Radosť Pierra Rollanda z víťazstva.
Radosť Pierra Rollanda z víťazstva. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. máj 2017 o 18:02

Náskok celkového lídra ostal nezmenený.

CANAZEI. Francúz Pierre Rolland z tímu Cannondale-Drapac sa stal víťazom sedemnástej etapy stého ročníka cyklistických pretekov Giro d'Italia z Tirana do Canazei (219 km).

Vedel som, že po utorkovej ťažkej etape budú všetci unavení. Prvý únik nevyšiel, vo veľkej skupine ale boli všetci mŕtvi, vedel som, že ak znovu nastúpim v pravej chvíli, môžem vyhrať.

Pierre Roland, víťaz 17. etapy

Tridsaťročný horský špecialista v tiahlom stúpaní približne sedem kilometrov pred cieľom stavil na sóloúnik a vyšlo mu to. Postaral sa o prvý etapový triumf tímu Cannondale-Drapac na tohtoročnom Gire.

Lídrom ostal Dumoulin

Rolland po tretí raz v kariére ovládol etapu na pretekoch Grand Tour, ale premiérovo na Gire. Predtým sa tešil v dvoch horských dojazdoch na Tour de France v rokoch 2011 a 2012.

Rolland prišiel do cieľa s náskokom 24 sekúnd pred 13-člennou skupinou, z ktorej bol najrýchlejší Portugalčan Rui Costa (UAE Team Emirates). Na treťom mieste finišoval Španiel Gorka Izaguirre (Movistar).

Ďalšia, aj keď o čosi menej náročná horská skúška na tohtoročnom Gire s cieľom v lyžiarskom stredisku Canazei nad údolím Val di Fassa vo výške 1442 metrov, nepriniesla zmeny na čele celkovej priebežnej klasifikácie.

Skupina favoritov s Holanďanom Tomom Dumoulinom, Kolumbijčanom Nairom Quintanom a Talianom Vincenzom Nibalim prišla do cieľa v hlavnom pelotóne s mankom necelých ôsmich minút na víťaza etapy, ale celkovo to nič neznamenalo.

Dumoulin naďalej vedie s náskokom 31 sekúnd pred Quintanom a 1:12 minúty pred Nibalim.

"Ani na okamih som sa neobával, že prídem o svoj dres. Museli sme doťahovať väčší náskok skupiny vpredu, ale naozaj som nebol v strese. Chlapi z nášho tímu dnes odviedli výbornú prácu," uviedol po etape.

Slovinec bol v úniku vyše 200 kilometrov

Súčasťou stredajšej etapy bolo aj ďalšie legendárne stúpanie týchto pretekov do priesmyku Passo del Tonale do výšky 1883 metrov. Jedenásť kilometrov dlhé stúpanie s maximálnym sklonom desiatich percent prišlo už po 49 kilometroch.

V tom čase bola vpredu trojčlenná skupina Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Pavel Brut (Gazprom-Rusvelo) a Matej Mohorič (UAE Team Emirates), na vrchole horskej prémie II. kategórie na Tonale bol prvý Rolland.

Obdivuhodný výkon predviedol Slovinec Mohorič, ktorý v rôzne početných skupinách strávil v úniku vyše 200 kilometrov. Väčšinu z nich absolvoval na samom čele a sily mu došli až približne sedemnásť kilometrov pred cieľom.

Neskôr sa na vpredu zoskupilo až 25 jazdcov, ktorí mali pred najväčšími favoritmi miestami až vyše 13-minútový náskok.

Vedel, že sú všetci unavení

V záverečných pätnástich kilometroch pred cieľom sa čelná skupina roztrhala, líder Tom Dumoulin či priebežne druhý Nairo Quintana mali vtedy manko vyše siedmich minút.

V záverečných desiatich kilometroch v čelnej skupine nástup striedal nástup a neúnavný Rolland sa sedem kilometrov pred cieľom odpútal na osemnásť sekúnd a neskôr to bolo až 28 sekúnd.

Radosť Pierra Rollanda v cieli etapy.
Radosť Pierra Rollanda v cieli etapy. (Autor: TASR/AP)

Bol to už dostatočný náskok, záverečných 500 metrov už dojazdil s úsmevom na tvári a cieľom prešiel osamotený s rukami nad hlavou.

"Som veľmi šťastný, čakal som na tento moment veľmi dlhý čas. Mám za sebou zložité obdobie, nedarilo sa mi ani na Tour de France. Veľa som pracoval s (manažérom tímu) Jonathanom Vaughtersom, tej práci teraz vďačím za víťazstvo," povedal Rolland pre Eurosport.

V Dolomitoch profitoval z dobre naplánovaného útoku. "Vedel som, že po utorkovej ťažkej etape budú všetci unavení. Prvý únik nevyšiel, vo veľkej skupine ale boli všetci mŕtvi, vedel som, že ak znovu nastúpim v pravej chvíli, môžem vyhrať," dodal.

Vo štvrtok čaká na pelotón Gira ďalšia náročná horská previerka z Moeny do Ortisei/St. Urlich (139 km) s tromi dvojtisícovými priesmykmi na ceste - Passo Pordoi (2239 m), Passo Valparola (2200 m) a Passo Gardena (2121 m) a cieľom po 13,3 kilometra dlhom stúpaní vo výške 1219 metrov.

10.Jan PolancSlovinskoUAE Emirates Team+ 6:33 min

Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Využil únavu súperov. Sedemnástu etapu na Gire vyhral Rolland, lídrom ostal Dumoulin