Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je to ešte skoro, vraví o nominácii hráčov do 18 rokov skúsený tréner.

Július Šupler (vľavo) a Zdeno Cíger.(Zdroj: TASR)
Víkendový zájazd na FC Barcelona za skvelých 350€ >

BRATISLAVA. Hokejový šampionát by si mohol vychutnávať v pohodlnom kresle pred televíznou obrazovkou, namiesto rozboru zápasov by sa mohol kochať pohľadom na štíty Vysokých Tatier. Lenže nátura trénera Júliusa Šuplera je iná.

Vieme, že ľudia by radi videli hráčov ako Fehérváry či Liška hneď aj na týchto MS. Musíme však byť realisti. Vo veku do 25 rokov sme kedysi mali okolo dvadsať hráčov v NHL, takže slovenský hokej bol v inej polohe ako je dnes. Nepreceňujme nadšenie.

Július Šupler

S množstvom úspechov na konte už nemusí nikomu nič dokazovať, ale do prípravy na šampionát sa vrhol s chuťou. Z pozície konzultanta sa posunul na striedačku ako asistent k trénerovi Zdenovi Cígerovi a na eláne mu mierne ubralo iba nečakane veľa zámorských ospravedlneniek.

Očakával viac hráčov z kvalitných líg

Vo veku 66 rokov by už Šupler mal právo poďakovať za ponuku pôsobiť pri reprezentačnom tíme a odmietnuť ju. Po rokoch v hokeji získal veľa skúseností a úspechov. Pri reprezentácii už pôsobil v dvoch etapách svojej trénerskej kariéry, predovšetkým, keď ju doviedol z C-kategórie až do elity.

"Chuť mám, sily tiež. Vždy je dobré, keď je človek v dianí. Myslím si, že skúseností mám dosť a aj preto som rád prijal ponuku realizačného tímu, aby som s ním úzko spolupracoval," uviedol pre TASR.

"Som rád, že môžem pracovať na najvyššej úrovni. Hoci nás čaká nesmierne ťažká úloha, na majstrovstvá sveta sa teším," priznal Šupler v čase, keď najhorúcejšou témou v rámci prípravy na MS boli ospravedlnenky hráčov z NHL, ale i ďalších súťaží.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Prečo Slováci nechcú prísť na MS? Na vine nie sú hráči, tvrdí Staňa

Pri tejto téme na chvíľu zvážnel, ale o to viac verí v odhodlanie a chuť popasovať sa o úspech v podaní súčasných hráčov reprezentácie. "Chlapci prišli a pracovali veľmi zodpovedne. Aj hektické zmeny spojené s odmietnutiami hráčov z NHL či iných súťaží nás pribrzdili," priznal.

"Očakávali sme, že posíl z kvalitných líg bude viac, ale to sa nestalo. Musíme preto pracovať s tým, čo máme. Nechcem, aby moje vyjadrenia niekomu ublížili. Každý má svoj život a každý má predstavy o budúcom kontrakte a každý najlepšie vie, čo zažil," pokračoval Šupler.

"Nechcem do toho vstupovať spôsobom, že by som spochybňoval niekoho rozhodnutie. Samozrejme, že to zamrzí, že hráči, na ktorých sme sa spoliehali, nie sú v tíme. Trochu to uberá z toho môjho nadšenia, ale musíme pracovať s tým čo je," zopakoval.

"Som však rád, že všetci, ktorých máme v tíme, majú veľkú chuť sa ukázať a je z nich vnímateľné veľké chcenie. Dbať na hernú a osobnú disciplínu bude našim hlavným zámerom. Budeme sa snažiť, aby sme potešili divákov a priniesli radosť, hoci to bude veľmi ťažké," uviedol Šupler.

Hráči do 18 rokov? Je príliš skoro

Popradský rodák sa po rokoch cestovania po svete usadil doma pod Tatrami. V sezóne pôsobil v pozícii konzultanta aj pre HK Poprad a v čase záverečnej prípravy na MS sa práve na popradskom štadióne odohrávali majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov.

Mladí Slováci na nich nadchli fanúšikov na Slovensku, viacerí z priaznivcov volali po povolaní niektorých mladíkov priamo do A-mužstva. Podľa skúseného kouča je dôležité zachovať si objektívnu myseľ nepoznačenú fanúšikovskou eufóriou.

