Kanada otočila zápas s Ruskom z 0:2 na 4:2 a bude obhajovať zlato

Obranca Kanady Colton Parayko (vpravo) sa po víťazstve objíma s brankárom Calvinom Pickardom. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|20. máj 2017 o 15:15

Hokejisti Kanady prehrávali po dvoch tretinách 0:2, ale v záverečnej dvadsaťminútovke strelili štyri góly.

MS v hokeji 2017 - semifinále:

KOLÍN NAD RÝNOM (NEMECKO)

Kanada - Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Góly: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (T. Konecny), 57. R. O'Reilly (Matheson), 59. Couturier (R. O'Reilly, Parayko) - 33. J. Kuznecov (Panarin, N. Kučerov), 35. N. Gusev (Šipačov, Panarin)

Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Stricker (Švaj.) - Lhotský (ČR), Oliver (USA), vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Belov (Rus.) 10 min. za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 16.469 divákov.

Kanada: C. Pickard - Parayko, M.-É. Vlasic, J. Demers, C. de Haan, Morrissey, Matheson, Chris Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, T. Konecny - B. Schenn

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Antipin, A. Belov, Provorov, Orlov, Zub - Telegin, Andronov, Ničuškin - Dadonov, Šipačov, N. Gusev - Panarin, Nikita Kučerov, Namestnikov - Plotnikov, Barabanov, J. Kuznecov - Tkačov

KOLÍN NAD RÝNOM. Kanadskí reprezentanti sa stali prvými finalistami MS v hokeji 2017 v Nemecku a Francúzsku.

Obhajcovia titulu zvíťazili v úvodnom semifinále v kolínskej Lanxess aréne nad Ruskom 4:2, hoci ešte po druhej tretine prehrávali 0:2.

V nedeľu nastúpia proti víťazovi súboja medzi Švédskom a Fínskom. Ak uspejú, zavŕšia po tituloch z rokov 2015 a 2016 zlatý hetrik.

Rusi vždy na predchádzajúcich troch majstrovstvách sveta získali cenný kov. V zbierke majú zlato, striebro a bronz.

Kanaďania majú šancu vyrovnať ruskú bilanciu zlatých medailí. Zborná doposiaľ získala 27 titulov svetového šampióna, Kanada má o jeden menej.

Kanada - Rusko (fotogaléria): fotogaléria

20.5.2017

Hlasy po zápase:

(zdroj: ČT sport a Mač TV)

Travis Konecny, útočník Kanady: "V tretej tretine sme zjednodušili celú hru, pomohol nám k tomu aj dohovor od trénera v kabíne.

Kanada sa nikdy nevzdáva, to by sme chceli odkázať aj súperovi, ktorý nás čaká vo finále. K obratu nám dopomohli tiež presilovky."

Jevgenij Dadonov, útočník Ruska: "Neviem odpovedať na otázku, čo sa s nami stalo v tretej tretine. K rozhodcom sa nechcem vyjadrovať.

Dve tretiny sme plnili, čo bolo treba, v tretej už nie. Nepovedal by som, že Kanada je neporaziteľná."

(0:0, 0:2, 4:0)
60' minúta
Rusko
Góly a asistencie: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. R. O'Reilly (Matheson), 59. Couturier (R. O'Reilly, Parayko) – 33. Kuzněcov (Panarin, Kučerov), 35. N. Gusev (Šipačov, Panarin). Rozhodca: Lemelin (AUT), Stricker (SUI) – Lhotský (CZE), Oliver (USA)..
Po dvoch tretinách to vyzeralo na ruské víťazstvo, keď sa presadili Jevgenij Kuznecov a Nikita Gusev. Kanada však v tretej časti hry zlomila svojho súpera. V presilovke znížil Mark Scheifele a v posledných piatich minútach duelu prišli ďalšie tri góly zámorského výberu. Vyrovnal Nathan MacKinnon, ku ktorému sa pridali Ryan O'Reilly a Sean Couturier.
Traja najlepší hráči Kanady na turnaji: Mitchell Marner, Mark Scheifele, Ryan O'Reilly.

