Piatu etapu na Okolo Poľska 2017 vyhral Danny van Poppel, Sagan skončil tretí

Slovenský cyklista v záverečnom šprinte bojoval o víťazstvo.

Tento rok na pretekoch Okolo Poľska bojoval o triumf aj Peter Sagan.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Článok pokračuje pod video reklamou

Okolo Poľska 2017

5. etapa (Olimp Nagawczyna - Rzeszów, 130 km):

1.Danny van PoppelHolandskoTeam Sky2:59:44 h
2.Luka MezgecSlovinskoOrica-Scott+ 0 s
3.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+ 0 s
4.Roberto FerrariTalianskoUAE Team Emirates+ 0 s
5.Enrico BattaglinTalianskoLottoNL-Jumbo+ 0 s
132.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 14:27 min

Poradie po 5. etape:

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe18:41:27 h
2.Dylan TeunsBelgickoBMC Racing Team+ 14 s
3.Rafal MajkaPoľskoBora-Hansgrohe+ 20 s
4.Wilco KeldermanHolandskoTeam Sunweb+ 24 s
5.Odd Christian EikingNórskoFDJ+ 31 s
132.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 38:46 min

Bodovacia súťaž:

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe88 b
2.Danny van PoppelHolandskoTeam Sky76 b
3.Niccolo BonifazioTalianskoBahrain-Merida51 b
47.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe4 b

RZESZÓW. Holanďan Danny van Poppel z Team Sky sa stal víťazom piatej etapy na cyklistických pretekoch Okolo Poľska 2017 zaradených do kalendára WorldTour. Stredajšia etapa vo zvlnenom teréne merala iba 130 kilometrov, štart mala v Olimp Nagawczyny a cieľ v Rzeszówe.

V záverečnom šprinte na mokrej ceste van Poppel zdolal Slovinca Luku Mezgeca (Orica-Scott) a Slováka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe).

V žltom drese jazdiaci Sagan si udržal pozíciu prvého muža pretekov a vďaka bonifikácií za tretie miesto zvýšil svoj náskok pred Belgičanom Dylanom Teunsom (BMC Racing) z desiatich na štrnásť sekúnd a pred tímovým kolegom Poliakom Rafalom Majkom na dvadsať sekúnd.

Sagan je naďalej aj lídrom bodovacej súťaže.

Vo štvrtok čaká na cyklistov na Okolo Poľska predposledná šiesta etapa z Wieliczky do Zakopaného (189 km) a najmä jej druhá polovica bude hornatá s piatimi vrchárskym prémiami I. kategórie.

Prečítajte si tiež: Výsledky Okolo Poľska 2017 (dresy, poradie)

Online prenos: 5. etapa Okolo Poľska 2017:

Tour de Pologne

2. August 2017 o 13:40
5. etapa: Olimp Nagawczyna - Rzeszów
Víťaz: 1. Danny van Poppel (Team Sky)
Prenos
Dnešná 5. etapa pretekov Okolo Poľska bola síce najkratšia v celom itinerári, napriek tomu však bola najmä vo svojom závere veľmi zaujímavá. Najskôr nevyšiel symaptický útok Tejayovi van Garderenovi a následne sa v pomerne chaotickom finiši presadil Danny van Poppel z tímu Sky. Druhý skončil Luka Mezgec, Petrovi Saganovi sa ušlo tretie miesto. Zajtra čaká pelotón ďalšia náročná, takmer 190 kilometrová etapa s niekoľkými náročnými stúpaniami. Pre dnešok je to však už všetko, majte ešte pekný večer!
5. etapa Tour de Pologne 2017 sa skončila!
Na druhom mieste skončil Luka Mezgec z Oricy-Scott, Peter Sagan rovnako ako včera obsadil tretiu pozíciu.
Tak ani dnes to nevyšlo. Skvelú pomoc svojho tímu dnes naplno dokázal využiť Danny van Poppel. Peter Sagan zostal rovnako ako v druhej etape v úplnom závere trochu uzavretý, a tak nemohol špurtovať úplne naplno.
1 km Posledný kilometer! Najlepšiu pozíciu má stále Danny van Poppel, ktorému pomáha dvojica kolegov. Peter Sagan je hneď za ním. Za chrbtom týchto dvoch došlo k hromadnému pádu!
2 km Na úplnom čele teraz príkladne pracuje tím Sky, Peter Sagan má veľmi dobrú pozíciu hneď za Danny van Poppelom. Tak kto to bude?
3 km Tejay van Garderen robil, čo mohol, proti presile pelotónu však nemal žiadnu šancu. Sympatický útok amerického pretekára sa končí, všetko sa schyľuje k hromadnému dojazdu.
5 km Víťazstvo niektorého zo šprintérov však rezolútne odmieta Tejay van Garderen. Američan pokračuje vo skvelom výkone a aj päť kilometrov pred cieľovou páskou sa drží pred pelotónom. Jeho aktuálny náskok je 13 sekúnd.
7 km V pelotóne sa po všetkých dnešných stúpaniach nachádza aj veľký súper Petra Sagana Danny van Poppel z tímu Sky. V Rzeszówe to tak vyzerá na mimoriadne zaujímavý súboj medzi Saganom a van Poppelom.
9 km Tejay van Garderen podáva zatiaľ hrdinský výkon, jeho náskok je pomerne konštantný, dokonca získal nejaké dve sekundičky k dobru. Teraz ho však čaká pomerne dlhý zjazd, v ktorom by mal mať zase navrch pelotón.
11 km Tejay van Garderen si vďaka víťazstvu na poslednej vrchárskej prémii dnešného dňa pripisuje päť bodov do vrchárskej súťaže. Skúsený Američan však mieri na iný cieľ, a tým je víťazstvo v dnešnej etape. Jeho aktuálny náskok na konkurentov činí približne 20 sekúnd.
12 km Tak a vyzerá to, že štvorica na čele to už má spočítané. V stúpaní na Lany totiž ich náskok klesol už len na hranicu 20 sekúnd. S tým sa nechce zmieriť dvojica najskúsenejších Tejay van Garderen, Moreno Moser. Američan však vyzerá byť silnejší, Moser jeho tempu nestačí.
14 km Už o niekoľko okamihov začne štvorica na čele pretekov po druhý raz stúpať na kopec Lany. Potom už cyklistov čaká len 11 kilometrov do cieľa v Rzeszówe. Náskok úniku klesol k jednej minúte.
17 km V pelotóne nič nové. Znova tam vidíme tak dresy Bory-Hansgrohe, ako aj Spojených arabských emirátov. Veľké penzum práce tam odvádza najmä poľský pretekár v drese UAE Przemysław Niemiec.
20 km Posledných 20 kilometrov dnešnej etapy. Náskok štvorice na čele na skupinu hlavných favoritov klesol už hlboko pod jeden a pol minúty. Maximilian Schachmann stráca na svojich bývalých kolegov z úniku viac ako pol minúty.
22 km Na jedinej šprintérskej prémii dnešného dňa sa vzhľadom na nepriaznivé počasie aj na klesajúci náskok nebojovalo, víťazstvo si napokon pripísal Tejay van Garderen pred Maximom Monfortom a Antwanom Tolhoekom.
25 km Maximilian Schachmann sa zatiaľ do vedúcej skupiny nedotiahol, a tak momentálne máme na čele už len kvarteto pretekárov. Tí o malú chvíľu nielenže prejdú po prvý raz priestorom cieľa dnešnej etapy, ale absolvujú aj jedinú šprintérsku prémiu 5. etapy.
27 km V Rzeszówe stále silnejšie prší, čo začína spôsobovať problémy cyklistom v úniku. Viacero z nich totiž nevybralo jednu z pravotočivých zákrut. Ako jediný však na zemi skončil Maximilian Schachmann. Nemec si síce veľmi nepríjemne narazil zadnú časť tela, po výmene bicykla však bude pokračovať v pretekoch ďalej.

