Slovenky prekvapujúco zdolali Ukrajinu a postúpili na ME do štvrťfinále

Slovenské basketbalistky v súboji o semifinále vyzvú Francúzky.

Radosť slovenských basketbalistiek po výhre nad Ukrajinou.(Zdroj: TASR)

HRADEC KRÁLOVÉ. Slovenské basketbalistky postúpili na prebiehajúcich majstrovstvách Európy v basketbale žien 2017 už do štvrťfinále. Slovenky v osemfinálovom súboji zdolali favorizovanú Ukrajinu

Líderkou slovenského družstva bola kapitánka Zuzana Žirková, autorka 31 bodov.

Slovenky sa teraz sťahujú z Hradca Králové do Prahy, kde vo štvrtok o 20:30 zabojujú o účasť v semifinále ME 2017 i postup na MS 2018 proti úradujúcim vicemajsterkám Európy Francúzkam.

Okrem Sloveniek zvládli v utorok duely o účasť vo štvrťfinále ME 2017 aj basketbalistky Talianska, Lotyšska a Grécka, naopak medzi osmičku najlepších sa nepozrú obhajkyne zlata z predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu v roku 2015 Srbky, ďalej Maďarky a Rusky.

Hlasy po stretnutí:

Marian Svoboda, tréner SR: "Veľmi dôležitý bol začiatok, pretože sme vedeli, že Ukrajinky si v každom z doterajších zápasov vytvorili kľúčový náskok práve v úvode. Podarilo sa nám ich ubrániť a od toho sa odvíjal náš výkon. Opäť nás potiahla kapitánka Žirková, hrala famózne. Na štvrťfinále začneme myslieť až zajtra. Dnes necháme, aby si dievčatá výhru a postup užili."

Richard Kucsa, asistent trénera žien SR: "Víťazstvo nad Ukrajinkami vnímam úplne perfektne. Nikto sme si nemysleli, že dokážeme takto odohrať zápas. Nešli sme s nimi do žiadneho trháku, aby sa potom duel nevyvíjal v ich prospech. V hale v Hradci Králové je príliš teplo, baby to dnes cítili.

Chceli sme sa dostať do osmičky a sme tam. A teraz sa chceme dostať minimálne do šestky tak, aby sme postúpili na svetový šampionát.

Romana Vyňuchalová, slovenská basketbalistka

My sme program nastavili tak, že ideme do tohto stretnutia naplno, urobili sme maximum aj v regenerácii. Jagupovová si išla za svojimi bodmi presne, ako sme očakávali. Vedeli sme to. My sme mali vlastnú líderku - Zuzku Žirkovú - a jej výkon nás opäť posunul ďalej. Je jedno koľko má rokov, ona je fenomenálna hráčka a znovu to dokázala aj na medzinárodnej scéne.“

Zuzana Žirková, kapitánka SR: "Asi nikto nečakal, že vôbec postúpime zo skupiny. My sme si dnešný zápas užívali, bol jednoducho náš. Hrali sme bez tlaku a zdolali silného súpera. Je to vynikajúci pocit. Ďakujem spoluhráčkam, fanúšikom i ľuďom, ktorí sa o nás starajú. Postup do Prahy sme si zaslúžili."

Romana Vyňuchalová, pivotka SR: "Pocity sú vynikajúce. Chceli sme sa dostať do osmičky a sme tam. A teraz sa chceme dostať minimálne do šestky tak, aby sme postúpili na svetový šampionát. Treba posúvať svoje ciele."

Štvrťfinálové dvojice:

Belgicko - Taliansko (12:30)

Turecko - Grécko (15:00)

Španielsko - Lotyšsko (18:00)

Francúzsko - Slovensko (20:30)

Online prenos: Ukrajina - Slovensko (Majstrovstvá Európy v basketbale žien 2017)

