Česi porazili Slovincov, vyhrali o štyri góly

Českí hokejisti sa tešia z gólu proti Slovinsku.
Českí hokejisti sa tešia z gólu proti Slovinsku. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|12. máj 2017 o 16:10

Českí hokejisti zvíťazili nad Slovinskom 5:1.

B-skupina:

Česko - Slovinsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Góly: 3. Řepík (Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Kovář) - 45. Verlič (Muršak, Urbas)

Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Salonen (Fín.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2 805 divákov

Česko: Mrázek - Šimek, Gudas, Krejčík, Jeřábek, Rutta, Kempný, Kundrátek - Voráček, Plekanec, Pastrňák - Radil, Kovář, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Hyka, Hanzl, Horák - Zohorna

Slovinsko: Krošelj - Kovačevič, Pretnar, Robar, Gregorc, Kranjc, Vidmar, Podlipnik, Repe - Sabolič, Tičar, Jeglič - Verlič, Muršak, Urbas - Rodman, Goličič, Ograjenšek - Pem, Mušič, Kuralt

PARÍŽ. Českí hokejisti zvíťazili v piatkovom dueli MS nad Slovinskom bez väčších problémov 5:1 a v tabuľke parížskej B-skupiny sa posunuli na druhé miesto.

Favorit rozhodol zápas za 12 minút, počas ktorých si vybudoval rozhodujúci trojgólový náskok, Slovinci neboli vo zvyšnom priebehu schopní stretnutie zdramatizovať.

Česi po dni voľna odohrajú najbližší zápas v nedeľu, keď o 16.15 h nastúpia v hale Bercy proti domácim Francúzom.

Slovincov, ktorí s jedným bodom figurujú na priebežnej siedmej pozícii, čaká v sobotu kľúčový duel v boji o záchranu s Bielorusmi (16.15).

Pozrite si, ako českí hokejisti strelili Slovinsku päť gólov: fotogaléria

12.5.2017

Hlasy po zápase /IIHF, iDnes.cz/:

Roman Horák, autor dvoch gólov ČR: "Pri mojom prvom góle som si myslel, že puk šiel do bránky, ale, žiaľ, som tam pri tej strele dostal úder a nevidel som to stopercentne. Nikto sa neradoval, tak som si nebol istý. Chalani na striedačke však hovorili, že to bol gól. Aj Pasta (David Pastrňák, pozn. red.) tvrdil, že je to istý gól."

Jakub Voráček, kapitán ČR: "Dobre sme korčuľovali celý zápas, a to je dôvod, prečo sme vyhrali. Gólový rozdiel mohol byť aj vyšší, pokojne sme mohli zvíťaziť aj 10:2. Teraz sa musíme sústrediť na zápas s Francúzmi, proti Kanade hrali výborne, takže to bude náročný duel."

Radko Gudas, obranca ČR: "Zhustili sme priestor pred ich bránkoviskom, naši útočníci odviedli v tomto smere dobrú prácu, dostali sa k niekoľkým dorážkam a akciám pred súperovou bránkou. Myslím si, že Slovinci na to nenašli odpoveď."