Traja najlepší hráči Ruska na turnaji: Artemij Panarin, Andrej Vasilevskij, Anton Belov.
Strely na bránu: 38 – 28.
Najlepší hráči zápasu: Ryan O'Reilly (Kanada) – Vladislav Gavrikov (Rusko).
59:40
Rusko skúša opäť hru bez brankára, ale to už nebude viesť k túženému vyrovnaniu.
58:53

58:53
goalKanada dala gól! Je definitívne rozhodnuté. Javorové listy postupujú do finále. Presným zásahom do prázdnej brány to spečatil SEAN COUTURIER. Asistencie: Ryan O'Reilly, Colton Parayko.
58:40
Rusi prišli o útočné pásmo, pretože Nikita Kučerov nepresne prihrával na modrú čiaru. Zborná hrá bez brankára.
58:25
Tréner Oleg Znarok si zobral oddychový čas. Svojim zverencom rozdá pokyny do záverečných sekúnd.
58:00
Rusi sú vo veľmi náročnej situácii. V tretej tretine trikrát inkasovali, museli sa často brániť v oslabeniach a ostáva im minimum času na vyrovnanie.
56:58

56:58
goalKanada dala gól! Zámorský výber otáča skóre duelu a približuje sa postupu do finále. Odrazený puk pred bránou si našiel RYAN O´REILLY, ktorý ho zblízka poslal do odkrytej siete. Asistencie: Michael Matheson.
56:29
Ruskí hokejisti sa na chvíľu usadili v útočnom pásme, ale potom ich rozhodcovia vykázali preč, pretože videli postavenie hráča v bránkovisku.
56:06
Jevgenij Dadonov skúšal nahodenie puku z ostrého uhla. Calvin Pickard si postrážil bližšiu žŕdku a neinkasoval.
55:17
Kanada zužitkovala svoju hernú prevahu podporenú viacerými presilovkami a napokon dokázala vyrovnať. V tomto momente bude ďalší presný zásah pravdepodobne rozhodujúci.
55:07

55:07
goalKanada dala gól! Rusi boli dlho pod tlakom a nedokázali vystriedať. Javorové listy situáciu využili, keď sa spomedzi kruhov presadil NATHAN MACKINNON. Asistencie: Travis Konecny.
53:32
Jevgenij Kuznecov zakončoval spomedzi kruhov, no jeho pohotová strela bola zastavená hráčmi pred kanadskou bránou.
53:00
Rusi zvládli tri dôležité oslabenia po inkasovanom góle, ale stále zostáva do konca tretej tretiny ešte sedem minút. Kanada vsádza všetko na útok.
52:20
Tesne po skončení presilovky tečoval puk pred bránou Matt Duchene a takmer prekvapil ruského gólmana.
52:08
Claude Giroux zakončoval príklepom z ľavého krídla, ale Andrej Vasilevskij jeho signalizovanú strelu čakal a predviedol úspešný zákrok.
51:14
Andrej Vasilevskij momentálne rieši technický problém, s ktorým mu pomáha ruský kustód. Iľja Sorokin pozorne sleduje situáciu.
51:14
Colton Parayko zase nepríjemne vystrelil od modrej čiary a jeho spoluhráči sa tlačili k dorážke. Hra však bola prerušená.
50:26
Colton Parayko dobre vypálil príklepom od modrej čiary, ale Andrej Vasilevskij puk videl a schoval ho v náručí.
50:13
Kanada bude hrať ďalšiu presilovku. Jevgenij Kuznecov dostal dve trestné minúty za nedovolené bránenie brankárovi.
49:42
Rusko prežilo ďalšie oslabenie v tretej tretine. Po jeho skončení zaútočil po ľavom krídle Artemij Panarin, ktorý bekhendom minul cieľ.
48:50
importantRusi mohli udrieť vo vlastnom oslabení. Sergej Plotnikov prihrával bekhendom pred bránu Vladimirovi Tkačovovi, ale ten netrafil puk.
47:52
Ryan O'Reilly zakončoval z ostrého uhla, ale trafil iba bočnú sieť. Vzrušenie v kanadských radoch bolo zbytočné.
47:19
Kanada pridala a Rusi sa dostávajú pod tlak. Arťom Zub zastavil súpera v šanci iba za cenu dvoch trestných minút za podrazenie.
46:57
Calvin de Haan vypálil príklepom od modrej čiary, ale nemieril vôbec presne a pripravil Kanadu o útočné pásmo.
46:00
Nathan MacKinnon nepríjemne vystrelil švihom z pravého krídla. Andrej Vasilevskij asi puk dobre nevidel, pretože zasiahol na poslednú chvíľu.
45:15
Hra sa trochu otvorila, čo vyhovuje skôr Kanade, ktorá má viac priestoru ukázať svoju rýchlosť.
44:06
importantVeľká šanca Rusov. Nikita Kučerov dobre napádal rozohrávku a získal puk pre svoj tím. Nasledovala prihrávka pred bránu, odkiaľ nebezpečne zakončoval Jevgenij Kuznecov.
43:30
Ruskí hokejisti zvládli dôležité oslabenie, ale dostali sa pod tlak zámorského výberu. Zborná sa bude musieť vyhnúť zbytočným faulom, pretože Kanada je v presilovkách veľmi silná.
43:06
Kanaďania robia stále to isté. Vždy ide prihrávka z krídla medzi kruhy na hráča, ktorý puk tečuje na bránu. Andrej Vasilevskij to však opäť zvládol.
42:42
Kanada skúšala rovnaké zakončenie ako pri góle. Ryan O'Reilly tentoraz tečoval nahodenie z pravého krídla, ale Andrej Vasilevskij odolal.
41:51
Ivan Telegin výborne napádal Coltona Parayka, ktorý si neustrážil puk a nechal ruského útočníka zakončiť. Jeho pokus však podvihol na ochrannú sieť.
41:30
Rusom nevychádza vstup do tretej tretiny. Po inkasovanom góle budú hrať zase v oslabení. Anton Belov dostal dve trestné minúty za krosček.
40:49
Ivan Provorov nahadzoval puk až zo stredného pásma, ale ten pred Calvinom Pickardom nepríjemne nadskočil. Kanadský brankár bol pripravený.
40:40
Wayne Simmonds sa natlačil do zakončenia z ľavej strany a bekhendom poslal puk do pripraveného Andreja Vasilevského.
40:17

