Pätnástu etapu vyhral Mollema, Quintana vypadol z elitnej desiatky

Žltý dres pre celkového lídra si udržal Christopher Froome.

Radosť Baukeho Mollemu.(Zdroj: TASR/AP)
Článok pokračuje pod video reklamou

Tour de France

15. etapa (Laissac-Severac 'Eglise - Le Puy-en-Velay, 189,5 km):

1.Bauke MollemaHolandskoTrek-Segafredo4:41:47 h
2.Diego UlissiTalianskoUAE Team Emirates+ 19 s
3.Tony GallopinFrancúzskoLotto Soudal+ 19 s
4.Primož RogličSlovinskoLottoNL-Jumbo+ 19 s
5.Warren BarguilFrancúzskoSunweb+ 23 s
6.Nicolas RocheÍrskoBMC Racing+ 1:00 min

Priebežné poradie po 15. etape:

1.Christopher FroomeV. BritániaSky64:40:21 h
2.Fabio AruTalianskoAstana+ 18 s
3.Romain BardetFrancúzskoAG2R La Mondiale+ 23 s
4.Rigoberto UranKolumbiaCannondale-Drapac+ 29 s
5.Daniel MartinÍrskoQuick-Step Floors+ 1:12 min
6.Mikel LandaŠpanielskoSky+ 1:17 min

LU PUY-EN-VELAY. Holandský cyklista Bauke Mollema z tímu Trek-Segafredo vyhral nedeľnú pätnástu etapu pretekov Tour de France 2017, ktorá merala 189,5 kilometra a viedla z Laissac-Severac 'Eglise do Le Puy-en-Velay.

Pripísal si premiérové etapové prvenstvo na Tour, v roku 2013 sa z čiastkového úspechu tešil na španielskej Vuelte. Druhý skončil Talian Diego Ulissi (SAE Team Emirates), tretí finišoval domáci Tony Gallopin (Lotto-Soudal.)

Prečítajte si tiež: Aktuálne výsledky Tour de France 2017 (dresy, poradie)

Froome mal problémy s bicyklom

Pretekári absolvovali kopcovitú etapu, postupne na nich čakali horské prémie prvej, tretej, prvej a štvrtej kategórie, cieľ bol po zjazde. Profil dával príležitosť jednotlivcom či skupinám snažiacim sa o ataky.

Do záverečných 60 kilometrov sa z početného 28-členného úniku odpútal Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), ktorý nechcel vyčkávať na záverečné stúpanie. Vypracoval si 20-sekundový náskok, v zjazde a na rovine ho zvýšil na viac než minútu.

Päťdesiat kilometrov pred cieľom vyhovovala trať presne jeho schopnostiam špecialistu na časovky.

Nositeľ žltého dresu Christopher Froome (Sky) mal približne 40 kilometrov pred finišom problémy s bicyklom, od tímového kolegu dostal nový a pokračoval približne deväť minút za Martinom.

Zaostával však najmä za skupinou, v ktorej figurovali druhý a tretí muž priebežného poradia Fabio Aru (Astana), resp. Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

Quintanu nečakali ani tímoví kolegovia

Ani vyše minútový náskok nestačil Martinovi v kopci, kde ho tri kilometre pod vrcholom dostihol a aj predstihol Warren Barguil (Sunweb). Mikel Landa dotiahol Froomea naspäť, no prepadol sa iný ašpirant Nairo Quintana, na ktorého dokonca ani nečakali spolujazdci z Movistaru.

Serge Pauwels (Dimension Data) i Mollema prenasledovali Barguila, práve druhý menovaný sa v zjazde dostal na čelo a osamotene vyrazil v ústrety víťazstvu. Súperilo sa aj za nimi.

Bardet nasadil, neodpútal sa však od spolufavoritov vrátane Froomea, naďalej strácal jedine Quintana. Tridsaťročný Mollema vyhral poslednú horskú prémiu, držal sa na vedúcej pozícii aj desať kilometrov pred páskou a podarilo sa mu to až do cieľa.