30 km Posledných 30 kilometrov dnešného dňa. Pretekári teraz po prvý raz prejdú cieľovou rovinkou, následne sa však znova vydajú na stúpanie Lany, aby sa potom znova vrátili do historického poľského mesta.
32 km Cesare Benedetti včera príkladne pracoval na čele pelotónu pre Petra Sagana a dnes ho znova vidíme, ako sa zo všetkých síl snaží sťahovať náskok unikajúcej skupiny. Zatiaľ sa mu to podarilo na hranicu 1:35 minúty.
34 km Tretia vrchárska prémia dnešného dňa a tretie víťazstvo Maxima Monforta. Ten si tak znova len poistil virtuálne líderstvo v súťaži o najlepšieho vrchára. Pred poslednými dvoma stúpaniami dnešného dňa je tak veľmi blízko k tomu, aby sa po dnešnej etape obliekol do ružového dresu pre priebežného lídra vrchárskej súťaže.
36 km Pätica pretekárov na čele pretekov už začína po prvý raz stúpať na stúpanie druhej kategórie Lany. Napriek tomu, že sa pomerne pravidelne striedajú, ich náskok na pelotón naďalej klesá a už je len okolo 100 sekúnd.
40 km Posledných 40 kilometrov dnešnej krátkej etapy. V pelotóne sa začalo pracovať. Tak ako včera tam vidíme najmä dresy Bory-Hansgrohe a Spojených arabských emriátov. Skupina hlavných favoritov stráca už len dve minúty.
43 km Aj zvyšný profil dnešnej etapy bude pomerne kopcovitý, čaká nás však už len jedno kategorizované stúpanie, ktoré ale cyklisti absolvujú dvakrát v rámci dvoch okuhov v okolí dnešného cieľového mesta Rzeszów. Prvýkrát začnú na kopec s názvom Lany stúpať 34 kilometrov pred cieľom.

47 km Po dvoch stúpaniach už pretekári v úniku absolvovali aj občerstvovaciu stanicu. Pelotón v spomínaných dvoch kopcoch z náskoku úniku veľa nestiahol, aktuálne je jeho strata tesne nad hranicou dve a pol minúty.
51 km Aj pri druhom výstupe na Gmina Lubenia bol na vrchole ako prvý Maxime Monfort, ktorý si tak pripísal ďalšie dva body do vrchárskej súťaže.
55 km Strata pelotónu podľa očakávania začína mierne klesať, keď momentálne činí len niečo viac ako 2 a pol minúty. Zdá sa tak, že šprintérske tímy tak majú celú situáciu zatiaľ pod kontrolou.
57 km Maxime Monfort sa víťazstvom na predchádzajúcej horskej prémii dostal do čela vrchárskej súťaže a virtuálne tak z ružového dresu vyzliekol Macieja Paterskeho. V tejto chvíli už cyklisti stúpajú na kopec Gmina Lubenia znova, avšak z inej strany a toto stúpanie je už ohodnotené ako kopec druhej kategórie.
59 km Napokon bol na kopci Gmina Lubenia ako prvý cyklista tímu Maxime Monfort z Lotto-Soudal, ktorého nasledoval Antwan Tolhoek (Lotto NL-Jumbo) a tretí tu skončil Moreno Moser v drese kazašského celku Astana.
61 km Ospravedlňujeme sa za trochu mätúce informácie. Stále však nedisponujeme televíznym signálom z dnešnej etapy a riadime sa len informáciami z poľských portálov. Prvý kopec dnešného dňa sa začína až v tejto chvíli. Pretekári v úniku naň začínajú stúpať s náskokom presne troch minút na pelotón.

71 km V tejto chvíli už začínajú cyklisti v úniku stúpať na krátky, ale pomerne prudký kopec Gmina Lubenia. Ich náskok je naďalej tesne pod dvoma minútami, uvidíme, ako to bude vyzerať na vrchole stúpania.
75 km Do cieľovej pásky v Rzeszówe nám zostáva posledných 75 kilometrov. Na trati sa momentálne nedeje nič zaujímavé, všetko sa už schyľuje k úvodnému kopcu dnešného dňa. Najlepším vrchárom doterajšieho priebehu 74. ročníka Tour de Pologne je domáci pretekár tímu CCC Sprandi-Polkowice Maciej Paterski. Ten ale v dnešnom úniku dňa chýba, a tak svoje 17-bodové konto nezveľadí.
77 km Pomaly sa blížime k úpätiu prvého dnešného stúpania, ktorým bude stúpanie druhej kategórie Gmina Lubenia. To by sa malo začať približne 71 kilometrov pred cieľom. Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Tejay Van Garderen (BMC Racing Team), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Moreno Moser (Astana), Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors) majú k dispozícii náskok už okolo troch minút.
80 km Jedným z najzaujímavejších mien v unikajúcej pätici je Moreno Moser z Teamu Astana. Tento mimoriadne skúsený Talian má na preteky Okolo Poľska príjemné spomienky, keďže v roku 2012 ich dokázal celé opanovať.
85 km Máme za sebou prvú hodinu dnešnej etapy, v ktorej dosiahli cyklisti veľmi zaujímavú priemernú rýchlosť 43,5 kilometra za hodinu. Pri takomto priemere by sme sa dnešného finišu mali dočkať približne o dve hodiny. Náskok úniku stúpol už na 2:20 minút.