40:17
goalKanada dala gól! Rusi nezvládli dohrávané oslabenie z druhej tretiny a prvýkrát inkasovali. Medzi kruhmi zostal voľný MARK SCHEIFELE, ktorý usmernil do siete prihrávku Nathana MacKinnona. Asistencie: Nathan MacKinnon, Colton Parayko.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Strely na bránu: 19 – 23.
Po štyridsiatich minútach je bližšie k postupu do finále Rusko. Zborná bola v prostrednom dejstve nebezpečnejšia a dvakrát dokázala skórovať. Najskôr sa presadil po presnej kombinácii v útočnom pásme Jevgenij Kuznecov a potom z podobnej akcie skóroval v presilovke Nikita Gusev.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:14
Andrej Vasilevskij bol v tomto prípade presvedčivejší, keď schoval do lapačky strelu švihom od Jeffa Skinnera.
38:50
Claude Giroux nepríjemne zakončoval z pravého krídla. Andrej Vasilevskij nepredviedol istý zákrok, ale puk vyrazil.
38:30
Rusi si nedali pozor na rýchleho Wayna Simmondsa, ktorý vletel do útočného pásma. Arťom Zub ho zastavil iba vďaka dvom trestným minútam za sekanie.
37:25
importantObrovská šanca Rusov. V prečíslení troch proti jednému zakončoval Vladislav Namestnikov, ale Calvin Pickard zachránil svoj tím dôležitým zákrokom.
36:53
Ruskému výberu nevyšla rozohrávka z vlastného pásma. Po zakázanom uvoľnení sa hra presťahuje pred Vasilevského.
36:30
Rusi sú v týchto chvíľach jednoznačne na koni, ale nemôžu sa nechať poblázniť atmosférou a musia si dať pozor na nebezpečných Kanaďanov.
35:40
Vladimir Tkačov sa ocitol vo výbornej príležitosti. Zabudnutý za kanadskou obranou išiel sám na Pickarda, ale v poslednej chvíli bol atakovaný.
34:50

