Halepová porazila Plíškovú a keď vyhrá finále, bude novou svetovou jednotkou

Vo finále sa stretne s Jelenou Ostapenkovou.

/za 145 minút/

Simona Halepová (Rum.-3) - Karolína Plíšková (ČR-2)

6:4, 3:6, 6:3

/za 120 minút/

PARÍŽ. Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková sa stala prvou finalistkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

Vo štvrtkovom semifinále si ako nenasadená hráčka poradila s tridsiatou v pavúku Timeou Bacsinszkou zo Švajčiarska 7:6 (4), 3:6 a 6:3.

Dala si tak pekný darček k 20. narodeninám a súčasne zarmútila súperku, ktorá tiež vo štvrtok mala 28. narodeniny.

Ostapenková sa vo finále stretne s treťou nasadenou Rumunkou Simonou Halepovou, ktorá zdolala turnajovú dvojku Karolínu Plíškovú z Česka 6:4, 3:6 a 6:3.

Pozrite si ako prebiehala trojsetová bitka Plíškovej s Halepovou: fotogaléria

8.6.2017

Obe hráčky odohrali šiesty vzájomný zápas, prvý na antuke a až 5-krát v nich uspela Halepová. Ich konfrontácia bola aj bojom o post svetovej jednotky.

Ak by vyhrala 25-ročná Plíšková, nahradila by na poste prvej hráčky rebríčka WTA Nemku Angelique Kerberovú.

Dvadsaťpäťročná Halepová na trón svetovej jednotky vystúpi v prípade, že zvíťazí v sobotňajšom finále. V Paríži zopakovala postup do finále z roku 2014.

"Je to úžasný pocit, som prešťastná. Bolo to nesmierne ťažké - Karolína je svetovou trojkou a veľmi náročnou súperkou. Je pekné byť nazad v parížskom finále. Dúfam, že tentoraz v ňom zahrám lepšie ako pri premiére. Čaká ma mladá protivníčka, bude to zaujímavá výzva," povedala Halepová v rozhovore ešte na Dvorci Philippa Chatriera, citoval ju blog turnaja.

Prvý set rozhodol tajbrejk

Do prvého zápasu lepšie vstúpila Bacsinszká a v druhom geme vzala súperke podanie. Iba 20-ročná Lotyška ale vzápätí súperke oplatila rovnakou kartou a vyrovnala na 2:2.

Ostapenková druhýkrát brejkla súperku na 4:3, no hneď servis aj stratila - 4:4. A situácia sa opakovala aj za stavu 5:5. Lotyšská hráčka v jedenástej hre opäť vzala Švajčiarke podanie a tá si ho vzala naspäť na 6:6.

Išlo sa do tajbrejku, v ktorom bola o čosi presnejšia Ostapenková a vyhrala ho 7:4.

Jelena Ostapenková sa teší z postupu do finále.
Jelena Ostapenková sa teší z postupu do finále. (Autor: TASR/AP)

Hneď na začiatku druhého setu švajčiarska hráčka prelomila servis súperke, tá ale aktívnou hrou hneď zareagovala a vyrovnala na 1:1.

Potom si obe súperky držali servis až do stavu 3:3, v siedmej hre ale Bacsinszká opäť prelomila Lotyške podanie a po tuhom boji aj potvrdila na 5:3.

Keďže následne Ostapenkovú, ktorá bola v druhom sete útočnejšia aj agresívnejšia, opäť zrazili nevynútené chyby, Bacsinszká vyhrala set 6:3.

Najväčší úspech v kariére

Rozhodnúť sa tak muselo v treťom sete. Do neho výborne vstúpila Lotyška, vzala súperke podanie, ale hneď o neho aj ďalšími zbytočnými chybami prišla.

Ostapenková ale opäť prerazila Bacsinszkej podanie a v následnom veľmi dlhom štvrtom geme napokon zvýšila na 3:1. V následnej hre mala ďalší brejkbal, no Švajčiarka to ustála a znížila na 2:3.

