Náročnú dvanástu etapu vyhral Bardet, Froome stratil žltý dres

Fabio Aru v celkovom poradí predstihol Christophera Frooma.

Novým celkovým lídrom sa stal Fabio Aru.(Zdroj: TASR/AP)
Článok pokračuje pod video reklamou

Tour de France 2017

12. etapa (Pau - Peyragudes, 214,5 km):

1.Romain BardetFrancúzskoAG2R La Mondiale5:49:38 h
2.Rigoberto UranKolumbiaCannondale-Drapac+ 2 s
3.Fabio AruTalianskoAstana+ 2 s
4.Mikel LandaŠpanielskoSky+ 5 s
5.Louis MeintjesJARUAE Team Emirates+ 7 s
6.Daniel MartinÍrskoQuick-Step Floors+ 13 s
7.Christopher FroomeV. BritániaSky+ 22 s

Poradie po 12. etape:

1.Fabio AruTalianskoAstana52:41:49 h
2.Christopher FroomeV. BritániaSky+ 6 s
3.Romain BardetFrancúzskoAG2R La Mondiale+ 25 s
4.Rigoberto UranKolumbiaCannondale-Drapac+ 55 s
5.Daniel MartinÍrskoQuick-Step Floors+ 1:41 min
6.Simon YatesV. BritániaOrica-Scott+ 2:13 min

PEYRAGUDES. Francúzsky cyklista Romain Bardet zvíťazil vo štvrtkovej dvanástej etape pretekov Tour de France 2017. Jazdec stajne AG2R mal najviac síl v tvrdom záverečnom stúpaní do Peyragudes a 214,5 kilometra dlhú trať z Pau zvládol za 5:49:38 hodiny.

Na druhej priečke skončil Kolumbijčan Rigoberto Uran z tímu Cannondale-Drapac a tretiu pozíciu obsadil Talian Fabio Aru. Práve jazdec Astany sa po etape obliekol do žltého dresu, keď z neho vyzliekol doterajšieho lídra a obhajcu trofeje Christophera Froomea.

Brit z tímu Sky finišoval na siedmej priečke s mankom 22 sekúnd. Aru tak má na čele šesťsekundový náskok pred Froomeom, tretí je Bardet s mankom 25 sekúnd. Na štvrté miesto sa posunul Uran (+55 s), piaty je Daniel Martin (+1:41 min).

Prečítajte si tiež: Aktuálne výsledky Tour de France 2017 (dresy, poradie)

Pre Frooma je viac ako nezvyčajné, že prišiel o dres lídra. Pri predchádzajúcich troch triumfoch na Tour sa len jeden raz stalo, že prišiel o žltý dres.

V roku 2015 ho najskôr získal už v tretej etape. To však bolo príliš skoro a na druhý deň si ho nechal zobrať. V polovici Tour však ešte nikdy o žltý dres neprišiel. Pre 27-ročného Arua je to prvý raz, čo je lídrom Tour.

Urana a Benneta penalizovali

Môžem len pogratulovať víťazovi etapy Romainovi Bardetovi, ale aj Fabio Aruovi, ktorý bude v žltom. Preteky sa ešte len teraz začínajú.

Christopher Froome

Kolumbijského cyklistu Urana po pretekoch potrestali 20-sekundovou penalizáciou a pokutou 200 CHF za nedovolené prijatie jedla, resp. fľaše s vodou od človeka, ktorý nebol členom jeho tímu Cannondale-Drapac.

Stalo sa tak v záverečných desiatich kilometroch štvrtkovej etapy. Podľa webu Cyclingnews išlo o zamestnanca spoločnosti Cannondale, nie však tímového človeka, ktorý bol na to určený.

Uran síce v celkovom poradí ostal na štvrtej priečke, na Arua ale už nestráca 35 sekúnd, ale 55 sekúnd. Rovnaký trest ako Urana postihol aj Novozélanďana Georgea Benneta. V priebežnej celkovej klasifikácii Bennettovi patrí deviata priečka s mankom 4:24 minúty na Arua.

Froome: Preteky sa ešte len začínajú

"Je to najlepšia vec, aká sa mi mohla privodiť. Etapa bola veľmi náročná a ja som veľmi vďačný svojim kolegom za to, že môžem nosiť tento dres. Nebude ľahké udržať si ho, ale urobíme všetko pre to, pred nami je ešte deväť etáp," uviedol nový líder celkového poradia Aru.

Froome sa po etape nevyhováral. "Bol to náročný deň. Náš tím pracoval úžasne, ale ja som v závere nemal potrebnú silu v nohách. Jednoduché ako facka, na to neexistujú výhovorky. Záverečné stúpanie bolo brutálne, naozaj veľmi tvrdé s 20-percentnými časťami," uviedol pre Cyclingnews.