34:50
goalRusko dalo gól! Zborná predviedla ďalšiu parádnu akciu zakončenú strelou do odkrytej siete. V presilovej hre našiel Vadim Šipačov pred bránou NIKITU GUSEV a ten s úsmevom dopravil puk za Pickardov chrbát. Asistencie: Vadim Šipačov, Artemij Panarin.
33:47
Na ľade pracujú emócie a rozhodcovia musia zasahovať. Wayne Simmonds dostal dve trestné minúty za jasné sekanie na Vladislava Namestnikova.
33:31
Sergej Plotnikov stratil hokejku v obrannom pásme, čím sa Kanade otvoril priestor na zakončenie. Strelu z pravej strany vyriešil Andrej Vasilevskij.
32:50
Potrebný prvý gól padol a teraz by sa mohla hra rozbehnúť. Kanaďania musia pridať a viac pritlačiť súpera.
32:16

32:16
goalRusko dalo gól! Zbornej vyšla nádherná kombinácia v útočnom pásme, ktorá bola zakončená presnou strelou do odkrytej siete. Dmitrij Orlov, posunul puk na voľného Nikitu Kučerova, ten prihral na ľavé krídlo Artejimovi Panarinovi, ktorý ešte našiel pred bránou voľného JEVGENIJA KUZNECOVA a útočník Washingtonu pohodlne skóroval. Asistencie: Artemij Panarin, Nikita Kučerov.
31:24
Josh Morrissey vystrelil príklepom od modrej čiary, ale Andrej Vasilevskij na puk dobre videl a schoval ho do lapačky.
30:50
Rusi prežili dvojminútové oslabenie a ihneď sa vydali do útoku. Po nepríjemnom zakončení od modrej čiary zblízka neúspešne dorážal Valerij Ničuškin.
30:00
Kanada zovrela Rusov na viac ako minútu, dostala sa viackrát do zakončenia, ale Andrej Vasilevskij odolal a jeho spoluhráči vyhodili puk.
28:38
Vylúčenie na oboch stranách. Dve minúty za hrubosť dostal Bohdan Kiselevič, dve minúty za filmovanie pádu inkasoval Mark Scheifele. Kanada hrá presilovku piatich proti štyrom.
28:36
Prvé ruské vylúčenie v dnešnom zápase. Anton Belov dostal dve trestné minúty za napadnutie oblasti hlavy a krku, ku ktorým dostal automaticky desiatku.
28:10
Travis Konecny zakončoval švihom z ľavej strany. Síce minul bránu, ale bol faulovaný, takže Kanada hrá v šestici.
27:41
Alexander Barabanov sa dostal z rohu klziska až na vrchol pravého kruhu, odkiaľ zakončoval. Jeho pokus bol zblokovaný na ochrannú sieť.
27:15
Stále je to z oboch strán trochu opatrné. Nikto nechce urobiť zbytočnú chybu a inkasovať ako prvý. Gól by zápasu určite pomohol.
26:38
Po ruskom ofsajde je hra prerušená. Nasleduje prvá reklamná prestávka v druhom dejstve.
26:13
Rusi doplácajú na zbytočne komplikované kombinácie v útočnom pásme. Nevyužité presilovky ich ešte môžu mrzieť.
25:47
Anton Belov zakončoval švihom od modrej čiary. Calvin Pickard puk zrazil lapačkou do rohu klziska.
24:50
Nikita Kučerov prudko vypálil príklepom z pravého krídla. Calvin Pickard úspešne zakročil betónom.
24:13
Tretie kanadské vylúčenie v zápase. Dve trestné minúty za príliš veľa hráčov na ľade si odsedí Mitch Marner.
24:00
Ruskí hokejisti pokračujú v ofenzíve aj po skončení presilovky. Kanaďania sa nevedia dostať do tempa.
23:10
importantTutovka Rusov. Jevgenij Dadonov zostal voľný pred bránou, dostal presnú prihrávku, ale zblízka namieril tesne vedľa.
22:40
Kanaďania dokázali vyhodiť puk cez všetky čiary a oslobodili sa. Oba tímy striedajú.
22:20
