Pittsburgh deklasoval Nashville a od úspešnej obhajoby ho delí jedna výhra

Hokejisti Pittsburghu môžu zopakovať počin Detroitu z rokov 1997 a 1998.

Hráči Pittsburghu si v piatom stretnutí poradili s Nashvillom.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na dvojzápas NHL za otváraciu cenu 990 €>>

PITTSBURGH. Už len jeden zápas potrebujú vyhrať hokejisti Pittsburghu, aby obhájili triumf v Stanleyho pohári. Súboj číslo päť finálovej série play-off NHL 2017 Pittsburgh na domácom ľade jednoznačne ovládol, keď zdolal Nashville 6:0.

V sérii hranej na štyri víťazstvá vedú Penguins 3:2 a už v nedeľu v Nashville budú mať prvú z dvoch šancí po roku opäť zdvihnúť nad hlavy najslávnejšiu hokejovú klubovú trofej.

"Vedieme 3:2, ale uvedomujeme si, že nás čaká posledný krok. Ten býva najťažší. Preto musíme odstaviť vo svojich mysliach euforické nastavenie a sústrediť sa na šiesty zápas," skonštatoval tréner Pittsburghu Mike Sullivan na webe NHL.

Crosby dostihol Petra Forsberga

Šesť rôznych strelcov sa v PPG Paints Arene podelilo o šesť gólov Pittsburghu, Rus Jevgenij Malkin pridal desiaty úspešný zásah a celkovo 27. a 28. bod v play-off, čím potvrdil pozíciu na čele kanadského bodovania.

Kapitán Sidney Crosby mal tri asistencie a celkovo ich má vo vyraďovacej časti na konte už devätnásť. V historickom meradle sa so 107 prihrávkami na gól dostal na úroveň švédskeho velikána Petra Forsberga - na dvadsiatu priečku v počte asistencií v play-off.

Crosby sa stal prvou hviezdou zápasu, ale veľkú zásluhu na hladkom triumfe Penguins má aj brankár Matt Murray. Poradil si so všetkými 24 pokusmi hostí a po prvý raz v kariére vychytal shutout v zápase play-off.

"Páčilo sa mi, ako sme dnes hrali. Stále však je pred nami veľa práce," skonštatoval Crosby. "Zahrali sme veľmi solídne, ale z každého zápasu sa dá niečo vziať do toho ďalšieho. Pokúsim sa teda byť ešte lepší ako doteraz. V čom? To si nechám pre seba," uviedol Matt Murray.

Pittsburghu vyšiel úvod

Nashvillu sa vo štvrtkovom stretnutí nedarilo hneď od úvodu. Už po 50 sekundách putoval na trestnú lavicu hosťujúci obranca Ryan Ellis a po minúte a pol Pittsburgh viedol. Po priťuknutí Crosbyho sa úspešnou strelou od modrej prezentoval Justin Schultz - 1:0.

Prešlo päť minút a po chybe obrany Predators sa Bryan Rust ocitol sám pred Pekkom Rinnem a keďže mal dostatok času na strelu bekhendom, bezpečne skóroval nad vyrážačku fískeho gólmana.

Hostia síce neskôr prevzali iniciatívu, strely obrancov Mattiasa Ekholma a Romana Josiho či krídelníka Filipa Forsberga si však miesto v bránke domácich nenašli.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Fanúšikovia Nashvillu ničia kvôli hokejistom autá

Do konca prvej tretiny chýbala minúta a pol, keď si na trestnú lavicu išli sadnúť kapitán Pittsburghu Crosby a jeho tradičný rival P. K. Subban a hra štyroch proti štyrom lepšie sadla Penguins. Po priťuknutí Phila Kessela sa strelou bez prípravy z útočného kruhu prezentoval Jevgenij Malkin - 3:0.

To už bolo na skúseného Fína v bránke Nashvillu priveľa a nechal sa vystriedať krajanom Juusem Sarosom.

Mali totožný počet streleckých pokusov

Pittsburgh ani potom nepoľavil vo svojej útočnej efektivite. Z druhej tretiny uplynulo len niečo vyše minúty, keď Conor Sheary sám pred Sarosom pridal štvrtý gól Penguins. A keď v 29. minúte Phil Kessel skóroval po piaty raz na domácej strane, o víťazovi bolo v polovici duelu prakticky rozhodnuté.

Do konca druhej tretiny ešte atypický strelec, 36-ročný obranca Ron Hainsey, zakončil gólom do prázdnej bránky skvelú kombináciu domácich a v 37. minúte stanovil na 6:0.

V tretej tretine hostia síce prevýšili domácich v strelách na bránku 9:5, nepodarilo sa im však upraviť nepriaznivý výsledok. Do konca zápasu pribúdali na oboch stranách už len pästné súboje a trestné minúty. Celkový sumár bol napokon 100 minút.

Vôbec po prvý raz vo finálovej sérii sa stalo, že Nashville neprestrieľal Pittsburgh v pokusoch na bránku. Tentoraz to bolo vyrovnané 24:24. "Na víťazstvo v sérii je treba zvládnuť štyri zápasy. vraciame sa domov a tam sme veľmi sebavedomí," podotkol obranca Nashvillu P. K. Subban.

Môžu zopakovať úspech Detroitu

Kým hráči Nashvillu bojujú o prvú trofej v klubovej histórii, hokejisti z Pittsburghu sa z jej zisku radovali dosiaľ štyrikrát (1991, 1992, 2009, 2016).

Ak zopakujú vlaňajší celkový triumf, pripomenú tým zatiaľ posledný rovnaký počin Detroitu z rokov 1997 a 1998. Finále o Stanleyho pohár pokračuje v nedeľu 11. júna šiestym súbojom v Bridgestone Arene v Nashville.

"Budeme pripravení. Stále platí, že v našom tíme je veľa sebavedomia. Je tam počas celej sezóny aj v play-off. A platí to najmä o domácom prostredí," tvrdí kouč Nashvillu Peter Laviolette.

Finále play-off NHL - piaty zápas:

Pittsburgh - Nashville 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

/stav série 3:2/

Góly: 2. Schultz (Crosby, Hörnqvist), 7. Rust (Kunitz, Daley), 20. Malkin (Kessel, Hainsey), 22. Sheary (Crosby, Guentzel), 29. Kessel (Määtta, Crosby), 37. Hainsey (Malkin, Kessel)

Vylúčení: 6:9 na 2 minúty, navyše Hagelin a Daley 10 minút osobný trest za nešportové správanie, Hagelin a Kunitz 5 minút za bitku - Y. Weber 5 minút za bitku, Arvidsson a Watson 10 minút osobný trest za nešport správanie, Sissons 10 minút plus do konca zápasu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: McCauley, Meier - Murphy, Cherrey, 18 605 divákov

Pittsburgh: M. Murray - Hainsey, Dumoulin, Daley, Määttä, J. Schultz, I. Cole - Sheary, Crosby, Guentzel - Kessel, Malkin, S. Wilson - Rust, Rowney, Kunitz - Hörnqvist, Cullen, Hagelin

Nashville: Rinne (21. Saros) - Ellis, Josi, P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Aberg, Sissons, F. Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - C. Smith, Järnkrok, Watson - Zolnierczyk, F. Gaudreau, C. Wilson