Nadal sa vyrovnal Agassimu, do semifinále postúpili aj Wawrinka a Murray

Rafael Nadal na tráve v Queen's Clube štartovať nebude. Wimbledon by mal stihnúť. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|7. jún 2017 o 12:53

Už vo štvrťfinále prekvapujúco skončil Novak Djokovič.

ROLAND GARROS - štvrťfinále:

Rafael Nadal (4-Šp.) - Pablo Carreno-Busta (20-Šp.) 6:2, 2:0

/skreč, Carreno-Busta odstúpil pre zranenie brušného svalstva/

Dominic Thiem (Rak.-6) - Novak Djokovič (Srb.-2) 7:6 (5), 6:3, 6:0

Stan Wawrinka (Švaj.-3) - Marin Čilič (Chor.-7) 6:3, 6:3, 6:1

Andy Murray (V. Brit.-1) - Kei Nišikori (Jap.-8) 2:6, 6:1, 7:6 (0), 6:1

PARÍŽ. Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal prvým semifinalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

Jeho štvrťfinálový súper a krajan Pablo Carreno-Busta zápas skrečoval za stavu 2:6, 0:2 v druhom sete pre zranenie brušného svalstva.

Súperom pustil len 22 gemov

Nadal, deväťnásobný parížsky šampión, sa prebojoval do 25. grandslamového semifinále, čím vyrovnal zápis legendárneho Američana Andreho Agassiho.

V dueli o postup do finále sa stretne s Rakúšanom Dominicom Thiemom, ktorý až nečakane hladko vyradil obhajcu titulu Novaka Djokoviča 7:6 (5), 6:3 a 6:0.

Nadal mal po postupe medzi elitné kvarteto zmiešané pocity. "Oveľa radšej by som bol, keby som vyhral po premenenom mečbale," povedal pre akreditované médiá.

Carreno-Busta zápas s Nadalom napokon vzdal: fotogaléria

7.6.2017

"Pablo je môj dobrý kamarát a mrzí ma, že pre zranenie musel skrečovať. Každé semifinále na grandslamovom turnaji sa však ráta," dodal.

Španiel cestou do najlepšej štvorice pustil vyzývateľom iba dvadsaťdva gemov, čím si utvoril nový osobný rekord na vrcholnej scéne.

Pred deviatimi rokmi to na Roland Garros bolo 25 gemov.

Na Roland Garros má bilanciu 77:2

Od minulej soboty tridsaťjedenročný ľavoruký Malorčan Nadal dosiahol svoj okrúhly 100. úspech v zápase na najpomalšom povrchu na tri získané sety.

Jediné dve takéto prehry utrpel v osemfinále Roland Garros 2009 so Švédom Robinom Söderlingom a vo štvrťfinále Roland Garros 2015 s Djokovičom.

Rafael Nadal minulý rok pre zranenie zápästia nenastúpil v Paríži na 3. kolo proti inému Španielovi Marcelovi Granollersovi-Pujolovi. Vo francúzskej metropole má niekdajší líder počítačového poradia zápasovú bilanciu 77:2.

Proti dvadsaťpäťročnému Pablovi Carrenovi-Bustovi (21.) má teraz skóre 4:0. Vlani ho na antuke v Riu de Janeiro prekonal 6:1, 6:4.

Môže napodobniť Courtovú

Nadal sa môže stať prvým hráčom v otvorenej ére a len druhým celkovo s aspoň desiatimi singlovými titulmi na jednej súčasti Majors. Jedenásť ich nazbierala Austrálčanka Margaret Courtová na Australian Open v období 1960 - 1973.

Víťaz dovedna 72 turnajov Nadal v tejto sezóne na antuke disponuje štatistikou 22:1. Jedinú prehru inkasoval s Thiemom vo štvrťfinále v Ríme.