"Vydal som zo seba maximum. Môžem len pogratulovať víťazovi etapy Romainovi Bardetovi, ale aj Fabio Aruovi, ktorý bude v žltom. Preteky sa ešte len teraz začínajú," dodal.

Okrem Arua bol šťastný aj víťaz etapy. "Viem, aké ťažké je vyhrať etapu na Tour de France, preto je to úžasné. Mal som dobré nohy a vedel som, že musím byť trpezlivý. V závere stúpania som bol na konci so silami. Cítil som však, že mi to vyhovuje," povedal Bardet.

Matthews vyhral rýchlostnú prémiu

Pelotón vo štvrtok dorazil do Pyrenejí a organizátori si pre neho pripravili náročnú etapu so šiestimi vrchárskymi skúškami. Prvé dve Cote de Capvern a Col des Ares 4. a 2. kategórie nemohli výraznejšie prehovoriť do diania v etape, no potom nasledovali ďalšie štyri.

Na 140. kilometri čakal Col de Menté 1. kategórie s dĺžkou 6,9 kilometra a sklonom 8,1 percenta, o 44 kilometrov ďalej Port de Bales najvyššej kategórie dlhý 11,7 kilometra a priemerným sklonom 7,7 percenta.

Po zjazde do údolia nasledovali na záverečných desiatich kilometroch ďalšie dve vrchárske prémie na Col de Peyresourde (1. kat., 9,7 km, 7,8%) a do cieľa v Peyragudes (2. kat., 2,4 km, 8,4%, maximum nad 16%).

Po pár kilometroch sa od pelotónu oddelila skupina 12 jazdcov, medzi nimi boli aj Marcel Kittel a Michael Matthews, ktorí chceli zabojovať o jedinú rýchlostnú prémiu. Inak ju tvorili skúsení vrchári Stave Cummings, Diego Ulissi, či Thomas de Gendt.

Vedúca skupina si postupe vypracovala približne štvorminútový náskok. Šprintérsku prémiu v Loures-Barousse vyhral Matthews (20 b) pred Kittelom (15 b).

Obaja sa udržali v popredí aj na druhom kopci Col des Ares druhej kategórie a Matthews zvládol ako prvý aj Col de Menté, Kittel z vedúcej skupiny odpadol. Tá mala náskok pred pelotónom už viac ako päť minút. Na čele hlavného pola udávali tempo jazdci priebežného lídra Froomea z tímu Sky.

Quintana i Contador na najlepších nestačili

Na úpätí Port de Bales sa z pelotónu odtrhli Maxime Bouet a Brice Feillu z tímu Fortuneo-Oscaro, ktorý nemal zastúpenie vo vedúcej skupine, a snažili sa na ňu dotiahnuť. Medzitým z nej odpadol Matthews.

Na ostrom stúpaní, ktoré sa na viacerých úsekoch dostalo nad 10 percent, sa vedúca skupina roztrhala na viacero menších skupiniek. Na čele ostali Cummings a de Gendt, pelotón strácal už len niečo vyše dve minúty.

Je to najlepšia vec, aká sa mi mohla privodiť. Etapa bola veľmi náročná a ja som veľmi vďačný svojim kolegom za to, že môžem nosiť tento žltý dres.

Fabio Aru, nový líder Tour de France

Pre 20 bodov do vrchárskej súťaže si prišiel Cummings, za ním zdolali náročný kopec De Gendt a Gautier. V skupine lídra Froomea zaútočili Contador a Barguil, ale Sky si situáciu postrážil.

Cummings mal na úpätí ďalšieho stúpania stále dve minúty náskok, no ten rýchlo klesal. Stíhala ho už len skupina hlavných favoritov. Froome s Aruom mali menšie problémy, keď nedobrzdili jednu zákrutu, ale obaja sa udržali na nohách.

Tempo udávali stále pretekári Sky, ktorí boli v skupine až štyria, nestačili im viacerí jazdci, odpadol aj Quintana. Niekoľko sto metrov pred vrcholom Peyresourde stratil kontakt aj Contador.

V záverečnom stúpaní do Peyragudes zaútočil ako prvý Bennett, po ňom v najtvrdšej pasáži Aru, ktorý si išiel pre žltý dres. V cieli ho nakoniec zdolal Bardet i Uran, ale keďže Froome zaostal a tretí Aru získal aj bonifikáciu, nakoniec sa posunul na čelo.

