handzuš, Bortňák, Belluš

HK Nitra: Hartzell - Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Kuzma, Korím - Ručkay, Slovák, Blackwater - Bajtek, Krištof, Kutálek - Macík, Šille, Tvrdoň - Pupák, Paukovček, Piačka

BANSKÁ BYSTRICA.Hokejisti HC '05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017.

V piatom finále play-off Tipsport ligy Bystričania doma hladko zdolali súperov z Nitry 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a v sérii hranej na štyri víťazstvá dali konečnú podobu 4:1.

Domáci zlomili hostí už na začiatku druhej tretiny, keď im odskočili z 2:1 na 4:1 a od stavu 6:2 v 39. min sa stretnutie už len dohrávalo.

Hokejisti z Banskej Bystrice sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus.

Banská Bystrica získala premiérový titul, rozhodol piaty zápas: fotogaléria

23.4.2017

V sezóne 2014/2015 neuspeli proti Košiciam a vlani práve proti Nitre, keď jej podľahli 2:4 na zápasy.

Dva góly v piatom a rozhodujúcom finále strelil bystrický kapitán Tomáš Surový, ďalšie dva pridal Martin Belluš, úspešní boli aj Brock Higgs a Tomáš Zigo.

Posledné dva góly Nitry v sezóne 2016/2017 dosiahli Matúš Rais a Judd Blackwater.

Zverenci trénera Vladimíra Országha sa zároveň stali aj víťazmi dlhodobej základnej časti Tipsport ligy a majstrovský titul im zaručuje miestenku v Lige majstrov 2017/2018

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Pocity sú fantastické. Takto vlani sme tu smútili, preto sme radi, že kvôli našim fanúšikom to teraz vyšlo. Som neskutočne rád, že to chalani doviedli do titulového konca. Bolo vidieť, že Nitranom ubúdajú sily, najmä psychické. Hrali sme zodpovedne, popadalo nám to tam a zaslúžene sa tešíme."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Bystrica dávala v sérii ľahšie góly ako my a to rozhodlo. Závery predošlých zápasov nás stáli sériu, aj keď na detailnejšie rozobratie príčin nášho finálového neúspechu bude ešte čas. Súper hral možno nie okulahodiaci hokej, ale účelný. Veľmi nás to bolí a mrzí, lebo sme boli opäť blízko titulu, ale nedosiahli sme na neho."

Michal Handzuš (útočník Banskej Bystrice): „Je to super pocit, vyhrať doma titul je paráda a všetci si to užívame. Celý duel som sa sústredil na hru, užíval som si atmosféru až posledné tri minúty. Je to veľká vec pre náš klub a celé mesto.“

Marek Slovák (útočník Nitry): „Momentálne prevláda sklamanie, predstavovali sme si to inak. Ale taký je šport. Sériu sme stratili doma. Dnes sme chceli zabojovať o jej predĺženie, ale bolo to veľmi ťažké. V závere sezóny sme dávali ťažšie góly ako v jej základnej časti.“

Online prenos:

Tipsport Liga (SR) play-off Finále 2016/2017
22.04.2017 o 18:30
B. Bystrica
6:2
(2:1, 4:1, 0:0)
60' minúta
Nitra
Góly a asistencie: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (Surový, Buc), 21. Surový (Hickmott), 25. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) – 14. Rais (Ručkay, Mezei), 38. Blackwater (Milam, Slovák). Rozhodca: Babic, Hribik – Barviř, Blümel. Diváci: 2841.
Víťazom Tipsport ligy pre sezónu 2016/17 sa stáva HC´05 iClinic Banská Bystrica, ktorá tak získala historicky prvý titul. V play-off vyradila zhodne 4:1 na zápasy Nové Zámky, Martin a teraz aj Nitru. Pod Urpínom prepukli veľké oslavy a dnes sa tu spať nebude.
59:50
Nitra udrží puk vo vlastnom pásme, je koniec.
59:20
Puk za bránou Nitry, ostáva pár sekúnd a v Bystrici asi vybuchne štadión.
58:44
Vhadzovanie v strednom pásme. Zápas sa dohráva, ako som už spomínal. Na hracej ploche sa prakticky ani nič nedeje.
58:00
Posledné dve minúty zápasu. Štadión je vo vare a verme, že pod skákajúcimi fanúšikmi táto staručká hala vydrží.
57:47
Belluš sa ešte dostal do zakončenia, ale neuspel.
57:03
importantSkalický sa dostal do nájazdu na Valenta, lenže aj keď si ho obhodil a zakončoval do prázdnej brány, gólman Nitry skvele zasiahol hokejkou.
56:39
Hráči Nitry by už chceli byť určite v šatni, aj keď idú dopredu, ale je na nich vidieť, že so svojim osudom nepohnú.
56:23
Ofsajdové postavenie hostí prerušilo hru. Prichádza posledná reklamná prestávka zápasu, aj sezóny.
55:41
Zakázané uvoľnenie Nitry.
55:20
Hrá sa v strede ihriska, kde oba tímy ešte niečo vymýšľajú, no už je to len na oko, pretože titul sa približuje na domácu stranu.
54:56
Po vyhranom buly Banskej Bystrice prichádza jej ďalšie zakázané uvoľnenie.
54:49
Zakázané uvoľnenie Banskej Bystrice.
54:20
Hra sa točí hore dole, oba tímy už vedia, ako to dnes skončí. Fanúšikovia sa bavia a celú poslednú tretinu neúnavne povzbudzujú.
53:05
Tvrdoň sa dostal s pukom k bráne, následne ho prihral pred ňu, ale tam nedokázali hostia zakončiť a tam Bacashihua ostal bez práce.
52:21
Dobrá strela Maioneho z druhej vlny k žrdi trafila pripraveného Valenta, ktorý predviedol dobrý zákrok vyrážačkou.
52:07
Sieť sa zatriasla, ale len bočná. Mezei totiž z uhlu Bacashihuu neohrozil.
51:48
Bacashihua prikryl nahodený puk po tom, čo sa odrazil od zadnému mantinelu a tak sa bude vhadzovať v obrannom pásme Bystrice.
51:20
Milamova strela zrazená Lamperom, následná od Ordzovenského našla iba Bacashihuu.
50:59
Vylúčenie v tíme HK Nitra (Piačka – 2 min., sekanie).
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Matoušek – 2 min., hrubosť).
50:21
importantOdrazený puk sa dostal pred odkrytú časť brány Bacashihuu, lenže Piačka v obrovskej možnosti nedokázal skákajúci puk trafiť.
50:10
Nahodenie od modrej smerom na bránu domácich bolo možno tečované, možno nie, Každopádne, puk bránu netrafil.
50:04
Bacashihua bez problémov prikryl nahodenie od mantinelu a tak sa bude vhadzovať jeho pravici.
49:39
Štadiónom sa nesie mexická vlna. Banská Bystrica sa baví hokejom.
49:08