ME - ženy Osemfinále 2016/2017
20. June 2017 o 18:00 | Fortuna Aréna, Hradec Králové
Ukrajina Ukrajina
68:82
40' minúta
Koniec
Slovensko Slovensko
Stats
Prenos
Kto by to bol pred turnajom povedal? Slovenky dostali v Maďarsku dva výprasky, ale správne načasovali svoju formu. Už postup zo skupiny bol úspechom, no v osemfinále cesta našich hráčok nekončí. Zverenky Mariana Svobodu zdolali Ukrajinu 68:82 a postupujú medzi osmičku najlepších družstiev. Fenomenálny výkon podala Zuzana Žirková. Vo veku 37 rokov odohrala možno jeden z najlepších zápasov jej bohatej kariéry. Zaznamenala 31 bodov, vrátane osem presných striel za tri body. Klobúk dole nielen pred ňou, ale aj pred celým tímom. Slovensko zabojuje aj o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta, kam zrejme postúpi šesť najlepších družstiev. Ešte raz gratulujeme a tešíme sa na ďalšie zápasy. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný večer. Týmto prenosom vás sprevádzal Miroslav Kováčik.
Obrovské prekvapenie sa zrodilo v osemfinále basketbalových majstrovstiev Európy žien. Slovensko zdolalo favorizovanú Ukrajinu 68:82 a o dva dni si zahrá vo štvrťfinále proti veľkému Francúzsku! Gratulujeme!
Koniec zápasu.
39:38 No, trošku sme chybovali v rozohrávke, a tak dala ľahké dva body Kateryna Dorogobuzová. Následne ale bola faulovaná Barbora Bálintová a premenila obe šestky.
39:30 Do konca zápasu zostáva už len polminúta. Ukrajinky opäť neuspeli v koncovke za tri body a loptu budeme mať my. Marian Svoboda si berie posledný oddychový čas.
39:21 Trestné hody napokon hádzala Barbora Bálintová a premenila oba svoje pokusy. Na svojom konte má 15 bodov a náš tím opäť zvyšuje svoj náskok. Dali sme 80 bodov, čo je skvelý ofenzívny výkon.
39:21 POSTUPUJEME do štvrťfinále majstrovstiev Európy. Rozčarované Ukrajiny a šťastné Slovenky. Vedieme o dvanásť bodov a budeme hádzať dva trestné hody. Toto už nemôžeme prehrať, hoci je to basketbal, v ktorom sa zápas môže zvrátiť hocikedy.
39:12 Tak napokon mal loptu náš súper, keďže rozhodcovia zmenili svoje rozhodnutie. Nám to ale nevadí! Alina Iagupovová minula a Zuzana Žirková premenila ďalšie šestky.
39:01 Po nepresných strelách Ukrajiny máme loptu! Marian Svoboda si berie oddychový čas, no sme veľmi blízko k postupu do štvrťfinále majstrovstiev Európy. Kto by to bol pred turnajom povedal?
38:46 Olesia Malašenková veľmi rýchlo znížila náskok nášho tímu úspešnou strelou spod koša. Následne si ale Barbora Bálintová vybojovala šestky a obe premenila.
38:41 Je to skvelé a toto už snáď nemôžeme prehrať. Ukrajinský tréner si berie oddychový čas, no po dvoch úspešných šestkách Zuzany Žirkovej vedieme už desať bodov. Do konca zápasu zostáva už len necelých 80 sekúnd.
38:20 Barbora Bálintová síce prišla o loptu, no na druhej strane minula za tri body Anna Olkhovyková. Máme opäť loptu v moci a sme blízko k potupu do štvrťfinále majstrovstiev Európy.
37:38 Alina Iagupovová netrafila za tri body a doskočili sme si loptu. Zuzana Žirková má loptu v rukách a zrejme využijeme celý časový úsek pre zakončenie.
37:19 Skvelé! Anna Jurčenková dostala skvelý pas do priestoru pod košom. Bola úplne voľna a jednoducho musela dať! Aj sa tak stalo, Slovensko vedie o osem bodov, čo je fantastická správa. Ukrajina si berie oddychový čas.
36:47 Zuzana Žirková skvele bránila a napokon aj získala loptu. Následne sme boli v útoku faulované a Ukrajina má už piaty faul Exekútorkou šestiek bola Zuzka Žirková a premenila oba svoje pokusy.