Online prenos 12. etapy Tour de France 2017

Tour de France

13. July 2017 o 11:10
12. etapa: Pau - Peyragudes
Víťaz: Romain Bardet (AG2R La Mondiale)
Prenos

Boj o žltý dres môžeme očakávať aj zajtra. Organizátori si pripravili krátku horskú etapu, ktorá má iba 101 kilometrov a prinesie tri prémie prvej kategórie. Finišovať sa však bude na rovine po zjazde, takže uvidíme, kto zvolí najlepšiu taktiku na daný profil trate.
Priebežné poradie po 12. etape:
1. Fabio Aru (AST) 52:51:49 hod.
2. Chris Froome (SKY) + 6 s
3. Romain Bardet (ALM) + 25 s
4. Rigoberto Uran (CDT) + 35 s
5. Daniel Martin (QST) + 1:41 min.
Dnešná etapa priniesla zmenu aj v celkovej klasifikácii. Chris Froome nedokázal uhájiť svoj žltý dres a na prvé miesto pustil Fabia Arua, ktorý má náskok šiestich sekúnd. Tretí je Romain Bardet, štvrtý Rigoberto Uran. Piaty Daniel Martin stráca už viac ako minútu a pol.
Konečné poradie 12. etapy Tour de France 2017:
1. Romain Bardet (ALM) 5:49:38 hod.
2. Rigoberto Uran (CDT) + 2 s
3. Fabio Aru (AST) + 2 s
4. Mikel Landa (SKY) + 5 s
5. Louis Meintjes (UAD) + 7 s
6. Daniel Martin (QST) + 13 s
7. Chris Froome (SKY) + 22 s
8. George Bennett (TLJ) + 27 s
9. Simon Yates (ORS) + 27 s
10. Mikel Nieve + 1:28 min.
cieľ Náročná pyrenejská etapa priniesla napínavý súboj najväčších favoritov na celkové prvenstvo, ktorí dokázali eliminovať celodenný únik. V prudkom stúpaní do cieľa ukázal najlepšie nohy Francúz Romain Bardet, ktorý triumfoval o dve sekundy pred Rigobertom Uranom a Fabiom Aruom. Chris Froome obsadil až siedmu priečku so stratou dvadsiatich dvoch sekúnd.
cieľ Chris Froome nezvládol prudký kopec pred cieľom. Britský cyklista išiel na hranici možností, ale stratil približne dvadsať sekúnd a príde o svoj žltý dres, ktorý si oblečie Talian Fabio Aru.
cieľ Fabio Aru výborne nastúpil, ale v prudkom závere nemal dostatok síl na víťazstvo. Napokon dokázal triumfovať Francúz Romain Bardet.
0,5 km George Bennett sympaticky nastúpil, ale teraz bol jeho útok zlikvidovaný. Bude nasledovať už len záverečný šprint do cieľa.
1 km Vstupujeme do posledného kilometra dnešnej etapy. Vpredu zostalo deväť najlepších cyklistov, ktorí sa popasujú o víťazstvo a možno aj žltý dres.
1,5 km Favoriti sa stále strážia a neútočia. Pravdepodobne čakajú na cieľovú "rovinku", ktorá prinesie úseky s najprudším stúpaním.
2 km Alberto Contador stráca na začiatku posledného kopca viac ako dvadsať sekúnd a už sa nedokáže vrátiť späť do čela.
2,5 km Po bleskovom zjazde prichádza posledné stúpanie dnešného dňa do cieľového lyžiarskeho strediska Peyragudes, ktoré meria 2,4 kilometra a má priemerný sklon 8,4 %.
5 km Tesne pred vrcholom stúpania začal strácať Alberto Contador, ktorý má šancu vrátiť sa späť v krátkom zjazde pred záverečným kopcom.
5 km Stúpanie na Col de Peyresourde neprinieslo žiadne útoky, ale poriadne vyselektovalo vedúcu skupinu. Horskú prémiu prvej kategórie vyhral Mikel Nieve.
6 km V čelnej skupine sa nachádza osem mužov z najlepšej desiatky celkového poradia. Nie sú v nej akurát zranený Dán Jakob Fulgsang a Kolumbijčan Nairo Quintana, ktorý nestačil tempu na tomto kopci.
6,5 km Mikel Landa, Mikel Nieve, Chris Froome, Alberto Contador, Rigoberto Uran, Romain Bardet, Daniel Martin, Louis Meintjes, George Bennet, Simon Yates a Fabio Aru sa približujú vrcholu stúpania.