Froome je naďalej lídrom

"Je to úžasné, som veľmi šťastný. Konečne som vyhral etapu na Tour, uplynulé roky som na tom pracoval. Niekoľkokrát som bol blízko, na túto etapu sme dostali voľnú ruku. Takmer sme sa nechytili úniku, pomohli mi tímoví kolegovia," priznal víťaz etapy.

"V stúpaní som sa snažil priblížiť k vedúcej skupine. Potom som si povedal, že to skúsim a nebudem váhať. Asi nikdy som nešiel sám takto dlho," dodal Mollema.

Froome si udržal čelné postavenie v celkovej klasifikácii, Quintana vypadol z jej elitnej desiatky. V pondelok je na programe druhý voľný deň, v utorok potom na cyklistov čaká 16. etapa Le Puy-en-Velay - Romans sur Isere (165 km).

Online prenos 15. etapy Tour de France 2017

Tour de France

16. July 2017 o 13:10
15. etapa: Laissac-Sévérac-l'Église - Le Puy-en-Velay
Víťaz: Bauke Mollema (Trek-Segrafredo)
Prenos
Priebežné poradie po 15. etape:
1. Chris Froome (SKY) 64:40:21 hod.
2. Fabio Aru (AST) + 18 s
3. Romain Bardet (ALM) + 23 s
4. Rigoberto Uran (CDT) + 29 s
5. Daniel Martin (QST) + 1:12 min.
6. Mikel Landa (SKY) + 1:17 min.
7. Simon Yates (ORS) + 2:02 min.
8. Louis Meintjes (UAD) + 5:09 min.
9. Alberto Contador (TRS) + 5:27 min.
10. Damiano Caruso (BMC) + 6:05 min.