36:18 Taisila Udodenková porušila pravidlo o krokoch, a tak sme mohli ísť dopredu. Bohužiaľ, Romana Vyňuchalová faulovala pod košom a keďže má piaty faul musí povinne striedať.
35:44 Barbora Bálintová sa krásne predrala obranou Ukrajiny a doviedla loptu do koša. Do konca riadnej hracej doby zostávajú štyri minúty a my vedieme o štyri body.
35:19 Zuzana Žirková a jej druhá osobná chyba. Trestné hody tentokrát hádzala Anna Olkhovyková, no podobne ako jej spoluhráčka uspela len na polovicu.
34:55 Zuzana Žirková bola faulovaná a premenila oba trestné hody. Následne sme ubránili akciu súpera, no po nepresnej strele a faule Romany Vyňuchalovej hádzali domáce trestné hody. Kateryna Dorogobuzová premenila jednu šestku.
34:12 Olesia Malašenková trafila presne za tri body. Bohužiaľ, náš náskok je opäť len na hranici dvoch bodov, čo predstavuje jeden kôš.
33:28 ZUZANA ŽIRKOVÁ! Už ani neviem koľkú trojku dnes trafila, no jej prínos pre celé družstvo je obrovský. Vedieme o päť bodov, čo je dobrý náskok do posledných minút.
32:59 Kateryna Dorogobuzová nedala strelu za tri body, naše hráčky si nerozumeli pri doskoku, a tak Taisila Udodenková hádzala dva trestné hody. Našťastie, nepremenila ani jednu strelu.
32:40 Zuzana Žirková krásne našla pod košom nestráženú Romanu Vyňuchalovú. Tá dokázala presne zakončiť a posiela naše družstvo do vedenia. Ukrajinský tréner reaguje oddychovým časom.
32:28 Tak teraz je hra poriadne nervózna. Anna Jurčenková už po niekoľkýkrát stratila loptu, no Ukrajina nemôže ísť dopredu, pretože jedna z hráčok súpera porušila pravidlo o krokoch.
32:00 Náš útok bol teraz niekoľkokrát prerušený. Ukrajina má už dva fauly, no mrzieť náš môže ďalšia nepremenená strela za tri body od Zuzky Žirkovej. Stále trvá nerozhodné skóre.
31:34 Romana Vyňuchalová fauluje a je to už náš tretí nedovolený zákrok v tejto štvrtine. Alina Iagupovová mala výhodu dvoch šestiek, no našťastie premenila len jednu.
31:12 Zuzana Žirková strieľala z ťažkej pozície. Jej trojka do koša nespadla, no následne si loptu doskočila Marie Růžičková a v poslednej sekunde útoku posiela loptu do koša.
30:35 Nikola Dudášová strieľala v časovej tiesni, no jej strela za tri body nepadla. Na druhej strane kontruje z rýchleho brejku Olga Mazničenková.
30:01 Začala sa štvrtá štvrtina.
Alina Iagupovová sa rozohrala k neuveriteľnému výkonu a dostala Ukrajinu späť do hry. Stále však vyhráme o bod a veríme, že tento zápas nebude našim posledným na majstrovstvách Európy.
30:00 Tretia štvrtina sa skončila.
29:45 Marie Růžičková strháva vedenie na našu stranu. Z ťažkej pozície sa dokázala presadiť a vyzerá to tak, že do poslednej štvrtiny predsa len pôjdeme s malým náskokom.
29:10 Anna Jurčenková premieňa jeden trestný hod. Škoda, že nepremenila aj druhú šestku, pretože mohlo byť vyrovnané. Takto prehrávame o jeden bod.
28:51 Ukrajina otáča priebeh tohto zápasu. Olga Mazničenková trafila presne za tri body, a tak v dnešnom zápase prvýkrát prehrávame. Nič ale ešte nie je stratené a musíme bodovať ďalej!
28:27 Dlho sme sa z presnej strely Anny Jurčenkovej netešili, pretože Anna Olkhovyková znižuje náskok nášho tímu presnou strelou spod koša.
28:20 Alina Iagupovová predviedla krásnu individuálnu akciu, ale na druhej strane drží náš trojbodový náskok presným zakončením po nezištnej prihrávke Zuzany Žirkovej jej klubová spoluhráčka Anna Jurčeková.
27:41 Marie Růžičková faulovala Alinu Iagupovovú, ktorá sa neskutočne rozbehla. Pozitívne na tom je aspoň to, že po úspešnej strele nepremenila trestný hod.
27:27 Alina Iagupovová poľahky skórovala z nájazdu, no následne sa nám podarilo zvýšiť svoje vedenie. Marie Růžičková premenila jeden trestný hod.
