Futbalista Barcelony zakopol o trávnik, rozhodca odpískal penaltu

Jordi Alba (vľavo) a Neymar (v strede).
Jordi Alba (vľavo) a Neymar (v strede). (Autor: TASR/AP - ilustračná fotografia)
Igor Dopirák|22. máj 2017 o 08:40

Barcelona kopala v zápase proti Eibaru dva pokutové kopy. Oba vyplynuli zo sporných situácií.

BRATISLAVA. Hodiť sa o zem bez toho, aby sa ich súper dotkol, sa už futbalistom v Anglicku neoplatí. Takisto ani nafilmovať pád v šestnástke či mimo nej.

Anglická futbalová asociácia (FA) schválila od nasledujúcej sezóny dodatočné dvojzápasové tresty za simulovanie hráčov. Pravidlo zároveň ochráni hráčov súpera, ktorí za to neoprávnene dostanú kartový trest.

Medzi kritikov dodatočných trestov patrí Pep Guardiola, súčasný tréner Manchestru City, ktorý koučoval aj FC Barcelona.

Neymar by mal dostať žltú kartu, len čo si oblečie dres. On nie je ani na ihrisku a už filmuje.

Ladislav Borbély o Neymarovi po zápase FC Barcelona - PSG (6:1)

„Existujú iné veci, ktoré by mali zlepšiť. Kontrolujeme rozhodcov? Nie. Oni sú pánmi situácie a občas sa mýlia. To sa stáva,“ tvrdí.

Po podobnom udelení trestov volajú fanúšikovia aj v ostatných krajinách, najmä v Španielsku. Dôvodom sú časté pokutové kopy, ktoré rozhodcovia pískajú po sporných momentoch. Príkladom boli aj dve situácie zo zápasu posledného ligového kola medzi Barcelonou a Eibarom.

Domáca Barcelona mala ešte teoretickú šancu na zisk španielskeho titulu. Doma však musela zdolať Eibar a Real Madrid by zároveň musel podľahnúť Malage.

Pod tlakom hrajúci Barcelončania však nezačali zápas proti desiatemu Eibaru ideálne a v 61. minúte prehrávali o dva góly. O dve minúty neskôr domáci tím vďaka vlastnému gólu hostí znížil a v 70. minúte mohol Lionel Messi vyrovnať z pokutového kopu. Tomu však predchádzala kuriózna situácia.

Obranca Jordi Alba sa ocitol v šestnástke Eibaru. Pri zakončení nešťastne zakopol o trávnik a jeho strela bola neškodná.

Situácia, ktorá predchádzala prvému pokutovému kopu:

Okamžite však s nahnevaným výrazom hľadal rozhodcu a ten nariadil pokutový kop. Hráči hostí pritom boli od Albu ďaleko. A hoci Messi penaltu nepremenil, už o päť minút neskôr mal šancu opäť.

A aj druhému pokutovému kopu predchádzala sporná situácia. Útočník Neymar sa po prieniku dostal až do šestnástky, kde sa mu obranca Eibaru snažil sklzom vypichnúť loptu. A hoci sa súpera ani nedotkol, Neymar okamžite spadol na zem.

Situácia, ktorá predchádzala druhému pokutovému kopu:

Rozhodca zapískal ďalšiu penaltu, ktorú už Messi premenil. Barcelona napokon triumfovala 4:2, no po výhre 2:0 nad Malagou titul získal Real Madrid.

Na začiatku marca Neymara za časté simulovanie kritizoval aj Ladislav Borbély, ktorý pre RTVS spolukomentoval zápas Barcelony proti Paríž Saint Germain v Lige majstrov (6:1).

„Boli sme svedkami určitých prvkov amorálnosti. Neymar by mal dostať žltú kartu, len čo si oblečie dres. Ešte nie je ani na ihrisku a už filmuje. Bolo to vidieť pri penalte,“ vravel vtedy.

Domov»Futbal»Španielsko»Futbalista Barcelony zakopol o trávnik, rozhodca odpískal penaltu