Konečné poradie 15. etapy:
1. Bauke Mollema (TFS) 4:41:47 hod.
2. Diego Ulissi (UAD) + 19 s
3. Tony Gallopin (LTS) + 19 s
4. Primož Roglič (TLJ) + 19 s
5. Warren Barguil (SUN) + 23 s
Dnešná etapa bola ako stvorená pre úniky. Vo zvlnenom teréne napokon odišla skupina 28 cyklistov, ktorá sa pobila o etapové víťazstvo. Rozhodujúci nebol kopec prvej kategórie, ale zjazd po ňom, v ktorom zaútočil Bauke Mollema a svoje tridsaťkilometrové sólo premenil na triumf. Holanďan sa radoval pred Ulissim a Gallopinom. Medzi favoritmi nedošlo k veľkým zmenám. Výrazne stratil akurát Nairo Quintana, ktorý nezvládol posledné ťažké stúpanie.
cieľ Daniel Martin doviedol svoj miniúnik do úspešného konca. Ír získal v záverečnom klesaní na konkurentov v boji o žltý dres približne trinásť sekúnd.
Stále však pokračuje boj medzi favoritmi. Zo skupiny odskočil Daniel Martin a darí sa mu získať nejaké sekundy na svojich súperov.
cieľ Šprint skupiny prenasledovateľov bol vyrovnaný. Napokon sa tešil z druhého miesta Diego Ulissi, tretí bol Tony Gallopin, štvrtú priečku obsadil Primož Roglič a piaty skončil Warren Barguil.
cieľ Bauke Mollema zaútočil v zjazde tridsať kilometrov pred cieľom a prekvapil svojich kolegov v úniku. Holanďan využil váhanie konkurentov a dosiahol cenné etapové víťazstvo.
1 km Posledný kilometer dnešnej etapy. Bauke Mollema je stále na prvom mieste a má k dispozícii komfortný náskok, ktorý mu bude stačiť na víťazstvo.
2 km Bauke Mollema má pred sebou posledné dva kilometre do cieľa. Holandský cyklista je blízko etapového prvenstva, pretože štvorica za ním špekuluje.
4 km Štvorica prenasledovateľov vidí pred sebou Baukeho Mollemu, ale Holanďan ide na maximum a stále si drží malý náskok.
6 km Jazdci v skupine favoritov na chvíľu zvesili nohy, čo sa snaží využiť na útok Daniel Martin. Zvyšok pretekárov sa po sebe len pozerá.
7 km Bauke Mollema pokračuje vo výbornom výkone a drží štvoricu za sebou na dištanc. Má momentálne náskok dvadsiatich sekúnd.
8 km V skupine favoritov zaútočil Simon Yates. Mikel Landa však rýchlo reagoval a zalepil dieru za držiteľom bieleho dresu.
9 km Skupina štyroch prenasledovateľov začala poctivo striedať a bude sa pokúšať o zmazanie náskoku Baukeho Mollemu. Záverečné kilometre sú v klesaní alebo po rovine.
10 km Posledných desať kilometrov bude dramatických. Vpredu je stále osamotený Bauke Mollema, za ním sa sformovala už štvorica Barguil, Gallopin, Roglič a Ulissi.
12 km Najlepšie nohy na kopci ukázali Warren Barguil a Primož Roglič. Obaja sa vydali na stíhaciu jazdu za Baukem Mollemou.
13 km Bauke Mollema bez problémov zvládol posledné stúpanie a na jeho vrchole získal jeden bod do vrchárskej súťaže. Holanďan má však náskok už len dvadsiatich sekúnd, pretože jazdci za ním začali útočiť a zvýšili tempo.
15 km Začalo sa posledné stúpanie dnešného dňa na Côte de Saint-Vidal, ktoré meria 1,9 kilometra a má priemerný sklon 6,8 %. Ide o horskú prémiu štvrtej kategórie.
16 km Bauke Mollema má výborne rozohranú pätnástu etapu, pretože skupina za ním nedokáže nájsť spoločnú reč a už stráca štyridsať sekúnd.
18 km Nairo Quintana sa snaží znížiť svoje manko. Momentálne stráca na skupinu okolo žltého dresu minútu a pol.
19 km Podobne sa rozrastá aj skupina za Mollemom. Holanďan však môže zostať pokojný, pretože jeho náskok sa zvyšuje na pol minúty.
20 km Skupina favoritov sa rozrástla, pretože do nej pribudli jazdci, ktorí sa dostali späť v zjazde alebo tí, ktorí sa tam prepadli z pôvodného úniku.

