Richard Nagy utvoril nový slovenský rekord, no do semifinále nepostúpil

Súhrn stredajších výsledkov Slovákov na MS v plávaní v Budapešti.

Richard Nagy v rozplavbe sa 200 metrov neuspel.(Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ. Býval vytrvalec a plával doslova kilometre. V bazéne bola jeho láskou najdlhšia bazénová disciplína - 1500 metrov voľný spôsob. "Zo mňa šprintér nikdy nebude," vravel Richard Nagy.

Na tohtoročných majstrovstvách sveta sa však ukázal, že sa zlepšuje aj v krátkych disciplínach. V rozplavbách na 200 m polohové preteky na majstrovstvách sveta zaplával nový slovenský rekord 2:01,78 minúty.

Jedným šmahom ho zlepšil o viac ako sekundu. Pritom krátku polohovku pláva v podstate len dva roky. Za ten čas sa na nej dokázal výrazne zlepšiť.

V polohových pretekoch musia plavci zvládnuť všetky štyri plavecké štýly - motýlik, znak, prsia a kraul.

Som rád za osobák. Plávalo sa mi dnes celkom dobre. Toto je stále len moja doplnková disciplína a tak dúfam, že ten čas ešte budúci rok posuniem pod dve minúty.

Richard Nagy

Najsilnejšiu disciplínu ešte len pôjde

Zverenec trénera Russela Barbera ale ani tak v silnej konkurencii nepostúpil do elitnej semifinálovej šestnástky, klasifikovali ho na 24. mieste.

Na semifinále bol treba ešte o sekundu a pol rýchlejší čas.

"Som rád za osobák. Plávalo sa mi dnes celkom dobre. Toto je stále len moja doplnková disciplína a tak dúfam, že ten čas ešte budúci rok posuniem pod dve minúty. Smerom k 400 m polohovke je to ale dobré znamenie," zhodnotil stredajší výkon pre TASR Nagy.

O tom že práve v polohových pretekoch by mohol príjemne prekvapiť naznačil už pred šampionátom.

"Veľmi dobre sa mi pláva znak, čo sa mi nestalo hádam už desať rokov. A clekovo som sa zlepšil technicky aj rýchlostne," vravel pred odchodom na MS.

Jeho tromfovou disciplínou je v posledných sezónach dlhá polohovka. Pritom aj Michael Phelps vravel, že bolesť akú musel prekonať práve pri plávaní v polohovke, už nikdy nechce zažiť.

"Každá disciplína vie bolieť, ale tým, že ja som plával najskôr dlhšie disciplíny, tak to už nie je také hrozné," opisoval 24-ročný Nagy. V Budapešti ho čaká až v posledný deň šampionátu - v nedeľu 30. júla. Vlani v nej vybojoval na ME striebro.

"Teraz je cieľom postúpiť do finále. Ale musím sa zlepšiť. Môj rekord 4:13 minúty na finále nebude stačiť. Ja odhadujem, že bude treba plávať okolo 4:11 - 4:12."

Nedarilo sa ani Listopadovej

Slovenská plavkyňa Katarína Listopadová sa nepresadila v rozplavbách na 50 m znak.

Časom 28,68 sekundy ju klasifikovali na 29. pozícii a zostala tak pred bránami šestnásťčlenného finále.

Listopadovej slovenský rekord na tejto trati má hodnotu 28,23. Najrýchlejší čas v rozplavbách dosiahla Číňanka Fu Jüan-chuej (27,21).

Šiesty svetový rekord

V stredu sa v súťažnej vode predstavila aj slovenská mix štafeta na 4x100 m polohové preteky, kvarteto Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník, Barbora Mišendová a Richard Nagy dosiahlo čas 3:56,78.

To jej stačilo na 13. miesto, do finále išlo osem najlepších. Americká zmiešaná štafeta v zložení Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrelová, Mallory Comerfordová vytvorila nový svetový rekord.

Reprezentanti USA časom 3:40,28 vymazali z historických tabuliek výkon britského kvarteta Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, Siobhan Marie O´Connorová, Fran Hallsalová z Kazane 2015 (3:41,71), kde bola táto disciplína prvýkrát zaradená do programu MS.

Na šampionáte v Budapešti to je už šiesty nový svetový rekord.

1.USA(Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrelová, Mallory Comerfordová)3:40,28
2.Austrália(Kaylee Rochelle McKeownová, Matthew Wilson, Grant Irvine, Shayna Jacková)3:44,13
3.Kanada(Javier Acevedo, Richard Funk, Rebecca Smithová, Chantal van Landeghemová)3:44,46
13.Slovensko(Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník, Barbora Mišendová, Richard Nagy)3:56,78 - nepostúpilo do finále