7 km Dvojica Landa, Nieve kontroluje tempo skupiny, ktoré je tak vysoké, že nikto nedokáže nastúpiť. Chrisovi Froomovi to dokonale vyhovuje.
8 km Vo vedúcej skupine sa momentálne nachádza jedenásť cyklistov. Sú tam traja zástupcovia tímu Sky vrátane Chrisa Frooma, Fabio Aru, Rigoberto Uran, Alberto Contador, Romain Bardet či Daniel Martin.
8,5 km Stephen Cummings v stúpaní úplne stuhol a nedokáže odolávať vysokému tempu favoritov. Dnešný únik je na konci.
9 km Náskok vedúceho muža klesol pod jednu minútu. Vyzerá to tak, že o etapové víťazstvo a s tým spojené bonifikačné sekundy sa bude bojovať medzi favoritmi.
9,5 km Kwiatkowski odviedol kvantum práce a teraz prenechal miesto Nievemu a Landovi, ktorí naďalej kontrolujú pozíciu pre Chrisa Frooma.
10 km Do cieľa dnešnej etapy zostáva posledných desať kilometrov. Náskok Cummingsa sa scvrkol na osemdesiat sekúnd, pretože favoriti idú veľmi rýchlo.
11 km Kwiatkowski ide maximálne tempo na čele skupiny a o chvíľu prenechá miesto svojim dvom ďalším kolegom, ktorí budú pracovať pre Chrisa Frooma.
11 km Nairo Quintana má problém udržať sa na konci skupiny favoritov. Kolumbijčan bojuje, ale začína strácať.
12 km Stephen Cummings profitoval z toho, že favoriti mali problém, pretože tempo sa na chvíľu spomalilo. Brit má stále dvojminútový náskok.
13 km Aru a Froome sa vrátili do skupiny favoritov. Dá sa povedať, že ich ostatní lídri počkali, aby sme videli férový súboj v kopci.
14 km Chris Froome a Fabio Aru nezvládli príchod pod stúpanie na Col de Peyresourde. Obaja vyleteli z trate, ale mali by sa bez problémov vrátiť späť.
14 km Stephen Cummings zahájil stúpanie a má k dobru viac ako dve minúty. Uvidíme, či mu poskytnú favoriti priestor na víťazstvo v etape alebo ho rýchlo dostihnú.
15 km Zjazd z Port de Balés je už minulosťou. Začalo sa stúpanie na Col de Peyresourde, ktoré má dĺžku 9,7 kilometra s priemerným sklonom 7,8 %.
18 km Britský cyklistka zvýšil svoj náskok na dve minúty. Skupina za ním má približne dvadsať mužov, z ktorých štyria patria tímu Sky.
20 km Stephen Cummings zostal sám v úniku a za ním je už sformovaná skupina favoritov. Britovi zostáva do konca etapy dvadsať kilometrov a má náskok minúty a pol.
22 km Barguil takisto zbytočne neriskuje v zjazde a vracia sa do skupiny okolo žltého dresu. Francúz splnil svoju úlohu, keď získal body na prémii.
24 km Thomas De Gendt úplne zvoľnil a zapojil sa do skupiny favoritov. Na druhom mieste v etape je teraz Warren Barguil.

