Kanibal či Bugatti Veyron cyklistiky. Najväčšie legendy Tour de France

Eddy Merckx vyhral Tour de France päťkrát. Je považovaný za najlepšieho cyklistu v histórii.
Eddy Merckx vyhral Tour de France päťkrát. Je považovaný za najlepšieho cyklistu v histórii. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|10. máj 2017 o 16:18

Pozrite si najväčšie osobnosti a víťazov histórie najslávnejších etapových pretekov Tour de France.

BRATISLAVA. Eddy Merckx stál na štartovej čiare po boku svojho kolegu z Peugeotu Christiana Raymonda. Raymond sa pozrel na svoju dcéru a povedal: “Tento chlapík nás nenechá vyhrať nič, všetko chce pre seba.”

Dcéra sa pozrela na Merckxa a potom na otca. “Takže je kanibal,” povie sebavedomo. Odvtedy Merckxovi prischla dneš už legendárna prezývka, ktorá ho sprevádza počas celého života - kanibal.

Nemám rád, keď niekto povie, že som najlepší v histórii. Nie som. Som len najlepším cyklistom svojej generácie. Nejazdil som pre slávu, miloval som cyklistiku a vyhrávanie.


Eddy Merckx

Raymond mal pravdu. Merckx nechával iným len málo. Päťkrát vyhral Giro d'Italia, raz Vueltu, sedemkrát Miláno - San Remo, trikrát superťažký monument Paríž - Roubaix, trikrát bol majstrom sveta. A čo mu vynieslo nehynúcu slávu - je päťnásobným víťazom Tour de France, najslávnejších pretekov v cyklistickom svete.

Celkovo má na konte 525 víťazstiev. Francúzsky magazín Vélo ho nazval “najlepším cyklistom všetkých čias.”

Jeho niekdajší belgický kolega žartovne podotkol: “Medzi nami, ja s Eddym Merckxom sme vyhrali všetko. Ja Paríž - Tours a on všetko ostatné.”

Všetky dresy Eddyho Merckxa na Tour de France

Svoju prvú Tour de France Merckx vyhral vo veľkom štýle. V roku 1969 mal pred druhým Raymondom Pingeonom náskok ôsmich minút.

Po príchode do cieľa poslednej etapy francúzsky komentátor kričal: “Bravo, Bravo, Bravo, Merckx, Merckx.” Okamžite ho obkolesili priatelia aj novinári, jedného vyčerpaný Merckx takmer zrazil na zem.

Získal žltý dres za víťazstvo v celkovej klasifikácii, zelený za bodovaciu súťaž aj bodkovaný, keďže bol najlepším v horách. Ako 24-ročný by vyhral aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov, vtedy sa však ešte neudeľoval.

Merckx bol hviezdou. Čierne vlasy a zjav ako Elvis Presley priťahovali pozornosť. Ešte viac však jeho úspechy. Tour vyhral päťkrát, čo sa podarilo už len ďalším trom cyklistom - Jacquesovi Anquetilovi, Bernardovi Hinaultovi a Miguelovi Indurainovi.

“Nemám rád, keď niekto povie, že som najlepší v histórii. Nie som. Som len najlepším cyklistom svojej generácie. Nejazdil som pre slávu, miloval som cyklistiku a vyhrávanie,” povedal Merckx pre Guardian.

Miguel Indurain vládol Tour päť rokov po sebe

Bradley Wiggins ho nazval svojim idolom a hrdinom. Chválil ho aj legendárny Merckx. Miguel Indurain je ďalším zo štvorčlenného zoznamu cyklistov, ktorí vyhrali Tour de France päťkrát.

Miguel Indurain má dnes 52 rokov.
Miguel Indurain má dnes 52 rokov. (Autor: SITA/AP)

Indurain však predsa len vyčnieva zo zoznamu. Najvýznamnejšie cyklistické preteky dokázal vyhrať päťkrát v sérii.

Lepším z tohto pohľadu bol iba Lance Armstrong, ktorý triumfoval sedemkrát po sebe, jemu však žlté dresy pre doping odobrali.

Indurain dokázal dvakrát v kariére vyhrať v jednom roku Tour de France aj Giro d’Italia (1992, 1993).

Niektorí hovoria, že je najlepším španielskym športovcom všetkých čias. A keby nebolo Merckxa, možno by mu prischol aj honor najlepšieho cyklistu v histórii.

Bol skvelým časovkárom aj vrchárom, nejazdil však dobre monumentálne klasiky. No jeho rekord na Tour de France vo víťazstvách v jednom slede dlho nikto neprekoná.