23 km Bauke Mollema stále pokračuje v samostatnej jazde. Jeho odstup od skupiny sa zvyšuje, pretože jazdci za ním nedokážu spolupracovať.
25 km Z najlepšej desiatky celkového poradia nie je v skupine žltého dresu iba Nairo Quintana. Kolumbijčan vypadol z boja pomerne rýchlo, ešte v úvode stúpania.
26 km Mollemov náskok je minimálny a určite nie rozhodujúci. Vpredu je približne desať pretekárov, v skupine favoritov sa nachádza rovnaký počet mužov.
28 km Bauke Mollema sa rozhodol zaútočiť v zjazde a získal mierny náskok. Uvidíme, ako na to bude reagovať zvyšok úniku.
30 km Únik sa v klesaní takisto spojil, ale skupina vpredu je výrazne zredukovaná oproti tomu, ako začínala stúpanie. Odstup od skupiny okolo žltého dresu sa zmenšil na 6 minút a 30 sekúnd.
31 km Bardet s Uranom sa pokúsili uniknúť, ale unavený Froome dokázal reagovať na ich atak. Skupina favoritov je opäť pokope.
32 km Warren Barguil vyhral horskú prémiu prvej kategórie na Col de Peyra Taillade. Francúz získal ďalších desať bodov.
32 km Mikel Landa sa vrátil pomôcť Chrisovi Froomovi a dotiahol ho späť do skupiny najväčších favoritov. Britský líder celkovej klasifikácie zvládol náročné momenty.
33 km Chris Froome ukazuje obrovskú bojovnosť a silu v stúpaní. Britský cyklista stratil dôležité sekundy výmenou zadného kolesa, ale už je blízko pri skupine favoritov.
34 km Najlepšie nohy v stúpaní ukazuje líder v súťaži o bodkovaný dres Warren Barguil. Francúz je momentálne na absolútnom čele pretekov.
35 km Nairo Quintana takisto nezvládol stúpanie na Col de Peyra Taillade. Prepadol sa zo skupiny s Bardetom cez skupinu s Froomom a teraz jazdí sám.
35 km Tony Martin v prudkom stúpaní úplne stuhol. Cez neho sa postupne dostávajú viacerí jazdci.
35 km Odstup Tonyho Martina od druhej skupiny v týchto chvíľach klesol už na dvadsať sekúnd. Nemca by mali čoskoro dostihnúť, no nemusí to pre neho znamenať koniec v dnešnej etape.
36 km Skupina okolo Romaina Bardeta sa snaží uniknúť Chrisovi Froomovi, ktorý musel meniť zadné koleso a musí doťahovať svoju štyridsaťsekundovú stratu.
36 km Tony Martin je naďalej osamotený v úniku a pred svojimi konkurentmi si drží približne minútový náskok. Do vrcholu stúpania zostávajú štyri kilometre.
38 km Chris Froome mal problémy so zadným kolesom a vypadol z pelotónu. Britovi teraz musia pomôcť tímoví kolegovia, aby bol pod kopcom v skupine s ostatnými favoritmi.
39 km Francúzsky tím AG2R zaútočil v zjazde a chcel roztrhať pelotón Čiastočne sa mu to podarilo, ale Chris Froome s pomocou svojich kolegov odolal.
41 km Tony Martin zahájil stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie Col de Peyra Taillade, ktoré meria 8,3 kilometra a má priemerný sklon 7,4 %. Nemec si vypracoval náskok minúty a pol.
44 km Situácia sa nemení. Tony Martin naďalej veľmi rýchlo klesá a stále získava sekundy na svojich prenasledovateľov aj pelotón.
47 km Tony Martin v zjazde nestráca zo svojho náskoku. Stále má k dobru viac ako minútu, no je otázne, či mu to bude stačiť na stúpaní prvej kategórie.
50 km Vpredu sa konečne začalo pretekať a záver etapy bude mimoriadne zaujímavý. Pelotón na to zatiaľ nereaguje a stráca už deväť minút.
53 km Skupina prenasledovateľov sa začína trhať, pretože tempo v nej nebolo vysoké. Tony Martin postupne zvyšuje náskok, čo znepokojuje jazdcov, ktorí chcú vyhrať etapu.