26:53 Zuzana Žirková je neskutočná. Toto je najlepšia odpoveď na dve predošlé ukrajinské trojky. Naša elitná hráčka má na svojom konte už poltucet presných striel za tri body.
26:38 Anna Olkhovyková bola na hranici trojkového oblúka osamotená a trafila presne. Marian Svoboda si berie oddychový čas, pretože Ukrajina znížila svoje manko už len na rozdiel troch bodov.
26:04 Tak toto je nepríjemné! Alina Iagupovová premieňa ďalšiu strelu za tri body a približuje Ukrajinu nášmu družstvu. Slovensko vedie už len rozdielom dvoch košov.
25:43 Sabína Oroszová nepremenila strelu za tri body, čo je obrovská škoda. Dopredu tak mohla ísť 25-ročná Alina Iagupovová a tá poľahky premieňa svoju strelu spod koša.
25:01 Zuzana Žirková nepremenila ďalšiu strelu za tri body, no príliš ju to mrzieť nemusí. Anna Jurčenková totiž loptu doskočila a poľahky ju poslala priamo do koša.
24:40 Anna Jurčenková nedoskočila loptu a následne faulovala. Taisila Udodenková mala k dispozícii dva trestné hody, no premenila len jednu z dvoch šestiek.
24:18 Zuzana Žirková ani Barbora Bálintová neuspeli strelami za tri body. Následne ale Ukrajinky faulovali a na konte majú už päť faulov. Bohužiaľ, prvé trestné hody nepremenila Anna Jurčenková.
23:24 Zuzana Žirková má na svojom konte už 18 bodov. Teraz to vyskúšala strelou za dva body so šťastím prešla lopta až do koša. Rodáčka z Bojníc hrá dnes fantastické stretnutie.
23:00 Alina Iagupovová teraz poriadne zasebčila. Po nepresnej strele Zuzany Žirkovej išli Ukrajinky do prečíslenia troch proti jednej, no namiesto prihrávky nepresne zakončila svoj dvojtakt.
22:38 Ukrajina znižuje svoju stratu na rozdiel ôsmich bodov. Alina Iagupovová ukázala svoje kvality a zaznamenala svoju prvú trojku v dnešnom osemfinále. Navyše. domáce hráčky pôjdu dopredu po chybe Anny Jurčenkovej.
22:12 Skvelé! Alina Iagupovová síce znížila náskok nášho tímu, ale na jej presný pokus kontruje Barbora Bálintová presnou strelou spoza trojkového oblúka.
21:35 Opäť vedieme o desať bodov a hádajte po čom? Áno, máte pravdu, Zuzana Žirková trafila presne za tri body a na svojom konte má už päť presných striel spoza perimetra.
21:07 Alina Iagupovová si doslova vymodlila faul v súboji s Annou Jurčenkovou. Rozhodcovia napokon odpísali dva trestné hody, ktoré Ukrajinka s prehľadom premenila.
20:53 Dobrý vstup slovenského tímu do druhého polčasu. Anna Jurčenková sa krásne dostala až pod kôš a už nemala problém skórovať. Navyše, Ukrajina má na konte už dve osobné chyby.
20:21 Druhý polčas začali v útoku slovenské basketbalistky. Do koncovky sa dostala naša pivotka Anna Jurčenková a zaznamenáva svoje prvé body v zápase.
20:01 Začala sa tretia štvrtina.
Prvý polčas hodnotíme trošku so zmiešanými pocitmi. Naše basketbalistky začali skvele, padalo im to v útoku, vypracovali si už 14-bodový náskok, ale napokon po polčase vedieme len o päť. Ukrajina si vypracovala množstvo trestných hodov, ktoré aj dokázala premeniť. Vďaka ním skresala náš náskok a pred druhým polčas je všetko otvorené. Na našej strane zažiarila v prvom dejstve Zuzana Žirková, ktorá zaznamenala štyri úspešné strely za tri body. Pochválime aj Marie Růžičkovú, ktorá má na konte osem bodov a rovnaký počet doskokov.
20:00 Druhá štvrtina sa skončila.
19:56 Kateryna Dorogobuzová si vybojovala faul v súboji so Zuzanou Žirkovou. Premenila oba trestné hody, a tak sa naše vedenie o štrnásť bodov Ukrajina dokázala za pár minút skresať už na päť.
