Sagan sa vrátil do žltého dresu, v tretej etape skončil druhý

Víťazom tretej etapy na Okolo Poľska sa stal Dylan Teuns.

Peter Sagan si znova oblečie žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie na Okolo Poľska.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Zájazd na FC Liverpool - FC Porto od 390€ >>

Okolo Poľska 2017:

3. etapa (Jaworzno - Szczyrk, 161 km)

1.Dylan TeunsBelgickoBMC Racing3:51:41 h
2.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+ 0 s
3.Rafal MajkaPoľskoBora-Hansgrohe+ 0 s
4.Wilco KeldermanHolandskoSunweb+ 0 s
5.Tom-Jelte SlagteHolandskoCannondale-Drapac+ 5 s
6.Odd Christian EikingNórskoFDJ+ 7 s
...
134.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 23:56 min

Poradie po 3. etape:

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe10:03:02 h
2.Dylan TeunsBelgickoBMC Racing+ 6 s
3.Rafal MajkaPoľskoBora-Hansgrohe+ 12 s
4.Wilco KeldermanHolandskoSunweb+ 16 s
5.Tom-Jelte SlagterHolandskoCannondale-Drapac+ 21 s
6.Odd Christian EikingNórskoFDJ+ 23 s
...
135.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 24:12 min

SZCZYRK. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v pondelňajšej tretej etape na 74. ročníku pretekov Okolo Poľska druhé miesto, ktoré mu vynieslo návrat do žltého dresu pre lídra celkovej klasifikácie.

S nástrahami kopcovitej trate s dĺžkou 161 km a štyrmi horskými prémiami prvej kategórie, ktorá viedla z Jaworna do Szczyrku, si najlepšie poradil Belgičan Dylan Teuns zo stajne BMC.

Tretí v rovnakom ako víťaz finišoval Saganov tímový kolega z Bory-Hansgrohe a miláčik domácich fanúšikov Rafal Majka.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Výsledky Okolo Poľska 2017 (dresy, poradie)

Sagan sa držal v pelotóne

Práve on spolu s ďalšími kolegami Saganovi počas etapy výrazne pomáhal. Slovenský pretekár sa tak držal pred záverečným stúpaním v pelotóne a mohol pomýšľať na etapové víťazstvo.

"Tretia etapa Okolo Poľska bola ťažká. Dokázal som po štyroch kopcoch zostať v dobrej pozícii a dal som všetko do stúpania v poslednom kopci. Ďakujem tímu a Rafalovi za ich dnešnú excelentnú robotu. Je super pocit byť opäť v žltom. Ako som už povedal včera, moja forma je veľmi dobrá, ale preteky sú dlhé a stále to musíme brať deň po dni," citoval Sagana oficiálny web jeho tímu.

Štrnásť kilometrov pred cieľom sa vydal do úniku Rus Ilnur Zakarin, ktorého však rýchlo dostihli jazdci BMC.

Skvelý finiš

Neskôr hlavný balík zlikvidoval aj náskok ďalšieho "utečenca" Austrálčana Jacka Haiga a o víťazovi tak rozhodol záverečný špurt do "drastického" kopca, ktorý mal na začiatku prevýšenie 17,2 percenta.

Teuns sa v záverečných stovkách metrov odpútal od súperov, vďaka mohutnému finišu sa P. Sagan predral na druhé miesto.

Peter Sagan na Okolo Poľska triumfoval v roku 2011. Po sedemetapových pretekoch bude súťažiť na BinckBank Tour, ktoré mali doteraz meno Eneco Tour, na cestách v Beneluxe (7. - 13. augusta).

Dvojnásobný majster sveta sa potom vyberie do Kanady, kde absolvuje GP Quebecu a Montrealu (8. a 10. septembra). Následne bude štartovať v nórskom Bergene, kde bude 24. septembra obhajovať titul majstra sveta.