Puk mimo hracej plochy, vhadzovať sa bude v strednom pásme. Avšak, táto tretina vyzerá tak, že sa dnes duel už len dohrá a Banská Bystrica zodvihne pohár nad hlavu.
48:48
Sersenova strela k žrdi končí zákrokom Valenta vyrážačkou. Hra sa chvíľu po tom prerušuje a nasleduje reklamná prestávka.
47:59
Valent vysoko z brány, puk pred Kafkom stihol odohrať. Kafka si však ešte nakorčuľoval do bránkoviska, kde sa mu ale prihrávku Surového nepodarilo zakončiť.
47:37
Domáci držali puk v tretine súpera, no bez strely. Dopredu tak prešla aj Nitra, lenže skvele zapracoval Carlsson.
46:36
Nitra hrá túto presilovku veľmi zle. Michal Sersen tak znova dostal jednoduchú možnosť vyhodiť cez všetky čiary.
45:44
Tvrdoň uvoľnil miesto pre Milama, ktorý mohol páliť od modrej, lenže puk mu preskočil hokejku a skončil u Valenta.
45:14
45:05
Higgs získal puk a dokázal ho vyviesť do tretiny Nitry, takže domáci začali oslabenie dobre.
44:51
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Belluš – 2 min., sekanie).
44:47
Marek Slovák vystrelil zaujímavo z kruhu na vhadzovanie cez obrancu. Bacashihua šmahol lapačkou do prázdna, útočník hostí ale minul.
44:19
Zaujímavý moment. Na tribúnach má takmer každý bielu vreckovku. Asi viete, čo tým súperovi signalizujú.
44:00
Ďalšie prerušenie hry a znova pre ofsajd, v ktorom sa pravdepodobne ocitlo hneď niekoľko hráčov.
43:50
Mihalik našiel na útočnej modrej Kafku. Ten si to už šteloval na zakončenie, avšak nemohol strieľať, pretože sa píska ofsajd.
43:26
Skalický prešiel do útočného pásma sám a preto nemal nárok na úspechu. Následne sa k puku domáci dostali, no ten sa dostal na tribúnu.
42:58
Handzuš síce nahodil puk do pásma, ale nechcene trafil Ziga, ktorý tam ostal, takže sa píska ofsajdové postavenie.
42:31
41:58
Macík nahadzoval pred bránu, kde sa snažil tečovať Meland, tento úmysel legionárovi zo Severnej Ameriky nevyšiel.
41:34
Macíkove nahodenie presné nebolo, Meland už presne prihrať nedokázal a preto je puk znova pri Valentovi.
40:51
Puk sa so šťastím dostal až do útočného pásma k Hickmottovi, no po jeho prihrávke nedokázal Surový zakončiť, pretože nedostal pas do ideálneho miesta.
40:19
Sersen nahodil puk do pásma, ale tam ho prebrali hráči Nitry a vyrážajú do svojej prvej útočnej akcie v tejto tretine.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Pravdepodobne nám ostáva už iba jedna tretina tohto ročníka Tipsport ligy, pretože Banská Bystrica vedie 6:2 a má vynikajúcu príležitosť získať prvý majstrovský titul v histórii. V prostrednej časti hry padlo až päť gólov. Najskôr sa presadil Surový, čím zvýšil na 3:1, ten istý hráč skóroval aj o niekoľko minút neskôr a bolo to 4:1. Belluš dokonca navýšil na 5:2, ale Blackwater ešte znížil. Do šatne nakoniec jeden kúsok pribalil aj Tomáš Zigo a tak to je spomínaných 6:2.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:46
Domáci sa ešte dostali do pásma Nitry, lenže tam sa nedostali k ďalšiemu zakončeniu a vyzerá to tak, že po druhej tretine pôjdeme do kabín za aktuálneho výsledku.
39:23
Domáce tribúny skandujú "Desať, desať...".
39:00
Posledná minúta druhej tretiny.
38:54
goalBanská Bystrica dala gól!

