Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Obhajca postúpil do finále NHL, o víťazovi siedmeho zápasu rozhodlo predĺženie

Finalistami celej súťaže sú hráči Pittsburghu a Nashvillu.

Zľava Chris Kunitz, Sidney Crosby a Jevgenij Malkin s trofejou pre víťaza Východnej konferencie.Zľava Chris Kunitz, Sidney Crosby a Jevgenij Malkin s trofejou pre víťaza Východnej konferencie. (Zdroj: TASR/AP)

PITTSBURGH. Hokejisti Pittsburghu Penguins sú na najlepšej ceste zopakovať vlaňajšiu úspešnú misiu, ktorá vyvrcholila ziskom Stanleyho pohára.

V dramatickej a najdlhšej možnej sérii o víťaza Východnej konferencie NHL si Penguins v rozhodujúcom siedmom stretnutí poradili s Ottawou Senators 3:2 po predĺžení a ovládli ju 4:3 na zápasy.

V 86. minúte rozhodol o ich triumfe a postupe Chris Kunitz, ktorý práve v poslednom dueli strelil svoje prvé dva góly v tohtoročnom play-off. Pri prvom mu asistoval 40-ročný útočník Matt Cullen, ktorý rozšíril svoju kariérnu bilanciu v rozhodujúcich siedmych zápasoch kariéry už na 7:0.

Senators v siedmom dueli dvakrát tesne prehrávali, ale po inkasovanom góle vždy rýchlo našli odpoveď.

Na Kunitzov presný zásah v polovici stretnutia, ktorým otvoril skóre, zareagoval už v 31. minúte Mark Stone.

A keď obranca Justin Schultz v 52. minúte počas presilovky skóroval za domácich, Ryan Dzingel o štyri minúty neskôr vyrovnal. V predĺžení sa o koniec sezóny pre Senators postaral Kunitz.

"Connor Sheary vybojoval v rohu puk, bola to dobrá práca. Sidney Crosby naskočil z lavičky a ja som sa snažil nájsť si správny priestor. Puk sa zatrepotal a našiel si to správne miesto v bránke," opísal rozhodujúci a zároveň postupový moment 37-ročný Chris Kunitz.

"Vidíme to ako ďalšiu šancu, ktorú máme pred sebou. Finále neberieme tak, že sme v ňom boli aj vlani. Sú tu predsa iní hráči, ale zhodneme sa, že finále je dôvod, prečo tvrdo pracujeme počas celej sezóny. Nestáva sa často, aby sme dostali takú príležitosť, a vážime si to," uviedol Crosby.

Tréner Ottawy Guy Boucher pred médiami vzdal úctu svojmu tímu týmito slovami: "Máte dve hodiny? Toľko by totiž trvalo, keby som mal vyrátať, čím všetkým si moji hráči prešli, kým sa dostali až takto ďaleko. Dali do toho každý všetko, dali do toho svoju dušu."

Súperom Pittsburghu vo finále NHL budú hráči Nashville Predators, ktorí sa do rozhodujúcej série o trofej prepracovali z ôsmej priečky v Západnej konferencii po základnej časti.

Prečítajte si tiež: Nashville prekonal klubovú históriu, zabojuje o Stanleyho pohár Čítajte

Kým Predators zabojujú o prvú trofej v klubovej histórii, Penguins sa z jej zisku radovali dosiaľ štyrikrát (1991, 1992, 2009, 2016). Prvý zápas je na programe v noci na utorok. Naposledy sa podarilo obhájiť titul v roku 1998 Detroitu Red Wings.

"Musíme sa pripraviť na odlišný typ súpera. Majú rýchlych útočníkov, hrajú aktívnu obranu a vzadu ich istí výborný brankár," povedal Kunitz na adresu finálového súpera z Nashvillu.

NHL - finále Východnej konferencie:

Pittsburgh - Ottawa 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

/konečný výsledok série - 4:3/

Góly: 30. Kunitz (Sheary, Cullen), 52. J. Schultz (Kessel, Kunitz), 86. Kunitz (Crosby, Schultz) - 31. Mark Stone (E. Karlsson, Pageau), 55. Dzingel (E. Karlsson, Turris)