Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|6. júl 2017 o 14:42

Aj po vylúčení z Tour bude mať slovenský cyklista v druhej polovici sezóny ešte dosť príležitostí zažiariť.

BRATISLAVA. Tour de France je základným kameňom každej sezóny Petra Sagana od roku 2012. Je to istota, že ak bude zdravý, bude na nej štartovať. Tento rok sa však pre neho skončila celkom nečakane už po štvrtej etape.

Sezóna však pokračuje ďalej.

Sagan odcestoval z Tour do Monaka, kde býva. K svojim ďalším plánom sa zatiaľ nevyjadril, akurát sa poďakoval fanúšikom. "Je to pre mňa smutný koniec na Tour, ale veľmi vám ďakujem za podporu, dodávate mi veľa energie," uviedol slovenský cyklista.

Na ktorých pretekoch by Sagan mohol vo zvyšku sezóny štartovať?

Môže obhájiť dva tituly

Majster sveta v tomto roku zatiaľ vybojoval sedem víťazstiev. To najcennejšie tento týždeň v tretej etape Tour, lenže ďalší výrazný triumf mu chýba. Preto sa v druhej polovici roka určite pokúsi ukázať svoje sily. Príležitostí bude mať stále veľa.

7

víťazstiev zaznamenal Sagan v tejto sezóne.

Vlani Sagan ako prvý profesionál v histórii získal aj titul majstra Európy. Tento rok európsky šampionát v jeho plánoch nebol.

To sa však môže zmeniť. Šampionát sa uskutoční v dánskom Herningu 6. augusta. Okruh, na ktorom sa bude súťažiť, je rovinatý.

Dôležitým vrcholom druhej polovice sezóny bude svetový šampionát v nórskom Bergene (24. septembra). Trať je veľmi technická a plná zákrut s jedným prudším stúpaním. Profilom i náročnosťou by mala Saganovi opäť pasovať.

Na Vuelte už vyhral štyri etapy

Ako prípravu na majstrovstvá sveta môže využiť Sagan Vueltu, ktorá štartuje 19. augusta. Na španielskej Grand Tour štartoval už tri razy.

V roku 2011 to boli jeho vôbec prvé trojtýždňové preteky v kariére. Celkovo na nich vyhral už štyri etapy.

Aj tento rok budú mať v prvom týždni šprintéri a klasikári dosť príležitostí ukázať sa. Ak sa Sagan predstaví na Vuelte, s veľkou pravdepodobnosťou ju nedokončí a po týždni odstúpi, aby bol na MS v najlepšej forme.

Vueltu využíva ako prípravu na svetový šampionát viacero cyklistov. Sagan na nej štartoval napríklad aj v roku 2015, keď neskôr získal prvý titul majstra sveta v Richmonde.

V roku 2015 sa stal Peter Sagan prvýkrát majstrom sveta

V hre je aj Kanada

Ak by sa neukázal na Vuelte, tak môže štartovať na týždenných pretekoch BinckBrank Tour 2017, ktoré boli doteraz známe ako Eneco Tour (7. – 13. augusta). Štartoval na nich už vlani a celkovo skončil tretí.

Takmer naisto by mal Sagan štartovať aj na dvojici kanadských klasík v Quebecu a v Montreale, kde sa mu v posledných sezónach darí.

Obe sú mierne kopcovité a na štarte sú silní pretekári. Vlani Sagan v Quebecu vyhral a v Montreale skončil druhý.

Naopak, slovenský cyklista sa takmer naisto neukáže na jesennej klasike Okolo Lombardie. Patrí v cyklistike medzi najprestížnejšie, no profilom Saganovi vôbec nepasuje.