Slováci pridali ďalšie dve medaily, v sobotu získali zlato i striebro

Eliška Mintálová oslavuje v cieli pretekov.
Eliška Mintálová oslavuje v cieli pretekov. (Autor: TASR)
SITA|22. júl 2017 o 16:30

Na najvyšší stupeň sa postavil kanoista Marko Mirgorodský, medzi kajakárkami skončila Eliška Mintálová druhá.

ČUNOVO. Slovensko má tretiu zlatú a celkovo už piatu medailu z majstrovstiev sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v Čunove.

O tretie domáce zlato sa v sobotu popoludní postaral singlkanoista Marko Mirgorodský v kategórii C1, keď zvíťazil s náskokom 97 stotín sekundy pred Čechom Václavom Chaloupkom a 2,01 s pred Nemcom Florianom Breuerom.

Mirgorodský dosiahol výsledný čas 93,48 sekundy v jazde bez trestných sekúnd. Zlatom z Čunova nadviazal na medailu rovnakej hodnoty z vlaňajších MSJaU23 v poľskom Krakove, kde bol najlepší ešte medzi juniormi.

"Už na štarte som vedel, že niekto predo mnou zašiel finále za 94 - 95 sekúnd. Chcel som tento výkon prekonať," reagoval pre SITA čerstvý majster sveta.

"Som rád, že sa mi to podarilo, hoci v pasáži za skokom Niagara som toho už mal dosť. Obával som sa, že tam urobím chybu, ktorá by ma mohla pripraviť o medailu," pokračoval Marko Mirgorodský a na záver dodal:

Marko Mirgorodský predviedol skvelú jazdu.
Marko Mirgorodský predviedol skvelú jazdu. (Autor: SITA)

"Skutočnosť, že súťažím v domácom prostredí, som vnímal, no tlak som si nepripúšťal. Skôr som pociťoval zodpovednosť," priznal Mirgorodský.

"Som šťastný, že sa mi podarilo potešiť množstvo fanúšikov, ktorí sa na nás prišli pozrieť. Boli fantastickí, patrí im naša vďaka."

Stanovskú o medailu pripravili rozhodcovia

Striebro v kategórii K1 juniorky pridala Eliška Mintálová.

Mintálová vo finále dosiahla výsledný čas 105,15 s a vinou dvoch trestných sekúnd zaostala o 88 stotín s za víťaznou Češkou Antoniou Galuškovou.

Dlho to vyzeralo aj na druhú slovenskú medailu. Víťazka semifinále Soňa Stanovská pôvodne finišovala s dvomi trestnými sekundami tretia.

Rozhodcovia jej však zarátali aj druhý 'ťuk' na bránke číslo 11 a bronzovú priečku musela prepustiť Češke Lucii Nesnídalovej.

Stanovská bola už v piatok v čunovskom areáli Divoká voda strieborná vo finále C1 a len veľmi tesne prišla o dvojnásobný medailový zásah.

Soňa Stanovská pôvodne oslavovala bronz. Rozhodcovia jej však neskôr prirátali dve trestné sekundy: fotogaléria

22.7.2017

Slovensko aktuálne má už štyri medaily z domáceho svetového šampionátu juniorov a do 23 rokov. O dve zlaté sa v piatok postarali Jakub Grigar v K1 do dvadsaťtri rokov a duo Matúš Gewissler, Juraj Skákala v C2 do 23 rokov.

"Som veľmi šťastná, že som vybojovala medailu v takej náročnej súťaži," konštatovala šťastná strieborná medailistka Eliška Mintálová.

"Divákov okolo trate som vnímala, veľmi mi pomohli, vytrvalo ma hnali do cieľa. Som rada, že som ich mohla potešiť týmto striebrom."

"Samozrejme, že je to veľké sklamanie, keď sa po pretekoch dozviete, že jeden hlúpy 'ťuk' vás pripraví o medailu," neskrývala rozčarovanie Soňa Stanovská.

Samozrejme, že je to veľké sklamanie, keď sa po pretekoch dozviete, že jeden hlúpy 'ťuk' vás pripraví o medailu.

Soňa Stanovská, slovenská pretekárka

"O jednom chybnom prejazde bránkou som vedela, ale že mi rozhodcovia dodatočne udelia penalizáciu aj za bránku číslo 22, som nevedela. Škoda, o všetkom rozhodol skok Niagara, ktorý mám dobre natrénovaný."

Čerstvá vicemajsterka sveta v C1 chcela z Čunova dve medaily. "V piatok som plakala od šťastia, že mám striebro, v sobotu som si poplakala, pretože som obsadila najnevďačnejšiu pozíciu v športových pretekoch," dodala smutná Soňa Stanovská.

Kanoisti skončili tesne pod stupňami víťazov

Slovenská dvojica Eva Diešková a Tomáš Džurný skončila tesne pod stupňami víťazov vo finále kategórie C2 mix do 23 rokov.

Slovenskí reprezentanti nazbierali v konfrontácii desiatich najlepších zmiešaných posádok desať trestných sekúnd a za bronzovými francúzskymi kanoistami Angéle Hugovou a Théom Roisinom zaostali o 6,13 sekundy.

Zlato aj striebro sa sťahujú do Ruska vďaka Alsu Minazovovej a Alexejovi Popovovi, resp. Darii Šajdurovovej a Michailovi Kruglovovi.

"Po druhú 'vaňu' sme išli veľmi dobre, darilo sa nám, ale potom to už nebolo ideálne," konštatovala Eva Diešková.

Chýbal im intenzívnejší spoločný tréning

Jej partner v lodi Tomáš Džurný priznal, že k lepšiemu vystúpeniu im chýbal intenzívnejší spoločný tréning. Pred svetovým šampionátom sedeli spolu v lodi iba desaťkrát. "Skúsili sme to spolu a takmer z toho bola medaila," rozhovoril sa Tomáš Džurný po finálovej jazde.

"Škoda, že sme až tak veľa 'naťukali'. Stačilo mať menej penalizácií a mohlo to stačiť na cenný kov," dodal Džurný.

Spolu s Evou Dieškovou sa zhodli v tom, že ak by táto kategória raz obohatila olympijský program, radi by si ešte sadli do spoločnej lode. Prvá skúsenosť s touto súťažou ukázala, že by mohli byť perspektívnou dvojicou.

Eva Diešková a Tomáš Džurný sedeli pred šampionátom v lodi iba desaťkrát.
Eva Diešková a Tomáš Džurný sedeli pred šampionátom v lodi iba desaťkrát. (Autor: TASR)

Medzi kajakárkami postúpila do finále len jedna

V kategórii K1 žien do 23 rokov sa majsterkou sveta stala austrálska favoritka Jessica Foxová. Triumfovala s bezpečným náskokom 1,48 sekundy pred Brazílčankou Anou Satilovou a 2,40 sekundy pred Poľkou Klaudiou Zwoliňskou.

Jediná Slovenka vo finále Viktória Orokocká skončila na deviatej priečke, keď sa nevyhla dvom trestným sekundám.

Medzi finálovú desiatku neprenikli ďalšie dve slovenské reprezentantky Simona Maceková (15.) ani Michaela Haššová (26.).