Juraj Sagan suverénne obhájil titul majstra Slovenska v cyklistike

Brat úspešnejšieho Petra bol jediným Slovákom v úniku, z ktorého napokon vzišiel český i slovenský šampión.

Peter Sagan (vľavo) pomáha bratovi Jurajovi s trofejou pre víťaza.(Zdroj: TASR)

ŽIAR NAD HRONOM. Nepretržite od roku 2011 svieti v zozname slovenských šampiónov v cestnej cyklistike jediné meno - Sagan.

Avšak kým päťkrát až do sezóny 2015 triumfoval úspešnejší Peter, v posledných dvoch rokoch sa z národného titulu teší jeho starší brat Juraj.

Ten suverénne triumfoval spomedzi Slovákov aj v nedeľu v Žiari nad Hronom. Už v úvode sa zapojil do dvanásťčlenného úniku, v ktorom bol jediným Slovákom.

Z neho napokon vzišli český i slovenský šampión.

Článok pokračuje pod video reklamou

Juraj Sagan: Iba som sa vozil

Celkovým víťazom MSR a ČR sa stal Zdeněk Štybar z Quick-Step Floors. O tridsať sekúnd za ním finišoval krajan Josef Černý. Juraj Sagan skončil celkovo tretí.

Na Štybara stratil takmer tri minúty.

"Mal som to dnes ľahké. V našom úniku vpredu chýbali slovenskí pretekári, ja som sa len vozil," priznal pre RTVS slovenský víťaz Juraj Sagan.

Som dosť prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali. Takýto priebeh som určite nečakal.

Zdeněk Štybar, celkový víťaz

"Chcel som vyhrať celkovo, ale nezachytil som rozhodujúci nástup Štybara. Síl som mal dosť, ale neustrážil som si ten správny moment," dodal.

Štybar: Takýto priebeh som nečakal

Premiéra Žiaru nad Hronom medzi organizátormi spoločných MSR a ČR sa v mužskej kategórii elite odohrávala na mierne zvlnenej trase Žiar nad Hronom - Lovčica - Trubín - Janova Lehota - Kosorín - Slaská - Lutila a opäť Žiar nad Hronom.

Cyklisti museli absolvovať sedem okruhov po 27,5 kilometra. "Som dosť prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali. Takýto priebeh som určite nečakal. Ale som rád, že tu bolo toľko fanúšikov a skvelo som si to užil," priznal víťazný Zdeněk Štybar.

Striebro z majstrovstiev Slovenska si odnáša Peter Sagan, bronz Erik Baška.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Peter Sagan: Som tu, aby som opäť vynikol

MSR a ČR v cestnej cyklistike:

ŽIAR NAD HRONOM

MSR - muži - preteky s hromadným štartom (Žiar nad Hronom - Žiar nad Hronom, 193 km):

1.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe4:35:11 h
2.Peter SaganSRBora-Hansgrohe
3.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe
4.Marek ČaneckýSRAmplatz-BMC
5.Patrik TyborSRDukla Banská Bystrica
6.Michael KolářSRBora-Hansgrohevšetci + 9:49 min

Celkové poradie MSR a ČR:

1.Zdeněk ŠtybarČRQuick-Step Floors4:32:19 h
2.Josef ČernýČRElkov Author+ 30 s
3.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+ 2:52 min
16.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+ 12:41 min
17.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 12:41 min

MSR mužov do 23 rokov:

1.Juraj BellanSRDukla Banská Bystrica4:39:19 h
2.Ján Andrej CullySRDukla Banská Bystrica
3.Adam SzászSRPROefekt team
4.Samuel OrosSRDukla Banská Bystricavšetci + 21 s
5.Michal HložaSRCyS - Akadémia Petra Sagana+ 3:14 min
6.Adrián BabičSRCyklistický tím Firefly+ 3:25 min

Online prenos: Majstrovstvá Slovenskej republiky a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 - kategória U23 a elite (MSR a ČR 2017, cyklistika)