56 km Nemecký tempár stále pokračuje vo svojom úniku a nevyzerá to s ním vôbec zle. Vypracoval si už viac ako minútový náskok. Pelotón stráca na čelo pretekov približne osem minút.
59 km Tony Martin by v priamom súboji s vrchármi nemal veľkú šancu uspieť na stúpaní prvej kategórie. Preto si chce vytvoriť náskok, aby mal príležitosť vyhrať etapu.
62 km Tony Martin zaútočil v klesaní a vytvoril si mierny náskok. Momentálne má pred početnou skupinou k dobru viac ako dvadsať sekúnd.
65 km Cyklisti sú momentálne v klesavých pasážach. Čaká ich ešte približne dvadsaťpäť kilometrov v zjazde alebo po rovine a až potom príde finále dnešnej etapy v podobe záverečných stúpaní.
69 km Najlepšiu pozíciu v úniku má tím BMC, ktorý dostal dopredu až štyroch svojich pretekárov (Caruso, Moinard, Roche a De Marchi). Navyše všetci sú schopní sa presadiť v stúpaniach.
72 km Vedúca skupina je stále kompaktná a dá sa očakávať, že bude spolupracovať až pod stúpanie prvej kategórie. Potom to už bude len na jednotlivcoch, či zvládnu nástrahy trate.
75 km Športový riaditeľ tímu Sky Nicolas Portal povedal pre Francúzsku televíziu, že jeho jazdci si budú musieť dávať pozor na poslednom stúpaní, ale zároveň už nemusia stíhať únik, ktorý by mal prísť až do cieľa.
78 km Pelotón výrazne zvoľnil a na vedúcu skupinu stráca už takmer sedem a pol minúty. Jazdci v úniku majú čoraz reálnejšiu šancu triumfovať v dnešnej etape.
81 km Chris Froome sa dohováral so svojimi tímovými kolegami. Uvidíme, či sa v dnešnej etape dočkáme súbojov medzi hlavnými favoritmi alebo bude tím Sky situáciu iba kontrolovať.
84 km Dnešná etapa sa bude rozhodovať na záverečnom stúpaní prvej kategórie a následnom klesaní do cieľa. Najväčších favoritov na víťazstvo preto treba hľadať medzi kvalitnými vrchármi. Vysoké ambície budú mať Caruso, Pinot, Barguil, Mollema, Calmejane či ďalší.
87 km Tempo v úniku sa postupne zvyšuje, ale skupina stále zostáva pokope. Jej odstup pred pelotónom je aktuálne viac ako šesť minút.

90 km Momentálne sa nachádza vedúca skupina v približne desaťkilometrovom miernom stúpaní, ktoré nie je kategorizované. Potom príde na rad opäť klesanie a jazda po rovine.
92 km Matthews dnes splnil svoj cieľ. Triumfom na rýchlostnej prémii si poistil druhé miesto v boji o zelený dres. Na Nemca Marcela Kittela stráca 79 bodov.
93 km Michael Matthews podľa očakávania triumfoval na rýchlostnej prémii v Saint-Alban-Sur-Limagnole. Austrálčan si pripísal plný počet dvadsiatich bodov.
96 km Dvadsaťosem cyklistov na čele má momentálne náskok 5 minút a 45 sekúnd. Pelotóne stále kontroluje tím Sky, ktorý sa nikam neženie.

100 km Do cieľa zostáva ešte sto kilometrov. Čoskoro sa jazdci v úniku dostanú na rýchlostnú prémiu, ktorú bude chcieť vyhrať Michael Matthews.
102 km Tony Martin chcel zvýšiť tempo vo vedúcej skupine, a tak skúsil zaútočiť. Nemecký cyklista však nevyprovokoval nikoho ďalšieho.

105 km Damiano Caruso je najlepším postaveným jazdcom v celkom poradí z úniku. Taliansky pretekár v službách BMC je momentálne na štrnástom mieste a na lídra stráca 11 minút a 26 sekúnd. Ak by pelotón nechal skupine priestor, mohol by sa posunúť aj do najlepšej desiatky.
110 km Vedúca skupina prešla bufetom. Všetci jazdci sa poctivo občerstvili a nabrali energiu do druhej polovice etapy.