19:34 Dostali sme sa do časovej tiesne, Barbora Bálintová strieľala trojku z náročnej pozície, no veľa nechýbalo, aby lopta padla do koša. Anna Jurčenková už loptu na ihrisku nezachytila.
19:07 Sabíne Oroszovej sa teraz vôbec nedarí. Jej strelecký pokus bol nepresný, následne faulovala a oba trestné hody s prehľadom premenila Kateryna Dorogobuzová.
18:26 Bohužiaľ, prihrávka na Annu Jurčenkovú nebola presná, a tak registrujeme ďalšiu stratu na našom konte. Tie sa kopia, no našťastie sa blíži polčasová pauza.
18:07 Sabína Oroszová opäť faulovala, a tak darovala Ukrajine výhodu dvoch trestných hodov. Arina Bilotserkivsková ale zlyhala v oboch prípadoch, a tak sa skóre nemení.
17:35 Taisila Udodenková si pripísala na konto snáď tri útočné doskoky, no napriek tomu sa jej nepodarilo dostať loptu do koša. Bohužiaľ, na druhej strane sme v útoku chybovali a po oddychovom čase súpera pôjdu dopredu Ukrajinky.
16:49 Alina Iagupovová ukázala svoje kvality. Presadila sa v súboji so Sabínou Oroszovou a okrem dvoch bodov premieňa aj výhodu jedného trestného hodu.
16:32 Zuzana Žirková sa síce nepresadila, no následne bola faulovaná Romana Vyňuchalová. Jedna z našich najvyšších hráčok hádzala šestky a premenila oba svoje pokusy.
16:18 Taisila Udodenková nám teraz výrazne pomohla útočným faulom. Napriek tomu sa teraz trošku trápime v útoku, a tak si slovenský tréner berie oddychový čas. Do konca štvrtiny je ešte pomerne veľa času, a tak sa musíme vyvarovať faulov.
15:43 Bohužiaľ, po ďalšom našom faule hádzala trestné hody aj Kateryna Dorogobuzová. Tá splnila svoju misiu na sto percent, a tak vyhrávame už len o desať bodov.
15:25 Romana Vyňuchalová faulovala pod košom, a tak hádzala trestné hody Taisila Udodenková. Tá sa nemýlila a upravila ukrajinské manko na rozdiel dvanástich bodov.
14:56 Alina Iagupovová je síce veľká hviezda, no hádzať meter za trojkovým oblúkom? No, dopadlo to absolútne nepodarenou strelou, po ktorej môžu ísť dopredu Slovenky.
14:22 Po oddychovom čase premenila Arina Bilotserkivsková iba jeden trestný hod. Následne ale exceluje Zuzana Žirková, ktorá si stále drží stopercentnú úspešnosť streľby za tri body.
13:53 Po faule Barbory Bálintovej budú Ukrajinky hádzať dva trestné hody. Ešte predtým si ale berie oddychový čas slovenský tréner Marian Svoboda.
13:30 Menšie zaváhanie Veroniky Remenárovej. Tá zakončovala z jasnej pozície, no trestuhodne minula. Následne faulovala, a tak máme rovnako štyri fauly ako Ukrajina.
13:08 Ukrajinky teraz zbytočne stratili loptu, no časomer stále ukazoval len dve sekundy do konca nášho útoku. Rozhodcovia to museli riešiť, a tak máme nových 24 sekúnd pre útok.
12:24 Paráda. Taisila Udodenková nepremenila ani jednu šestku, ale na druhej strane sa po prihrávke kapitánky Zuzany Žirkovej presadila Marie Růžičková.
12:02 Sabína Oroszová nepremenila svoju strelu za tri body. Následne sa Ukrajina dostala do brejku, no ten zastavila taktickým faulom Angelika Slamová.
11:26 Skvelá, úžasná Zuzana Žirková! Rodáčka z Bojníc zaznamenáva už svoju tretiu trojku v dnešnom osemfinále, a tak vedieme už o desať bodov.
11:05 Kateryna Dorogobuzová bola faulovaná Veronikou Remenárovou pri streľbe, a tak mala výhodu trestných hodov. Premenila však len jednu šestku.
10:36 Alina Iagupovová otvorila druhú štvrtinu nepresnou strelou za tri body. Na druhej strane Zuzana Žirková krásne našla Romanu Vyňuchalovú a tá poľahky posiela loptu do koša.
10:01 Začala sa druhá štvrtina.
Prvú štvrtinu máme za sebou. Slovensko do zápasu vstúpilo fantastickým spôsobom, prvýkrát na turnaji dosiahlo aspoň 20 bodov v jednej štvrtine a vypracovalo si nádejný náskok. Skvelé hrá Marie Růžičková, Barbora Bálintová a tradične presnou streľbou sa prezentuje aj Zuzana Žirková.