"Samozrejme, že sa teším, že ľudia fandia hokeju. Mnohí z nich pod návalom optimizmu hovoria, aby sme vzali rovno celú formáciu do A-mužstva. To je však ešte skoro. Tí hráči ešte musia dozrieť, dospelý hokej je niekde inde. Výkonnosť je o dve kategórie vyššie," prezradil Šupler.

"Mladí chlapci musia dokázať svoje výkony najskôr v dvadsiatke. Úroveň výkonov sa mení. Len pre porovnanie uvediem, že keď mal Žigo Pálffy 18 rokov, tak dal v 13 zápasoch play-off federálnej ligy 18 gólov. Miro Šatan sa v tom veku stal najlepším strelcom zimnej olympiády. Tu musíme situáciu posudzovať veľmi triezvo a citlivo," zaspomínal si.

"Vieme, že ľudia by radi videli hráčov ako Fehérváry či Liška hneď aj na týchto MS. Musíme však byť realisti. Vo veku do 25 rokov sme kedysi mali okolo dvadsať hráčov v NHL, takže slovenský hokej bol v inej polohe ako je dnes. Nepreceňujme nadšenie," pokračoval Šupler.

"Netvrdím, že o rok či dva nemôžu tí chlapci byť v A-mužstve. Všetko však bude závisieť od nich a od ľudí, ktorí budú okolo nich, aby ich správne usmernili. Nebolo by správne, keby ich výkonnosť klesala a keby hrali vo štvrtých útokoch. Ja som však optimista. Treba byť opatrný, dôsledný a nie bojazlivý. Všetci musia na sebe pracovať, najviac však hráči," upozornil.

Do všetkého vstupuje biznis

Tréner, ktorý úspešne pôsobil aj v zámorí, vníma špecifiká novej hráčskej generácie a prispôsobuje tomu aj svoj prístup k tréningom či hráčom. "V prvom rade si treba uvedomiť, že je to iná generácia. V deväťdesiatych rokoch sme sa dostali do pozície, že sme boli v C-skupine. To nás akosi podvedome zjednotilo, spojilo," uviedol.

Za svoju kariéru som toho dosiahol dosť a mňa teší, že sa chalani, ktorých som trénoval, dostali ďaleko, či už do reprezentácie alebo NHL. Som rád, že si stále máme čo povedať o hre, o hokeji, o nových prístupoch.

Július Šupler

"Nikto sa vtedy nepýtal na podmienky, ani nehovorili o nejakých zraneniach alebo obave o ďalší kontrakt. Všetci sa jednoducho chceli zúčastniť na tých majstrovstvách. Aj preto sme rýchlo postúpili z 'céčka' do 'béčka' a potom aj do 'áčka'. V tíme prevažoval entuziazmus, zápal a veľké chcenie dokázať niečo aj bez veľkých peňazí. Teraz je situácia trochu iná," priznal.

"Do všetkého vstupuje biznis. Aj preto my musíme trochu meniť tréningové metódy, prípadne spôsob dialógu s hráčmi. Ono to nie je zložité, no človek musí postupne meniť zaužívané metódy a celkový postup je trochu zložitejší. Musíme sa nielen nad tým zamýšľať, ale aj pracovať na úrovni, na akej pracuje svetová špička."

"Nie vždy je to optimálne, keďže naši hráči sú na inej úrovni ako svetová špička. Úlohou nás, trénerov, preto je priniesť vysokú motiváciu výkonov, aby hráči boli disciplinovaní a aby pracovali pre kolektív," pokračoval.

"To často prináša dobré výsledky a na tom budeme stavať. Do procesu prípravy na šampionát musíme dostať všetky prvky kladnej motivácie. Verím, že chlapci sa tomu podradia a že to urobia s nadšením," zdôraznil Šupler.

O hokeji sa mu aj sníva

Hokej je kľúčovým slovom Šuplerovho života a aj dnes sa mu venuje denne. Niekedy možno aj viac, než by si sám želal:

"Je to naozaj tak. Často sa mi stáva, že ráno vstanem, idem okolo štadióna v Poprade a nedá mi nepozrieť, čo sa tam deje. Pôvodne tam idem iba nakuknúť a napokon tam strávim aj dve hodiny a sledujem dianie na ľade. Nadšenie stále zotrváva a myslím si, že to je dobre."

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Slováci môžu dosiahnuť výnimočný úspech. Čechom sa to podarilo

Mnohým jeho trénerským rovesníkom je vyčítané, že nezachytili moderné trendy a naďalej sa tvrdohlavo snažia raziť cestu metódami, ktoré prinášali úspechy v dávnejšej minulosti. Šupler však hokej sleduje s otvorenými očami a uvedomuje si nutnosť modernizácie tréningových postupov.