113 km Cyklisti sa nachádzajú v miernom klesaní, takže kilometre postupne ubúdajú. Skupina na čele si udržuje konštantný náskok a pridáva sekundy navyše.
118 km Tím Sky necháva priestor úniku a zatiaľ nejde ani zďaleka maximálne tempo. Odstup vedúcej skupiny sa dostal cez päť minút.
122 km Kompletné zloženie úniku: Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Damiano Caruso, Alessandro De Marchi, Amaël Moinard a Nicolas Roche (BMC), Kristjian Durasek a Diego Ulissi (UAE), Thibaut Pinot (FDJ), Serge Pauwels (Dimension Data), Tony Martin, Robert Kišerlovski, Maurits Lammertink (Katusha), Tiejs Benoot, Thomas De Gendt a Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Michael Matthews, Warren Barguil a Simon Geschke (Sunweb), Luis Angel Maté a Dani Navarro (Cofidis), Primož Roglič (LottoNL-Jumbo), Lilian Calmejane a Romain Sicard (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Romain Hardy a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro).
126 km Skupina na čele je veľmi veľká, takže v nej nevládne ideálna spolupráca. Niektorí cyklisti ťahajú, niektorí sa iba vozia v úzadí. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať v nasledujúcich kilometroch.
130 km Vedúca pätica spomalila a počkala na skupinu prenasledovateľov. Na čele pretekov sa teraz sformoval únik, ktorý má 28 členov.
135 km V druhej skupine sa nachádza aj Austrálčan Michael Matthews, ktorý bude mať záujem triumfovať na rýchlostnej prémii, aby ukrojil z náskoku nemeckého lídra bodovacej súťaže Marcela Kittela.
139 km Rozdiel medzi prvou a druhou skupinou sa znížil pod minútu, a tak môžeme očakávať, že všetci muži v úniku sa napokon spoja.
142 km Cyklistov teraz čaká jednoduchšia časť etapy. V nasledujúcich sto kilometroch pôjdu po rovine alebo v klesaní a absolvujú jednu rýchlostnú prémiu. V závere následne prídu ešte dve stúpania.
146 km Warren Barguil vyhrala aj druhú horskú prémiu dnešného dňa, tentoraz tretej kategórie. Na vrchole Côte de Vieurals získal dva body a zase zvýšil svoj náskok v boji o bodkovaný dres.
147 km Tím Sunweb vyhral posledné dve etapy Tour de France. Včera triumfoval Michael Matthews, predvčerom Warren Barguil. Obaja sú dnes v úniku a podľa slov francúzskeho cyklistu sa budú snažiť opäť vyhrať.
148 km Tím Sky kontroluje tempo v pelotóne. Balík stráca na únik už štyri minúty, no nejde príliš rýchlo a dostávajú sa do neho späť aj jazdci, ktorí v prvom stúpaní nestíhali.
149 km Začína sa stúpanie na horskú prémiu tretej kategórie Côte de Vieurals, ktoré meria 3,3 kilometra a má priemerný sklon 5,9 %.
150 km Vedúca pätica má momentálne náskok minúty a pol pred prenasledovateľmi. Pelotón stráca na čelo pretekov tri a pol minúty.
152 km Kiserlovski sa zaradil do druhej skupiny. Okrem neho sú medzi prenasledovateľmi Bakelants, Mollema, De Marchi, Moinard, Roche, Durašek, Ulissi, Pinot, Lammertink, Benoot, De Gendt, Gallopin, Matthews, Geschke, Navarro, Roglič, Calmejane, Hardy, Sicard, Maté Mardones, Martin a Périchon.
156 km Situácia na trati sa stále mení. Do čela pretekov sa dokázali vrátiť Van Baarle a Grmay, takže je vpredu momentálne pätica cyklistov. Za nimi by mal byť Kiserlovski a potom skupina okolo Mollemu, ktorá má 23 jazdcov.
158 km Tim Wellens z celku Lotto-Soudal už nepokračuje na 104. ročníku Tour de France. V posledných dňoch bojoval s alergiami a napokon sa rozhodol odstúpiť.
160 km Početná skupina prenasledovateľov okolo Baukeho Mollemu či Michaela Matthewsa prešla vrcholom stúpania s odstupom približne dvoch minút. Pelotón stráca ešte o minútu viac.
