Mladá Slovenka sa postarala o prekvapenie, vybojovala bronzovú medailu

Gabriela Gajanová pózuje so svojím trénerom Pavlom Sloukom.
Gabriela Gajanová pózuje so svojím trénerom Pavlom Sloukom. (Autor: TASR - Slovenský atletický zväz)
Sportnet|22. júl 2017 o 18:42

Gabriela Gajanová finišovala na treťom mieste v behu na 800 metrov na majstrovstvách Európy juniorov.

GROSSETTO. Slovenská bežkyňa na 800 metrov Gabriela Gajanová vybojovala na ME juniorov v talianskom Grossete senzačne bronzovú medailu.

Zlato i striebro patrilo Britkám. Zvíťazila Khahisa Mhlangová (2:06,96 minúty) pred Ellie Bakerovou (2:07,01 minúty).

Gajanová finišovala tretia s časom 2:07,15 minúty.

Gajanová mala skvelý finiš

Slovenská výprava si dávala pred seba na juniorských majstrovstvách Európy ciele, ktoré vôbec s medailou nerátali. Trúfala si len na jedno umiestenie do ôsmeho miesta, o ktoré sa mala postarať najmä Gajanová.

Zverenkyňa trénera Pavla Slouku, členka AK ZŤS Martin, si vo finále osemstovky necelých 400 metrov odbehla v popredí pri mantineli.

8.

medailu na majstrovstvách Európy juniorov vybojovala v sobotu v Grossette slovenská výprava. Postarala sa o ňu bežkyňa na 800 metrov Gabriela Gajanová.

V druhom okruhu sa zdalo, že Gajanovej už sily odbúdajú, no vo finiši sa prepracovala až na bronzovú pozíciu.

Vlani na ME-17 bola taktiež bronzová, teraz na svoj predchádzajúci úspech nadviazala rovnakým spôsobom.

"Pocity v cieli finálového behu boli najskôr zmiešané, lebo som nevedela, na ktorom mieste som skončila. Keď som zistila, že som tretia, bola som rada," povedala Gajanová.

"S odstupom času zisťujem, že je to skvelý výsledok a som veľmi rada, že mám medailu. Nebolo to jednoduché. Dvesto metrov pred cieľom ma 'zavreli' a nemala som sa ako dostať dopredu. Až sto metrov pred cieľom sa to otvorilo, obehla som tri súperky a prepracovala som sa na tretie miesto."

V tejto kategórii je ešte len prvý rok

Pre slovenskú atletiku je to v samostatnej podobe ôsma medaila na MEJ v histórii (1-3-4).

Na konte majú Slováci jedno zlato (Klocová na 800 m v Grossete '01), tri strieborné (kladivárka Hrašnová, vtedy Danišová v Grossete '01, guliar Konopka Ľubľana '97, Michal Blažek v chôdzi na 10 000 m v Tampere '03) a po Grossete '17 už štyri bronzové medaily (Mašeková 800 m, Vazovan 400 m prek., Pupiš chôdza 10 000 m v Ľubľane '97 a Gabriela Gajanová v Grossete '17).

"Medaila je velikánsky úspech. Gabika je prvý rok v tejto kategórii a už získala na vrcholnom podujatí medailu," hodnotil šéf výpravy Martin Illéš pre SITA.

"My sme nevedeli, čo môžeme očakávať, či vôbec postúpi z rozbehov. Navyše, bežalo sa priamo finále, semifinále sa vynechávalo," zdôraznil.

Keby ešte chvíľu bežali, zrejme zvíťazí. V závere mala najlepší ťah. A to finišovala až vo štvrtej dráhe, nebolo teda jednoduché obiehať súperky pred ňou.

Martin Illéš, vedúci výpravy SR

"Bol to vo finále pomalý beh, ešte 100 metrov pred cieľom bola naša reprezentantka vzadu a potom začala obiehať jednotlivé súperky. Keby ešte chvíľu bežali, zrejme zvíťazí. V závere mala najlepší ťah. A to finišovala až vo štvrtej dráhe, nebolo teda jednoduché obiehať súperky pred ňou."

Kubinec nezopakoval výkon z kvalifikácie

Vo finále bojoval aj oštepár Jakub Kubinec a zaradil sa na 8. miesto výkonom 69,80 metra. Zlato suverénne získal Poliak Cyprian Mrzyglód s 80,52 m pred Bielorusom Aleksejom Katkavecom (76,91 m).

Tretí skončil Francúz Lukas Moutarde (74,22 m).

Kubinec si v kvalifikácii zlepšil výrazne osobný rekord na 73,28 metra, avšak vo finále ho už nezopakoval. Napriek tomu postupom do užšieho finále a ôsmym miestom naplnil očakávania, keď si zapísal sériu 66,78 - 69,80 - x - 0 - x - 66,07.

"Keby nám niekto pred súťažou povedal, že Kubo sa dostane do finále skvelým osobákom a tam bude ôsmy, neverili by sme. A to ešte kvalifikácia aj finále oštepárov bolo proti vetru," zhodnotil Kubincov výkon Martin Illéš.

"Sme veľmi radi, že máme toto ôsme miesto. Nerátali sme s ním."

Takto si Kubinec v kvalifikácii vylepšil osobný rekord.

17.Eva SlančíkováSR10:31,89 min

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Mladá Slovenka sa postarala o prekvapenie, vybojovala bronzovú medailu