Online prenos MS v hokeji 2017: Česko- Slovinsko

Majstrovstvá sveta Skupina B 2016/2017
12.05.2017 o 16:15
Česko
5:1
(3:0, 1:0, 1:1)
60' minúta
Slovinsko
Góly a asistencie: 3. Řepík (Jan Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, R. Šimek), 23. Kempný (P. Vrána), 48. Červenka (Jan Kovář) – 45. Verlič (Muršak, Urbas). Rozhodca: Hofman (RUS), Salonen (FIN) – Oliver (USA), Vanoosten (CAN). Diváci: 2.805.
V tretej tretine sme videli po jednom góle na každej strane a tie už len kozmeticky upravili výsledok duelu. Pomer striel medzi žrde v tretej tretine 15:5. Česko splnilo úlohu favorita a žiadne prekvapenie sa v Paríži nekonalo. Do tabuľky si Česko zapíše ďalšie tri body a Slovinci budú hrať zápas roka zajtra s Bieloruskom. Najlepšími hráčmi zápasu vyhlásení: Roman Horák a Aleš Mušič. Vypočujeme si hymnu Českej republiky a ja vám všetkým želám príjemný hokejový večer.
59:40
Gudas telom na pravom kruhu zastavil Tičara, Rok sa k zakončeniu nedostal, Česi vyviezli puk von z pásma.
58:45
Kundrátek pálil od modrej, aj s týmto pukom si Krošelj poradil a poslal ho späť do hry.
58:00
Česi zamkli súpera v pásme akoby hrali presilovku, Krošelj mal plné ruky práce, svoj tím podržal a dvakrát puk domácich vyrazil späť do hry.
57:40
Domáci v plnom počte, Gudas už naskočil na ľad pomôcť svojim spoluhráčom.
57:22
Nepresnou prihrávkou Robara sa hostia sami pripravili o útočné pásmo.
56:37
Slovinci s pukom na hokejkách vo svojom obrannom pásme, ešte len formujú svoje presilovkové rady.
56:00
Horák vyviezol puk von z pásma, na modrej sa domáci previnili ofsajdom, hra musela byť prerušená.
55:40
Gudas dostal dve minúty za držanie hokejky, presilovka pre Slovinsko.
55:33
Opäť sa k zakončeniu dostal Vrána, puk poslal od ľavého kruhu na bránku po ľade, Krošelj ho aj teraz vychytal.
55:27
Opäť bol v akcii Krošelj, keď zlikvidoval puk z hokejky Vránu.
55:15
Radil v individuálnej akcii zamiešal pukom na pravej strane pred bránkoviskom hostí, Krošelj aj teraz išiel do pokľaku a puk zneškodnil.
53:37
importantSabolič zoči-voči Mrázkovi neuspel, gólman Českej republiky puk vyrazil späť do hry a osamotený Jeglič minul bránku súpera, keď sa mohol opýtať gólmana, kam to chceš?
52:45
Pem si nahodil od modrej puk do rohu klziska, na Gudasa to nestačilo, Česko poslalo puk von z pásma.
52:11
Birner preveril pozornosť Krošelja, ktorý puk v pokľaku pohodlne zlikvidoval.
50:16
Pastrňák naservíroval puk z pravého kruhu medzi kruhy Voráčkovi, ktorý minul priestor slovinskej bránky.
48:47
Pem spálil svoju šancu pred bránkou domácich, Slovinci pridali, len aby im sily nechýbali v dôležitom zajtrajšom dueli s Bieloruskom.
48:09
V dorážke z pravej strany pri bránkovisku Goličič minul bránku domácich a puk poslal do rohu klziska.
47:27
Oba tímy s plným počtom hráčov na ľadovej ploche.
47:15

47:15
goalČesko dalo gól!
Slovinci neuspeli v pásme domácich, Česi vyrobili brejk, ROMAN ČERVENKA po kľučke po ľade zasunul. Asistencia: jan Kovář.
46:45
Podlipnik pálil od modrej z pravej strany, minul bránku domácich, Mrázek zasahovať nemusel.
45:59
Pri hre štyroch proti štyrom jasne v hre dominujú Česi, Voráček spoza bránky puk do bránkoviska neposlal, Krošelj dal na ľad hokejku a puk zblokoval.
45:27
Kuralt a Kempný po dve minúty, obaja za vzájomné krosčeky.
45:27
Gudas príklepom pálil od modrej, Krošelj šiel do pokľaku a puk schoval vo svojom náručí.
44:39
Řepík nakorčuľoval s pukom z pravej strany pred bránku, v zakončení bekhendom bol neúspešný a napokon Slovinský hráč posunul bránku Krošelja.
44:04