Cyklistika

25. June 2017 o 10:00
Majstrovstvá Slovenska a Česka 2017 - kategória Elite
Víťaz: 1. Zdeněk Štybar (Česko/Quick-Step Floors),
Prenos
Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom pre rok 2017 jasne opanovali českí cyklisti. Zvíťazil Zdeněk Štybar pred Josefom Černým a úspešným obhajcom slovenského titulu Jurajom Saganom. Bronzovú medailu v rámci českého šampionátu napokon získal Petr Vakoč. Slovenské striebro si uchmatol Peter Sagan, bronz zostal pre Erika Bašku. Majstrom Slovenska do 23 rokov sa stal Juraj Bellan. To je pre dnešok odo mňa už všetko, tešme sa na Tour de France. Tá sa začína už presne o týždeň a Slovensko na nej budú reprezentovať obaja bratia Saganovci. Majte ešte pekný zvyšok víkendu!
CIEĽ Preteky s hromadným štartom v rámci cyklistických majstrovstiev Slovenska a Česka v kategórii Eĺite sa skončili!
V boji o striebro a bronz v rámci majstrovstiev Slovenska sa napokon presadil Peter Sagan, ktorý síce najskôr svojmu kolegovi Erikovi Baškovirozbehial špurt, napokon však aj on dokázal obhájiť striebro z vlaňajšieho šampionátu. Tretí končí Erik Baška.
My si ešte počkáme na to, ako to dopadne v boji o striebornú a bronzovú medailu v rámci slovenského šampionátu, kde to bude ešte veľmi zaujímavé v súboji jazdcov tímu Bora-Hansgrohe proti Marekovi Čaneckému, Patrikovi Tyborovi a Martinovi Mahďarovi.
Majstrom Česka do 23 rokov sa stal Roman Lehký, ktorý sa dnes tak isto veľmi dlho držal v tom pôvodnom 13-člennom úniku, ktorý sa vyprofiloval už v úvodnom zo siedmich okruhov.
Bronzovú medailu v rámci českého šampionátu získava Petr Vakoč, nepopulárne miesto napokon zostala obhajcovi titulu Romanovi Kreuzigerovi, za ktorým prišiel do cieľa Jiří Polnický.
Majstrom Slovenska v pretekoch s hromadným štartom v cestnej cyklistike sa pre rok 2017 stal JURAJ SAGAN z tímu Bora-Hansgrohe!
Strieborným medailstom v rámci českého šampionátu sa stáva Josef Černý z tímu Elkov-Author, ktorý dnes predviedl veľmi kvalitný výkon.
CIEĽ Víťazom cestných pretekov v kategórii Elite v rámci majstrovstiev Slovenska a Česka pre rok 2017 sa stal ZDENĚK ŠTYBAR!
1 km Josef Černý má síce na dlhej cieľovej rovinke Štybara na dohľad, jeho strata je však už príliš veľká a líder tímu Elkov-Author sa bude musieť po hrdinskom výkone zmieriť so striebornou medailou.
2 km Zdeněk Štybar už neohrozene putuje za víťazstvom v dnešných prestížnych pretekoch, v ktorých ho bolo vidieť už od začiatku, keď bol členom toho pôvodného 13-členného úniku.
4 km Medzitým ďalší kopec a ďalší atak od Zdeňka Štybara, ktorý sa veľmi výrazne odpútal od Josefa Černého! Jazdec tímu Elkov-Auhtor svojmu konkurentov už vôbec nestačí a zdá sa, že aj o českom titule je tak rozhodnuté!
8 km Zdeněk Štybar s Josefom Černým sa každým šliapnutím do pedálu blížia do Žiaru nad Hronom, práve títo dvaja cyklisti si to rozdajú o víťazstvo v dnešných pretekoch s hromadným štartom v kategórii Elite na spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka v cestnej cyklistike. Peter Sagan momentálne bojuje v skupine o slovenské striebro so svojimi tímovými kolegami Erikom Baškom, Michaelom Kolářom, ale aj Marekom Čaneckým, Patrikom Tyborom a Martinom Mahďarom.
10 km Do cieľa zostáva 10 kilometrov. Zdeněk Štybar sa Josefa Černého zatiaľ nezbavil a znova sa tak toto duo rozhodlo spolupracovať. Ich náskok na Kreuzigera, Vakoča, Juraja Sagana a Polnického sa pohybuje okolo 2:15 minút.
12 km Zdeněk Štybar v jednom zo stúpaní nastupuje a snaží v jednom zo stúpaní odpútať sa od svojho súpera Josefa Černého, ktorý sa ale skúsenejšieho jazdca tímu Quick-Step Floors snaží udržať.
15 km Ideme do záverečnej fázy pretekov. O český titul by v ňom malo zabojovať Josef Černý proti Zdeňkovi Štybarovi, o slovenskom majstrovi je už takmer od úplného úvodu rozhodnuté v prospech Juraja Sagana, jeho brat Peter sa snaží sólovým únikom zo zvyšku pelotónu zabojovať aspoň o striebornú medailu v rámci slovenského šampionátu.
