Slováci majú obavy. Prvou obeťou má byť zlatá disciplína

Na snímke slovenskí reprezentanti v kategórii C2 Ladislav (vľavo) a Peter Škantárovci hovoria s novinármi pred odchodom na Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene.
Na snímke slovenskí reprezentanti v kategórii C2 Ladislav (vľavo) a Peter Škantárovci hovoria s novinármi pred odchodom na Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|27. máj 2017 o 08:07

Medzinárodný olympijský výbor kladie vodnému slalomu dlhodobo podmienky.

BRATISLAVA. V lodi sú vždy dvaja. Obaja kľačia a pádlujú. Ak chcú uspieť, musia byť zladení. Prvý často dopredu vie, čo urobí druhý. Ich súhra na divokej vode je výnimočná.

Hovorí sa, že je to najkrajšia a najzaujímavejšia disciplína vo vodnom slalome. Napriek tomu jej hrozí zánik, minimálne na olympijských hrách.

Definitívne rozhodnutie padne v najbližších týždňoch. Podľa všetkých indícií však kategóriu deblkanoistov z olympiády vyškrtnú.

To, že nám zoberú olympiádu, neznamená, že nám zoberú radosť z tohto športu.


Ladislav Škantár, slovenský reprezentant

Pre slovenský šport to môže byť tvrdá rana. Z posledných piatich olympiád v nej Slováci vždy získali medailu. Bratia Peter a Pavol Hochschornerovci tri zlaté a jednu bronzovú a vlani v Riu sa olympijskými víťazmi zase stali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci.

„Nie je príjemné stále počúvať, či nás nechajú, alebo vyhodia z olympijského programu. Zažívame to niekoľko rokov. Ako športovci sme za zachovanie disciplíny urobili maximum, viac už nedokážeme,“ reaguje Ladislav Škantár.

Zoberú im olympiádu, nie radosť

Spolu s bratrancom Petrom bojovali dlhé roky o olympijskú miestenku s Hochschornerovcami. Vlani si ju prvý raz vybojovali a hneď získali zlatú medailu. Vo svojom prvom a zrejme aj poslednom olympijskom vystúpení.

„Možno sme teraz trochu viac nad vecou, ale aj tak ideme do všetkých tréningov a pretekov s plným nasadením. Je pravda, že po olympiáde sme sa upokojili,“ priznal Ladislav Škantár.

Prípadné zrušenie ich disciplíny z plánu olympijských hier berú po splnení svojho životného cieľa s väčším nadhľadom.

„Vstupujeme do ďalšieho štvorročného cyklu. Máme pred sebou tri dôležité sezóny, v ktorých by sme chceli zabojovať o titul majstra sveta,“ vyhlásil Peter Škantár.

„To, že nám zoberú olympiádu, neznamená, že nám zoberú radosť z tohto športu,“ dodal Ladislav.

Slováci sú maximalisti

Nahradiť populárnu disciplínu by mala pod piatimi kruhmi kanoistická súťaž žien. Medzinárodný olympijský výbor to zdôvodňuje väčšou rovnosťou medzi oboma pohlaviami.

„Nemáme nič proti tomu. Len sa to nemuselo robiť na úkor našej kategórie. Najväčšia škoda je to pre mladých pretekárov, ktorí majú kariéru pred sebou,“ zamýšľa sa Peter Škantár.

Slováci sú maximalisti a všetci chcú byť olympijskými víťazmi. Dostane sa tam však len malé percento. Aj keď táto disciplína nebude olympijská, stále bude najatraktívnejšia.


Ladislav Škantár, slovenský reprezentant

„Už som však videl na brehu plakať aj veľkých chlapov,“ dopĺňa Ladislav.

Ak sa ich mladí vodáci spýtajú, či majú pokračovať v tejto disciplíne, alebo ju vymeniť za inú, v odpovedi majú jasno.

„Slováci sú maximalisti a všetci chcú byť olympijskými víťazmi. Dostane sa tam však len malé percento. Aj keď táto disciplína nebude olympijská, stále bude najatraktívnejšia,“ myslí si 34-ročný Ladislav.

„Dôležité je, aby sa deti hýbali, robili nejaký šport. Nejdú do krúžku s tým, že budú olympijskými víťazmi. Určite im poradíme, aby v tejto disciplíne pokračovali.“

Ako naháňanie sa mačky s myšou

Na prípadné vyradenie deblkanoistov z olympiády sa negatívne pozerajú aj ostatní slovenskí vodní slalomári.

„Mrzí ma to. Disciplína C2 je pre ľudí krásna, keďže sledujú, ako sa dvaja ľudia dokážu zladiť. Ženské kanoe nie je zlá disciplína, ale potrebuje čas, aby sa vyvinula,“ priznáva kajakár Jakub Grigar.

Čo je pre niektorých športovcov smola, pre druhých je veľkým šťastím. Monika Škáchová, Simona Glejteková a Simona Maceková sú tri slovenské reprezentantky, ktoré sa na blížiacich majstrovstvách Európy predstavia v kategórii C1 žien.

„Je smutné, ako to dopadne s deblkanoistami, ale za seba som určite rada, že dostanem šancu zabojovať o olympiádu,“ hovorí 18-ročná Simona Glejteková, ktorá sa vlani dostala dvakrát vo Svetovom pohári do najlepšej desiatky.

Ešte väčšou výstrahou pre vodných slalomárov je to, že v budúcnosti nemajú olympiádu istú vôbec. Uvedomujú si to aj športovci.

„Medzinárodný olympijský výbor nám dlhodobo kladie podmienky. Je to ako naháňanie sa mačky s myšou. Niečo si vymyslia a čakajú, či sme schopní to splniť. Ak nie, môžu podmienečne vylúčiť vodný slalom z olympiády,“ hovorí Alexander Slafkovský.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Slováci majú obavy. Prvou obeťou má byť zlatá disciplína