10:00 Prvá štvrtina sa skončila.
09:55 Bohužiaľ, v samotnom závere prvej štvrtiny Ukrajina koriguje svoju stratu. Anna Olkhovyková sa predviedla individuálnou akciou a upravuje na šesťbodový rozdiel.
09:11 To je škoda. Veronika Remenárová z dobrej pozície minula svoju strelu, Marie Růžičková doskočila loptu, ale ani jej sa nepodarilo dostať loptu do koša.
08:30 Po dobrom zakončení našej talianskej legionárky sme sa nestihli vrátiť do obrany. Anna Olkhovyková bola na trojke úplne sama a nepomýlila sa.
08:16 Pekná akcia slovenských basketbalistiek. Marie Růžičková má na konte už šesť bodov po tom, čo sa prezentovala presnou strelou spod koša.
07:03 Skvelý výkon pokračuje. Po presnej strele Ukrajiniek mierila presne aj Zuzana Žirková, ktorá svojou druhou trojkou zaokrúhlila naše skóre už na číslo dvadsať.
06:41 Po sérií striedaní sa ukrajinské basketbalistky zaskveli svojou prvou trojkou v zápase. Jej autorkou je jedna z kľúčových hráčok Taisila Udodenková.
05:56 Teraz sme videli viacero nepresných pokusov na oboch stranách. Pri lopte ale zostane Slovensko, pretože loptu si doskočila aktívna Barbora Bálintová.
05:20 Ďalšie dva body na našej strane. Barbora Bálintová vystihla rozohrávku súperiek, v páde posunula loptu na Veroniku Remenárovú a tá mala už ľahkú pozíciu.
05:02 Výborný výkon slovenských basketbalistiek pokračuje ďalej. Marie Růžičková zaznamenáva spod koša ďalšie body a opäť tak vedieme o sedem bodov.
04:35 Opäť registrujeme presné strely na oboch stranách. Kateryna Dorogobuzová sa nemýlila strelou z odskoku a na druhej strane sa spod koša presadila Marie Růžičková.
03:39 Bohužiaľ, sľubný náskok sa nám začína pomaly strácať. Alina Iagupovová zaznamenáva svoje prvé a určite nie posledné body v zápase.
03:14 Ukrajina znižuje svoju stratu. Olesia Malašenková bola pod košom nebránená a podarilo sa jej dostať loptu do slovenského koša.
03:04 Po oddychovom čase sme videli premenené strely na oboch stranách. Najskôr trafila presne Taisila Udodenková a následne aj naša Barbora Bálintová.
02:33 Ukrajinky sa ešte nepresadili v útoku a z rýchleho brejku ich potrestala Barbora Bálintová. Ukrajinský tréner reaguje na výrazne nepriaznivé skóre oddychovým časom.
02:15 Slovensko má fantastický úvod do dnešného duelu. Barbora Bálintová síce šestku nepremenila, no loptu sme si doskočili a Zuzana Žirková trafila presne za tri body.
02:06 Slovensko sa dostáva do vedenia už o štyri body. Barbora Bálintová krásne skórovala a navyše bude po faule na jej osobu hádzať jeden trestný hod.
01:48 Slovensko má na konte už dva fauly, keďže po Barbore Bálintovej faulovala aj Marie Růžičková. Tá si pomohla rukami v súboji s Taisilou Udodenkovou.
01:07 Veronika Remenárová je v našej základnej zostave a na svoje konto si pripisuje prvá dva body. Krásne sa dostala cez brániacu Ukrajinku a so šťastím dostala loptu do koša.
00:37 Alina Iagupovová bola vo svojej prvej typickej akcií, no našťastie neuspela. Na druhej strane mala dobrú pozíciu Sabína Oroszová, ale ani ona nezaznamenala prvé body.
00:18 Úvodný rozskok dnešného osemfinálového zápasu vyhrali naše basketbalistky. Ako prvá zakončovala Zuzana Žirková, no jej pokus bol príliš krátky.
00:01 Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Ukrajina: Spitkovsková, Horobetsová, Naumemková, Mazničenková, Malašenková, Iagupovová, Udodenková, Yatskovetsová, Mossová, Olkhovyková, Dorogobuzová, Bilotserkivsková.