20 km Podľa aktuálnych informácií by mala mať dvojica Černý-Štybar náskok už 1:45 min. Pred malou chvíľou vošla do posledného okruhu aj desaťčlenná skupina, v ktorej nechýba ani Peter Sagan. Tomu robia spoločnosť najmä jazdci Dukly Banská Bystrica, ktorí tak rovnako zabojujú o striebornú, respektíve bronzovú medailu.
22 km Cyklisti sú na trati už štyri hodiny, do cieľa im zostáva už len niečo viac ako 20 kilometrov. Juraj Sagan naďalej bez väčších problémov mieri za ďalším titulom pre majstra Slovenska, no a o český titul by sa mali pobiť Josef Černý so Zdeňkom Štybarom. Jasným favoritom v tomto prípade je skúsenejší Štybar, ktorému by mal vyhovovať aj profil trate v závere okruhu v Žiari nad Hronom.
25 km Tak napokon sa moje predpovede vôbec nenaplnili. Jedenásť prenasledovateľov líderskej dvojice už definitívne nespolupracuje, od ďalších svojich konkurentov sa oddelili Petr Vakoč, Roman Kreuziger, Juraj Sagan a Jiří Polnický. Náskok Josefa Černého so Zdeňkom Štybarom je tesne pod hranicou dvoch minút, napriek tomu je to už veľmi sľubný náskok.
27,5km Začína sa posledné kolo! Josef Černý a Zdeněk Štybar stále navyšujú náskok na jedenástku svojich prenasledovateľov, ktorá už pred niekoľkými kilometrami prestala spolupracovať. Aký presne je náskok vedúceho dua sa dozvieme až o niekoľko desiatok sekúnd. Dá sa však odhadovať, že jeho hodnota bude atakovať možno až hranicu troch minút.
30 km Josef Černý so Zdeňkom Štybarom sa cez veľké množstvo fanúšikov popri cestách stále viac blížia do Žiaru nad Hronom, kde vstúpia do posledného 27,5 kilometra dlhého okruhu. Ich náskok na svojich bývalých kolegov z pôvodného úniku je už 2 a pol minúty. Černý so Štybarom zatiaľ veľmi dobre spolupracujú.
35 km Posledný údaj o manku pelotónu na absolútne čelo pretekov hovoril už o hodnote vyššej ako 10 minút. Tím Bora-Hansgrohe však môže byť spokojný, Juraj Sagan si naďalej bez najmenších problémov ide za objahobou titulu majstra Slovenska.
40 km Zaujímavo sa to však začína vyvíjať na úplnom čele, kde nespolupracuje ani Petr Vakoč, ani spolujazdci Josefa Černého z Elkovu-Author. Hlavné slovo by si tak teraz v boji o český titul mal prevziať Roman Kreuziger. Náskok Černého s Bártom sa vyšplhal už cez 1:30 min.
43 km Z absolútneho čela sa k už uniknutému Josefovi Černému pridal aj Zdeněk Štybar. Vedúce duo zatiaľ veľmi dobre spolupracuje, čo sa momentálne nedá povedať o zvyšných členoch pôvodného 13-členného úniku. Strata dvojice Bárta-Turek a tak isto aj zvyšku pelotónu už predstáva byť zaujímavý pre ďalší priebeh pretekov. Pelotón totiž úplne zvoľnil tempo a nikam sa neponáhľa.
50 km No tak pozor. Vyzerá to tak, že na čele sa prestáva spolupracovať a jazdci sa po sebe obzerajú. To by v boji o český titul mohlo nahrávať jazdcom z tímu Elkov Author, ktorý má vpredu najpočetnejšie zastúpenie. Reprezentujú ho tu nielen vedúci Josef Černý, ale aj Tomáš Bucháček,Michael Kukrle, ale aj Jiří Polnický.
55 km Začína sa šiesty okruh, do cieľa zostávajú už len posledné dva! Jan Bárta s Danielom Turekom sú aj naďalej veľmi ďaleko od početnej vedúcej skupiny a ich snaha dotiahnuť sa na čelo bude s najväčšou pravdepodobnosťou márna. Oficiálny údaj o náskoku 13-člennej líderskej skupiny budeme mať až potom, čo Bárta s Turekom a následne aj zvyšok pelotónu prejde po piatykrát priestorom cieľa. Z vedúcej skupiny sa pokúsil zaútočiť Josef Černý, ktorý si už stihol vypracovať 11-sekundový náskok. Priebeh pretekov by v ich závere mohol rozhodne ovplyvniť stále silnejúci vietor.
60 km Veľmi sklamaným tímom z dnešných pretekov bude pravdepodobne tím Dukly Banská Bystrica, ktorý si určite robil zálusk na nejaký pekný výsledok v rámci slovenského šampionátu. Ani jeden z ich potenciálnych lídrov však nezachytil v hektickom úvode únik, ktorý sa napokon pravdepodobne ukáže ako rozhodujúci.
64 km Aj by som vám napísal niečo nové z diania na trati, ale naozaj nie je čo. Momentálne nemáme ani informácie o tom, aký je náskok vedúcej skupiny na dvojicu Bárta-Turek a na zvyšok pelotónu. Všetko by sme sa však mali dozvedieť pri prejazde cieľom piateho okruhu.
