Tour de France 2018
15. etapa: Millau - Carcassonne | Sledujte naživo
Sagan bol opäť v úniku a získal ďalšie body na šprintérskej prémii, v stúpaní však už šetril sily. Etapu vyhral Cort Nielsen.

Volko bude počas víkendu pretekať na Európskom pohári klubov

Atléti nitrianskeho klubu majú v súťaži piatich súperov.

Ján Volko.(Zdroj: TASR)

NITRA. Slovenský atletický mužský klubový šampión AC Stavbár Nitra bude v sobotu 27. mája takisto ako vlani bojovať v portugalskej Leirii v B-kategórii Európskeho pohára klubov.

V Leirii sa mi behá dobre, vlani som v silnom protivetre zabehol slovenský rekord. Verím, že tam znova predvediem niečo zaujímavé.

Ján Volko, slovenský šprintér

Nitrania budú mať v súťaži päť súperov: luxemburský CA Dudelange, Pyrintö Tampere z Fínska, holandský Haag Atletik, Clonliffe Harriers A.C. z Írska a taliansky klub Atletica Riccardi.

Volko si verí

Trojnásobný slovenský šampión, ktorý skončil vlani v B-kategórii Európskeho pohára klubov na ôsmom mieste, avšak len 11,5 bodu od štvrtého tímu, jediný od siedmeho a dva body od šiesteho miesta, cestoval do Portugalska v silnej zostave.

Na 100 aj 200 metrov sa vo farbách Stavbára predstaví hosťujúci Ján Volko, ktorý pred dvoma týždňami v Prahe vyrovnal v behu na 100 metrov slovenský rekord časom 10,21 a na 200 metrov ho zlepšil na 20,66 sekundy.

Prečítajte si tiež: Mám pocit, že snívam. Tam hore ma musia mať radi, tvrdí slovenský atletický hrdina

Práve na dvojstovke bol 20-ročný zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka úspešný v Európskom pohári klubov v Leirii, kde zabehol v protivetre 1,8 m/s tiež rekordných 20,69 sekundy.

„V Leirii sa mi behá dobre, vlani som v silnom protivetre zabehol slovenský rekord. Verím, že tam znova predvediem niečo zaujímavé,“ skonštatoval halový vicemajster Európy na 60 metrov Volko, ktorý pred rokom vyhral aj stovku za 10,42 sekundy.

Historickým úspechom je tretie miesto

V nitrianskej prihláške na Európsky pohár klubov figurujú aj ďalší traja účastníci halových ME 2017 v Belehrade - štvorstovkár Denis Danáč (vlani si v Leirii utvoril osobné maximum 47,35), Matúš Talán (800 a 1500 m) i výškar Lukáš Beer.

Z ďalších atlétov potom Ján Šuba (diaľka, trojskok), žrdkársky halový rekordér SR Ján Zmoray (vlani bol v EP tretí) či vrhačské duo Matej Gašaj - Michal Holica.

Najväčší slovenský klubový atletický úspech v histórii dosiahli v Európskeho pohára klubov v roku 2008 v portugalskom Vila Real de Santo Antonio muži Spartaka Dubnica, ktorí v A-kategórii obsadili tretie miesto.

Medzi kontinentálnou elitou v A-kategórii štartovali dubnickí atléti dovedna päťkrát: 2006 - 6., 2007 - 5., 2008 - 3., 2009 - 7., 2011 - 8.

Ženské kluby mali obavy o bezpečnosť

Slovenské ženské šampiónky z ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (donedávna VŠC Dukla), hoci pôvodne vlani zostúpili z A-kategórie Európskeho pohára klubov do B-kategórie, mali napokon znova štartovať medzi kontinentálnou elitou.

Európska atletika (EA) však podujatie v tureckom Mersine neďaleko sýrskych hraníc zrušila pre nezáujem klubov. Mnohé sa totiž neprihlásili z obáv o bezpečnosť.