Prekonal legendu, stal sa legendou. Ešte pár rokov a bude najlepším v histórii

LeBron James zabojuje o štvrtý titul v NBA. V play off prekonal dvadsaťročný rekord Michaela Jordana.

LeBron James. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Keď si po zápase vyzlečie dres, na chrbte sa mu vyníma veľké tetovanie. "Chosen one," znie heslo medzi lopatkami. Vyvolený.

Tak mu hovoril aj kňaz v reklame Nike z čias, keď bol LeBron James ešte nováčikom.

“Prečo Vyvolený žiada o prehľad na palubovke? Chce slávu. Nie pre seba, ale pre svoj tím," energicky kričí pastor v športovej súprave v podaní herca Bernieho Maca.

LeBron James vstúpi do kostola, ľudia ho oslavujú. Namiesto toho, aby loptu poslal do jedného z košov, prihrá ju. Aj druhú loptu nápadito prihrá, treťou asistuje na pôsobivý kôš. Vystupuje ako mesiáš, ktorý zachráni NBA od egocentrických hráčov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy 19-ročný zázrak predznamenal svoju budúcu hviezdnu kariéru. Teraz prekonáva rekordy najväčších legiend NBA. A sám sa stáva legendou.

Michael Jordan či Magic Johnson?

Už keď mal pätnásť rokov, hovorilo sa o ňom ako o novom Michaelovi Jordanovi. V dokumente z roku 2008 s názvom Viac než hra mapovali filmári aj jeho pôsobenie na strednej škole St. Vincent-St. Mary v Akrone.

Fanúšikovia chodili na miestne zápasy iba kvôli talentovanému chlapcovi. "Neviem, kto to je, ale počul som, že to je nový Jordan, tak som tu,” hovorí jeden z fanúšikov v dokumente.

Nikdy by som si nemyslel, že prekonám Michaela Jordana. Mal som jeho plagáty v izbe, od detstva som sledoval jeho úžasnú hru.

LeBron James

LeBron James podobne ako kedysi Jordan nevie prehrávať. Keď si ide po bod, je nezastaviteľný. A ak treba, zakončí aj s brániacim hráčom zaveseným okolo pása.

Je trojnásobným šampiónom NBA, bol najlepším nováčikom aj strelcom, už 13-krát hral v zápase All-Star. Štyrikrát sa stal najužitočnejším hráčom základnej časti, trikrát vo finálovej série.

Zároveň je však aj nesebeckým hráčom pripraveným akciu vyšperkovať dômyselnou prihrávkou. Ako svojho času Magic Johnson. Keď môže skórovať alebo prihrať, prihrá.

"Je viac ja než Jordan. Viac kontroluje hru, než by dominoval skórovaním," povedal Magic Johnson v roku 2007 pre New York Times.

Cleveland tento rok tretí raz v sérii postúpil do finále NBA, kde si zmeria sily s Golden State. James bol opäť ústrednou postavou svojho tímu, do finále postúpil siedmykrát po sebe. Podobnú dominanciu si NBA pamätá možno v 60. rokoch, keď s Bostonom Celtics kraľoval Bill Russell.

Okrem toho však James prekonal iný významný míľnik. V rozhodujúcom zápase v boji o finále dal 35 bodov a s 5995 bodmi sa stal historicky najlepším strelcom play off NBA. Prekonal práve Michaela Jordana, ktorý držal rekord 20 rokov.

Prečítajte si tiež: Nikdy v histórii sa to nestalo. Tretí raz za sebou zabojujú o titul tie isté tímy

"Nikdy by som si nemyslel, že prekonám Michaela Jordana. Mal som jeho plagáty v izbe, od detstva som sledoval jeho úžasnú hru,” povedal James pre Bleacher Report.

"Je viac ako Michael,” zopakoval s úsmevom Magic Johnson.

Skvelý strelec, ktorý nie je strelcom

V tejto sezóne prekonal James v bodovej štatistike play off už tri legendy. Najprv Kobeho Bryanta, potom Kareema Abdula-Jabbara. Nakoniec prišlo aj na legendárneho Jordana.

"Nie som strelec. Celú kariéru pracujem na úspechu svojho tímu. Je pekné, že som prekonal tento rekord, no je to iba vedľajší produkt toho, že hrám správnym spôsobom," reagoval James.

Nemyslel som si, že bude dominantným strelcom. Nechcel veľmi strieľať, radšej prihrával.

Paul Silas, Jamesov prvý tréner v Clevelande

Je nesporné, že je skvelým nahrávačom. Je kreatívny, má víziu, skvelo predvída a často necháva strelecky vyniknúť spoluhráčov. Jeho bodové štatistiky sú však natoľko pôsobivé, že sa zaradil aj medzi najlepších strelcov NBA.

V marci tohto roku sa dostal na 7. miesto v historickej tabuľke strelcov v základnej časti. S 28 787 bodmi by v budúcej sezóne mohol prekonať Dirka Nowitzkého a potom aj Wilta Chamberlaina a Michaela Jordana.

James má 32 rokov. Keby pokračoval v rovnakej forme ďalších päť či šesť rokov, mohol by predstihnúť aj Kareema Abdula-Jabbara a stať sa najlepším strelcom v histórii NBA.

"Nemyslel som si, že bude dominantným strelcom. Nechcel veľmi strieľať, radšej prihrával," spomína Jamesov prvý tréner v Clevelande Paul Silas pre bleacherreport.com.

"LeBron nebol zrodený na strieľanie," povedal nedávno Jamesov stredoškolský tréner Dru Joyce II. Práve v rodine Joyceovcov žil James ako tínedžer.

Hviezdou z potreby

Vysoké očakávania naplnil už ako nováčik v NBA, mal priemer 20,9 bodu na zápas.

V tomto ohľade mal najlepšiu sezónu 2005/06 s priemerom 31,4 bodu na zápas. O dve sezóny neskôr získal ocenenie pre najlepšieho strelca s priemerom rovných 30 bodov na zápas.

"Hviezdou i strelcom sa stal z potreby," pokračoval Silas. Cavaliers vtedy nemali žiadneho elitného strelca, Zydrunas Ilgauskas či Carlos Boozer nežiarili natoľko, aby si LeBron mohol dovoliť iba tvoriť hru.

Z desiatich hráčov, ktorí dosiahli v základnej časti 27-tisíc bodov a viac, má James najviac asistencií - 7461. A naopak, z basketbalistov, ktorí zaznamenali viac ako sedemtisíc asistencií, má najviac bodov.

Je tak najlepším tvorcom hry medzi strelcami a najlepším strelcom medzi elitnými nahrávačmi.

"LeBron je anomália. Ešte tu nebol nikto s jeho veľkosťou, silou a citom pre hru,” dodáva legendárny člen Siene slávy NBA Rick Barry.

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Keď Sagan musel stiahnuť nohavice, zastal pri karavane

Keď si cyklisti potrebujú uľaviť, majú to komplikované.

Píše Ľubomír Svoboda

Slovensko potrebuje 14 stíhacích lietadiel a nie silné reči

Ad: Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci.

Neprehliadnite tiež

Merckx či Induraín. Takých ako Sagan je v histórii málo

Martin Belás tvrdí, že Peter Sagan je anomáliou.

Mirgorodský vyhral kvalifikáciu na majstrovstvách sveta a postúpil do semifinále

Slovenský reprezentant ovládol súťaž kanoistov do 23 rokov.