Festival stratených podaní pokračoval, povzbudená Bacsinszká ho súperke opäť vzala, vyrovnala na 3:3, no zasa svoj servis aj stratila.

Lotyška čistou hrou potvrdila na 5:3 a zápas vyhrala ďalším prelomením podania rivalky. Postupom do finále dosiahla najväčší úspech v kariére.

Ostapenková sa stala prvou lotyšskou tenistkou vo finále grandslamu, pričom takýto úspech sa nepodaril ani žiadnemu zástupcovi z tejto krajiny. Od roku 2000 je siedmou najmladšou hráčkou vo finále grandslamu (po Šarapovovej, Clijstersovej, Heninovej, Wozniackej, Kuznecovovej a Ivanovičovej).

"Som naozaj veľmi šťastná. Veľmi rada tu hrám. Ďakujem vám, boli ste úžasní. Som šťastná, že som takto oslávila narodeniny. Vždy hrám agresívne a udieram tvrdo do loptičky, keď mám na to šancu. A to mi dnes pravdepodobne aj prinieslo víťazstvo," citoval oficiálny web podujatia prvú reakciu víťazky.

"Môžu ma mrzieť nevyužité príležitosti v prvom sete. Súperka bola pri svojich príležitostiach účinnejšia. Navyše, potriafala čiary častejšie, než by som predpokladala. Snažila som sa, ale nezostáva mi iné, než pogratulovať premožiteľke," uznala Bacsinszká na tlačovej besede.

Cesta Ostapenkovej do finále:

1. kolo: Louisa Chiricová (USA, 128. vo svetovom rebríčku) 4:6, 6:3, 6:2 za 114 minút

2. kolo: Mónica Puigová (Portor./41.) 6:3, 6:2 za 68 minút

3. kolo: Lesia Curenková (Ukr./42.) 6:1, 6:4 za 65 minút

4. kolo (osemfinále): Samantha Stosurová (Aus.-23/22.) 2:6, 6:2, 6:4 za 118 minút

Štvrťfinále: Caroline Wozniacka (Dán.-11/12.) 4:6, 6:2, 6:2 z 113 minút

Semifinále: Timea Bacsinszká (Švaj.-30/31.) 7:6 (4), 3:6, 6:3 z 144 minút

Aj druhý zápas sa hral na tri sety

V súboji dvojky Plíškovej s trojkou Halepovou prerazila Rumunka súperke podanie v tretej hre. V následnom geme mala Plíšková dva brejkbaly, ale nevyužila ich a Halepová potvrdila na 3:1.

Obe tenistky predvádzali kvalitný tenis, postupom času ale Halepová v dôležitých výmenách bola o čosi úspešnejšia.

Hoci za vedenia 5:3 pri podaní Češky nevyužila Halepová dva setbaly, desiatu hru pri vlastnom podaní vyhrala a prvý set tak získala 6:4.

V druhom sete si držali hráčky servis do stavu 3:2 pre Plíškovú. Potom na dvorci Philippa Chatriera získala Plíšková pri podaní súperky tri brejkbaly a ten druhý využila.

V ďalšej hre sa k dvom brejkbalom dostala aj Rumunka, ale Plíšková to ustála a potvrdila na 5:3. V deviatej hre na podaní získala Češka dva setbaly a premenila hneď ten prvý.

A tak aj v druhom ženskom semifinále musel rozhodnúť tretí set. Halepová ukoristila brejk na 3:1, v následnej hre si Plíšková vybojovala dva brejkbaly, ale jej súperka urputne zabojovala a brejk potvrdila na 4:1.

Plíšková ale nehodila flintu do žita, znížila na 2:4 a Halepovej prerazila servis tiež. Aktuálna svetová štvorka však odpovedala rovnakou kartou a išla podávať na víťazstvo v zápase.

Vypracovala si dva mečbaly a premenila hneď ten prvý.

Domov»Tenis»Roland Garros»Halepová porazila Plíškovú a keď vyhrá finále, bude novou svetovou jednotkou