Online prenos: 3. etapa Okolo Poľska 2017:

Stav si vo Fortune za 30 EUR úplne bez rizika! >>

Tour de Pologne

31. July 2017 o 15:10
3. etapa: Jaworzno - Szczyrk
Víťaz: Dylan Teuns (BMC)
Prenos
Priebežné poradie po 3. etape Tour de Pologne:
1. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) – 10:03:02 hod.
2. Dylan Teuns (BMC) + 6 s
3. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) + 12 s
4. Wilco Kelderman (Sunweb) + 15 s
5. Tom-Jelte Slagter (Cannondale Drapac) + 20 s
Konečné poradie 3. etapy:
1. Dylan Teuns (BMC) – 3:51:41 hod.
2. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) + 0 s
3. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) + 0 s
4. Wilco Kelderman (Sunweb) + 0 s
5. Tom-Jelte Slagter (Cannondale Drapac) + 5 s
cieľ Peter Sagan dlho vyčkával medzi ostatnými jazdcami, nereagoval na ataky viacerých súperov a šetril sily úplne do posledných metrov. Dokázal zmazať svoju stratu, no tesne pred ním napokon prišiel do cieľa Dylan Teuns. Slovenský cyklista sa však vráti do žltého dresu pre najlepšieho jazdca celkovej klasifikácie.
cieľ Zdalo sa, že víťazný bude útok jedného z jazdcov tímu Spojených arabských emirátov, no v závere stúpania ukázal najlepšie nohy Dylan Teuns. Peter Sagan predviedol fantastický finiš a napokon skončil druhý.
1 km Posledný kilometer dnešnej etapy. V záverečnom stúpaní sa rozhodne o víťazovi. V hre je stále aj Peter Sagan.
2 km Jack Haig definitívne príde o svoj tesný náskok. Mladík v službách tímu Orica-Scott je len niekoľko metrov pred skupinou.
3 km V prudkom zjazde išiel Jack Haig veľmi rýchlo, ale na rovinatej pasáži má oproti skupine favoritov nevýhodu. Preto sa jeho odstup zmenšil na pár sekúnd.
4 km Peter Sagan sa postupne prepracoval dopredu a má pri sebe Rafala Majku. Slovenský cyklista bude chcieť zabojovať o etapový triumf.
5 km Jack Haig má dnešnú etapu rozbehnutú najlepšie. Jeho náskok je momentálne devätnásť sekúnd. Balík spolupracuje.
7 km Po zjazde narazia cyklisti na náročný záverečný kilometer, ktorý bude rozhodovať o víťazovi dnešnej etapy. Posledné stúpanie do cieľa dosahuje na niektorých miestach aj sklon sedemnásť percent.
9 km Haig v prudkom klesaní nestráca nič zo svojho náskoku. Pelotón však pracuje a nechce ho nechať vpredu samého.
11 km Jack Haig predviedol výbornú prácu v závere kopca a vyhral horskú prémiu na vrchole Salmopolu. Pelotón stráca približne pätnásť sekúnd a na jeho konci figuruje aj Peter Sagan.
12 km Do konca stúpania zostáva posledný kilometer. Zakarinov útok nebol úspešný, ale tentoraz skúša šťastie Jack Haig z tímu Orica-Scott.
13 km Zakarin ide výborne, ale jeho náskok nie je veľký. Pelotón sa drží hneď v závese a v hlavnom poli by sa mal nachádzať aj Peter Sagan.
14 km Ilnur Zakarin využil výbornú prácu svojich kolegov z Kaťuše a teraz zaútočil. Ruský cyklista dokáže vyhrávať aj náročné horské etapy na popredných etapákoch.
15 km Prichádza očakávaná selekcia hlavného poľa. Z pelotónu postupne odpadávajú menej odolní cyklisti, no vpredu sa stále drží Peter Sagan.
16 km Kaťuša úplne ovládla čelo pelotónu. Vpredu je až päť cyklistov tohto tímu. Uvidíme, koľko pretekárov dokáže sekundovať tomuto zoskupeniu.
18 km Pod kopcom si jednotlivé tímy pripravujú dobrú pozíciu. Dopredu sa tlačili Peter Sagan, Vincenzo Nibali či cyklisti z tímu Kaťuša-Alpecin.
20 km Do konca tretej etapy Tour de Pologne zostáva posledných dvadsať kilometrov. Pelotón je pokope, no v blížiacom sa stúpaní príde určite selekcia.
24 km Toms Skujinš zaútočil z pelotónu a vyhral poslednú rýchlostnú prémiu dnešného dňa. O chvíľu cyklisti začnú stúpať na Salmopol.
27 km Pelotón sa v predchádzajúcom kopci zredukoval, ale stále v ňom figuruje Peter Sagan. Z pohľadu Slováka bude kľúčové nasledujúce stúpanie. Ak ho prejde v čele, zabojuje o etapové víťazstvo.
30 km V zjazde pretekári rýchlo ukrajujú kilometre. Po klesaní príde na rad krátky úsek na rovine a potom bude nasledovať stúpanie na Salmopol, ktoré meria 7,6 kilometra a má priemerný sklon 5,6 %.
34 km Cyklisti dosiahli vrchol tretej horskej prémie dnešného dňa. Na vrchole Zameczka sa tešil Laurens De Plus, no hneď v závese mal pelotón.
35 km Pelotón je teraz pokope, pretože dostihol všetkých mužov z úniku. Balík sa však postupne začína riediť.
36 km Pretekári stúpajú opäť na Zameczek. Tempo je podstatne vyššie ako pri prvom prejazde, takže sa pelotón začína trhať. Navyše stále vidíme pokusy o útok.
37 km Situácia na čele sa začína meniť. Z pelotónu vyštartovali dopredu viacerí cyklisti, ktorí sa premiešali s pôvodným únikom.
38 km Balík ide veľmi rýchlo a sťahuje svoj odstup na únik, ktorý je momentálne na úrovni tridsiatich sekúnd.
40 km Danny Van Poppel dnes určite nebude bojovať o udržanie žltého dresu. Holanďan pracuje v prospech svojho tímu a je na čele pelotónu.
42 km V Poľsku vládne rovnako teplé počasie ako na Slovensku. Na štarte v Jaworzne bolo 33 stupňov Celzia, v lyžiarskom stredisku Szczyrk teplota klesla na 27 stupňov.
45 km Do konca dnešnej etapy zostáva posledných štyridsaťpäť kilometrov. Cyklisti sa nachádzajú na rovine v okolí skokanských mostíkov vo Wisle.
48 km Jose Goncalves na chvíľu odpadol z vedúcej skupiny, ale v zjazde zmazal svoje manko. Vpredu je stále sedem cyklistov.
50 km Momentálne cyklisti klesajú, potom ich čaká krátky úsek na rovine a zase vystúp na rovnaký kopec Zameczek. Najťažšie pasáže prídu až v úplnom závere.
52 km Únik v závere stúpania zvýšil tempo a vďaka tomu si vypracoval náskok dvoch minút a pätnástich sekúnd. Pelotón má všetko pod kontrolou.
54 km Druhú horskú prémiu dnešného dňa vyhral Sebastien Reichenbach, ktorý predstihol domáceho Macieja Paterského.