70 km Blížime sa k trom hodinám dnešných pretekov a zároveň sme aj v polovici piateho okruhu. Do cieľa tak zostáva ešte dva a pol okruhu. Priemerná rýchlosť dnešných pretekov sa naďalej pohybuje nad hranicou 40 kilometrov za hodinu.
74 km Vyzerá to tak, že ak sa nič vážnejšie nestane, tak minimálne o slovenskom titule by malo byť rozhodnuté a Jurajovi Saganovi by sa tak mala podariť úspešná obhajoba z vlaňajška. Atraktivite pretekov však rozhodne nepmohlo, že s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodujúci únik sa vytvoril už v prvom zo siedmich okruhov.
80 km No a veľmi zaujímavý priebeh dnešných pretekov pokračuje. Veľmi dobrý výkon podáva momentálne Jan Bárta, ktorý, zdá sa, ušiel aj Petrovi Saganovi a stiahol svoju stratu na čelo pretekov už na 5:28 min. Bártovi pomáha aj ďalší Čech Daniel Turek. Peter Sagan by sa mal nachádzať späť v pelotóne, ktorý stráca už takmer osem minút.
83 km Štvrtý okruh je minulosťou. Na čele sa zatiaľ nič nemení, naďalej tam vidíme 12 českých a jedného slovenského cyklistu, ktorým je Juraj Sagan. Ten naďalej jazdí v úplnom závere čelnej skupiny, ktorú po viac ako dve a pol hodinách pretekania vedie do piateho okruhu Čech Josef Černý.
89 km Tak a je tu to, čo sa dalo očakávať. Peter Sagan vyráža z pelotónu a pokúsi sa dostuhnúť vedúcu skupinu. Pomáhať mu v tom bude aj Čech Matěj Zahálka a obaja zlatí medailisti z pretekov v jazde proti chronometru Jan Bárta a Marek Čanecký.
94 km Vzhľadom na aktuálny vývoj pretekov si poďme trošku zaprognózovať. Záverečný finiš v Žiari nad Hronom by mohol typologicky pravdepodobne najviac sedieť Zdeňkovi Štybarovi. Bez šance však nebude ani Petr Vakoč. My však veríme, že ak na to príde, tak svoje kvality v závere bude schopný ukázať aj Juraj Sagan. Ten je však každopádne na ceste za obhajobou svojho majstrovského titulu z Kyjova 2016. Cieľ pretekov je ale stále veľmi ďaleko. Strata pelotónu je už viac ako 6 a pol minúty.
100 km Do cieľa ostáva posledných 100 kilometrov a preteky sa nám vyvíjajú veľmi zaujímavo. Na čele máme pomerne silnú 13-člennú skupinu, v ktorej nechýbajú napríklad Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar či Petr Vakoč, no zo slovenských jazdcov je v nej len obhajca vlaňajšieho titulu Juraj Sagan. Jeho brat sa nachádza v pelotóne, ktorý aktuálne stráca na svojich konkurentov na čele takmer šesť minút. Hlavnú skupinu sa snažia rozprúdiť pretekári Dukly Banská Bystrica.
105 km Vyzerá to tak, že snaha jazdcov okolo Slováka Martina Haringa a Čecha Adama Ťoupalíka dotiahnuť sa na úplné čelo pretekov, je minulosťou. V tejto chvíli totiž prešla hlavná skupina cieľom tretieho okruhu so stratou 5:57 minút.
110 km A práve v tejto chvíli vedúca skupina prešla po tretíkrát priestorom cieľa a veľmi kvaltným tempom ani nie po dvoch hodinách pretekov sa rúti už do štvrtého okruhu z celkového počtu siedmich. Na úplnom čele sa nám objavil Čech Martin Boubal, ktorému sekundoval Roman Kreuziger. Juraj Sagan naďalej nespolupracuje a drží sa na chvoste tejto skupiny.
115 km Jazdci na úplnom čele sa už pomaly blížia do záveru tretieho okruhu. Pelotón na nich znova nabral nejaké sekundičky, aktuálna strata by mala byť 5:45 min.
120 km Momentálne sa na trati nedeje nič zaujímavé, situácia sa ustálila. Naďalej sa za vedúcou 13-člennou skupinou nachádza menšia skupinka, v ktorej je okrem iných aj Slovák Martin Haring, a tá stráca stále takmer štyri minúty. Pelotón aj s Petrom Saganom má manko 5 a pol minúty.
126 km Pri pohľade na zloženie vedúcej skupiny je zaujímavé, že sa v nej nachádza až kvarteto bývalých majstrov Českej republiky. Okrem úradujúceho šampióna Romana Kreuzigera sú to Petr Vakoč, Zdeněk Štybar a Josef Bucháček, ktorý svoje veľké víťazstvo oslavoval presne pred desiatimi rokmi.
130 km V unikajúcej skupine sa aj naďalej jazdí v pohode, pelotón si zobrali na starosť jazdci českého zoskupenia Dukla Praha, aktívnejší sa však snažia byť aj pretekári slovenskej Dukly z Banskej Bystrice. Ani jeden zo spomínaných tímov totiž nemá zastúpenie na úplnom čele pretekov.
134 km Na štart dnešných pretekov kategórie Elite a do 23 rokov sa malo pôvodne postaviť 179 cyklistov, napokon to bolo "len" 175. Navyše niektorí zo štartujúcich nevydržali vysoké tempo už od štartu a postupne odstupujú.