Domáci získali puk pri mantineli, odkiaľ prišiel k Lamperovi. Ten zakončil, puk sa odrazil do vzduchu, odkiaľ ho do brány poslal TOMÁŠ ZIGO. Gól odobril aj videorozhodca.
Asistencie: Patrik Lamper
38:34
Po prerušení hry sa Korím pustil do Lampera, no aj ďalšiu šarvátku sa zdá, že rozhodcovia veľmi rýchlo vyriešia.
37:52
Hostia nahodili puk na zadný mantinel až z vlastnej polovice, prvý však pri ňom bol Pupák a z uhlu zakončil. Bacashihua musel vytiahnuť jeden zo svojich dobrých zákrokov.
37:50
Surový dlho čakal s pukom na modrej, takže Skalický nakorčuľoval do pásma skôr. Píska sa teda ofsajd.
37:21
goalNitra dala gól!

Hostia exportne využívajú presilovú hru, pretože Milam od modrej našiel úplne voľného JUDDA BLACKWATERA pred bránou a jeho teč skončil v rohu brány.
Asistencie: Jameson Milam, Marek Slovák
37:13
Vylúčenie v tíme HK Nitra (Wishart – 2 min., krosček).
36:39

MARTIN BELLUŠ sa vrátil do zostavy a strieľa svoj druhý presný zásah po tom, ako mu puk skvelo pred bránu nahodil Handzuš a spomínaný útočník trafil pod brvno.
Asistencia: Michal Handzuš
36:26
Ručkay po krídle dostal puk do pásma, kde sa mu pod nohy hodil Kubka a skvelým defenzívnym zákrokom zastavil útok.
35:57
Sersen vyslal bombu od modrej, bránu minul len o niekoľko decimetrov.
35:54
Nahodenie zo stredného pásma chcel Valent rozohrať, to mu ale nedovolil Belluš a tak sa bude vhadzovať v obrannej tretine Nitry.
35:13
importantĎatelinka zrazil strelu jedného z Nitranov do protipohybu Bacashihuu. Puk neskončil v bráne len preto, že minul priestor troch žrdí.
35:09
Po nahodení sa hra prerušuje, Bacashihua nemal problém tento puk skryť vo svojej výstroji.
34:46
importantSkvelé momenty na oboch stranách. Valent vyrazil strelu, po nej sa domáci udržali v tretine, ale v strednom pásme mali šarvátku Maione s Macíkom. Hra sa neprerušila, Bystričania pokračovali v aktivite. Maione sa medzičasom zapojil späť do hry a strieľal zaujímavo tesne nad ľadom, Valent sa stihol premiestniť. Protiútok HK potiahol Tvrdoň, natlačil sa pred Bacashihuu, no ten ho vo veľkej šanci vychytal.
33:46
Kubka vystrelil od modrej, Buc puk tečoval, no nakoniec dobre zakročil brankár Valent.
33:27
Kutálek vystrelil z uhlu, bránu sa mu teda trafiť nepodarilo.
32:31
importantRučkay prešiel zo stredného pásma až pred Bacashihuu. Skúšal to na vzdialenejšiu žrď, no Američan predviedol veľmi dobrý zákrok.
31:36
importantMožnosť aj na druhej strane. Bacashihua na puk poriadne nevidel, ale uspel a následne sa mu ho podarilo chytiť aj po dorážke.
31:27
importantLamper sa hnal za dlhým pukom, hodil si ho cez Versteega pristavil pre Matouška, ale ten trafil vo veľkej šanci Valenta.
30:56
Kutálkove kľučky v útočnom pásme neskončili úspechom, nakoľko jeho prihrávka bola zrazená za mantinel a puk skončil na tribúne.
30:33
Nebezpečnú prihrávku pred domácu bránu zachytil Handzuš a poslal puk do stredného pásma, kde ho ale znova získali Nitrania.
30:00
Sme v polovici riadnej hracej doby. Na hracej ploche sa začína pritvrdzovať, ale zväčša je to v rámci pravidiel.
29:32
importantSlovák po ľavej strane naviedol puk až pred Bacashihuu, skúsil to k bližšej žrdi pod vyrážačku a trafil spomínanú konštrukciu brány.
29:15
28:44
Korím vystrelil spred kruhu na vhadzovanie, bránu o niekoľko decimetrov minul. Medzičasom sa nepíska ani úder Wisharta do Pupáka.
28:16
Versteegova strela skončila po teči mimo brány. Tento obranca Nitry následne zbúral Bortňáka, faul sa nepíska.
27:40
Higgs sa veľmi obetavo hodil do poriadnej rany Krištofa. Následne dokonca vyhodil cez všetky čiary a s bolestivou grimasou odchádza striedať.
27:13
Banskobystrickí hráči poslali puk cez všetky čiary. Zatiaľ sa bránia veľmi dobre.
26:43
Domáci nazbierali čas v útočnom pásme, čím na začiatku presilovky nedovolili Nitre rozostaviť sa v tretine pred Bacashihuom.
26:24
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Hickmott – 2 min., hrubosť).
26:24
Korím vyletel na Surového a tak sa svojho kapitána vybral brániť Hickmott, ktorý obrancu Nitry zhodil na zem. Kanaďan pôjde na trestnú lavicu.
26:13
Surového nebezpečná strela z pravého krídla končí na obrancovi Nitry, Valent zasahovať nemusel.
26:02
Macíkova strela zablokovaná a preto končí až na ochrannej sieti. Vhadzovať sa bude po pravej ruke Bacashihuu.
25:33
Handzušove nahodnie sa pred bránou snažili tečovať Bortňák s Bellušom, no to sa im nepodarilo.
25:20
Valent s ďalším zákrokom, ktorý prišiel po tom, ako sa neujala možnosť Nitry. Puk z hokejky Buca ale skryl medzi betónmi.
24:59
Buc spoza brány hľadal Kafku v streleckej pozícii, tomu puk preskočil hokejku a tak český útočník nestrieľal.
24:36
Kafka vystrelil po otočke z uhlu, Valent dokázal vyrážačkou poslať puk vo svojom prvom zákroku v tomto play-off do rohu.
24:10
changeStriedanie v tíme HK Nitra: z ihriska odchádza Hartzell, prichádza Valent.
24:10
Oddychový čas hostí.
24:10

