Ronaldo potvrdzuje skvelú formu a stíha maďarské legendy

Cristiano Ronaldo potvrdzuje svoje kvality aj v reprezentačnom drese.
Cristiano Ronaldo potvrdzuje svoje kvality aj v reprezentačnom drese. (Autor: TASR/AP)
SITA|10. jún 2017 o 11:05

V drese reprezentácií strelili viac gólov ako Portugalčan iba Ferenc Puskás a Sándor Kocsis.

RIGA. Futbalista Cristiano Ronaldo ešte nevystrieľal všetky náboje určené pre sezónu 2016/2017. Čerstvý víťaz Ligy majstrov s Realom Madrid z waleského Cardiffu presunul svoje strelecké ciele na Pobaltie do lotyšskej Rigy.

V piatok tam najmä jeho zásluhou úradujúci majstri Európy Portugalčania zdolali domácich Lotyšov 3:0. Ronaldove hlavičky zo 41. a 63. minúty prakticky do prázdnej bránky sa nemohli skončiť inak ako gólmi. K tomu pridal tridsaťdvaročný rodák z ostrova Madeira aj asistenciu na tretí zásah v podaní Andrého Silvu v 67. minúte.

Je to absolútny fenomén. Žiadny ďalší hráč nemá taký výber miesta v gólových situáciách ako práve on. Má ten povestný inštinkt. Je najlepší na svete, nič iné sa ani o ňom nedá povedať.

José Fonte, obranca Portugalska

Ronaldo aktuálne má na konte už 73 gólov v 139 vystúpeniach v drese svojej krajiny. V kvalifikácii MS 2018 skóroval jedenásťkrát a len dva presné zásahy ho delia od vyrovnania historického rekordu v počte gólov dosiahnutých počas kvalifikačných bojov o postup na svetový šampionát.

Lepší ako Ronaldo sú len dvaja

Portugalský obranca José Fonte počastoval Ronalda veľkou chválou. "Je to absolútny fenomén," nadchýnal sa Fonte na webe abola.pt.

"Žiadny ďalší hráč nemá taký výber miesta v gólových situáciách ako práve on. Má ten povestný inštinkt. Je najlepší na svete, nič iné sa ani o ňom nedá povedať. Gratulácia jemu, ale vlastne aj celému nášmu tímu, že ho máme."

"Nebol to pre nás bezbolestný zápas, predovšetkým v prvom polčase v úvodných dvadsiatich piatich minútach súper hrýzol. Po druhom góle Ronalda po zmene strán sa to zlepšilo," skonštatoval kouč Portugalska Fernando Santos a dodal:

"Tento portugalský tím vie prekonávať prekážky."

Portugalské weby informujú, že viac gólov v národnom drese ako Ronaldo strelili v histórii spomedzi Európanov iba dve maďarské legendy Ferenc Puskás (84) a Sándor Kocsis (75). Ronaldo aktuálne o dva góly predstihol Nemca Miroslava Kloseho (71).

Messi dal o tri góly viac

Ronaldo v sezóne 2016/2017 zaznamenal na klubovej aj reprezentačnej úrovni dovedna 54 gólov. Ďalšie môže pridať na blížiacom sa Pohári konfederácií v Rusku.

Pre porovnanie, jeho argentínsky prenasledovateľ v dueli o post najlepšieho svetového futbalistu Lionel Messi dal v ročníku 2016/2017 o tri súťažné góly viac.

Portugalčania po úvodnom zakopnutí vo Švajčiarsku (0:2) vyhrali ďalších päť kvalifikačných súbojov o postup na MS 2018 s celkovým skóre 22:1.

V tabuľke B-skupiny sú na druhom mieste s trojbodovým mankom na zatiaľ stopercentných Švajčiarov.

Cristiano Ronaldo zakončuje v šanci pred brankárom Andrisom Vaninsom.
Cristiano Ronaldo zakončuje v šanci pred brankárom Andrisom Vaninsom. (Autor: TASR/AP)