55 km Náskok úniku klesol už na dve minúty. Sedmička vpredu by však mala prejsť aj druhým stúpaním ešte pred pelotónom.
56 km Nasleduje ďalšie stúpanie. Tentoraz cyklisti absolvujú päťkilometrový kopec Zameczek Szarcula, ktorý má priemerný sklon 5,7 %.
58 km V zjazde zo stúpania došlo k pádu a pre Bena Hermansa z tímu BMC dopadol najhoršie. Belgičan musel dokonca odstúpiť z pretekov.
60 km Pelotón dnes nedoprial veľa priestoru úniku. Postupne znižuje svoju stratu a vyzerá to tak, že vedúca skupina nebude mať šancu.
62 km Cyklisti klesli z kopca a dostali do blízkosti občerstvovacej zóny. Na bufete sa môžu posilniť pred náročným záverom dnešnej etapy.
65 km Paterski zároveň virtuálne poskočil do dresu pre najlepšieho vrchára. Na trati sú však pripravené ďalšie kategorizované stúpania, takže sa situácia ešte môže zmeniť.
68 km Vrchol kopca Salmopol dosiahol ako prvý Poliak Maciej Paterski, ktorý ukázal najlepšie nohy a potešil domácich divákov okolo trate.
69 km V stúpaní sa rozdiel medzi vedúcou skupinou a pelotónom stabilizoval na troch minútach. V balíku sú čoraz aktívnejšie viaceré tímy.
70 km Do vrcholu prvej horskej prémie dnešného dňa zostávajú posledné dva kilometre. Sedmička jazdcov vpredu je stále pokope.
74 km Stúpanie znížilo tempo jazdcov v úniku. Pelotón postupne sťahuje svoju stratu, ktorá klesla na tri minúty a pätnásť sekúnd.
78 km Odstup pelotónu od úniku sa stále pohybuje na úrovni okolo štyroch minút. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať po príchode do kopcov.
82 km Cyklisti dorazili do lyžiarskeho strediska Szczyrk, kde sa dnes bude finišovať. Teraz absolvujú dva okruhy, na ktorých sú pripravené dovedna štyri horské prémie prvej kategórie.
86 km Najnovšie informácie z trate hovoria o tom, že náskok vedúcej skupiny pred pelotónom sa zvýšil na tri minúty a päťdesiat sekúnd.
90 km Pelotón prešiel už viac ako sedemdesiat kilometrov po rovine. Postupne sa cyklisti približujú do kopcovitej časti etapy.