44:04
goalSlovinsko dalo gól!
Muršak spoza bránky poslal puk na pravú stranu k bránkovisku, MIHA VERLIČ pohotovo vystrelil a puk po biliardovom tanci skončil za chrbtom Mrázka. Asistencie: Jan Muršak a Jan Urbas.
43:46
Gudas zo stredného pásma nahodil puk na bránku súpera, Krošelj puk chytil a rozohral na hokejky svojim spoluhráčom.
42:05
Kundrátek nahodil puk od modrej na Krošelja, ten puk vyrazil vľavo od seba, nikto v červenom drese sa k dorážke nedostal.
41:16
Radil nakorčuľoval za odrazeným pukom, z ľavej strany od kruhu vystrelil, Krošelj bol v tejto chvíli bez práce.
40:21
importantVoráček puk poslal na konštrukciu bránky Slovinska, Česi v úvode tretej tretiny na úvod tej prvej nenadviazali.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 17:49.
V druhej tretine sme videli odkorčuľovaný hokej vo svižnom tempe, s minimom vzruchu a gólových príležitostí. Veď sme ju aj s jedným gólom a dvomi reklamnými prestávkami odohrali za menej ako polhodinu. Pomer striel medzi žrde v tejto časti hry 4:6.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:18
Hostia nahodili puk na bránku domácich, Mrázek ho zlikvidoval v lapačke, pustil na ľad a hra sa tak nemusela prerušiť.
38:00
Jeglič nahodil puk do pásma domácich, Mrázek spoza svojej bránky rozohral akciu Českej republiky.
36:50
Rutta príklepom vystrelil spoza pravého kruhu, Krošelj puk pravým betónom poslal späť do hry a hostia sa poľahky ubránili.
36:04
Pastrňák vystrelil z ťažkého uhla z ľavej strany, puk len preletel bránkoviskom Slovinska a skončil na druhej strane na mantineli.
35:27
Slovinci sa príliš ponáhľali s pukom do pásma súpera a vyrobili ofsajd.
35:05
Puk za bránkou Slovinska, odtiaľ budú hostia zakladať svoju útočnú akciu.
34:06
Pretnar vystrelil spoza ľavého kruhu z jeho vrcholu z vnútornej strany, Mrázek v pokľaku puk zlikvidoval vo svojom náručí.
33:19
Hanzl minul bránku z pravého kruhu, Česko kombinuje s pukom na hokejkách v pásme Slovinska.
32:30
Voráček z pravej strany hľadal medzi kruhmi Plekanca, Krošelj bol v tejto sekunde hry bez zásahu, puk si cestu na jeho bránku nenašiel.
31:50
Šimek v strednom pásme vygumoval bodyčekom Urbasa a bolo razom po akcii Slovinska.
31:07
Gudas od modrej nahodil puk na bránku hostí, Krošelj v pokľaku puk poslal do rohu klziska.
30:12
Rutta vystrelil od modrej z pravej strany, bol nepresný a puk skončil na zadnom mantineli, Slovinci ho dostali pod svoju kontrolu.
29:16
Spoza bránky Mrázka budú domáci rozohrávať akciu, pomer striel medzi žrde v druhej tretine len 2:2.
28:01
Řepík z pravej strany od bránkovej čiary nahodil puk do bránkoviska, Krošelj ho prikryl a vhadzovať tak budeme po jeho ľavej ruke.
27:28
Slovinci sa dostali do akcie, puk smeroval za pravý kruh, odtiaľ príklepom vystrelil Verlič, priestor bránky Českej republiky minul.
27:04
Mrázek má puk vo svojej moci, Slovinci svojim nahodením puku na bránku súpera vybojovali pásmo na vhadzovanie.
26:51
Puk lieta z pásma do pásma, strelu na tú ktorú bránku sme však nezaznamenali.
26:06
Česko sa teraz previnilo proti pravidlám zakázaným uvoľnením, vhadzovať budeme po ľavej ruke Mrázka.
25:25
Domáci akciu pri bránke hostí k ohrozeniu Krošelja v bránke nedotiahli, Slovinci dostali puk pod kontrolu.
24:02
Tičar bol na pravom kruhu odzbrojený, Česi vybojovali puk a s rozohraním akcie sa neponáhľajú.
23:10
Zakázaným uvoľnením sa previnili Slovinci, hra sa bude sťahovať pred Krošelja.
22:09

22:09
Česi vyšachovali defenzívu súpera. MICHAL KEMPNÝ poslal z ľavej strany puk na pravú stranu k bránkovisku, Vrána zakončiť nedokázal, stiahol však na seba gólmana a spoza bránky puk poslal do bránkoviska, Kempný sa už nemohol pomýliť. Asistencia: Petr Vrána.
21:19
Slovinci sa sami nepresnou prihrávkou pripravili o pásmo, od úvodu druhej tretiny sa nič mimoriadne na ľadovej ploche neudialo.
20:01
Začala sa druhá tretina.