Slovensko: Mikulášiková, Remenárová, Žirková, Dudášová, Páleníková, Oroszová, Bálintová, Jurčenková, Růžičková, Vyňuchalová, Kováčiková, Slamová.

Rozhodcovia: Boris Krejić (SLO), Tanel Suslov (EST), Vasiliki Tsarouchová (GRE).
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z basketbalových majstrovstiev Európy žien. Slovensko splnilo svoj cieľ, keď sa prebojovalo do vyraďovacích bojov. Zverenky Mariana Svobodu sa ale nechcú uspokojiť a v dnešnom osemfinále sa pokúsia zaskočiť favorizované Ukrajinky. Začíname už o pár minút od 18:00 hod.

SLOVENSKO

Slovenské basketbalisti vstúpili do turnaja prehrou s Tureckom, ale následne zvládli náročný zápas proti Bielorusku. Vďaka výhre 68:59 si už pred posledných zápasom skupiny zabezpečili postup zo skupiny a v zápase s Talianskom mohli už len vylepšiť svoju pozíciu. To sa ale nepodarilo, Slovenky prehrali sedembodovým rozdielom, a tak obsadili tretie miesto. Musíme však spomenúť aj to, že včerajší zápas nehrali zverenky Mariana Svobodu úplne naplno. Zuzana Žirková hrala len tri minúty a priestor dostali všetky hráčky z lavičky. Svoje premiérové body dosiahli na turnaji Nikola Dudášová či najmladšia členka nášho tímu Rebeka Mikulášiková. Najlepšou našou strelkyňou zostáva Barbora Bálintová, ktorá dosahuje 13 bodov na zápas. Slovensko zatiaľ trápi najmä streľba spoza trojkového oblúka, keď jej úspešných je necelých 24% pokusov.

UKRAJINA

Ukrajina skončila v pražskej skupine na druhom mieste. Do turnaja vstúpila jasným triumfom nad domácim Českom a včera si poradila aj s Maďarskom. Jedinú prehru utrpelibasketbalistky z krajiny nášho východného suseda v zápase so Španielskom, ktorému podľahli 54:76. Spomínané včerajšie víťazstvo nad Maďarkami je varovným prstom pre náš káder. Ukrajinky v tomto zápase premenili až 11 striel za tri body, čo je výborná vizitka. Najlepšou strelkyňou družstva je len 25-ročná Alina Iagupovová. Hráčka francúzskeho Lille dosahuje na turnaji viac ako dvadsať bodov na zápas a predstavuje najväčšiu hrozbu pre slovenské basketbalistky. V porovnaní s partiou okolo Zuzany Žirkovej sú Ukrajinky lepšie na útočnom doskoku, premieňaní trestných hodov a tiež spomínanej streľby spoza perimetra. Na druhej strane Ukrajinky dosahujú menej bodov z priestoru pod košom, čo by mohlo rozhodovať.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 18:00.
Rozpis
Ukrajina
Zostavy :
Zoradenie : Spitkovsková, Horobetsová, Naumemková, Mazničenková, Malašenková, Iagupovová, Udodenková, Yatskovetsová, Mossová, Olkhovyková, Dorogobuzová, Bilotserkivsková.
Lavička :
Slovensko
Zostavy :
Zoradenie : Mikulášiková, Remenárová, Žirková, Dudášová, Páleníková, Oroszová, Bálintová, Jurčenková, Růžičková, Vyňuchalová, Kováčiková, Slamová.
Lavička :
Rozhodcovia
Boris Krejić (SLO), Tanel Suslov (EST), Vasiliki Tsarouchová (GRE)

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 2. GOPASS-dovolenka, ktorá sa oplatí
 3. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 4. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 5. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 6. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 7. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 8. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 10. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 28 502
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 20 640
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 19 447
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 13 839
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 9 557
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 841
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 3 757
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 128
 9. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 2 218
 10. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších! 2 009

Téma: Basketbal


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Slovensko

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

SPIŠ KORZÁR

V okrese Poprad vyhlásili mimoriadnu situáciu

Ohrozený je most na hlavnom ťahu do Poľska.

Neprehliadnite tiež

Ťažší deň na Tour som nezažil. Sagan sa o zelený dres môže obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

Dunajská Streda otočila zápas, Slovan v odvete strelil päť gólov

Prenos zo zápasu Tbilisi - Dunajská Streda sledujte online s nami.

Zúročí veľké investície? Slovan má viaceré predpoklady, aby získal titul

Trnava sa pred novou sezónou príliš neposilnila, skôr oslabila.

Thomas vyhral druhý raz, no odmietol, že je jednotka

Pred tímom Sky majú súperi rešpekt.