138 km No a vedúca skupina už má za sebou aj druhý okruh. Do toho tretieho ju po jednej hodine a štrnástich minútach pretekania vedie na úplnom čele Karel Hník nasledovaný jedným z najväčších favoritov Petrom Vakočom. Juraj Sagan sa pohybuje v spoločnosti Romana Kreuzigera v úplnom závere tejto skupiny. Skupina prenasledovateľov stráca aktuálne 3:53 minút a strata pelotónu je už takmer 5 a pol minúty.
141 km Pretekári sa už pomaly blížia do záveru druhého z celkového počtu siedmich okruhov v okolí mesta Žiar nad Hronom, na čele je aj naďalej početná skupina pretekárov, v ktorej je 12 českých jazdcov a Slovákov tam zastupuje len Juraj Sagan. Ten jazdí mimoriadne takticky.
146 km Vyzerá to tak, že pelotón necháva početnú skupinu jazdcov v úniku ísť. Náskok 13 cyklistov na čele totiž v priebehu niekoľkých kilometrov vyskočil už na päť minút. Zaujímavo sa preteky vyvíjaú z českého pohľadu, keďže na ich čele nechýba žiaden z hlavných favoritov na český národný titul.
150 km Jazdci sa do dnešných pretekov pustili poriadne "po hlave". Keď sa pozrieme na medzičas po prvom okruhu, tak zistíme, že už na ňom strácali niektorí výkonnostne slabší pretekári aj sedem či dokonca osem minút.
154 km V úniku všetci cyklisti vzorne spolupracujú, jediným, kto odmieta udávať tempo, je z logických dôvodov Juraj Sagan. Ten tak išiel dopredu s jednoznačným cieľom kontrolovať preteky v prospech svojho brata Petra. Aktuálna strata pelotónu aj s Petrom Saganom je niekde okolo 2:30 minút, spomínaný Adam Ťoupalík so svojimi kolegami v skupine sttácajú na čelo pretekov 1:30 minúty.
159 km Medzi unikajúcimi jazdcami a hlavným pelotónom aj s Petrom Saganom sa vška nachádza ešte jedna menšia skupinka s Adamom Ťoupalíkom a Vojtěchom Hačeckým, ktorá stráca približne 35 sekúnd.
162 km Prvý prejazd okruhom trval tým najlepším cyklistom v úniku bez mála 36 minút, tempo pretekov je tak skutočne kvalitné. Okrem spomenutých favoritov sa vo vedúcej skupine nachádzajú aj Jiří Polnický, Michael Kukrle, Luděk Lichnovský, Martin Boubal, Josef Černý, Karel Hník, Roman Lehký, Tomáš Bucháček. Juraj Sagan je tak jediným Slovákom, ktorému sa podarilo zachytiť prvý pokus o únik. Aktuálne je náskok vedúcej skupiny na pelotón už viac ako dve minúty.
166 km Pelotón práve vo veľmi slušnom tempe absolvoval prvý okruh. Vytvoril sa nám aj prvý únik dňa, ktorý má veľmi silné zloženie. Nachádza sa tam celkovo 13 pretekárov, medzi ktorými nechýbajú Roman Kreuziger, František Sisr, Juraj Sagan, Zdeněk Štybar či Petr Vakoč. Ich náskok by mal byť niekde okolo 36 sekúnd.
172 km Práve sa objavili informácie, že už v úvode pretekov sa v nervóznom pelotóne odohral pád. Zo slovenských jazdcov sa v ňom ocitla dvojica Dušan Vala PROefekt temu a Tomáš Nagy z Cyklokubu Vlkanová. Jazdci už majú za sebou aj prvé kopce, favoriti sa naďalej držia vpredu.
178 km Od štartu uplynulo niečo viac ako 20 minút a jazdci už majú za sebou 15 kilometrov. Priemerná rýchlosť pretekárov je tak zatiaľ pomerne vysoká. Stále čakáme na to, kedy sa nám vyformuje únik dňa.
183 km Už sa nám začínajú v pelotóne objavovať aj prvé pokusy o únik, zatiaľ však nemáme informácie, kto z pretekárov sa snaží dostať dopredu. Juraj Sagan však už od úvodu jazdí pri svojom mladšom bratovi a spoločne si strážia čelo pelotónu.
187 km Okruh, ktorý dnes celý pelotón absolvuje v okolí mesta Žiar nad Hronom, je až neobvykle dlhý. Peter Sagan včera na predštartovej tlačovej konferencii na otázku, či si ho už stihol aspoň tréningovo prejsť, vtipne uviedol: "Ešte som ho nevidel, veď zajtra ho uvidím sedemkrát."
193 km Cyklisti sa po prvý raz vydali zdolávať 27,5 kilometra dlhý okruh. Zaujímavé bude sledovať, ako sa k týmto pretekom postavia pretekári okolo Petra Sagana. Objavili sa totiž špekulácie aj o tom, že by mohli okrem úradujúceho majstra sveta pomáhať aj svojmu českému kolegovi Janovi Bártovi.
Preteky kategórie ELITE na majstrovstvách Slovenska a Česka v cyklistike sa práve začali!
Vážení fanúšikovia!