Ďalšia tretina sa začne približne o 17:04.
V prvej tretine favorit zápasu nič neponechal na náhodu a do siete súpera poslal štyri puky. No jeden z gólov platiť nemohol, keďže v presilovke trafil puk do kamery umiestnenej v bránke Horák, arbitri nechali pokračovať hru do najbližšieho prerušenia hry, o ktoré sa postarali Česi pukom v sieti súpera. Samozrejme, že platil ten prvý gól a časomieru sme vrátili späť. Pomer striel medzi žrde v prvej tretine 18:4.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:50
Česi poslali puk von z pásma, čakáme na klaksón, ktorý ukončí prvú časť hry.
19:28
Domáci v plnom počte, Slovinci ani túto ponuku na gól neprijali.
18:35
importantSabolič vystrelil z pravého kruhu, Mrázek pravým betónom poslal puk na opačnú stranu klziska.
18:25
Slovinci opäť v pásme Česka, palebný priestor si však zatiaľ nevypracovali.
17:48
Robar neuspel pri streľbe na ľavom kruhu, domáci mu puk zobrali a v pokoji ho vyviezli von zo svojho pásma.
17:28
Za seknutie dostal dvojku Řepík, Slovinci dostali výhodu v podobe presilovej hry.
16:43
Slovinci si nerozumeli v rozohrávke, Pastrňák puk nechcel hrať a išiel radšej striedať.
15:20
Kovář posielal puk z pravej strany medzi kruhy, do trajektórie puku vložil hokejku Červenka, puk usmernil na bránku hostí, Krošelj ho vytesnil do rohu klziska.
14:52
Domáci v plnom počte, Česko svoje oslabenie dokonale ubránilo.
14:15
Muršak vystrelil, puk poslal nad bránku domácich a Česi ho pohotovo poslali von zo svojho obranného pásma.
13:50
Jeglič posielal z pravého kruhu puk na modrú, hostia si nerozumeli a opäť sa sami pripravili o útočné pásmo.
13:29
Už už sa zdalo, že Slovinci zamknú Čechov v pásme, puk však na chvíľku opustil útočné pásmo a pre ofsajd musela byť hra prerušená.
12:52
Kempný dostal dve minúty za hákovanie, presilovku si zahrá teraz Slovinsko.
12:31
Pastrňák sa po prechode modrou chcel zbaviť dvoch hráčov hostí, nepodarilo sa mu to, Slovinci môžu do akcie.
11:46

11:46
Gudas vystrelil príklepom z ľavej strany od modrej, Krošelj puk vyrazil pred seba a ROMAN HORÁK pomedzi betóny puk v dorážke poslal do bránky. Asistencie: Radko Gudas a Radim Šimek.
11:25
Zohorna sa dostal k zakončeniu na ľavom kruhu, Krošelj v pokľaku puk poslal do rohu klziska.
11:10
Česi aktívni aj po druhom góle, Krošelj puk poslal späť do hry.
10:28
Najskôr na útočnej modrej chybovali Slovinci, potom založili akciu domáci, ktorí sa nepresnou prihrávkou sami pripravili o útočné pásmo.
08:20

08:20
Potvrdené videorozhodcom zápasu, ROMAN HORÁK z pravej strany od bránkoviska poslal puk do bránky, ten sa odrazil od kamery v bránke späť do hry, arbitri nechali pokračovať hru do najbližšieho prerušenia hry, ktoré nastalo po góle Česka. Asistencie: David Pastňák a Jakub Voráček.
09:43
importantČesi dosiahli gól, uvidíme, ako arbitri posúdia tú situáciu predtým, budeme vracať časomieru späť, každopádne Česi majú gól tak či tak.
09:38
Hostia v plnom počte. Muršak už naskočil na ľadovú plochu.
09:26
importantČervenka z pravej strany od bránkoviska trafil konštrukciu bránky hostí, puk sa odrazil späť do hry.
08:40
importantHostia poslali puk von z pásma, netrpezlivo čakáme na prerušenie hry, puk podľa mňa bol v bránke hostí a odrazil sa von, zrejme hlavní pozrú videozáznam.
07:44
Šimek vystrelil z ľavého kruhu, Krošelj puk vyrazil pred seba a hostia poslali puk až k Mrázkovi.
07:38
Muršak podrazil Červenku a Česi budú hrať opäť presilovku, tú prvú využili.
07:14
importantPastrňák mohol zvýšiť na dva góly, Krošelj puk poslal späť do hry a podržal svoj tím pri akcii favorita zápasu.
06:44
Voráček sa zbavil obrancu hostí, pálil príklepom z ľavého kruhu, aj on mal teraz vychýlenú mušku.
06:15
Kundrátek vystrelil príklepom z pravej strany od modrej, minul priestor bránky Krošelja.
05:04
Kempný preveril pozornosť Krošelja, ten puk vyrazil späť do hry a hostia ho dostali na svoje hokejky.
04:38
Domáci nezvládli prechod do útočného pásma, vyrobili tak zakázané uvoľnenie.
03:28
importantSlovinci sa dostali do prečíslenia, Pem bol v zakončení bez úspechu na zápis do listiny strelcov, vystrelil z pravého kruhu, Mrázek pravým betónom puk poslal späť do hry.
03:19
Česi začali na výbornú, puk teraz v pásme hostí stratili, Slovinci pôjdu do akcie.
02:12