Všetko smeruje k tomu, že dnes skončí sezóna, pretože aj táto presilovka je využitá. TOMÁŠ SUROVÝ sa asi pokúša nájsť prihrávkou cez bránkovisko spoluhráča na druhej strane, no puk sa dostal za prekvapeného Hartzella.
Asistencie: Dávid Buc, Jordan Hickmott
23:29
Lamper odišiel na striedačku po svojich. Hrať sa bude deväť sekúnd 4 na 4, potom príde presilovku domácich.
23:29
Vylúčenie v tíme HK Nitra (Blackwater – 2 min., napadnutie).
23:29
Blackwater nepríjemne napadol Lampera zozadu, za čo dostane trest, ale čo je dôležitejšie, tak to, či bude útočník Banskej Bystrice v poriadku, pretože ostal ležať na ľade.
23:09
Slovák vo veľkej šanci hľadal pred bránou lepšie postaveného Tvrdoňa. Až k tomu puk nedošiel, Bacashihua teda zasahovať nemusel.
22:59
Hostia vytvárajú tlak, domáci sa musia obracať. Niekoľko zakončení zrazených, Milam tvrdým pokusom tesne minul.
22:25
Mezei vyslal dobrú strelu, Kutálek ešte tečoval, lenže dobré zakončenie medzi tri žrde nasmerované nebolo.
22:02
Domáci sa veľmi snažili, ale puk nedokázali dostať von z tretiny. Nakoniec sa tam odrazil až do Nitrana Krištofa.
21:38
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Maione – 2 min., podrazenie).
21:31
Macíkovu dobrú strelu Bacashihua vyrazil do rohu ihriska. Chvíľu po tom prišlo aj zakončenie Šilleho, to už také nebezpečné nebolo.
21:12
Kafka išiel jeden proti jednému, lenže obranca Nitry vytiahol dobrý zákrok hokejkou.
20:53

Hartzell veľmi zle rozohral, čím daroval puk pre domácich hráčov. Prvá strela sa ešte neujala, lenže po následnej prišla dorážka kapitána TOMÁŠA SUROVÉHO, ktorá skončila v sieti. Tribúny si pýtajú ešte jeden.
Asistencia: Jordan Hickmott
20:28
Milam sa skvelo hodil na zem, čím zastavil finálku od Ziga pre Matouška pred bránu Hartzella.
20:06
Banská Bystrica vyhrala buly, ale puk sa okamžite ocitol na striedačke.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Domáci celok vstúpil do zápasu aktívne a okamžite sa začal tlačiť do zakončení, ktoré vyvrcholili gólom Belluša. Až potom sa Nitra dostala do zápasu a vďaka presilovkovému teču Raisa vyrovnala. V početnej prevahe sa však trafili aj "barani", keď nahodenie Surového tečoval Higgs.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:16

Presilová hra je nakoniec využitá, pretože Tomáš Surový nahodil od modrej a kto iný, než BROCK HIGGS tečoval mimo Hartzellov dosah.
Asistencie: Tomáš Surový, Dávid Buc
18:55
Domáci majú problém usadiť sa v pásme a Maione takmer puk v roli posledného stratil. Nakoniec chybu nespravil.
18:26
Vylúčenie v tíme HK Nitra (Blackwater – 2 min., sekanie).
18:26
Zigo s Blackwaterom sa zrazili v strede poľa, následne sa kus sekli, ale nitriansky útočník to potom prehnal a za sekeru pôjde von. Spoluhráča chcel ešte pomstiť na ľade stojaci Belluš, bitka to nebude.
17:50
Ďatelinka vystrelil po ľade medzi tri žrde. Puk pred Hartzellom na ochrannú sieť ešte tečovali Higgs s Milamom. Bude sa vhadzovať v obrannom pásme Nitry.
17:23
Macík sa hnevá, že bol pri puku skôr, ako obrancovia Nitry, takže by to icing nemal byť, no píska sa úmyselný ofsajd.
16:57
Hickmott sa z krídla natlačil cez Versteega až do zakončenia, trafil iba do pripraveného Hartezalla nalepeného na bližšej žrdi.
16:44
importantNitra sa z ničoho nič dostala do veľkej možnosti, keď prihrávka z vlastného pásma našla Bajteka a ten v situácii dvoch proti jednému predložil puk Kutálkovi, lenže ten bránu prestrelil.
16:21
Mezei zakončil tvrdou strelou od modrej. Našiel len pripraveného Bacashihuu a ten zráža puk na ochrannú sieť.
15:45
Dopredu prešli aj hostia. Tiež to vyzeralo na dobrú možnosť, avšak v poslednej chvíli sa vrátil Maione.
15:13
importantHiggs sa po prihrávke Buca ocitol úplne sám pred Hartzellom, zakončenie ale nasmeroval tesne vedľa, takže vedenie domácim nevrátil.
14:35
Skalický sa nedokázal dostať cez Koríma, o čo sa veľmi dlho snažil, no nakoniec úspech neslávil.
13:48