26 km Cummings je osamotený na čele pretekov a v zjazde ide naplno. Brit si vypracoval náskok deväťdesiatich sekúnd pred najbližšími konkurentmi.
28 km Cyril Gautier nezvládol začiatok zjazdu a vyletel mimo trate. Jeho pád však vyzeral neškodne a nemal by mu spôsobiť vážnejšie problémy.
29 km Warren Barguil unikol z pelotónu a došiel do cieľa prémie na štvrtom mieste, čo mu zabezpečilo osem bodov do súťaže o bodkovaný dres, ktorej je lídrom.
30 km Thomas De Gendt zlomil Cyrila Gautiera tesne pred prejazdom horskou prémiou a získal pätnásť bodov. Tretí Francúz zobral dvanásť bodov.
30 km Víťazom horskej prémie najvyššej kategórie na Port de Balés sa stal Stephen Cummings. Britský cyklista v službách Dimension Data získal na vrchole dvadsať bodov.
31 km Stephen Cummings ukazuje dobré nohy v náročnom stúpaní. Odpútal sa od De Gendta a teraz má pred ním pohodlný náskok. Na Belgičana sa naopak dotiahol Cyril Gautier.
32 km Chris Froome má pri sebe ešte trojicu pomocníkov, ktorá by ho mala doviesť minimálne na vrchol tohto stúpania.
32 km Sky ukazuje svoju veľkú silu. Najlepší tím na Tour de France má početnú prevahu a dokázal rýchlo reagovať na útoky konkurencie.
32 km Vidíme zaujímavé veci aj v pelotóne. Z balíka sa rozhodli odísť Warren Barguil a Alberto Contador. Tím Sky ihneď reaguje zvýšením tempa.
33 km Stephen Cummings bol dnes dlho neviditeľný, ale teraz sa dokázal zbaviť Thomasa De Gendta a pokračuje sám na čele pretekov.
33 km Piaty muž celkového poradia odpadá z pelotónu. Dánsky cyklistika Jakob Fuglsang má však vážne zdravotné problémy a dnes nastúpil do etapy so zlomeninou ľavej ruky.
34 km Gautier má stále na dohľad vedúce duo. Za Francúzom je ešte o niečo ďalej Švajčiar Küng. Zvyšok mužov z pôvodného úniku sa postupne prepadá nižšie.
35 km Cummings sa dokázal dotiahnuť na De Gendta, a tak sa vpredu sformovala dvojica jazdcov. Ich náskok pred pelotónom však klesol na dve minúty a štyridsať sekúnd.
36 km Vedúca skupina sa najskôr zredukovala na štvoricu, ktorú tvorili Küng, Gautier, Cummings a De Gendt, ale teraz posledný menovaný uniká sám.
36 km Maxime Bouet nevydržal pomáhať Bricovi Feilluovi. Francúz zostal teraz sám medzi skupinami, čo pre neho nie je najlepšia pozícia. Medzitým sa prepadol za pelotón Michael Matthews.
37 km Vasil Kirijenka zase ukazuje, že je výborným tempárom. Dostal sa na čelo balíka, z ktorého postupne odpadli aj mená ako Chaves, Pinot alebo Calmejane.
38 km Do vrcholu stúpania zostáva presne osem kilometrov. Vedúce sexteto pokračuje v dobrom tempe a postupne uniká zvyšku poľa. Pelotón stráca tri minúty a dvadsať sekúnd.
39 km Úplne vpredu je teraz sformovaná šestica pretekárov v zložení De Gendt, Gautier, Küng, Simon, Bauer a Cummings. Za nimi je zvyšná štvorica z úniku a ešte viac vzadu sa nachádza Matthews.
39 km Medzi pelotónom a únikom sa stále nachádza dvojica z celku Fortuneo-Oscaro, ktorá stráca na čelo pretekov približne dve minúty. Za ňou je vyše s minútovým mankom balík.
40 km Tím Sky pridal, pretože do čela pelotónu sa dostal Bielorus Vasil Kirijenka. Zvýšenú rýchlosť evidujeme aj vo vedúcej skupine, kde sa konečne začalo pretekať.
41 km Vedúca skupina sa rozdelila hneď pri nájazde do stúpania. Vpredu ostalo desať mužov, pretože tempu nestačil Michael Matthews.
42 km Začalo sa stúpanie na horskú prémiu najvyššej kategórie Port de Balés, ktoré meria 11,7 kilometra a má priemerný sklon 7,7 %. Najťažší a najdlhší kopec dnešného dňa by mohol zmeniť monotónny priebeh etapy.
45 km Z pelotónu unikla dvojica jazdcov tímu Fortuneo-Oscaro. Brice Feillu a Maxime Bouet spolupracujú a chcú sa priblížiť vedúcej skupine.
46 km Čoskoro vstúpime do absolútneho vrcholu dnešnej etapy. Cyklisti si ani na chvíľu neoddýchnu, pretože ich nečaká žiadna rovina. Budú pre nich pripravené tri náročné kopce a dva zjazdy.
49 km Pelotón miestami sťahuje náskok a následne spomalí. Tím Sky kontroluje únik a momentálne na neho stráca štyri minúty a pätnásť sekúnd.
52 km Zatiaľ je to na trati ticho pred búrkou. Jazdci v úniku príkladne spolupracujú a nenastupujú si. Pelotón takisto poctivo kontroluje svoj odstup, a tak čakáme na zaujímavé momenty.

56 km Marcel Kittel je definitívne späť v pelotóne, ktorý stráca na únik už len štyri minúty. Dá sa predpokladať, že o víťazstvo v etape budú bojovať lídri celkovej klasifikácie.
58 km Pelotón na rovine trochu spomalil, čo ponúklo priestor jazdcom, ktorí stratili v stúpaní, aby sa vrátili späť. Balík sa preto výrazne rozrástol.
60 km Náskok vedúcej skupiny pred pelotónom klesol pod päť minút. Únik čaká ešte približne dvadsať kilometrov po rovine a potom sa začne stúpať na horskú prémiu najvyššej kategórie Port de Balés.
64 km Matthews sa neobzeral za seba a po príchode zo zjazdu do rovinatej časti bol prekvapený, že je vpredu sám. Teraz čaká na zvyšok skupiny.
67 km Michael Matthews ukazuje, že je vo výbornej forme a nebojí sa kopcov ani zjazdov. V klesaní unikol zvyšným desiatim mužom z vedúcej skupiny.
70 km Pelotón až teraz dosiahol vrchol stúpania a na vedúcu skupinu stráca presne päť minút. Do balíka sa čoskoro vráti Marcel Kittel, ktorý odpadol z úniku.
74 km Michael Matthews predviedol výbornú akceleráciu na vrchole horskej prémie prvej kategórie na Col de Menté a získal desať bodov. Druhé miesto obsadil Thomas De Gendt, tretí bol Julien Simon.
76 km Stúpanie na Col de Menté zaradili organizátori do programu dvadsiaty raz v histórii Tour de France. Prvýkrát boli pretekári na vrchole tohto kopca v roku 1966.
77 km Rýchlosť v balíku sa postupne zvyšuje, čo sa prejavuje na znižovaní náskoku vedúcej skupiny, ale aj na tom, že z pelotónu odpadávajú viacerí cyklisti.
78 km Cyklistom dnes komplikuje situáciu premenlivé počasie, ktoré prináša aj dážď. V stúpaniach to nie je problém, ale nebezpečenstvo vzniká v zjazdoch.
80 km Tempo v pelotóne naďalej kontroluje tím Sky. Chris Froome má pri sebe všetkých kolegov, rovnako ako ostatné celky s najvyššími ambíciami.