02:12
Česi zakombinovali s pukom v pásme, Červenka vystrelil z pravého kruhu, Krošelj puk vyrazil späť do hry a od ľavého kruhu puk do prázdnej bránky poslal MICHAL ŘEPÍK. Asistencie: Jan Kovář a Roman Červenka.
01:24
Slovinci prežili úvodný tlak a puk teraz poslali aspoň do stredného pásma.
01:06
Za podrazenie odchádza von Gregorc, Česko si zahrá v úvode zápasu presilovku.
00:25
Česko dnes na zápas zvolilo červené dresy, Slovinci v bielo-zelenej kombinácii farieb. Plekanec v individuálnej akcii puk na bránku hostí neposlal.
00:01

Česko:

Mrázek (Francouz) – Gudas, R. Šimek, Jeřábek, J. Krejčík, Kempný, Rutta, Kundrátek – Plekanec (A), Pastrňák, Voráček (C) – Červenka, Jan Kovář (A), Radil – Birner, P. Vrána, Řepík – Horák, Hyka, R. Hanzl – T. Zohorna.

Slovinsko:

Krošelj (Pintarič) – Pretnar, Kovačevič (A), Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Ograjenšek, Goličič – Mušič, Pem, Kuralt.

Rozhodca:

Hofman (RUS), Salonen (FIN) – Oliver (USA), Vanoosten (CAN).
V nemeckom Kolíne nad Rýnom a francúzskom Paríži prebiehajú 81. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Kým Kolín je dejiskom zápasov v základnej A skupine a play-off šampionátu, Paríž bude dejiskom len zápasov základnej B skupiny. A v piatok popoludní je na programe zápas medzi Českou republikou a Slovinskom.

Česká republika v úvodnom zápase majstrovstiev podľahla obhajcom trofeje z Kanady pomerne hladko 1:4, keď jediný gól vsietil Lukáš Radil. V druhom zápase čakali Čechov Bielorusi, favorit duelu nič neponechal na náhodu a do siete súpera nasúkal postupne šesť gólov. Puk päť krát z bránky lovil Kevin Lalande, ktorý v čase 49:37 prenechal miesto v bránke Michailovi Karnauchovovi a ten inkasoval šestnásť sekúnd pred sirénou. Tretie vystúpenie chlapcov spoza rieky Moravy bolo ako na hojdačke. Česi zaspali úvod zápasu a s Fínskom bolo po prvej tretine 0:3. Keď rovnaký stav ukazovala svetlená kocka nad ľadom aj po druhej tretine, nikto by nevsadil na Čechov ani deravý groš. No prišiel dokonalý obrat, zápas sa dostal do predĺženia a o víťazovi napokon museli rozhodovať samostatné nájazdy. Kým Fíni nepremenili ani jeden, dva body Čechom vybojoval Litvínovčan Robin Hanzl. Vo včerajšom zápase sa Česi stretli s Nórmi a diváci v riadnom hracom čase gól nevideli. O majiteľovi dvoch bodov rozhodol gólom v predĺžení Jan Kovář.

Slovinsko v úvode šokovalo hokejovú verejnosť, keď v zápase proti Švajčiarsku, v ktorom už po prvej tretine prehrávalo 0:4, dokázalo vyrovnať a zápas poslať do predĺženia. Predĺženie o víťazovi zápasu nerozhodlo a tak prišli na rad divákmi obľúbené samostatné nájazdy. Sila Slovincov v tejto disciplíne zostala zrejme v šatni a keď jediný nájazd v sérii premenil vo víťazný gól Brunner, z víťazstva sa napokon radovali Helvéti. Vo svojom druhom vystúpení na turnaji Slovinsko hladko podľahlo hráčom Kanady a konečný výsledok znel 2:7. V treťom dueli Slovinci nestačili na húževnatých Nórov, ktorí viedli po prvej tretine už 3:0. Pintarica v bránke síce vystriedal Kroselj, Slovinci sa už do zápasu vrátiť nedokázali a po výsledku 1:5 im v tabuľke svietila jednotka v kolónke získaných bodov. Vo štvrtom meraní síl Slovincov čakalo Fínsko. Keď Rok Tičar v čase 45:50 vyrovnal na 2:2, Slovinci boli dva kroky k prekvapeniu. Severania však nič neponechali na náhodu a ďalšími tromi gólmi rozhodli o svojom hladkom víťazstve.

O favoritovi zápasu niet pochýb, v piatok popoludní sa budeme môcť presvedčiť, do akej miery sa Česi vysporiadajú s touto úlohou.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:15.