Rusi už minútu držia súpera pod tlakom a kombinujú v útočnom pásme. Pri streľbe sa však zbytočne ponúkajú.
21:21
Zbytočné vylúčenie na kanadskej strane. Travis Konecny ešte nebol na ľadovej ploche a zo striedačky sa dotkol puku. Hlavný rozhodca mu udelil dve trestné minúty.
20:45
Puk skákal v okolí ruského bránkoviska, ale kanadskí útočníci ho nedokázali trafiť zo vzduchu.
20:16
Jeff Skinner príklepom z pravého krídla preveril Vasilevského. Ruský brankár predviedol pohotový zákrok betónom.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Strely na bránu: 7 – 11.
V prvom semifinále na seba narazili dva tímy s odlišným herným štýlom. Zatiaľ čo Rusi by chceli kombinovať, Kanaďania vsádzajú najmä na priamočiarosť a tvrdosť. Ani jedna sa však zatiaľ nedokázala presadiť, a tak je stav bezgólový.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:56
V úplnom závere sa mohlo meniť skóre na oboch stranách. Najskôr prišla nebezpečná kanadská strela z ľavého krídla a potom spoza hráča nepríjemne zakončoval Valerij Ničuškin.
19:10
Vladislav Gavrikov nahodil puk od modrej čiary, ktorý sa odrazil od zadného mantinelu k Pickardovi. Dorážka Kučerova prišla neskoro.
18:43
Ruská kreativita sa zatiaľ nemôže naplno ukázať, pretože Kanaďania súpera prevyšujú svojou tvrdosťou.
17:51
Sergej Andronov utrpel krvavé zranenie, a tak musí dôjsť k malej úprave ľadovej plochy. Rozhodcovia však nevideli žiaden faul.
17:51
Brayden Schenn tvrdo dohral pri mantineli Sergeja Andronova, ktorý zostal ležať na ľade a ťažko sa zdvíhal späť na nohy.
16:54
Ruský výber nevyužil prvú presilovku v dnešnom zápase. Vytvoril si jednu príležitosť, ale Calvin Pickard pokračuje v spoľahlivom výkone.
16:34
importantVeľká príležitosť Rusov. Od modrej čiary len tesne minul Dmitrij Orlov a potom z pravého kruhu pohotovo strieľal Nikita Kučerov, ktorého vychytal Calvin Pickard.
16:04
Jevgenij Dadonov našiel na opačnej strane útočného pásma Artemija Panarina, ktorého zakončenie z prvej nebolo presné.
15:37
Anton Belov mal napriahnuté na delový príklep, ale strela mu vôbec nesadla. Napokon sa puk odrazil na hokejku Vadima Šipačova, ktorý trafil iba Pickarda.
14:54
Prvé vylúčenie dnešného zápasu. Dve trestné minúty dostal Mark Scheifele za nedovolené bránenie.
14:22
Rýchly ruský prechod do útočného pásma zakončoval obranca Ivan Provorov, ale jeho pokus švihom skončil na Pickardovi.
13:47
Calvin de Haan prihrával pred bránou postavenému Braydenovi Pointovi, ale ten nebol pri puku dostatočne skoro.
13:09
Vladislav Namestnikov využil zaváhanie kanadského tímu a dostal sa do brejku po pravom krídle. Jeho strelu švihom však zrazil Josh Morrissey na ochrannú sieť.
12:44
Jevgenij Kuznecov poslal prihrávku spoza brány pred Pickarda, ale kanadský gólman jeho úmysel prečítal a schoval puk do svojho náručia.
12:11
Ruskí hokejisti nezvládli prechod do útoku. Po nepresnej prihrávke nasledoval napokon icing.
11:56
Rusi zatlačili kanadský výber. Postupne zakončovali Sergej Andronov, Ivan Telegin aj Viktor Antipin. Calvin Pickard všetko vyriešil.
11:24
Kanada bola viac ako minútu usadená v útočnom pásme, ale Rusi vytláčali súpera iba k mantinelu, takže sme nevideli žiadnu strelu.