161 km Warren Barguil vyhral horskú prémiu prvej kategórie na Montée de Naves d'Aubrac a pripísal si desať bodov do vrchárskej súťaže. Jeho náskok na čele bodkovanej súťaže sa teraz zvýšil na priepastných 68 bodov.
162 km Tím Sky spomalil tempo v skupine favoritov, kde sú všetci dôležití jazdci v boji o žltý dres. Zvyšok štartového poľa má preto šancu na únik.
163 km Relatívne pokojnú situáciu vidíme iba na úplnom čele dnešnej etapy, kde naďalej figuruje trojica Barguil, Caruso a Pauwels. Za nimi sledujeme stále nejaké zmeny.
164 km Pelotón je momentálne rozdelený na niekoľko skupín. Vpredu sú muži okolo Baukeho Mollemu, tesne za nimi tím Sky s Chrisom Froomom. Dopredu sa vydáva Tony Gallopin.
165 km Warren Barguil uťahal aj ďalších súperov. Tempo s ním držia už iba Damiano Caruso a Serge Pauwels. Náskok úniku pred pelotónom sa blíži k dvom minútam.
166 km Do konca stúpania zostáva posledných päť kilometrov. Vpredu zostala šestica Barguil, Caruso, Pauwels, Kiserlovski, Van Baarle a Grmay.
167 km Warren Barguil chce získať plný počet bodov na vrchole stúpania. Preto ide veľmi rýchlo a vyselektoval skupinu na šiestich jazdcov.
168 km Vedúca skupina sa začína rozpadať. Tempu prekvapivo nestačil Tony Martin a hneď potom odpadol aj Luis Maté Mardones.
169 km Pelotón takisto začal stúpať a ihneď vidíme úniky. Situácia v balíku je neprehľadná, pretože každý tím sa snaží dostať dopredu svojho zástupcu.
170 km Únik zahájil stúpanie na prvú horskú prémiu dnešného dňa Montée de Naves d'Aubrac. Ide o kopec prvej kategórie, ktorý meria 8,9 kilometra s priemerným sklonom 6,4 %.
171 km Jazdci Treku chceli odísť z pelotónu a spolu s nimi aj ďalší cyklisti. Vyzerá to tak, že balík zatiaľ zostane pokope. Jeho strata sa dostala na úroveň minúty a pol.
173 km V úniku diktuje tempo dvojica z tímu Kaťuša. Úplne vpredu sa drží Tony Martin, za jeho kolesom sa nachádza Robert Kiserlovski a veľmi aktívny je aj Warren Barguil.
175 km Chvíľu sa zdalo, že z pelotónu už nebude nikto unikať, ale situácia sa opäť zmenila. Navyše útoky sledujeme aj v čelnej skupine.
178 km Balík sa upokojil a teraz necháva priestor úniku. Náskok vedúcej desiatky je už takmer minútový.
181 km Odstup medzi únikom a pelotónom sa pohybuje stále na úrovni okolo dvadsiatich sekúnd. Definitívne zloženie vedúcej skupiny sa dozvieme pravdepodobne až po prvom stúpaní dnešného dňa.
184 km V pelotóne vidíme zvýšenú aktivitu. Z hlavného poľa sa snažia dostať do úniku ďalší cyklisti. Čelná skupina by sa mohla výrazne rozrásť.
186 km Úvodných desať kilometrov je rovinatých, následne čaká cyklistov krátky zjazd a potom príde na rad stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie.
187 km Napokon je v úniku presne deväť pretekárov, ktorí si vytvorili pred pelotónom náskok viac ako dvadsať sekúnd. Navyše dobre spolupracujú.
188 km V prvom pokuse o únik vidíme približne desať cyklistov. Nechýba medzi nimi ani držiteľ bodkovaného dresu Warren Barguil, ktorý má už teraz bezpečný náskok na čele poradia vrchárov.
189 km Hneď v úvodných metroch po štarte prichádzajú prvé úniky. Profil etapy nahráva útočne naladeným jazdcom, ktorých by dnes mohol pelotón nechať na pokoji.
189 km 15. etapa 104. ročníka Tour de France bola oficiálne odštartovaná.
Pelotón absolvoval slávnostný štart v Laissac-Sévérac-l'Église. Približne desať minút sa bude presúvať neutrálnou zónou na nultý kilometer dnešnej etapy.
Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu z 15. etapy 104. ročníka Tour de France, ktorá povedie z Laissac-Sévérac-l'Église do Le Puy-en-Velay.

