V skokoch bol šampiónom, teraz vyhral na Tour de France

Slovinec Primož Roglič (Lotto Jumbo) oslavuje na pódiu víťazstvo v 17. etape cyklistických pretekov Tour de France 2017. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|19. júl 2017 o 18:34

Primož Roglič nanovo rozbehol svoju kariéru v cyklistike. Vyhral jednu z najťažších etáp na Tour de France.

SERRE CHEVALIER, BRATISLAVA. Z majstrovstiev sveta juniorov má dve medaily. Titul získal v tímovej súťaži a v mladom veku sa mu na medzinárodných súťažiach celkom darilo.

Primož Roglič bol v mladosti nádejným skokanom na lyžiach. Jeho rekordom je 183 metrov dlhý skok v Obersdorfe.

Z nuly medzi najlepších

„Sníval som o tom, že budem najlepším skokanom na lyžiach, ale nikdy sa mi to nepodarilo naplniť. Keď som mal 21 rokov a zistil som, že to ostane len mojim snom, vymenil som lyže za bicykel,“ spomínal Roglič pre cyclingnews.

Za štyri roky sa z nuly vypracoval medzi svetovú špičku. V stredu vyhral náročnú alpskú etapu na Tour de France.

„Šialené a neuveriteľné. Neviem, čo mám povedať. Teraz ani neviem opísať, čo cítim, lebo je to všetko dokopy. Až neskôr asi pochopím, čo sa mi podarilo,“ vravel v cieli.

Roglič bol celý deň vo vedúcej skupine a odvážne sa pri stúpaní na najvyšší bod tohtoročnej Tour – Col du Galibier (2642 m) vydal do sólového úniku. Nik ho až do cieľa nedobehol.

Vyhral na Gire aj Okolo Algarve

Slovinec je vzácnym prípadom športovca, ktorý nanovo rozbehol svoju kariéru v úplne inom športe a zbiera úspechy.

Vlani vyhral etapu na Gire. Okrem toho vlani získal slovinský titul v časovke. Tento rok už dokonca v dobrej konkurencii vyhral etapové preteky Okolo Algarve.

„Neviem, čo sa mi podarí dosiahnuť, ale viem, že už byť v pelotóne je to, čo som vždy chcel, pretože tu súťažím proti najlepším cyklistom sveta,“ vravel. 27-ročný Slovinec.

Zelený dres pre Matthewsa

V extrémnej etape cez alpské priesmyky nečakane vyvrcholil aj boj o zelený dres. Na jednej strane Michael Matthews zavelil do útoku a výrazne skresal náskok na Marcela Kittela. Nemec mal však nepríjemný pád a bol taký dobitý, že sa rozhodol odstúpiť.

Takto je na čele hodnotenia Austrálčan Matthews so ziskom 364 bodov. Druhý v poradí je André Greipel, ktorý však stráca až 160 bodov. To je rozdiel, ktorý Nemec nemôže zmazať. Matthewsovi v podstate stačí Tour dokončiť.

Bodovacia súťaž tento rok výrazne utrpela, keďže už po prvom týždni na Tour skončili Peter Sagan, Mark Cavendish, Arnaud Démare a teraz aj víťaz piatich etáp a vedúci muž poradia Marcel Kittel.

Austrálčan Michael Matthews (Sunweb) v zelenom drese lídra bodovacej súťaže na pódiu po 17. etape cyklistických pretekov Tour de France. (Autor: TASR/AP)

Aru stratil

V boji o žltý dres márne skúšal zlomiť Romain Bardet Chrisa Frooma. Francúz sa snažil, lenže Froome nepoľavil.

Naopak vďaka bonusovým sekundám v cieli zvýšil svoj náskok na 27 sekúnd. Z boja o prvenstvo však vypadol Talian Aru. Klesol na štvrté miesto a stráca už skoro minútu.

Vo štvrtok je na Tour posledná horská etapa a posledná šanca pre súperov Chrisa Frooma vyzliecť ho zo žltého dresu. Cieľ je v priesmyku Col d´Izoard (2360 m).

Ak Froome nenaberie stratu, v sobotňajšej časovke, by už o prvé miesto nemal prísť.

Domov»Cyklistika»Tour de France»V skokoch bol šampiónom, teraz vyhral na Tour de France