Chris Sidwells vo svojej knihe o histórii Tour de France s názvom Preteky pre bláznov píše: “Indurain jazdil ako španielska galeóna. Bol Bugatti Veyron cyklistiky. Jeho motor bol taký silný, že by nepotreboval ani aerodynamické telo.”

“Je to jednoduché. Mal som ambície a sny, takže som neprestával na sebe pracovať každý jeden rok,” povedal Indurain pre portál cyclist.co.uk.

Lance Armstrong: Najprv sláva, potom hanba

Niekedy sa nad jazdcami na Tour de France zastavuje rozum. Hory, stovky kilometrov, desiatky etáp. Cyklisti idú za hranice svojich možností.

Keď niekto vyhrá raz, je hviezdou, keď päťkrát, je absolútnou legendou. Ale keď niekto vyhrá sedemkrát po sebe najslávnejšie preteky na svete, je to ako z iného sveta.

Lance Armstrong to dokázal. Triumfovať začal v roku 1999, svoju poslednú Tour vyhral v roku 2005. Následne sa však ocitol v špirále dopingových obvinení a krvných testov.

Na základe vzoriek krvi z rokov 2009 a 2010 Americká antidopingová agentúra (USADA) obvinila Armstronga z dopingu a obchodovania s drogami.

Lance dlhé roky akúkoľvek formu dopingu odmietal. Nakoniec sa v januári 2013 v talkshow slávnej Oprah Winfreyovej priznal k užívaniu nepovolených látok (testosterón, EPO, rastový hormón, kortizón…).

Zo žltého dresu k celosvetovej hanbe. Na dolnej fotografii Lance Armstrong u populárnej moderátorky Oprah Winfrey, kde priznal doping.
Zo žltého dresu k celosvetovej hanbe. Na dolnej fotografii Lance Armstrong u populárnej moderátorky Oprah Winfrey, kde priznal doping. (Autor: SITA/AP, SME)

Bol idolom športovcov po celom svete, cyklistická legenda, ktorú v upútavke na dokumentárny film nazvali Ježišom cyklistiky. Jeho “áno” na otázku Winfreyovej, či užíval doping, znelo mrazivo.

Všetkých sedem víťazstiev, ktoré dosiahol na Tour de France, mu bolo odobraných. Dostal taktiež zákaz súťažiť v akomkoľvek športe riadenom Svetovou antidopingovou agentúrou.

Zo slávneho Armstronga, legendy športu, sa stal zahanbený, predčasne zostarnutý štyridsiatnik.

"Bol som iba súčasťou systému. Som len človek. Môj trest je tisíckrát väčší ako zločin, ktorý som spáchal. Vybrali ma ako symbol tých rokov,” vyhlásil Armstrong.

Tour de France: Kraľuje Afričan

V súčasnosti matke cyklistických pretekov kraľuje rodák z kenskej metropoly Nairobi Chris Froome. Nie je taký populárny ako Peter Sagan či svojho času Bradley Wiggins. Nerobí žarty, nie je šoumen, no v ostatných rokoch je favoritom na každej Tour de France.

Prvýkrát vo Francúzsku triumfoval v roku 2013. Na konci roka dostal aj prestížnu cenu Vélo d’Or pre najlepšieho jazdca roka.

Ďalší triumf pridal o dva roky neskôr. A v ďalších dvoch rokoch pridal aj tretí a štvrtý.

Je skvelým vrchárom, svojim subtílnym telom je ideálnym kandidátom na triumf, čo potvrdzuje. Aj tento rok bude najväčším favoritom.

Chris Froome bude favoritom na Tour de France aj tento rok.
Chris Froome bude favoritom na Tour de France aj tento rok. (Autor: SITA/AP)

Froome má už 33 rokov. V rozhovore pre anglický Guardian sa však nechal počuť, že na Tour de France nehodlá skončiť. “Budem sa sem vracať ďalších päť-šesť rokov,” povedal ešte pred Tour 2017.

Ak by si udržal podobnú formu ako po minulé roky, mohol by sa stať piatym členom prestížnej skupiny jazdcov s piatimi titulmi na Tour de France. Alebo možno ešte viac.

"Nevidím dôvod, prečo by som raz v historických tabuľkách nemohol preskočiť päťnásobných víťazov Tour Jacquesa Anquetila, Eddyho Merckxa, Bernarda Hinaulta a Miguela Induraina," dodal Froome.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Kanibal či Bugatti Veyron cyklistiky. Najväčšie legendy Tour de France