81 km Stúpanie na Col de Menté meria 6,9 kilometra a má priemerný sklon 8,1 %. Na horskú prémiu prvej kategórie mieri vedúca skupina s jedenástimi mužmi.
83 km Marcel Kittel odpadol z vedúcej skupiny ešte pred začiatkom stúpania na Col de Menté. Nemecký cyklista môže byť so svojim výkonom spojný, pretože zabodoval na rýchlostnej prémii a udržal si obrovský náskok v boji o zelený dres.
85 km Kilometre rýchlo ubúdajú, no do cieľa je ešte stále ďaleko. Postupne prídu na rad štyri horské prémie, ktoré preveria kvality jazdcov vpredu aj v pelotóne.

89 km Dá sa očakávať, že v nasledujúcom kopci bude únik roztrhaný na menšie časti. Je totiž málo pravdepodobné, že by Kittel či Matthews udržali tempo s lepšími vrchármi.
92 km Čoskoro sa začne stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie Col de Menté. Vedúca skupina má pred pelotónom náskok šiestich minút.
96 km Na trati začalo pršať, čo je v zjazde mimoriadne nebezpečné. Preto nikto nechce riskovať a radšej ide na istotu.
99 km Na vrchole stúpania sa z vedúcej skupiny odpútali Michael Matthews a Thomas De Gendt. V zjazde sa však všetko spojilo.
102 km Víťazom horskej prémie druhej kategórie na Col des Ares sa stal Thomas De Gendt, ktorý získal päť bodov. Tri body si pripísal druhý Michael Matthews, dva body získal tretí Koen de Kort a jeden bod zobral štvrtý Julien Simon.
104 km Únik nejde v stúpaní úplne naplno. Marcel Kittel sa preto bez problémov drží v skupine a neprejavuje žiadne známky únavy.

106 km Col des Ares je tradičným kopcom Tour de France. Cyklisti ho absolvujú už štyridsiaty raz v histórii. Prvýkrát tu vystúpali v roku 1910.
108 km Vedúca skupina je už na druhom kopci dnešného dňa. Stúpanie na Col des Ares meria 7,4 kilometra a má priemerný sklon 4,6 %.
110 km Michael Matthews vyhral rýchlostnú prémiu a poistil si druhé miesto v bodovacej súťaži. V zelenom drese však zostáva Marcel Kittel, ktorý má stále náskok 130 bodov.
112 km Pelotón prešiel občerstvovacou zónou, takže teraz spomalil. Náskok vedúcej skupiny sa zvýšil na takmer sedem minút.
115 km Cyklisti absolvovali už sto kilometrov v sedle, ale až teraz ich čakajú najnáročnejšie úseky. Vo zvyšku etapy príde na rad päť horských prémii vrátane dvoch jednotiek a jedného stúpania HC.

119 km Michael Matthews s Marcelom Kittelom zviedli vyrovnaný súboj a rozhodovalo sa až na "páske". Napokon bol úspešnejší o nejaký centimeter austrálsky cyklista, ktorý získal dvadsať bodov.
121 km Čoskoro dorazí únik na rýchlostnú prémiu, kde budú mať najväčší záujem o body Marcel Kittel a Michael Matthews. Nemec si postráži svojho konkurenta v boji o zelený dres.
125 km Odstup vedúcej dvanásťčlennej skupiny sa opäť zvýšil. Pelotón stráca na čelo pretekov päť minút a tridsať sekúnd.
129 km Dvanásta etapa je treťou najdlhšou v tohtoročnom programe Tour de France. Vôbec najdlhšia trať čaká cyklistov o týždeň v piatok, keď v devätnástej etape absolvujú až 222,5 kilometra.
133 km Rovinatá prvá polovica dnešnej etapy podľa očakávania neprináša príliš zaujímavý priebeh. Po tradične nervóznom začiatku sa situácia upokojila, a tak čakáme na prvé ťažké stúpania.
137 km Športový riaditeľ tímu Sky povedal pre letour.com, že prioritou jeho jazdcov nie je získať víťazstvo v etape, ale udržať prvú pozíciu pre Chrisa Frooma a prípadne zvýšiť náskok.
142 km Únik využíva priestor, ktorý mu poskytuje pelotón. Dvanásť mužov vpredu má náskok viac ako päť minút.
145 km Momentálne sledujeme pokojnú pasáž etapy. Cyklistov teraz ešte čakajú kilometre po rovine, ktoré vyvrcholia rýchlostnou prémiou. Potom prídu na rad najťažšie stúpania.
149 km Únik dosiahol vrchol kopca Côte de Capvern. Prémiu štvrtej kategórie vyhral Thomas De Gendt, ktorý si pripísal jeden bod do boja o bodkovaný dres.