10:05
Kvalita zápasu zaostáva za očakávaniami. Ani v hľadisku nevládne ideálna atmosféra, pretože množstvo miest ostalo prázdnych.
09:23
Andrej Vasilevskij prikryl nahodenie zo stredného pásma a prerušil hru. Kanaďania získali vhadzovanie v jeho blízkosti.
09:00
Stále vidíme množstvo nepresností na oboch stranách. Rusom ani Kanaďanom sa nedarí úspešne kombinovať v útočnej tretine.
08:18
Bohdan Kiselevič nahodil puk od modrej čiary a Calvin Pickard ho schoval do lapačky. Rusi získali útočné pásmo.
08:12
Brayden Point pomohol defenzíve a prerušil ruský prechod do útočného pásma. Puk skončil na kanadskej striedačke a nasleduje reklamná prestávka.
07:33
Aktérom na oboch stranách sa nedá uprieť bojovnosť, ale v úvode je stále cítiť nervozitu, ktorá hráčom zväzuje ruky.
06:50
Jevgenij Dadonov vybojoval puk za kanadskou bránou, ale potom nedokázal presne prihrať niekomu zo spoluhráčov.
05:37
Začiatok duelu je rozpačitý, pretože oba tímy robia chyby a nedokážu súvisle kombinovať. Zatiaľ čakáme na gólovú šancu.
05:20
Chris Lee napriahol od modrej čiary. Jeho príklep letel však priamo na pripraveného Andreja Vasilevského.
04:49
Mitchell Marner odviedol výbornú prácu v útočnom pásme, pohral sa s ruskými hráčmi, potom prihral na modrú čiaru a Josh Morrissey ohrozil Vasilevského.
04:14
Jevgenij Dadonov mohol strieľať z pravého krídla, ale ešte zbytočne hľadal pred bránou voľného spoluhráča, na ktorého puk neprešiel.
03:48
Artemij Panarin vystrelil švihom spoza brániaceho hráča, ktorý puk trochu spomalil. Calvin Pickard bez problémov zasiahol.
02:56
Vladislav Gavrikov si postrážil modrú čiaru a nepustil kanadských hokejistov do rýchleho protiútoku.
01:58
Vladimir Tkačov zostal voľný pred kanadskou bránou, ale puk mu preskočil hokejku a nedokázal ho poslať do siete.
01:35
Veľká šanca ruského tímu. Sergej Plotnikov dostal prihrávku na pravý kruh, odkiaľ nepresne vystrelil.
00:53
Anton Belov nedokázal poslať puk do stredného pásma. Skončil iba na striedačku ruského tímu, a tak nasleduje vhadzovanie pred Vasilevským.
00:27
Hneď vzápätí prišiel ďalší strelecký pokus kanadského výberu. Calvin de Haan preveril lapačku Vasilevského.
00:12
Ruská defenzíva zaspala úvod stretnutia. Sean Couturier ostal úplne sám pred bránou Vasilevského a iba tesne minul cieľ.
00:01
Do úvodného buly zostáva necelých desať minút, ale hala v Kolíne nad Rýnom stále nie je úplne zaplnená. Duel Kanady s Ruskom pritom môžeme označiť za predčasné finále. Zborná sa bude spoliehať na veľkú podporu fanúšikov.
Kanadský tréner Jon Cooper zapísal na zápasovú súpisku všetkých hráčov, ktorých má k dispozícii. Mimo hry zostal iba zranený obranca Tyson Barrie. Ruský kouč Oleg Znarok nemôže počítať so službami kapitána Sergeja Moziakina, ktorý sa zranil ešte v zápase s Nemeckom. Do zostavy sa nevošli ešte obranca Andrej Mironov a tretí brankár Igor Šesťorkin.
Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu priamo z dejiska MS v hokeji 2017 v Kolíne nad Rýnom. V prvom semifinálovom súboji na seba narazia odvekí rivali Kanada a Rusko.

