O víťazovi siedmej etapy rozhodol špurt. Tešil sa Austrálčan Ewan

Ružový dres prvého muža celkovej klasifikácie si udržal Luxemburčan Bob Jungels z tímu Quick-Step Floors.

Na snímke uprostred austrálsky cyklista Caleb Ewan z tímu Orica-Scott víťazí v 7. etape jubilejného 100. ročníka prestížnych pretekov Giro d'Italia z Castrovillari do Alberobelle (224 km).(Zdroj: TASR/AP)

LBEROBELLO. Austrálčan Caleb Ewan z tímu ORICA-Scott sa stal víťazom 7. etapy cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorá mala štart v Castrovillari a cieľ po 224 km v Alberobello v južnom Taliansku.

Iba 22-ročný mladík Ewan vsadil na dlhý špurt a napokon o pol kolesa zdolal Kolumbijčana Fernanda Gaviriu (Quick-Step Floors), tretí skončil a ďalší čiastkový úspech pre tím Bora-Hansgrohe získal Ír Sam Bennett.

S umiestnením mimo prvej trojky sa musel uspokojiť robustný nemecký šprintér tímu Lotto Soudal André Greipel.

Víťazný Ewan dosiahol druhý etapový triumf na pretekoch Grand Tour v kariére. Ten prvý sa spája s rokom 2015 a pretekmi Okolo Španielska, populárnou Vueltou.

"V predchádzajúcich etapách sme ako tím pracovali veľmi tvrdo, kolegovia mi pomáhali, ako vedeli, ale na etapový triumf to nestačilo. Preto som veľmi rád, že sa to konečne podarilo. Záverečný špurt bol veľmi tesný, ale pred ním mi veľmi pomohol Luka (Mezgec), takže vďaka patrí aj jemu. Víťazstvo chutí skvele," povedal v cieli Ewan, pre ktorého to bol premiérový triumf na Gire v kariére.

Ružový dres prvého muža celkovej klasifikácie si udržal Luxemburčan Bob Jungels z tímu Quick-Step Floors o 6 sekúnd pred Britom Geraintom Thomasom (Sky) a 10 sekúnd pred ďalším britským cyklistom Adamom Yatesom (ORICA-Scott).

Štvrtý je obhajca celkového triumfu z vlaňajška Talian Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Slováci na Giro d´Italia neštartujú.

Druhá najdlhšia etapa storočnicového Gira mala na programe len jednu horskú prémiu najnižšej IV. kategórie. Aj preto sa očakával hromadný dojazd, v ktorom si to rozdajú šprintérski špecialisti jednotlivých tímov.

Záverečný špurt bol veľmi tesný, ale pred ním mi veľmi pomohol Luka (Mezgec), takže vďaka patrí aj jemu. Víťazstvo chutí skvele.

Caleb Ewan, austrálsky cyklista

V úniku dňa sa objavila dvojica Giuseppe Fonzi (Wilier Triestina) a Dmitrij Kozončuk (Gazprom Rusvelo). Taliana a Rus odtiahli na čele pretekov 204 km. Späť do pelotónu sa zaradili približne 18,5 km pred cieľom a potom sa už začal boj o čo najlepšiu pozíciu do záverečného šprintu.

Štyri kilometre pred "páskou" sa pokúsil využiť nepozornosť favoritov Slovinec Kristijan Koreň (Cannondale-Drapac) a utvoril si náskok niekoľkých desiatok metrov. Jeho pokus netrval viac než 1 km.

V technickom závere na úzkych uličkách Alberobella utvorili dobrú pozíciu jazdci Quick-Step Floors pre svojho lídra Fernanda Gaviriu, ale Kolumbijčan napokon boj o víťazstvo tesne prehral s Austrálčanom Calebom Ewanom.

V sobotu čaká na pelotón Giro d´Italia 189 km na trase Molfetta - Peschici.s jedným "dvojkovým" a jedným "trojkovým" stúpaním a tiež cieľ bude v miernom kopci.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: O triumf v šiestej etape bojovali dvaja jazdci z úniku, Dillier porazil Stuyvena