Po chybách sa pýtal: Čo sa deje? Potom Sagan vyhral

Víťazom tretej etapy na Tour de France sa stal Peter Sagan. V celkovom hodnotení Tour je už štvrtý.

Peter Sagan opäť potešil našich fanúšikov.(Zdroj: TASR/AP)

LONGWY, BRATISLAVA. Ak sa šprintérovi stane, že si na cieľovej rovinke vykopne nohu z pedála, je to väčšinou koniec jeho nádejí. Stráca rýchlosť, a kým tretru opäť zasunie na miesto, súperi naberú rýchlosť a prevalia sa cez neho. Rozhodujú drobnosti a sekundy.

Banálny problém v pondelok postihol aj Petra Sagana v tej najnevhodnejšej chvíli. Do cieľa tretej etapy na Tour de France mu chýbalo hádam tristo metrov. V tom momente bol prvý a po absolvovaní cieľového takmer dvojkilometrového stúpania sa rozbiehal k finišu.

Keďže sa mu podarilo rýchlo toto zaváhanie napraviť, dokázal svoje víťazstvo ubrániť. Etapu však vyhral s malým náskokom pred Michaelom Matthewsom, ktorý mal veľmi silný záver.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Peter Sagan vyhral tretiu etapu na Tour de France 2017

Vpredu bol opäť príliš skoro

Majster sveta bol pred etapou hlavným favoritom a čelil tlaku, či dokáže predpovede naplniť. „Aký tlak? Vôbec neviem, čo to je,“ s úsmevom hovoril pre Eurosport.

„Bohužiaľ, znova som sa ocitol vpredu príliš skoro. Hovoril som si: Do šľaka, znova je to skoro. A potom, keď som sa rozbiehal k šprintu, som vykopol nohu z pedála. Hovorím si: Ďalšia chyba. Čo sa to dnes deje? Našťastie som ju rýchlo dostal späť a tesne som vyhral. Hoci Matthews na konci zrýchlil a bolo to tesné,“ hodnotil záver Sagan.

Opäť bolo na konci etapy vidieť, ako obetavo preňho pracujú tímoví kolegovia. Viacerí sa striedali celý deň pri ťahaní pelotónu, Marcus Burghardt dotiahol hlavnú skupinu pod cieľový kopec a jeden zo Saganových kolegov ho ťahal až na rovinku na vrchu stúpania.

„Chalani z tímu urobili skvelú prácu, hoci záver bol technický a fúkal protivietor,“ opisoval Sagan.

Saganovho rivala odfúklo

To, že Sagan vykopol pedál, ho trochu zachránilo. Vďaka tomu sa totiž zaňho nestihol na cieľovej rovinke pred protivetrom skryť Greg van Avermaet.

„Chcel som ho prekvapiť a vyštartovať spoza neho trochu skôr. Lenže sa vyzul z pedála, a keď začal šprintovať nanovo, tak som musel ísť vedľa neho. Ten protivietor ma na konci úplne odrovnal,“ hovoril van Avermaet, ktorý skončil štvrtý.

Pre Sagana je to ôsme etapové víťazstvo na Tour de France. Vďaka desiatim bonusovým sekundám sa v celkovom hodnotení posunul na štvrté miesto. Na lídra Gerainta Thomasa stráca len 13 sekúnd.

Osem etáp vyhrali aj bývalí šampióni z Tour ako Gustave Garrigou, Charly Gaul, Ferdinand Kübler či Marco Pantani.

Saganova strata na Tour de France 2017 môže narásť

Zelený dres si udržal Marcel Kittel napriek tomu, že nezískal v pondelok v cieli ani jeden bod. V kopcovitých etapách získa víťaz menej bodov ako v rovinatých. Saganov triumf tak mal cenu len 30 bodov, kým Kittel si v nedeľu pripísal za svoje víťazstvo až 50.

Aj vďaka tomu je v súboji šprintérov prvý Nemec. Sagan je tretí a stráca šestnásť bodov. Do konca týždňa však jeho strata môže mierne narásť, keďže dojazdy etáp budú viac pasovať čistokrvným šprintérom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Aktuálne výsledky Tour de France 2017 (dresy, poradie)

V utorok je na programe 203 kilometrov dlhá etapa do Vittelu. Rovinatý profil by mal znova priniesť šprintérsky záver. Viac však bude pasovať silovým šprintérom ako Kittel, Greipel či Cavendish. Pre Petra Sagana je táto etapa dôležitá v boji o zelený dres.

V stredu už čaká cyklistov na Tour prvé veľké stúpanie. A bude to najmä skúška pre lídrov na celkové poradie.

Piata etapa má zvláštny význam pre Chrisa Frooma. Na La Planche des Belles Filles sa v roku 2012 tešil vôbec z prvého etapového víťazstva. V stredu si tu môže opäť obliecť dres lídra. Aktuálne je druhý a od žltého dresu ho delí iba tímový spolujazdec Geraint Thomas.