Presilovka Nitry je nakoniec využitá, pretože strelu Ručkaya od modrej veľmi dobre tečoval MATÚŠ RAIS a dokázal prekonať Bacashihuu.
Asistencie: Henrich Ručkay, Branislav Mezei
13:29
Matoušek ešte zatlačil na rozohrávku hostí a nazbieral ďalšie sekundy.
13:00
Nitra sa od začiatku presilovky doteraz držala v pásme, no hlavne pri mantineloch. Mihalik všetko vyriešil prvým vyhodením počas tejto presilovej hry.
12:19
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Bortňák – 2 min., podrazenie).
11:57
Hostia v plnom počte.
11:09
Maione videl pred bránou Surového. Toho aj našiel, no teč kapitána "baranov" ide tesne vedľa.
10:45
Maione nahodil puk len do Melanda, ktorý okamžite vyhadzuje cez všetky čiary.
10:16
Higgs dostal puk späť, Buc ešte hľadal lepšie postavených spoluhráčov, no zrazená prihrávka končí nezdarom.
10:03
Nitrania okamžite vyhadzujú cez všetky čiary.
09:57
Vylúčenie v tíme HK Nitra (Mezei – 2 min., krosček).
09:45
Zigo vystihol prihrávku Slováka a dostal puk pred Hartzella na Lampera, no tomu v poslednej chvíli jeden z hostí zahákoval hokejku a nepustil ho k strele. Toto sa ešte nepískalo, následne sa už ale na strane Nitry vyľučovať bude.
08:59
Nitra síce nahodila puk za bránu Bacashihuu, lenže ten puk pristavil a jeho spoluhráči znova zakladajú ofenzívnu akciu.
08:20
Kafka z krídla hľadal na osi lepšie postavených spoluhráčov, český legionár ale neposlal ideálnu prihrávku.
07:57
Macík sa cez Carlssona k strele nedostal, akcia Nitry však pokračuje, no iba na chvíľu, keďže defenzíva domácich zatiaľ funguje veľmi dobre.
07:28
Nitrania sa nedokázali po pravej strane dostať dopredu, nakoľko ich tam výborne zastavili hokejisti domáceho celku.
06:53
Opäť Hartzell, pretože pred ním sa snažil nahodenie tečovať Surový s Bellušom. Ďalšie buly po brankárovej pravici.
06:47
Banská Bystrica pokračuje vo svojej aktivite, Nitra sa od začiatku duelu iba bráni a Hartzell má naozaj čo robiť.
06:35
Matoušek získal puk od Milama, prihral ho pred bránu, ale tam nedokázal zakončiť žiadny z jeho spoluhráčov.
06:17
Akciu Nitry zastavilo ofsajdové postavenie, vhadzovať sa teda bude v strednom pásme.
05:51

Štadión vo vare, MARTIN BELLUŠ otvára skóre svojou bombou z pravého kruhu. Hartzell nestihol zakročiť a puk našiel až v sieti.
Asistencie: Michal Handzuš, Ty Wishart
05:30
importantMacík v obrovskej šanci, keď prečíslení strieľal z prvej, Bacashihua predviedol skvelý zákrok.
05:12
Ďalší vzruch pred bránou Nitry, Hartzell vyráža nepríjemný pokus.
04:39
importantKafka išiel sám na Hartzella z uhlu, čo využil Versteeg a padol mu pod korčuľe, čím bez faulu puk vypichol. Následná strela skončila zákrokom Američana.
03:54
importantSurový dostal výbornú prihrávku od mantinelu pred bránu na os ihriska. Síce bol branený, lenže z otočky aj vystrelil a tak musel zapracovať Hartzellov betón.
03:17
Sersen chcel nahodiť puk pred bránu, čo sa mu aj podarilo. Obranca Bystrice takmer prekvapil gólmana Nitry, keďže bránu len tesne minul.
03:01
Ručkay vystrelil od pravého mantinelu tiahlou strelou na Bacashihuovu vyrážačku. Ten v prvom momente nevedel, kde puk je, no Američan ho chytil.
02:31
Handzuš zvádzal náročné súboje za bránou, po ktorých sa natlačil do bránkoviska, no Hartzell si veľmi dobre pokryl bližšiu tyčku.
01:54
Mihalik zakončoval švihom z osi ihriska postavený medzi kruhmi, no Hartezell na všetko videl a so zákrokom problém nemal.
01:27
nebezpečná strela Higgsa z pravej strany bránu Hartzella tesne minula. Puk sa odrazil do stredného pásma.
00:57
Surový za bránou o puk prišiel, Nitrania ho však vyhodili dopredu, kde ho získal Maione.
00:28
Zigo získal puk za bránou súpera, natlačil sa k bránkovisku, lenže tam nedokázal prihrať cez Hartzella na lepšie postaveného Lampera.
00:01