Už tradičnou generálkou pre slovenskú a českú cyklistickú elitu na blížiace sa Tour de France sú spoločné majstrovstvá Českej a Slovenskej repuliky. Tie sa v tomto roku konajú v Žiari nad Hronom a dnes majú na programe veľké vyvrcholenie v podobe mužských hromadných pretekov kategórie ELITE. Štart je naplánovaný na 10:00.

OBHAJCAMI JURAJ SAGAN A ROMAN KREUZIGER

Spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska sa striedavo v týchto dvoch krajinách konajú od roku 2014. Vlaňajší ročník videli diváci v moravskom Kyjove. Na trati, ktorá bola náročná najmä v závere sa napokon presadil Čech Roman Kreuziger, ktorého nasledoval Juraj Sagan. Práve títo dvaja tak budú dnes v Žiari nad Hronom obhajovať titul majstrov oboch krajín. Na stupňoch víťazov toto duo doplnil ešte český jazdec Zdeněk Štybar. Hlavný favorit Peter Sagan v závere pracoval pre svojho staršieho brata a napokon do cieľa prišiel na štvrtej pozícii, čo mu však zabezpečilo titul vicemajstra Slovenska. Bronz medzi slovenskými pretekármi si vybojoval ďalší tímový kolega z vtedajšieho Tinkoffu Michael Kolář. Bronz v rámci českého šampionátu pripadol Martinovi Hunalovi zo zoskupenia Whirlpool Author.