Postup si vybojoval aj Wawrinka

Semifinálovú miestenku si vybojoval aj tretí nasadený Švajčiar Stan Wawrinka, bez väčších problémov si poradil s Chorvátom Marinom Čiličom 6:3, 6:3 a 6:1.

Wawrinka mal výborný vstup do duelu, už v druhom geme sa mu podarilo získať podanie súpera a bez väčších problémov získal za 37 minút prvé dejstvo. Jeho herná dominancia pokračovala aj v ďalšom priebehu, bol koncentrovanejší a robil oveľa menšie množstvo chýb ako Čilič.

Hneď po víťazstve spadol na zem. Pozrite si, ako Wawrinka zdolal Čiliča: fotogaléria

7.6.2017

Chorvát sa na kurte trápil, v treťom sete musel odvrátiť hrozbu v podobe kanára. Wawrinka bol po stretnutí spokojný so svojím výkonom. "Bol to perfektný zápas. Som rád, čo sa v stredu udialo. Pohyboval som sa dobre, hral som dobre, utváral som si možnosti. Som veľmi šťastný," priznal.

"Počas zápasu bola skvelá atmosféra, rád hrám pred takýmto publikom. Celý rok trénujeme bez divákov, preto je skvelé dostať šancu ukázať sa pred fanúšikmi. Zo Švajčiarska to sem nie je ďaleko, mám tu mnoho priateľov a členov rodiny. Je skvelé vidieť ich," dodal.

Wawrinku vyzve svetová jednotka

V boji o finálovú miestenku čaká na Švajčiara najvyššie nasadený Brit Andy Murray, ten si vo štvrťfinále poradil po takmer trojhodinovom boji s osmičkou pavúka Keiom Nišikorim z Japonska 2:6, 6:1, 7:6 (0) a 6:1.

Murray nezačal stretnutie najlepšie, už v treťom geme prvého setu stratil svoje podanie, rovnaká situácia sa zopakovala aj v siedmej hre a prvý set získal bez väčších starostí Nišikori.

Andy Murray (vľavo) prijíma gratuláciu od Keia Nišikoriho.
Andy Murray (vľavo) prijíma gratuláciu od Keia Nišikoriho. (Autor: TASR/AP)

Druhé dejstvo prinieslo úplne opačný priebeh, Brit sa herne skoncentroval, svojho súpera nepustil prakticky k ničomu. V treťom sete prehrával Murray v jednom momente 4:5, ale po úspešnom tajbrejku sa ujal psychologickej výhody.

Nišikoriho, naopak, tento okamih zlomil, ďalší vývoj bol preto jasne už v réžii svetovej jednotky.

Spoločný duel absolvovali aj vlani

Po zlom štarte sa Murray dostal ku svojej hre, ktorá mu napokon vyniesla pozíciu medzi najlepšou štvorkou.

"V prvom sete diktoval tempo zápasu súper, preto som musel zmeniť rytmus mojich úderov. Bolo veterno, načasovanie nebolo jednoduché. Rozdielové bolo, keď som sa dostal do rytmu a udržal som ho od základnej čiary," uviedol víťaz stretnutia.

Po roku si Murray zopakuje semifinálový súboj s Wawrinkom. "Tento rok zatiaľ hrá na turnaji fantasticky. Zdá sa mi, že doteraz nestratil ani jeden set. V minuloročnom semifinále som musel odohrať jeden zo svojich najlepších zápasov na antuke, aby som ho zdolal. Bude to ťažké, ale budem bojovať zo všetkých síl," dodal Brit.

Dvojice v piatkovom semifinále dvojhry mužov:

Andy Murray (V. Brit.-1) - Stan Wawrinka (Švaj.-3)

/bilancia: 10:7/

Rafael Nadal (Šp.-4) - Dominic Thiem (Rak.-6)

/bilancia: 4:2/

Domov»Tenis»Roland Garros»Nadal sa vyrovnal Agassimu, do semifinále postúpili aj Wawrinka a Murray