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua (Lawson) – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Ďatelinka – Hickmott, Surový, Skalický – Buc, Higgs, Kafka – Belluš, Bortňák, Handzuš – Matoušek, Zigo, Lamper

HK Nitra: Hartzell (Valent) – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Korím, Kuzma – Ručkay, Slovák, Blackwater – Kutálek, Krištof, Bajtek – Macík, Šille, Tvrdoň – Pupák, Paukovček, Piačka

Rozhodca: Babic, Hribik – Barviř, Blümel.

Už v piatom finálovom stretnutí môžeme byť svedkami korunovania nového majstra Slovenskej republiky v ľadovom hokeji. HC´05 iClinic Banská Bystrica vedie v sérii 3:1 a tak sa môže o historický okamih, zisk titulu, postarať pred vlastnými fanúšikmi.

Priebeh série

Finále, aké sa očakávalo. Zhodovali sa tréneri, hráči, novinári, široká verejnosť... A veru, tak aj je. Sezóna 2016/17 vrcholí naozaj skvelými hokejovými predstaveniami. Z oboch strán barikády cítiť rivalitu a chcenie ísť za vysneným titulom. Vo všetkých z doterajších štyroch stretnutí sme videli veľké nasadenie, tvrdé zákroky na hranici pravidiel aj skvelú atmosféru na tribúnach.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly a asistencie:
7. Ďatelinka (Zigo), 23. Lamper, 32. Kafka (Surový), 59. Skalický (Carlsson) – 48. Paukovček (Korím, Bajtek)

Séria odštartovala v Banskej Bystrici a úspešne pre domácich. Gólový rezultát celého finále otvoril Ivan Ďatelinka, ktorého v druhej tretine nasledovali Lamper s Kafkom a aj keď Paukovček ešte znížil, Skalický do prázdnej brány pečatil výhru "baranov" 4:1.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 (2:2, 1:0, 0:2)

15. Higgs (Surový, Kubka), 18. Buc (Maione), 23. Kafka (Ďatelinka, Rosandič) – 8. Rais (Mezei, Krištof), 20. Blackwater (Ordzovenský), 46. Korím, 58. Tvrdoň (Kutálek)

O deň neskôr to už ale bolo o niečom inom. Nitra zlepšila svoj herný prejav a išla po Raisovej strele do vedenia. Higgs s Bucom síce ešte do prestávky odpovedali, no pár sekúnd pred koncom prvej časti hry sa presadil aj Blackwater. Kafka po návrate z kabín vrátil svoj celok druhýkrát v stretnutí do vedenia. Avšak, rozuzlenie prvýkrát v sérii priniesla až tretia tretina, kde sa presadili Korím s Tvrdoňom. Nitra vyrovnala po výhre 4:3 na 1:1.

HK Nitra – HC´05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

15. Ručkay (Šille, Tvrdoň), 38. Ručkay (Mezei, Rais) – 11. Wishart (Higgs, Skalický), 55. Skalický, 60. Higgs (Ďatelinka, Bortňák)

Oba celky sa presunuli pod Zobor, kde sa ešte viac pritvrdilo. Keď Ty Wishart v jedenástej minúte prestrelil Hartezlla, domáca Nitra sa ocitla v ťažkej situácii. Tú ale dva góly Henricha Ručkaya razom napravili. Vtedy by nik, s výnimkou fanúšikov hostí, na štadióne nebol povedal, čo príde v závere. Pavol Skalický najskôr vyrovnal a 21 sekúnd pred tretím klaksónom, kedy to už vyzeralo na predĺženie, aj so šťastím rozhodla hviezda play-off Brock Higgs.

HK Nitra – HC´05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

9. Tvrdoň (Slovák, Milam) – 59. Kafka (Surový), 60. Surový (Kafka)

"Barani" svoj cieľ, vyhrať aspoň raz v Nitre splnili a preto mohli ísť do ďalšieho stretnutia uvoľnenejší. To sa ale nestalo. Síce mala Nitra skvelú úvodnú tretinu, dala len jeden gól, čo sa ukázalo ako málo. Ak bol záver v predošlom zápase dramatický, teraz to bolo ešte niečo viac. Nitriansky zimák zmĺkol, keď Petr Kafka trafil úplne voľný spred bránkoviska ponad Hartzellove rameno v čase 58:31, no a keď sa o 32 sekúnd neskôr presadil aj Tomáš Surový, diváci opustili svoje miesta.

