AKTUALIZOVANÉ O 8:20

Golden State postúpilo ďalej, Toronto vedie za postupom hráč s X-faktorom

Basketbalistov Toronta delí od postupu jedna výhra.

Norman Powell (v bielom).(Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK. Kevin Durant je späť, Portland končí - basketbalisti Golden State napodobnili svojho premožiteľa z vlaňajšieho finále play-off NBA Cleveland a v najkratšom možnom termíne si zabezpečili postup do druhého kola.

V pondelok nenechali nič na náhodu, už v prvej štvrtine nastrieľali Portlandu na jeho palubovke 45 bodov, postupne si vybudovali až 33-bodový náskok a potom už s prehľadom dotiahli do víťazného konca aj štvrtý zápas 128:103.

Stephen Curry nastrieľal 37 bodov vrátane ďalekonosnej trojky z vyše deviatich metrov v závere úvodnej dvanásťminútovky a v tej poslednej už sledoval dianie len z lavičky.

Warriors neublížili ani zdravotné problémy trénera Steva Kerra, ktorý obidva zápasy v Portlande sledoval len z hotela. Zastúpil ho Mike Brown.

Durant po dvojzápasovom výpadku pre zranenie ľavého lýtka skončil s desiatimi bodmi, na palubovke strávil 21 minút. Súper Golden State pre 2. kolo vzíde zo série medzi Utahom a Los Angeles Clippers, stav je vyrovnaný 2:2.

Basketbalové Toronto je jedno víťazstvo od postupu do semifinále Východnej konferencie play-off NBA proti obhajcovi titulu Clevelandu.

V sérii proti Milwaukee vedie po pondelňajšom triumfe 118:93 už 3:2 na zápasy, hoci zaostávalo 1:2.

Hrdinom Toronta je najmä Norman Powell. Tréner Dwane Casey si nevie vynachváliť jeho zaradenie do základnej zostavy. V piatom zápase sa mu krídelník odvďačil 25 bodmi, čo je jeho kariérne maximum v play-off.

„V tejto sérii sa stal X-faktorom,“ vyhlásil Casey a súhlasil s ním aj kouč súpera Jason Kidd: „Powell priniesol do hry veľa energie na oboch stranách ihriska a súper z toho profituje. Hrá veľmi tvrdo a ešte k tomu má dobrú streľbu. Stačí sa pozrieť na štatistiky, posledné dva zápasy strhol Toronto svojou energiou a duchom.“ Šiesty duel je na programe vo štvrtok v Milwaukee.

Séria medzi Atlantou a Washingtonom je o jeden zápas pozadu, po štvrtom zavládol remízový stav 2:2. Domáci sa po prvý raz v play-off mohli výraznejšie oprieť o Dwighta Howarda, ktorý mal už po dvoch štvrtinách na konte double-double a skončil so šestnástimi bodmi a pätnástimi doskokmi.

Sedem hráčov Atlanty nastrieľalo dvojciferný počet bodov. Hosťom nestačil lepší večer v podaní dvojice Bradley Beal (32 bodov), John Wall (22 bodov a 10 asistencií).