Do boja o Stanleyho pohár vstúpil lepšie Pittsburgh, porazil Nashville

Na výhru stačilo Penguins iba 12 striel.

Pittsburgh premárnil trojgólový náskok, napokon však vyhral.(Zdroj: TASR/AP)

PITTSBURGH. Hokejisti Pittsburghu Penguins zdolali v noci na utorok v prvom súboji finále play off NHL Nashville Predators 5:3 a ujali sa vedenia v sérii hranej na štyri víťazné zápasy.

Obhajca Stanleyho pohára premárnil trojgólový náskok, napokon však vydrel triumf vďaka presnému zásahu Jakea Guentzela z 57. minúty.

Záverečné boje o trofej pokračujú druhým duelom v noci na štvrtok opäť na ľade Pittsburghu.

Negatívna séria Pittsburghu

Fínsky brankár Pekka Rinne bol počas vyraďovacích bojov veľkou oporou Predators, v prvom finálovom súboji však svoje mužstvo nepodržal, keď z 11 striel inkasoval štyrikrát.

Boli sme vytrvalí. Tlačili nás, ale dokázali sme nájsť cestu k triumfu. Odolali sme im. Bolo to víťazstvo charakteru.

Jake Guentzel, hráč Pittsburghu

Hostia mali aj smolu, jeden gól si dali sami, záverečný dal Nick Bonino do prázdnej bránky pri súperovej neúspešnej power play.

Penguins profitovali z výbornej streleckej efektivity, v prvej tretine v priebehu 4 minút a 11 sekúnd nasúkali hosťom tri góly.

Potom však trestuhodne prenechali taktovku zápasu hosťom, v druhej časti neohrozili Rinneho ani raz a od 20. do 57. minúty ťahali neskutočnú sériu 37 minút bez jedinej strely na bránku.

Preťal ju až Guentzel 3:17 min. pred koncom a zabezpečil tak domácim šťastné víťazstvo.

Víťazstvo charakteru

"Matt Cullen predviedol peknú akciu. V takejto fáze zápasu sa snažíte všetko mieriť na bránku. Nemal som veľa času na koncovku, mal som šťastie, že puk skončil v sieti," povedal pre NBC Sports Guentzel, ktorý sa 10. gólom v play off osamostatnil na čele tabuľky strelcov.

Dvadsaťdvaročný útočník z nevinnej akcie spasil Pittsburgh, ktorý bol dovtedy pod systematickým tlakom súpera. Od začiatku merania striel v profilige v sezóne 1957/58 sa prvýkrát stalo, že jeden z tímov vo finále o Stanleyho pohár počas jednej tretiny ani raz nevystrelil na bránku.

"Boli sme vytrvalí. Tlačili nás, ale dokázali sme nájsť cestu k triumfu. Odolali sme im. Bolo to víťazstvo charakteru," zdôraznil Guentzel.

prvý zápas finálovej série play off NHL (o Stanleyho pohár) /na štyri víťazstvá/

PITTSBURGH - NASHVILLE 5:3 (3:0, 0:1, 2:2)

/stav série: 1:0/

Góly: 16. Malkin (Daley, Crosby), 17. Sheary (Kunitz, Crosby), 20. Bonino (Dumoulin), 57. Guentzel (Cullen, Schultz), 59. Bonino (Kunitz) - 29. Ellis (Subban, Fisher), 51. Sissons (Josi, Järnkrok), 54. Gaudreau (Watson, Fisher). Rozhodcovia: McCauley, Meier - Cherrey, Murphy, vylúčenia: 3:3 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 18.618 divákov.

Pittsburgh: Murray - Cole, Schultz, Määttä, Daley, Dumoulin, Hainsey - Sheary, Crosby, Kunitz - Kessel, Malkin, Wilson - Rust, Bonino, Rowney - Hörnqvist, Cullen, Guentzel

Nashville: Rinne - Josi, Ellis, Ekholm, Subban, Irwin, Weber - Aberg, Sissons, Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - Smith, Järnkrok, Gaudreau - Watson, Fiddler, McLeod