HC´05 iClinic Banská Bystrica tak domov vezie stave 3:1 na zápasy a môže rozhodnúť, čím by prvýkrát v histórii klubu získala titul.

Stane sa tak? To sa dozviete v našej prítomnosti. Zápasom vás bude sprevádzať Matej Kubove.
HC´05 iClinic Banská Bystrica

Víťaz základnej časti prešiel do finále pomerne jednoducho. Nové Zámky aj Martin boli nepríjemní protivníci, no oba celky vypadli po porážkach 1:4 na zápasy. "Barani" prvýkrát na domácom ľade v play-off prehrali až vo finále, pretože prehry v predchádzajúcich sériách prišli von. Zatiaľ sa v oboch stalo, že sa rozhodovalo v piatom stretnutí. Bude tomu tak aj teraz?

Najproduktívnejším hráčom tímu je Brock Higgs, ktorý je zároveň v tejto štatistike aj prvým v celej lige. Keď na konci základnej časti prišiel na Slovensko, za dvanásť zápasov získal len šesť bodov, lenže vo vyraďovacej fáze mu to hrá neskutočne. Okrem zbierania bodov, ktorých má teraz sedemnásť za štrnásť stretnutí, vyniká svojim pohybom a je ho plný ľad.

Tréner Vladimír Országh ťaží aj z toho, že mu nechýbajú hráči kvôli zraneniam. Nejaký čas síce absentoval Mathew Maione, ale ten sa vrátil ešte proti Martinu a proti tomuto celku sa do zostavy po dlhšom zranení dostal aj Ivan Ďatelinka.

Stredoslovenský celok má veľmi silný a vyrovnaný káder, takže miesto v zostave nemá ani taký hráč ako Matej Češík a mimo zostavy sa nachádzajú napríklad i Martin Grundling, Mário Róth, Martin Andrisík či momentálne i Martin Belluš.

Veľmi silný je i brankársky post, kde je jasnou jednotkou Jason Bacashihua. Avšak, vo štvrtom zápase dostal šancu od začiatku Nathan Lawson a taktiež podal skvelý výkon. Uvidíme, pre koho sa rozhodne Országh v piatom dueli, ale očakávanejším je Američan Bacashihua.
HK Nitra

"Corgoni" sa ako obhajcovia titulu dostali do finále veľmi hladko. Očakávalo sa, že HK Poprad bude vyrovnaným protivníkom. Jednotlivé stretnutie také aj boli, ale konečný stav série 4:0 hovorí za všetko.

Podobný scenár sa udial aj proti Žiline. Taktiež si široká verejnosť mohla myslieť, že "vlci" súpera potrápia a tí najvernejší možno verili aj v postup MsHK, lenže znova bol pravdou opak. Žiline síce chýbali veľké opory a bola sužovaná maródkou, ale to na nitrianskom postupe pomerom 4:0 neuberá nič.

Prvé stretnutie v tomto play-off tak Nitra prehrala až v úvode finále, keď nestačila samozrejme na Banskú Bystricu. Následne uspela, ale doma vo finále ešte nevyhrala a aj preto musí pod Urpínom odvracať mečbal protivníka.

Zatiaľ čo na opačnej strane je súpiska kompletne zdravá, Andrej Kmeč prišiel v prvom finále po zrážke s Tomášom Zigom o Mathewa Copea a chvíľu absentoval i Henrich Ručkay, ten je už ale späť.

Spomínaný tréner HK Nitra po štvrtom finále naznačil, že problémom tímu je v poslednom čase strieľanie gólov. Vo finálových stretnutiach dali postupne jeden, tri, dva a naposledy tiež len jediný, čo činí súčet sedem a to je vo finále hokejového play-off naozaj málo.

Na druhú stranu, defenzíva pracuje dobre. Na jej čele stojí Američan Eric Hartzell, brankár, ktorý prišiel pred koncom základnej časti a chytil sa skvelo. Zatiaľ vo vyraďovacej fáze nevynechal ani jediné stretnutie.
Vítame vás pri online prenose. Stretnutie sa začne o 18:30.

Domov»Hokej»Slovensko»Banská Bystrica oplatila Nitre minulú sezónu a získala prvý titul