94 km Únik pred malo chvíľou prešiel druhou rýchlostnou prémiou dnešného dňa. V tomto prípade sa tešil z víťazstva Maciej Paterski.
99 km Na Tour de Pologne evidujeme aj klasifikáciu najaktívnejších jazdcov, kde sa započítajú body z prémií. Momentálne nosí modrý dres určený pre lídra Poliak Adrian Kurek.
102 km Rafal Majka pred štartom etapy povedal, že Bora dnes bude pracovať pre Petra Sagana. Poliak očakáva, že päťnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France dokáže absolvovať náročné stúpania s najlepšími.
105 km Dnes určite spoznáme nového držiteľa dresu pre najlepšieho vrchára. V prvých dvoch etapách sa rozdávali iba štyri body, a tak je zatiaľ lídrom tejto klasifikácie Holanďan Martijn Keizer.
110 km Pelotón v posledných minútach o niečo zvoľnil. Skupina vpredu si vypracovala náskok troch minút a tridsiatich sekúnd.

112 km Prvá polovica dnešnej etapy vedie výlučne po rovine, takže preto sledujeme momentálne pokojný priebeh. Tempo v balíku udáva tím Sky.
115 km Cyklisti stihli za úvodnú hodinu dnešnej etapy prejsť 46,5 kilometra. Náskok úniku pred pelotónom stúpol nad dve minúty.
120 km Poznáme už aj presné zloženie úniku. Dopredu sa dnes pokúšali dostať viacerí cyklisti, ale napokon sa to podarilo sedmičke v zložení Maxime Monfort, Remi Cavagna, Sebastien Reichenbach, Maciej Paterski, Jose Goncalves, Adam Stachowiak a Bert-Jan Lindeman,
126 km Po rýchlom úvode etapy sa situácia podľa očakávania stabilizovala. Sedemčlenný únik postupne zvyšuje svoj náskok, ale iba minimálne.
130 km Danny Van Poppel momentálne vedie aj klasifikáciu šprintérov. Získal 37 bodov, čo je o štyri body viac ako druhý Peter Sagan. Slovenský cyklista však dnes vezie biely dres, pretože Holanďan nastúpil v žltom.
135 km Skupiny vpredu sa spojili, a tak máme sedemčlenný únik, ktorý si postupne vytvoril náskok takmer dvoch minút. Medzitým jazdci prešli cez prvú rýchlostnú prémiu, ktorú vyhral Bob Jungels.
138 km Situácia na čele sa zmenila. Úplne vpredu je trojica jazdcov, za nimi sa vydali ďalší štyria. Prvé kilometre sú tradične hektické a prinášajú viacero zmien.
142 km V úvodných kilometroch atakovalo osem cyklistov, ktorí sa oddelili z pelotónu. Uvidíme, či sa vpredu sformuje stabilná skupina.
145 km V žltom drese pre najlepšieho pretekára celkovej klasifikácie je momentálne Holanďan Danny Van Poppel z tímu Sky, ktorý ho však po dnešnej etape pravdepodobne stratí. Jeho náskok pred konkurenciou je minimálny.
150 km Organizátori dnes pripravili atraktívnu trať, ktorá prinesie tri rýchlostné prémie a takisto štyri stúpania prvej kategórie. Navyše aj záverečný kilometer je do prudkého kopca.