154 km Únik už stúpa na Côte de Capvern. Tempo vpredu aj v balíku je pokojné a odstup medzi skupinami sa zvýšil na viac ako štyri minúty.
157 km Najlepšie postaveným mužom z úniku v celkovej klasifikácii je Francúz Gautier, ktorý stráca na vedúceho muža 51 minút. Talian Ulissi má manko viac ako 54 minút a Austrálčan Matthews má deficit viac ako hodiny.
160 km Vedúca skupina sa pomaly blíži k prvej horskej prémii dnešného dňa, ktorá je zaradená do štvrtej kategórie. Stúpanie na Côte de Capvern meria necelých osem kilometrov a jeho priemerný sklon je iba okolo troch percent.
163 km Prvá hodina dnešnej etapy bola veľmi rýchla. Cyklisti prešli v priebehu šesťdesiatich minút necelých päťdesiat kilometrov.
166 km Pelotón vedený tímom Sky stráca na únik tri minúty a desať sekúnd. Spolupracovníci Chrisa Frooma strážia vedúcu skupinu napriek tomu, že vpredu nie je nikto nebezpečný.

170 km Alberto Contador mal problémy s vysokým tempom pelotónu v úvodných kilometroch a odpadol z hlavnej skupiny. Pred chvíľou sa mu však podarilo vrátiť späť do balíka. Spolu s ním sa tam dostal aj André Greipel.
173 km Marcel Kittel sa stal včera len dvanástym jazdcom histórie Tour de France, ktorý dokázal získať päť etapových triumfov počas jedného ročníka. Svoju zbierku môže ešte navýšiť.
178 km Kompletné zloženie úniku: Cyril Gautier (AG2R-La Mondiale), Imañol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel Kittel a Jack Bauer (Quick-Step Floors), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) a Julien Simon (Cofidis).
182 km Marcel Kittel sa neobjavoval často v únikoch, ale dnes je rýchlostná prémia pripravená ešte pred náročnými kopcami, takže rovinaté úseky zvládne bez problémov.
186 km Na čele pretekov je dvanásť cyklistov, medzi ktorými nechýbajú dvaja najlepší jazdci z bodovacej súťaže. Marcel Kittel nechce, aby Michael Matthews stiahol jeho náskok, takže sú vpredu obaja.
190 km Vyzerá to tak, že pelotón je spokojný so zložením úniku, a tak zvoľnil tempo. Vedúca skupina si postupne vytvára väčší náskok.

194 km Vpredu sa sformovala nová skupina, ktorá je zložená až z dvanástich jazdcov. V úniku prekvapivo figuruje aj držiteľ zeleného dresu Marcel Kittel.
199 km Začiatky etáp na Tour de France sú tradične náročné pre všetkých. Lídri si musia strážiť svoje pozície, pre domestikov je úlohou likvidovať úniky a ďalší pretekári sa naopak snažia zaútočiť.
202 km Pelotón zatiaľ kontroluje situáciu a likviduje úniky. Čoskoro však môžeme očakávať ďalšie útoky, pretože viacero cyklistov má záujem o dnešnú etapu.
205 km Na čele pretekov sa momentálne usadila trojica Jay McCarthy (Bora), Adrien Petit (Direct Energie) a Markel Irizar (Trek), ktorá má pred pelotónom malý náskok.
208 km Bora je dnes aktívna a chce dostať svojho jazdca do úniku. Najprv skúšal šťastie Marcus Burghardt a teraz je na čele Jay McCarthy.
210 km Na štart dnešnej etapy sa postavilo napokon 179 cyklistov, ktorých čaká ešte viac ako dvesto kilometrov.
212 km Hneď v úvodných metroch evidujeme aktivitu viacerých pretekárov, ktorí sa chcú dostať do úniku. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia vpredu.
214 km Dvanásta etapa 104. ročníka Tour de France bola oficiálne odštartovaná.
V žltom drese pre lídra celkovej klasifikácie je naďalej Brit Chris Froome z tímu Sky. Zelený dres pre vedúceho jazdca bodovacej súťaže si dnes obliekol Nemec Marcel Kittel z Quick-Step Floors. Najlepší vrchár v bodkovanom je Francúz Warren Barguil zo Sunwebu, medzi mladými jazdcami do 25 rokov kraľuje Brit Simon Yates z Oricy-Scott. V tímovej klasifikácii sa najviac darí zoskupeniu Sky.
Pelotón absolvoval slávnostný štart v Pau a teraz sa presúva na neutrálnou zónou. Všetci favoriti podľa očakávania nastúpili do dnešnej etapy.
Cyklisti dnes ráno nemali veľa voľného času, pretože štart etapy organizátori naplánovali už tesne pred jedenástou hodinou. Pretekári však absolvujú približne pätnásť minút v neutralizovanej zóne mesta Pau a až potom príde oficiálny nultý kilometer.
104. ročník Tour de France pokračuje dnes dvanástou etapou. Po dvoch tranzitných dňoch určených pre špurtérov prichádzajú ďalšie horské skúšky pre jazdcov na celkové poradie. Organizátori si pripravili na cyklistov až šesť vrchárskych prémií.