PROFIL TRATE

Trať dnešných pretekov v Žiari nad Hronom sa skladá z 27,5 kilometra dlhého okruhu, ktorý začína aj končí práve v Žiari a pelotón ho bude musieť absolvovať celkovo sedemkrát. Trasa povedie zo Žiaru nad Hronom cez Lovčicu, Trubín, Janovu Lehotu, Kosorín a Slaskú naspäť do Žiaru. Trať je charakterizovaná ako zvlnená a zároveň treba pripomenúť, že na takto dlhom okruhu sa M SR a ČR ešte nikdy nejazdili. Navyše, V Žiari nad Hronom sa v priestore štartu a cieľa nachádza aj obrátka, a tak jazdci budú mať ideálnu príležitosť prejsť si cieľom hneď niekoľkokrát.

FAVORITI PRETEKOV

Pri pohľade na štartovú listinu a zároveň profil pretekov je jednoznačným favoritom na celkový triumf Peter Sagan. Aktuálny majster sveta však bude mať k dispozícii opäť aj svojho brata a obhajcu slovenského titulu z vlaňajška Juraja, Erika Bašku či Michaela Kolářa. Navyše, situácia sa môže vyvinúť, že títo pretekári Bory-Hansgrohe budú chcieť k českému titulu dopomôcť svojmu tímovému kolegovi Janovi Bártovi. Spomedzi ďalších slovenských jazdcov netreba zabúdať na Mareka Čaneckého zo zoskupenia Amplatz-BMC či cyklistov slovenskej Dukly Banská Bystrica, z ktorých môže prekvapiť skutočne každý. Pelotón bude obsahovať celkovo až 179 mien, a to z dôvodu, že okrem jazdcov kategórie ELITE rovnakú trať absolvujú aj pretekári do 23 rokov. V nej by mali byť najväčšími favoritmi na slovenské zlato znova prekári banskobystrickej Dukly Juraj Bellan či Adrián Foltán. Ašpirantmi na český titul v hlavnej kategórii budú okrem spomínaného Jana Bártu jednoznačne obhajca Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, ale aj jeho tímový kolega z Quick-Stepu Floors Petr Vakoč. Čiernym koňom by mohol byť možno František Sisr z poľského CCC Sprandi Polkowice. Z českej cyklistickej špičky dnes neuvidíme Leopolda Königa, ktorého trápia zdravotné problémy ani jeden z objavov tejto sezóny Jana Hirta. Na českej štartovej listine v kategórii do 23 rokov je najzaujímavejším menom pôvodne cyklokrosár Adam Ťoupalík.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 10:00.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 2. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 7. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 9. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 10. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 1. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 2. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 3. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 4. Uncovering Artificial Intelligence in Slovakia
 5. Digitalizácia dokumentov firmám ušetrí nielen peniaze
 6. Intenzívne sa rozvíjajúca spolupráca s čínskymi univerzitami
 7. Šariš obliekol svoje pivá do unikátneho šatu
 8. Chcete zažiť skvelú dovolenku 2018? Na toto netreba zabudnúť!
 9. Events you should not miss during your visit in Bratislava
 10. Modernizácia rozvodov tepla v Medzeve, Slavošovciach a Plešivci
 1. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 49 333
 2. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 23 077
 3. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 17 440
 4. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 16 997
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 11 632
 6. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 6 840
 7. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé 6 202
 8. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 6 156
 9. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 5 548
 10. Sú bolesti kĺbov dôvodom, že nemôžete v živote robiť čo chcete? 3 047

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Juraj Sagan, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.

Neprehliadnite tiež

Uruguaj si môže zabezpečiť postup, favoriti by mali triumfovať. Dnešok na MS

Pozrite si program svetového šampionátu na deň 20. jún 2018.