Cyklisti počas 9. etapy, ilustračná snímka.
Cyklisti počas 9. etapy, ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
Martina Janíková|9. júl 2017 o 18:55

V časovom limite neprišiel do cieľa ani Francúz Arnaud Démare.

BRATISLAVA. Prvá horská etapa na Tour de France 2017 sa stala osudnou aj pre druhého slovenského cyklistu Juraja Sagana. Starší brat Petra Sagana nedokázal prísť do cieľa deviatej etapy v stanovenom časovom limite.

Na Tour de France už nepokračuje ani jeden z bratov Saganovcov z cyklistického tímu Bora-Hansgrohe. Peter Sagan bol diskvalifikovaný po štvrtej etape.

Na Tour de France skončil aj Démare

Majster sveta v boji o víťazstvo na cieľovej rovinke zablokoval Marka Cavendisha, ktorý spadol na ochranné bariéry. Pri páde si Brit zlomil kľúčnu kosť a na Tour de France tiež skončil.

Prvú horskú etapu na Tour de France 2017 vyhral Kolumbijčan Rigoberto Uran z tímu Cannondale-Drapac, o jeho víťazstve rozhodla cieľová fotografia.

Na druhej priečke skončil Warren Barguil zo Sunwebu a tretí Chris Froome z tímu Sky, ktorý zvýšil náskok na čele celkovej klasifikácie.

Slovenský cyklista nebol jediný, ktorý nestihol prísť do cieľa v stanovenom limite. Rovnaký osud postihol viacerých cyklistov. Aj francúzsky šprintér a víťaz 4. etapy na Tour de France 2017 Arnaud Démare na Tour skončil.

Do cieľa náročnej horskej etapy, ktorá sa označuje aj ako kráľovská, neprišli v stanovenom časovom limite ani Austrálčan Mark Renshaw (Dimension Data), Talian Matteo Trentin (Quick-Step Floors) či holandský časovkár Jos van Emden (LottoNL-Jumbo).

Novým lídrom Bory je Emanuel Buchmann

"Hlavná skupina prišla zhruba minútu pred limitom. Bolo to veľmi náročné, keďže dnes boli ťažké kopce, začiatok bol celý v daždi. Pelotón musel riešiť rôzne nepríjemné situácie."

"Juraj zvládol prvý kopec, v druhom zostal v menšej skupine a, žiaľ, bolo to veľmi ďaleko do cieľa. Výsledná časová strata napokon bola taká, aká bola," povedal pre RTVS športový riaditeľ zoskupenia Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Pre Juraja Sagana bola Tour de France 2017 prvým podujatím Grand Tour v kariére.

Nedeľa bola celkovo čiernym dňom pre tím Bora-Hansgrohe, keďže jej líder pre celkové poradie Poliak Rafal Majka utrpel pád, a hoci vysadol na bicykel, v cieli ho klasifikovali až na 137. mieste s mankom 36:21 min. V celkovom poradí to znamenalo prepad na 43. priečku (+37:26).

"V jednej zákrute vo veľmi dobrej pozícii v zjazde sa mu šmykol bicykel. Je celý zodratý a dobitý - na bruchu, chrbte, rukách, kolenách i na tvári. Najhoršie je, že je veľmi dobre pripravený, no, žiaľ, musel meniť bicykel a bolesti spôsobili, že nemohol ísť s prvými," uviedol Valach.

Novým lídrom Bora-Hansgrohe na TdF je Nemec Emanuel Buchmann, aktuálne osemnásty v celkovom priebežnom poradí s odstupom 8:46 min na britského lídra Christophera Frooma (Sky).

Domov»Cyklistika»Tour de France»Tour de France je už bez Slovákov, skončil aj Juraj Sagan