155 km Do dnešnej etapy nenastúpil Sam Bewley z tímu Orica-Scott. Novozélanďan sa nezapísal do štartovej listiny a v pretekoch už nepokračuje.
158 km Cyklisti odštartovali z mesta Jaworzno, v ktorom absolvovali krátky päťkilometrový prechod cez neutralizovanú zónu, kde si ich mohli zblízka pozrieť diváci.
161 km Tretia etapa pretekov Tour de Pologne bola oficiálne odštartovaná. Jazdcov čaká 161 kilometrov v sedle.

Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu z tretej etapy pretekov Tour de Pologne, ktorá povedie z Jaworzna do lyžiarskeho strediska Szczyrk. Štart je naplánovaný na 15:10 a do cieľa by mali pretekári doraziť približne o 19:05.

Prvé dve etapy boli klasifikované ako zvlnené, ale končili sa na rovine, a tak sme víťazov spoznali až v záverečnom šprinte pelotónu. V prvom prípade sa radoval Peter Sagan a v druhom Talian Sacha Modolo. Dnes si organizátori pripravili ešte ťažšiu previerku. Na trati dlhej 161 kilometrov sú nachystané štyri horské prémie a aj cieľ bude položený v náročnom stúpaní.

Cyklisti najskôr absolvujú viac ako osemdesiat kilometrov po rovine z Jaworzna do Szczyrku a následne sú pre nich pripravené dva okruhy, počas ktorých vystúpajú na kopec Zameczek Szarcula (5 km; 5,7 %) a Salmopol (7,6 km; 5,6 %). To však nebude všetko. Po zjazde z posledného kategorizovaného stúpania bude ešte nasledovať náročný záverečný kilometer, ktorý má priemerný sklon trinásť percent. Na určitých miestach dosahuje dokonca až sedemnásť percent. Preto môžeme očakávať súboje kvalitných vrchárov s odolnými klasikármi, medzi ktorých by mal patriť aj Peter Sagan.

Držiteľom žltého dresu po dvoch etapách je Danny Van Poppel, ale aj druhý Peter Sagan a tretí Sacha Modolo majú rovnaký čas. Rozdiely medzi pretekármi sú minimálne, veď až sto ich je natlačených v desiatich sekundách. Prvá selekcia sa však dá očakávať práve dnes. V pelotóne figuruje aj druhý Slovák Erik Baška, ktorý sa nachádza na priebežnej 72. priečke.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 15:10.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 4. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 5. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 6. Kam do tepla v januári?
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 8. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 14 660
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 896
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 758
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 985
 5. Kam do tepla v januári? 2 492
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 385
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 351
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 242
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 311
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 092

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Tour Down Under 2018, Okolo Poľska 2017, Online prenosy, Peter Sagan

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.

Neprehliadnite tiež

Sagan v skrátenej etape o víťazstvo nebojoval, skončil piaty

Víťazom tretej etapy Tour Down Under sa stal Talian Elia Viviani.

Získal jeden set. V súboji nenasadených hráčov Lacko neuspel

Slovenský tenista nestačil na Argentínčana Nicolása Kickera.

Slovan začal zahraničnú sériu víťazstvom, v Soči triumfoval po nájazdoch

Slovan začal šesťzápasovú sériu na ľadoch súperov.

Má 15 rokov a je 521. hráčkou sveta. Ukrajinka je prekvapením Australian Open

Mladá tenistka vyradila v hlavnej súťaži slávneho turnaja už dve súperky. Priznala, že občas sa stretáva aj s Federerom.

Zopakuje cestu Šatana či Pálffyho? Najväčším prekvapením je mladík z Liptova

Ešte si možno naplno neuvedomujem, čo sa mi podarilo, hovorí 21-ročný útočník Liptovského Mikuláša Matúš Sukeľ.