Organizátori pripravili pre cyklistov 189,5 kilometra dlhú trať, ktorá povedie zvlneným terénom a ponúkne štyri horské a jednu rýchlostnú prémiu. Už po sedemnástich kilometroch čaká pelotón stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie, kde sa dajú očakávať úniky a rozdelenie hlavného poľa. Po krátkom úseku na rovine príde výstup na ďalšiu horskú prémiu, tentoraz tretej kategórie. Po druhom kopci dňa by sa mala situácia na čele upokojiť, a tak bude nasledovať viac ako sto kilometrov v miernom klesaní alebo po rovine. V závere bude pozornosť upriamená na hlavných favoritov v celkovej klasifikácii, pretože je pripravená ešte jedna horská prémia prvej a štvrtej kategórie. Posledných trinásť kilometrov je však opäť rovinatých, takže tu vzniká priestor na taktické manévre.

Horské prémie:
28,5 km – Montée de Naves d'Aubrac (8,9 km/ 6,4 %) – 1. kategória
43,5 km – Côte de Vieurals (3,3 km/ 5,9 %) – 3. kategória
158 km – Col de Peyra Taillade (8,3 km/ 7,4 %) – 1. kategória
176,5 km – Côte de Saint-Vidal (1,9 km/ 6,8%) – 4. kategória

Rýchlostná prémia:
96 km – Saint-Alban-Sur-Limagnole

Štrnásta etapa bola označená ako zvlnená, ale ponúkla len dve stúpania tretej kategórie a záverečný krátky kopec do cieľa. Napriek tomu nečakane zamiešala celkovým poradím. Chris Froome využil svoju výhodnú pozíciu na čele pelotónu a finišoval na siedmom mieste iba sekundu za víťazným Matthewsom. Spolu s ním prišli do cieľa aj Daniel Martin a Rigoberto Uran, no ďalší favoriti stratili cenné sekundy. Najvýraznejšie zaostal držiteľ žltého dresu Talian Fabio Aru, ktorý prešiel páskou s odstupom dvadsiatich štyroch sekúnd na Frooma a v celkovom poradí spadol na druhé miesto.

Priebežné poradie po 14. etape:
1. Chris Froome (SKY) 59:52:09 hod.
2. Fabio Aru (AST) + 18 s
3. Romain Bardet (ALM) + 23 s
4. Rigoberto Uran (CDT) + 29 s
5. Mikel Landa (SKY) + 1:17 min.
6. Daniel Martin (QST) + 1:26 min.
7. Simon Yates (ORS) + 2:02 min.
8. Nairo Quintana (MOV) + 2:22 min.
9. Louis Meintjes (UAD) + 5:09 min.
10. Alberto Contador (TFS) + 5:37 min.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:10.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 2. GOPASS-dovolenka, ktorá sa oplatí
 3. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 4. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 5. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 6. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 7. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 8. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 10. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 28 502
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 20 640
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 19 447
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 13 839
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 9 557
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 841
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 3 757
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 128
 9. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 2 218
 10. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších! 2 009

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

SPIŠ KORZÁR

V okrese Poprad vyhlásili mimoriadnu situáciu

Ohrozený je most na hlavnom ťahu do Poľska.

Neprehliadnite tiež

Ťažší deň na Tour som nezažil. Sagan sa o zelený dres môže obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

Dunajská Streda otočila zápas, Slovan v odvete strelil päť gólov

Prenos zo zápasu Tbilisi - Dunajská Streda sledujte online s nami.

Zúročí veľké investície? Slovan má viaceré predpoklady, aby získal titul

Trnava sa pred novou sezónou príliš neposilnila, skôr oslabila.

Thomas vyhral druhý raz, no odmietol, že je jednotka

Pred tímom Sky majú súperi rešpekt.