86 km Nebol by to Peter Sagan, ak by aj v dnešnej etape nebol najväčším favoritom na víťazstvo. 27-ročný Žilinčan sa však po včerajšej najdlhšej etape tohto ročníka cítil trochu unavený a naznačil, že pre Boru-Hansgrohe by mal byť mužom číslo jeden v dnešnom dojazde Rafal Majka. Tak uvidíme, ako to napokon tento nemecký celok na záverečnom okruhu v Rzeszówe vymyslí.
90 km Spolupráca na čele medzi päticou pretekárov pokračuje. Ich náskok už narástol nad hranicu dvoch minút. Uvidíme, na aký odstup si tímy ako Sky či Bora-Hansgrohe unikajúcich súperov pustia.
96 km Včerajším víťazom sa po veľmi dlhom záverečnom šprinte v Zabrze stal Austrálčan Caleb Ewan z tímu Orica-Scott. Ten na cieľovej páske napokon prešpurtoval Dannyho van Poppela zo Sky, ale aj Petra Sagana. Slovenský majster sveta si však tretím miestom vďaka bonifikačným sekundám len upevnil celkové vedenie v súťaži o žltý dres pred Dylanom Teunsom z BMC Racing, pred ktorým vedie o 10 sekúnd.
100 km Máme za sebou prvých 30 kilometrov dnešnej etapy. Najbližší zaujímavý bod na trati nás čaká až približne 60 kilometrov pred cieľom, keď začnú pretekári stúpať na stúpanie tretej kategórie Gmina Lubenia.
105 km Spomínali sme, že v dnešnom úniku sa nenachádza žiaden z poľských cyklistov. Práve domáci celok CCC Sprandi-Polkowice sa po včerajšej etape musel rozlúčiť s jedným zo svojich pretekárov. Alan Banaszek totiž odišiel reprezentovať svoju krajinu na ME do 23 rokov a je tak ďalším cyklistom, ktorý 74. ročník pretekov Okolo Poľska nedokončí.
108 km Pätica cyklistov na čele, z ktorej vyčnieva najmä meno Američana Tejaya van Garderena či Taliana Morena Mosera si vypracovala už približne 90-sekundový náskok pred zvyškom štartového poľa. Ich spolupráca tak zatiaľ funguje veľmi slušne.
112 km Úvod dnešnej etapy sa nám vyvinul veľmi zaujímavo, keďže v úniku sa nachádza niekoľko zaujímavých mien. Čo je však pomerne prekvapujúce je to, že pred pelotónom nevidíme žiadneho z poľských cyklistov.

115 km Po 15 kilometroch dnešného pretekania znova konštatujeme nárast rozdielu medzi unikajúcou päticou cyklistov a pelotónom. Ten sa dostal už na hranicu 1:15 minúty.
120 km Náskok vedúcej pätice stúpa, aj keď zatiaľ len veľmi pomaly. Pelotón tak má už od úvodu dnešnej rýchlej etapy všetko pod kontrolou. Uvidíme, či sa v Rzeszówe dočkáme očakávaného hromadného špurtu.
124 km Len pripomínam, že cyklisti už od štartu stúpajú na Olimp Nagawczyna. Cieslika vpredu vystriedal Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors). Náskok vedúcej pätica už pomaly atakuje hranicu jednej minúty, a tak už môžeme pravdepodobne hovoriť aj o úniku dňa.
126 km Snaha poľského cyklistu Pawla Cieslika sa po chvíli končí, na úplnom čele tak zostáva momentálne kvarteto pretekárov, ktorých akutálny náskok činí už viac ako pol minúty.
127 km Hneď po štarte zaútočila pätica pretekárov. V úniku sa nachádzajú Pawel Cieslik (Poľská reprezentácia), Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Tejay Van Garderen (BMC Racing Team), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Moreno Moser (Astana).