Kanada vyhrala parížsku základnú skupinu. V siedmich zápasoch získala devätnásť bodov a mala vysoko pozitívne skóre 32:10. Javorové listy odštartovali turnaj troma jasnými víťazstvami, keď zdolali Česko 4:1, Slovinsko 7:2 a Bielorusko 6:0. Potom nasledovali dva prekvapivo vyrovnané súboje. Zámorský výber najskôr porazil domácich Francúzov tesne 3:2 a potom dokonca prehral so Švajčiarskom 2:3 po predĺžení, keď si neudržal dvojgólový náskok po štyridsiatich minútach. V dvoch záverečných dueloch však Kanaďania odmietli komplikácie a postrážili si prvenstvo v skupine, keď triumfovali nad Nórskom 5:0 a nad Fínskom 5:2. Vo štvrťfinále cestovali do Kolína, kde sa im do cesty postavili Nemci. Domáci výber favoritovi vzdoroval najmä výkonu brankára Philippa Grubauera, ktorý pochytal 48 z 50 striel. Napriek tomu kanadskí hokejisti vyhrali 2:1.

Kanada má na svetovom šampionáte tretí najmladší tím, ale táto štatistika môže na prvý pohľad klamať, pretože všetci hráči sú stabilnou súčasťou klubov NHL. Jedinou výnimkou je obranca Chris Lee z ruského Magnitogorska. Vo výbere z kolísky hokeja nájdeme hviezdy ako Claude Giroux, Jeff Skinner alebo Mark Scheifele. Najproduktívnejším kanadským hokejistom na turnaji je zatiaľ útočník Nathan MacKinnon, ktorý nazbieral dvanásť bodov (5+7) v ôsmich dueloch. V rovnakom počte zápasov získal Mitch Marner jedenásť bodov (4+7) a Jeff Skinner deväť (4+5). Kanadských trénerov môže mrzieť strata obrancu Tysona Barrieho, ktorý sa zranil na hotelovej izbe. Po troch vystúpeniach mal na konte sedem bodov, no turnaj sa pre neho predčasne skončil.

Rusko bolo v kolínskej časti dlho dominantné a vyzeralo to tak, že vyhrá svoju skupinu. V poslednom zápase však zlyhalo a kleslo na druhé miesto so ziskom sedemnástich bodov a skóre 35:10. Zborná mala v úvodnom dueli šampionátu pomalší rozbeh, ale proti Švédom otočila skóre a vyhrala 2:1 po samostatných nájazdoch. V ďalších piatich štartoch boli ruskí hokejisti presvedčiví a postupne si pripisovali trojbodové triumfy. Talianov zdolali 10:1, Nemcov 6:3, Dánov 3:0, Slovákov 6:0 a Lotyšov 5:0. Rusi strieľali veľa gólov a držali si čisté konto viac ako 200 minút, no v poslednom zápase proti USA prehrali 3:5 a pustili zámorský tím na prvé miesto tabuľky. Preto ich čakala štvrťfinálová cesta do Paríža, kde ich čakalo Česko. Rusko bolo v dueli s našimi severozápadnými susedmi efektívnejšie a mohlo sa spoľahnúť na nepriestrelného Vasilevského, ktorý svojmu tímu dopomohol k víťazstvu 3:0.

Rusko vyslalo na turnaj ešte mladší káder ako Kanada, ale Oleg Znarok ukázal trénerský cit a do nominácie zakomponoval správny mix mladíckej dravosti a skúseností. Po zápase s Nemeckom mu však vypadol zo zostavy kapitán Sergej Moziakin, ktorý sleduje záver majstrovstiev iba z domu. Zatiaľ najlepšie ho zastúpil Artemij Panarin. Útočník Chicaga je najproduktívnejším mužom svetového šampionátu, keď v siedmich dueloch získal štrnásť bodov (4+10). Hneď za ním je v kanadskom bodovaní Nikita Kučerov s trinástimi bodmi (6+7) v ôsmich štartoch. V najlepšej desiatke produktivity sa nachádzajú Vadim Šipačov (2+10) a Nikita Gusev (4+6).

Kanada a Rusko hrali proti sebe na pôde majstrovstiev sveta pred dvoma rokmi v Česku. Vo finále vtedy vyhral zámorský celok jasne 6:1 a získal najcennejšiu trofej. Od tohto duelu sa stretli tieto hokejové veľmoci ešte dvakrát na začiatku sezóny 2016/17. V príprave na Svetový pohár triumfovala Kanada 3:2 po predĺžení a na samotnom turnaji sa tešila po výsledku 5:3.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:15.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanada otočila zápas s Ruskom z 0:2 na 4:2 a bude obhajovať zlato