V hokejovom kolotoči je ako tréner nepretržite už vyše 35 rokov, počas ktorých získal skúsenosti s prakticky všetkými významnými hokejovými školami. Priznáva, že mu je blízka ruská škola, ale vo svojej práci sa snaží vytvoriť správny mix zo všetkých užitočných poznatkov.

"Niekedy sa pristihnem, že sa mi aj sníva o hokeji a potom mám aj nervy z toho všetkého. Ja však už nemám ambície byť v najvyššej funkcii. To je veľmi dôležité. Teraz chcem poradiť, usmerniť a medzi nami trénermi je toto vydiskutované. Ak aj v budúcnosti príde podobná ponuka, tak vždy ju zvážim."

"Za svoju kariéru som toho dosiahol dosť a mňa teší, že sa chalani, ktorých som trénoval, dostali ďaleko, či už do reprezentácie alebo NHL. Som rád, že si stále máme čo povedať o hre, o hokeji, o nových prístupoch," priznal.

"Ja sa o hokej stále zaujímam. Sledujem metodiku a rôzne štýly, napríklad v NHL, ale aj v severskej škole, prípadne v ruskej škole, ktorá mi je veľmi blízka. Posuny v metodike tu sú a treba ich rešpektovať. Pokiaľ sú úspešné a posúvajú výkonnosť, tak sa to snažíme aj my využiť," poznamenal Šupler.

Zodpovednosť je na Cígerovi

Šampionát v Kolíne nad Rýnom a Paríži bude pre neho štvrtým na striedačke slovenského tímu. Prvý absolvoval v roku 1996 vo Viedni, neskôr sa na reprezentačnú striedačku vrátil a v rokoch 2007 (Moskva) a 2008 (Halifax) viedol slovenský tím na ďalších dvoch šampionátoch.

Tentoraz bude v inej pozícii než v minulosti. Hoci je z trénerského tria Zdeno Cíger - Miroslav Miklošovič - Július Šupler najskúsenejší, hlavná zodpovednosť bude na prvom menovanom. Šupler by mal s nadhľadom radiť hlavnému trénerovi a aj hráčom plánuje pomáhať prísunom poznatkov.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Cíger počúva odmietnutia. Spýtajte sa hráčov, či je to plánované, vraví

"Ja som rád, že Zdeno a vedenie realizačného tímu mi dali ponuku posunúť sa do funkcie asistenta. S trénermi spolupracujem na ľade i na striedačke a aj v tvorbe rôznych stratégií a tréningového procesu," priznal.

"Zdeno a Miro Miklošovič akceptujú moje návrhy a môžem povedať, že som spokojný. Naďalej sa mienim snažiť o pomoc realizačnému tímu, ale i hráčom v situáciách, keď je to potrebné. Takto ich chcem posunúť k čo najlepším výkonom," dodal Šupler.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 3. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 393
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 110
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 056
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 385
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 020
 6. Kam do tepla v januári? 1 707
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 451
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 363
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 132
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 929

Téma: Hokej


Článok je zaradený aj do ďalších tém Hokej v Trenčíne, Hokej - Zimná olympiáda 2018 (ZOH 2018), Hokej

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.

KOMENTÁRE

Chceme viac detí v odborných školách? Tak sa o tom bavme

Menej žiakov na osemročných gymnáziách, ale prečo?

Neprehliadnite tiež

Valach: So stratou manželky sa nevyrovnáte. Treba sa s tým naučiť žiť

Hokej je jediné, čo viem. Musím ním uživiť svoje deti, tvrdí slovenský hokejista.

Sanitra: Najlepší krok, ktorý urobila Nasťa, je, že súťaží za Slovensko

Úspešný biatlonový tréner spomína na roky, keď viedol Anastasiu Kuzminovú. Dnes je koučom ukrajinskej reprezentácie.

Hantuchová: Život, ktorý žijú tenisti, nie je normálny

Bývalá tenistka sleduje Australian Open prvý raz na plný úväzok spoza mikrofónu.

Ak by bol Hamšík mladší, mohol by stáť aj sto miliónov

Redakcia SME zostavila rebríček najdrahších slovenských futbalistov. Na čele je Milan Škriniar.

Za osem rokov vyhral medzi elitou dva zápasy. Teraz je v Austrálii senzáciou

Djokovič a Thiem na Australian Open končia. Vyradili ich neznámi hráči, s ktorými nik nerátal.