5. etapa Tour de Pologne 2017 práve odštartovala!
Vážení fanúšikovia!

Cyklistické preteky Okolo Poľska sa pomaly blížia do svojho záveru. Dnes je na programe ich 5. etapa. Najkratšia skúška 74. ročníka týchto pretekov odštartuje stúpaním na Olimp Nagawczyna o 13:40 a končiť bude po 130 kilometroch na okruhu v meste Rzeszów.

ĎALŠÍ SÚBOJ ŠPRINTÉROV ZVLÁDOL NAJLEPŠIE EWAN

Včerajšia 4. etapa zo Zawiercie do Zabrze bola najdlhšou v itinerári pretekov Okolo Poľska 2017 a jej finiš mal patriť znova najlepším šprintérom v pelotóne. Do úniku sa dostala šestica pretekárov, ktorá si vypracovala najviac šesťminútový náskok. V skupine favoritov na etapové víťazstvo pracovali najmä dva tímy, a to Spojené arabské emiráty a samozrejme aj Bora-Hansgrohe s priebežne vedúcim mužom celkového poradia Petrom Saganom. Najdlhšie vydržal pred pelotónom Remi Cavagna zo zoskupenia Quick-Step Floors, ktorého konkurenti dostihli na méte päť kilometrov pred cieľom. Potom sa už všetko schyľovalo k záverečnému dlhému finišu. V ňom mal Peter Sagan veľmi dobrú pozíciu, napokon sa však v cieli pred neho dostali Caleb Ewan z Oricy-Scott aj Danny van Poppel zo Sky, a tak úradujúci majster sveta obsadil tretie miesto. Vďaka bonifikačným sekundám si ale 27-ročný rodák zo Žiliny upevnil líderstvo v súťaži o žltý dres. Pred druhým Dylanom Teunsom z BMC Racing vedie o 10 sekúnd. Slovenský Tourminator je aj na čele súťaže o biely dres určený pre najlepšieho šprintéra, ten však v dnešnej etape povezie Danny van Poppel. Priebežne najlepším vrchárom je domáci pretekár Maciej Paterski zo zoskupenia CCC Sprandi-Polkowice.

ŠANCA PRE ÚNIK, ALE AJ ODOLNÝCH ŠPRINTÉROV

Profil dnešnej krátkej 5. etapy je veľmi zaujímavý. Pretekári začnú stúpaním na Olimp Nagawczyna. Následne sa po zvlnenom profile a ďalších dvoch kategorizovaných stúpaniach cyklisti dostanú na okruh v okolí mesta Rzeszów, ktorý absolvujú dvakrát. Jeho súčasťou je aj prudký, 1,2 kilometra dlhý kopec Lany s priemerným sklonom 8,2%. Posledných 11 kilometrov etapy priamo v Rzeszówe je však už úplne rovinatých. Práve takýto profil by mohol vyhovovať pretekárom v úniku. Veľa bude záležať nielen od zloženia unikajúcej skupiny, ale aj od výkonu tímu Bora-Hansgrohe s priebežne vedúcim pretekárom celkového poradia Petrom Saganom. Ten sa však po náročnej včerajšej etape vyjadril, že je trochu unavený a je celkom pravdepodobné, že jeho tím tak dnes spraví všetko pre víťazstvo jeho poľského kolegu Rafala Majku. Medzi ďalších favoritov pre dnešný dojazd by mali patriť Niki Terpstra či Ilnur Zakarin, no okruh adeptov na víťazstvo je pomerne široký.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:40.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 33 211
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 22 022
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 19 607
 4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 11 061
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 10 329
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 989
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 4 865
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 621
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 763
 10. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku 2 308

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Okolo Poľska 2017, Online prenosy, Peter Sagan

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.

Neprehliadnite tiež

Pecze favorizoval na titul Brazíliu, s kritikou Neymara nesúhlasí

Bývalý kouč vyzdvihol aj prínos trénera Didiera Deschampsa.

Chcel Sagana nechať za sebou. Potom s ním prehral ako na MS

Peter Sagan vyhral 13. etapu na Tour de France 2018. Tesne porazil Alexandra Kristoffa.

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

Po triumfe pôjde opäť do kopcov. Čo dnes čaká Sagana na Tour?

Pozrite si detail a pamiatky v 14. etape na Tour de France 2018.