Dvanásta etapa s dĺžkou 214,5 kilometra štartuje v meste Pau a končí v lyžiarskom stredisku Peyragudes. Prvá polovica trate bude relatívne jednoduchá, pretože povedie po rovine. V druhej časti je však za sebou naskladaných päť horských prémií, pričom ide o dve stúpania druhej a prvej kategórie a jedno stúpanie najvyššej kategórie HC. Rozhodovať by sa malo až v úplnom závere, kde čaká pretekárov kombinácia troch kopcov v rozmedzí štyridsiatich kilometrov. Najskôr absolvujú prémiu najvyššej kategórie na Port des Bales, následne ich čaká jednotka Col de Peyresourde a potom krátky výstup do cieľa v Peyragudes, ktorý je ocenený ako horská prémia druhej kategórie.

Favoritmi na víťazstvo v etape sú jednoznačne vrchári a najmä muži z popredia celkového poradia. V boji o žltý dres zatiaľ ukazuje najmä formu obhajca prvenstva Chris Froome, ale menej ako minútu na neho strácajú Fabio Aru, Romain Bardet a Rigoberto Uran. Dobrú pozíciu si však stále držia aj Jakob Fuglsang, Daniel Martin, Simon Yates či Nairo Quintana. Prekvapiť však môže takisto niekto z úniku, ak mu pelotón poskytne priestor.

Bojovať sa bude nielen o sekundy do celkovej klasifikácie, ale aj o body na viacerých horských prémiách. Momentálne je lídrom vrchárskej súťaže Francúz Warren Barguil so šesťdesiatimi bodmi, až o tridsať bodov menej má druhý Slovinec Primož Roglič. Tretia priečka patrí Francúzovi Alexisovi Vuillermozovi. Ani jeden z nich však nie je topfavoritom na zisk bodkovaného dresu, takže do konca Tour sa môže všetko zmeniť.

Horské prémie:
64. km – Côte de Capvern (7,7 km/ 3,1 %) – 4. kategória
111,5. km – Col des Ares (7,4 km/ 4,6 %) – 2. kategória
139,5. km – Col de Menté (6,9 km/ 8,1 %) – 1. kategória
184. km – Port de Balès (11,7 km/ 7,7 %) – HC kategória
209.5. km – Col de Peyresourde (9,7 km/ 7,8 %) – 1. kategória
214,5. km – Peyragudes (2,4 km/ 8,4 %) – 2. kategória

Rýchlostná prémia:
94. km – Loures-Barousse
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 11:10.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 35 123
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 23 325
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 16 491
 4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 15 320
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 732
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 5 392
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 011
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 511
 9. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 828
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 675

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

Neprehliadnite tiež

ONLINE: Cyklistov čaká pred dňom voľna ďalšia kopcovitá etapa

Prenos budete môcť sledovať online s nami.

Autorská strana Petra Fukatscha

Je futbal vedou? Dúfam, že nie

Futbal je a mal by zostať na 90 percent o emóciách. Napriek všetkému vedátorstvu, ktoré doň preniká.

TOUR DE FRANCE 2018

Tri stúpania, jedno prvej kategórie. Čo čaká Sagana na Tour v nedeľu?

Pozrite si profil 15. etapy Tour de France 2018.

Čacho bude šéftrénerom mládežníkov a asistentom Šatana

Naďalej zostáva hlavným trénerom reprezentácie do 18 rokov.