Sagan fanúšikom: Uvidíme sa v Krakove

Petra Sagana čakajú prvé preteky po Tour de France. Do Poľska ho prídu povzbudiť stovky slovenských fanúšikov.

Peter Sagan.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Bol to rýchly šprint na rovine. Nebolo pochýb, kto je najrýchlejší. Nemec Marcel Kittel spokojne dvíhal ruky nad hlavu.

Lenže ešte väčšiu radosť mal mladý Slovák, ktorý skončil v cieli poslednej etapy hneď za ním. Práve druhé miesto v etape ho vynieslo v celkovom hodnotení na pozíciu víťaza.

Prečítajte si tiež:Prečítajte si tiež: Peter Sagan vyhral cyklistické preteky Okolo Poľska 2011

Pred šiestimi rokmi dosiahol Peter Sagan niečo výnimočné. Stal sa celkovým víťazom pretekov Okolo Poľska.

„Je to najúžasnejšie víťazstvo aké som dosiahol, pretože som ho musel budovať deň po dni,“ tešil sa Sagan.

Vtedy to bolo moje prvé celkové víťazstvo na veľkých pretekoch a jeden z naj­lepších momentov z čias, keď som bol mladší.

Peter Sagan, slovenský cyklista

Po siedmich etapách bol najrýchlejším zo všetkých súperov. Preteky vyhral s náskokom šiestich sekúnd. Získal ho až v poslednej etape vďaka bonusom.

Vtedy neznámy, dnes hviezda

To bolo v roku 2011. Meno Sagan ešte nebolo vo svete pojmom. Slovák krátkym strihom nepripomínal hviezdu. Aj na pretekoch bol skôr nenápadný. Bol len nádejným pretekárom, ktorý vyhrával šprinty aj kopcovité dojazdy.

V Poľsku zrazu vyhral sedemetapové preteky.

Žilinčan mal len 21 rokov. V Poľsku vtedy štartoval v úplne inej pozícii, aj s inými cieľmi. Nešiel na preteky s tým, že ich vyhrá, no keď bol po piatich etapách v drese lídra, vedel, že by bola škoda nechať si takú šancu ujsť. Zvíťazil vtedy ako takmer neznámy cyklista.

"Pred poslednou etapou som strácal len tri sekundy. Bolo to napínavé do posledných metrov," spomínal. Ani slovenskí fanúšikovia sa pred šiestimi rokmi na preteky do Poľska nehrnuli.

Tento rok je všetko inak. Podporiť cyklistického majstra sveta sa k severným susedom chystajú stovky priaznivcov. Miesta v zájazde, ktorý organizuje bývalý Saganov tréner Peter Zánický, sa rozchytali veľmi rýchlo. Ďalší fanúšikovia sa chystajú do Poľska na výlet sami.

Vidieť Sagana naživo, navyše tak blízko, je vzácnosť. Všetky etapy sú v južnej časti Poľska. Najbližšie je cieľ poslednej siedmej etapy – len desať kilometrov od slovenských hraníc. Víťazstvá však bude Sagan zbierať skôr v prvých etapách. Napríklad hneď v sobotu v Krakove.

Prečítajte si tiež:Prečítajte si tiež: Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Len jeden silný rival

„Vtedy to bolo moje prvé celkové víťazstvo na veľkých pretekoch a jeden z naj­lepších momentov z čias, keď som bol mladší. Som rád, že sa tento rok vrátim a teším sa na zaujíma­vé preteky! Uvidíme sa v Krakove!“ ohlásil Sagan svoj štart v Poľsku.

Na preteky sa vracia ako jedna z najväčších hviezd cyklistiky. S cieľom ukázať fanúšikom to, čo nestihol na Tour de France 2017 - víťazstvá. O to celkové sa však tento rok nebude snažiť.

Odomknite si článok - prihláste sa alebo si predplaťte Sme.sk
Vyskúšajte predplatné za 1€ týždenne. Staňte sa predplatiteľom už za pár sekúnd. Pošlite SMS s textom C4ZEA na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti predplatného Sme.sk:
Vyskúšajte predplatné za 1€ týždenne. Staňte sa predplatiteľom už za pár sekúnd. Pošlite SMS s textom C4ZEA na číslo 8787, alebo kliknite na tlačidlo s textom SMS a odošlite predvyplnenú SMS. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).